Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Etme Bulma Dünyası

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini ister.

             Hepimiz için Allah-û Tealâ bizden bir şeyler istiyor. Ne istiyor? Bir tek kelimeyle söylemek mümkün: Mutlu olmamızı istiyor. Mutlu olmanın yolu, en kolay yolu başkalarını mutlu etmektir. Her insan için her an mutluluğu yaşamak mümkündür. Çünkü her zaman etrafımızda birileri vardır. Bir insan karnı acıkır, yemek yer, mutlu olur. Bir insan konuşur, mutlu olur. Konuşması etraftakilerin hoşuna gider, kişi bundan mutluluk duyar.

            Ama bazı İnsanlar var, öyle kötü şekilde konuşurlar ki, öylesine kalp kırarlar ki; onlardan herkes kaçınır, çekinir. Onlarla beraber olmak istemez ve onların konuşmalarından sıkıntı duyarlar. İşte onlar şeytanın tesiri altında olanlardır. Sıkıntıyı vücuda getirenler yani başkalarını üzerek, onları sıkıntıya sokanlar her zaman şeytanla işbirliği halinde olanlardır. Dikkat edin! Ne zaman Allah’ın bir emrine karşı gelen bir şey yapmışsanız, ne zaman Allah’ın yasak ettiği bir günahı işlemişseniz, her seferinde bu olayların arkasından huzursuzluğunuzu yaşarsınız. Arkasında ne var? Arkasında Allah’ın kanunları var. Kanunlarını koymuş. Onların gerçekleştirilmesini istiyor. Neden? Çünkü o kanunlar insanları mutlu etmek için Allah-û Tealâ tarafından konulmuş. Kanun ne? Ne kadar başka insanlara mutluluk verebilirseniz, aynı miktardaki mutluluğu siz de yaşarsınız. Yani etrafınızdaki 10 kişiye her birine ‘A’ kadar mutluluk verseniz, siz ‘10A’ kadar mutlu olursunuz. Onların her birine ‘A’ kadar mutluluk verseniz siz ‘10A’ kadar mutluluk yaşarsınız.

             Allah’ın kanunlarına göre de ne kadar başka insanlara huzursuzluk mutsuzluk verirseniz aynı miktarda huzursuzluğu ve mutsuzluğu siz de mutlaka yaşayacaksınız. Yani etrafınızdaki 10 kişiye her birine ‘A’ kadar mutsuzluk verseniz, siz ‘10A’ kadar mutsuz olursunuz. Onların her birine ‘A’ kadar huzursuzluk  verseniz siz ‘10A’ kadar huzursuzluk yaşarsınız. Etme bulma dünyası işte. Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu