Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Cennetlikler

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ediyor.

            Bir insanın cennete ulaşabilmesi için, kulaklarındaki vakranın, kalbindeki ekinnetin alınması, gözündeki hicab-ı mesturenin alınması gerekiyor. 

MULK 8: (Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Oraya herbir grup atılışında onun (cehennemin) bekçileri onlara: “Size nezir (uyarıcı) gelmedi mi?” diye sordu.

MULK 9: Onlar (cehenneme atılanlar) dediler ki: “Evet, bize nezir gelmişti. Fakat biz onu yalanladık ve Allah hiçbir şey indirmemiştir, siz ancak büyük bir dalâlet içindesiniz, dedik.”

MULK 10: Ve: “Eğer biz işitmiş veya akıl etmiş olsaydık, alevli ateş halkı arasında olmazdık.” dediler.

        Cehenneme girecek olanlar; bölük, bölük toplanırlar, cehennemin kapısına ulaşırlar, cehennemin kapısındaki bekçiler onlara der ki: “Size Allah’ın nezirleri (sizden olan nezirler yani sizin zamanınızda yaşayan nezirler) gelip de size söylemediler mi buraya (cehenneme) geleceğinizi? Onlar da derler ki: “Söylediler ama biz onların söylediklerine inanmadık, Allah bir şey indirmemiştir, dedik. Eğer biz onların söylediklerini işitmiş ve akletmiş olsaydık, hiç burada (cehennemde) mı olurduk?”

            Bu âyetten çıkan netice; işiten yani kulaklarından vakra alınan kişi ve akletmiş olan, kalbindeki ekinnet alınıp da yerine ihbat konulan kişi, mutlaka cehennemde olmaz, Allah’ın cennetine girer.

           Öbür taraftan Allahû Tealâ, âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) zaten mutlaka cennete gireceğini, Vel Asr Suresinin 1. âyeti ile ispat ediyor: “Âmenû olanlar, hüsranda olanlar değildir. Gidecekleri yer cehennem değildir.” diyor.

103/ASR-1: Asra yemin olsun.

103/ASR-2: Muhakkak ki insan, gerçekten hüsrandadır.

103/ASR-3 Ama âmenû olanlar(Allah’a ulaşmayı dileyenler),salih amel yapanlar (nefs tezkiyesi yapanlar), (Allah’a ruhu ulaşıp) Hakk’ı tavsiye edenler ve (sabrın sahibi olup)sabrı tavsiye edenler  hariç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu