Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Bayramlar

Değerli okuyucular; bayramlar şüphesiz mutlulukların üst düzeyde yaşandığı günleri içermektedir. Bu nedenle özellikle dînî bayramlar, kırgınlıkların ve küskünlüklerin yerini, sevgi ve hoşgörüye bıraktığı günler olmalıdır. Bayramların yaşanmasının odak noktasında sevgi hasleti vardır. Sevginin kaynağı Allahû Tealâ olduğu cihetle, Allahû Tealâ’nın yoluna sevgiyle girilir, sevgiyle devam edilir ve Allahû Tealâ’nın bahşettiği sevgi, böylece diğer insanlara ve mahlûkata da yansıtılır.

     Başlangıçta Nefs-i Emmare kademesinde iken bu sevginin sahibi olmadığımız gibi, kalbimizde kin ve nefret afetleri bulunmakta.

     Bu nedenle Allahû Tealâ, Tâhâ Suresinin 123. âyet-i kerimesinde: “Hepiniz birbirinize düşman olarak yeryüzüne inin.” diyor.

       Ancak âyet-i kerimenin sonunda, Allahû Tealâ tarafından gönderilen hidayete ve hidayetçiye tâbî olmamız halinde, sevgiye ulaşabileceğimiz belirtilmekte:

20/TÂHÂ-123:(Allahû Tealâ şöyle) dedi: “İkiniz oradan (aşağı) inin! Hepiniz (şeytan ve siz), birbirinize düşman olarak. Bundan sonra Benden size mutlaka hidayet gelecek. O zaman kim hidayetime tâbî olursa artık o, dalâlette kalmaz ve şâkî (cehennemlik) olmaz.”

       Peygamber Efendimiz (S.A.V), bir hadîs-i şerifinde “Allah’ın öyle sevgili kulları vardır ki, Allah’ı kullarına, kulları da Allah’a sevdirirler.” buyuruyor.

         Peygamber Efendimiz (S.A.V), Sahâbesine Allah’ı sevdirmiş, Resûlullah’a tâbî olanlar da, yakınlarına sevdirmişler.

      O halde bizlerin de görevi, dışımızdaki insanlara Allah ve Resûl’ünü sevdirmek olmalı. Görüyoruz ki, Allah ve Resûl’ünün sevgisi kalbe yerleşmedikçe İslâm’ı yaşamak mümkün olmuyor. Başlangıçta insanlar dünya sevgisiyle hayata başlıyorlar. Ama kalpten dünya sevgisini söküp atmadıkça Allah ve Resûlünün sevgisi yerleşmiyor. Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu