Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Başkalarının Mutluluğu İçin Yaşamak

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu eder.

           Zikir yaptıkça mutluluğu her açıdan yaşarsınız. Çünkü ‘Allah’ kelimesinin tekrarı nefsinizin kalbine Allah’ın nurlarını taşır. Kimdir dünyadaki en mutlu insanlar?

          O nurların kalbi tamamen kapladığı noktaya ulaşabilen insanlar; onlar daimî zikrin sahipleridir ve her an mutluluğu en üst boyutta yaşayanlar onlardır. Çünkü nefslerinin kalbinde bir afet kalmamıştır.            

          “Ne olacakmış yani afet kalmamışsa? Ne yazar? Bizden farkı ne?” diye düşünenler olabilir. O kişi nefsinin kalbindeki bütün afetleri yok edebilmiş olan bir insandır. Oraya faziletleri, nurları toplamış olan bir insan.” Yani? Yani nefsinin kalbinde hiç afet kalmamış. O kişi sadece başkalarını mutlu etmek için yaşayabilir. Hayatı öyle geçecektir.  Allah-û Tealâ ona nefsinin kalbindeki bütün afetleri yok ettiği cihetle, negatif davranma imkânını artık bırakmamıştır, yok etmiştir. O kişi her an negatif bir davranışın sahibi asla olamaz, hiçbir zaman. Başka insanları üzemez. Başka insanları rahatsız edemez. Sadece hayatı etrafındaki herkesi mutlu etmeye yönelik olarak geçer.

               Bu davranış biçimleri her zaman neticeye ulaşabilir mi? Öyle insanlarla karşılaşırsınız ki; onları ne kadar mutlu etmeye çalışsanız, bunu başaramayacağınızı göreceksiniz. Ama bunlar çok küçük bir kesimi ifade eder. Peki, başaramazsanız ne olur? Bir şey mi kaybedersiniz? Hayır. Siz o konudaki kendinize düşen gayreti gösterdiğiniz için, o kişiyi kurtarmak sadedinde elinizden geleni gerçekleştirdiğiniz için siz mutluluğu yaşarsınız .Siz huzur içinde olursunuz. 

             Öyleyse “Bütün insanlar için Allah-û Tealâ’nın istediği nedir?” diye sorulduğunda siz deyin ki: “Allah’ın istediği şey etrafınızdaki bütün insanları mutlu etmektir.” Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu