Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Başkaları İçin Yaşamak

           Değerli okuyucular; başkaları için yaşamak. İşte İslâmî ideal bu olmalı diye düşünüyorum. Allah-û Tealâ’nın emri de bu istikamette. Bir insan var bir de onun çevresi. Bu onun en yakınında olanlar, daha uzağında olanlar, böyle bir sıradan başlar, bütün dünyaya kadar ulaşır. Bu dünyada yaşayan kaç milyar insan var? Kimileri 7 milyar diyor, kimileri 9 milyar diyor. Daha yukarıda daha fazla insan olduğunu iddia edenler var. Bu, 7 milyar insanın çoğu ı şu anda cehenneme doğru yol alıyor ve şeytan bundan büyük bir zevk alıyor.

            Ve insanları bu konuda alaya almakla meşgul. “İşte, ben iblisim ve hepinizle alay ediyorum. Sizin çoğunuz mutlaka kendimle beraber cehenneme götüreceğim. Çünkü sizin hepinize vahyetme imkânının sahibiyim.” diyor. Her an içinizden bir şey size hep ne yapmanız lâzım geldiğini fısıldar. İki seçenek vardır, karar vereceksiniz. Diyelim ki; birinci seçeneği düşündünüz; “a” ve “b” şıklarından birincisini tercih ettiniz, a’yı tercih ettiniz, onu gerçekleştirmek üzeresiniz, şeytan mutlaka devreye girer. O tercihinize amil olan, tercihinizin oluşmasına sebebiyet veren, düşünce terazinizi tamamen tersine çevirecek olan deliller getirir size. Yani birinci şık yerine ikinci şıkkı tercih etmeniz için, sizin düşündüğünüzün ötesinde birtakım şeyleri daha devreye getirir. Siz daha karar verir vermez, birincisini (birinci alternatifi) gerçekleştirme kararını verdiğiniz anda ikinci alternatif derhal size daha uygun gösterilir. Gösterilmeye çalışılır ve bunda genellikle şeytan başarı sağlar çünkü deliller gerçekten inandırıcıdır.

              Diyelim ki; bu delillere uydunuz ikinci şıkkı tercih ettiniz, şeytan boş durmaz. Size ikincisinde de ulaştırdığı inandırıcı delillerden daha inandırıcıları, tekrar birinciye dönüşünüz için ulaştırır. Siz bunları kendi düşüncenizin mahsulü zannedersiniz. Maksadı ne? Maksadı; sizi kararsız kasım yapmak. Yani verdiğiniz kararı mütemadiyen değiştirmenizi temin edip sizinle alay etmek. Herkesle alay etmek onun en büyük zevkidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu