Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allahû Tealâ’nın Bizden İstediği Bir Tek Şey!!!

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini ister.

            Bu açıdan bakıldığı zaman, mutluluğun Allah’sız bir standartta oluşmasının mümkün olmadığını göreceksiniz. Orada ne olur? Geçici zevkler yaşanır. Olay biter. Arkası gelmez. Ama Allah’ın dostları için her an mutluluk söz konusu olur.

              Ama biliyoruz ki, asıl mutluluk ; kalptedir. İnsan Allah ile bir ilişkinin sahibi değilse dîn ile bir alâkası yoksa anlaşılıyor ki; onun Allah ile de bir alâkası yoktur. O kişinin mutlu olması, ne kadar parası olursa olsun mümkün değildir. Ama Allah ile ilişkisini kuran bir insan, fakir de olsa o kişi mutludur.

            Allahû Tealâ için söz konusu olan şey insanların mutlu olmasıdır ve Allahû Tealâ Allah’sız bir mutluluğun mümkün olmadığını açıklıyor. Kur’ân-ı Kerim’i baştan aşağı teker teker her âyetin mânâsını kelime kelime öğrendiğiniz zaman , bunun kaçınılmaz bir şey olduğunu görürsünüz.

              Öyleyse Allah-û Tealâ’nın bizden istediği ne? Allahû Tealâ’nın bizden istediği bir tek şey var. O, ruhundan üfürdüğü tek mahlûk olan insanı en çok sever. İnsandan başka cinler mesela; cinlere Allahû Tealâ ruhundan üfürmemiştir.  Allahû Tealâ’nın istediği şeyin ne olduğuna baktığımızda, bir tek hedefinin var olduğunu görüyoruz: Onun adı mutluluk. İşte insanlar Allah’ın yolunda ne kadar yol kat edebilirlerse ‘yüzde o kadar’ mutlu olabilirler.

              Şimdi dinimizin adına bakıyoruz; İslâm dîni. Yani İslâm ne demek? İslâm “teslim olan” demek, yani teslim olanların dîni.  Eğer bir kişi Allah’a ulaşmayı dilemişse, mürşidine tâbî olmuşsa, sonra ruhunu; bu tâbiiyetten sonra vücudundan ayrılan ruhunu, sonra fizik vücudunu, daha sonra nefsini, en sonra da iradesini Allah’a teslim etmişse bu kişi, dünyadaki en mutlu insanlardan birisi olarak yaşar bir ömür boyu. Allah ona lâyık olduğunu en güzel istikamette sağlayarak onu dünya standartları içinde de mutlu kılar.  Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu