Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah’ın(C.C.) Kaideleri

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini ister. Bütün emirlerindeki  hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmaktır.

          Ne zaman insanları mutlu etmek üzere harekete geçseniz, o mutluluğu yaşayan insanların size gıptayla baktıklarını, sizden hoşlandıklarını göreceksiniz. Ve bunu devam ettirirseniz, her an etrafınızda insanlar olacağı için onlara yaptığınız her güzel davranış sonucunda hep o da mutlu olacaktır, siz de mutlu olacaksınız. Tersi, sizi de, karşınızdakileri de sadece rahatsız eden, huzursuz eden bir yanlışı ifade eder. Neden? Başka insanları mutlu etmek suretiyle biz de mutlu olabiliyorsak, başka insanlara mutsuzluk ve huzursuzluk verdiğimiz zaman asıl, biz huzursuz oluyorsak, onları da huzursuz ediyor ama biz de huzursuz oluyorsak, yapmamız lâzım gelen şey belli değil mi?

          Buna rağmen insanların büyük bir kısmının başkalarına kötülük etmekte devam ettiklerini göreceğiz. Arkasında şeytan var. Nefsimizin afetleri bizi şeytanın oyuncağı yapabilir. Şeytan her zaman Allah’ın emirlerini yerine getirmememizi ister. Yasak ettiklerini ise yapmamızı ister ki; her ikisinde de üzülelim. Şeytanın istediği tek bir şey vardır: Hepimizi elinden geldiği kadar en üst seviyede üzmek.

         Allah’ın istediği şeyse her zaman, herkesin mutluluğudur. Bunun için Allahû Tealâ Tevrat’a koymuş kaideleri, İncil’e koymuş kaideleri, Kur’ân-ı Kerim’e koymuş kaideleri. İncelediğimiz zaman Tevrat’ın da İncil’in de Kur’ân-ı Kerim’in de 7 safha ve 4 teslimi içerdiğini görüyoruz. Hepsi Allahû Tealâ tarafından indirilmiş.* Allah’a ulaşmayı dilemek* Mürşide tâbiiyet* Ruhun Allah’a ulaşması

* Fizik bedenin teslimi* Nefsin teslimi* Muhlis olmak* Ve iradeyi Allah’a teslim etmek.

         Bütün insanlar için Allahû Tealâ’nın dizaynı ne? Hedefi ne? Hedefine bakalım. Hedefi insanları mutlu kılmak… Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu