Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah’ın Yardımını İstemek

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

           Allahû Tealâ’nın sizden olan muradı, sizin Allah’tan dilediğiniz yardımı gerçekleştirmektir. Siz yardım istemedikçe Allahû Tealâ’dan size yardım ulaşmaz. Neden? Çünkü sizi serbest iradeli bir mahlûku olarak yarattı. Bu kâinattaki en üstün varlık olan insan, Allah’ın Kendisinden ne istediğini bilmediği için mutsuz ve huzursuz. Allah ondan sadece Allah’ın kendisini mutluluğa ulaştırmasını talep etmesini bekler. İşte böyle bir talep varsa bu kişi Allah’ın mutluluğuna namzettir; onun gereklerini yaşayacaktır. Eğer insan talep ederse mutlaka Allahû Tealâ’dan yardımı alacaktır.

             Böyle bir talebin mevcut olması için sizin, Allahû Tealâ’dan dilekte bulunmanız asıldır. İşte önemli olan dilekte bulunmanın sizin için elzem olduğuna inanmanız. Şart bu; O’ndan yardım dilemedikçe yardım alamazsınız. Yardım dilemeyi o güne kadar Allahû Tealâ’nın size yardım etmediğini zannederek reddederseniz eğer, bu sizin hüsranınız demektir. Buna sebebiyet veren Allah değildir. Hep insanlar Onu suçlu mevkiine sokmak isterler: “Allah bana yardım etmiyor, yardım etseydi ben bu durumda olmazdım.” O zaman biz ona sorarız; sen Allahû Tealâ’dan yardım diledin mi? Allahû Tealâ’dan yardım diledin mi ki o yardıma ehil olabilesin? Yardımı dilemezseniz eğer, Allah’ın sizi bir limana ulaştırması mümkün değildir. Böyle bir hedefe asla ve asla ulaşamazsınız.

             Öyleyse evvelâ bu birinci maddeyi tam yerli yerine oturtmak mecburiyetindesiniz; siz Allah’tan yardım istemek mecburiyetindesiniz. Eğer mutlu olmayı istiyorsanız, Onu Rab mevkiine koyacaksınız. Kendisinden yardım istenen bir Allah’ın varlığını kabul edeceksiniz. Ve yardım isteyeceksiniz Allahû Tealâ’dan. Unutmayın, böyle bir şey yapmadığınız takdirde zaten otomatik olarak şeytanın yardımını alıyorsunuz yani şeytan siz istemeseniz de sizi kötülüğe götürmek için size devamlı yardım edecektir. Sizi mutsuz kılmak istikametinde yardım edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu