Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah’ın Dostu Olmanın Mükafatı

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu eder.

          Öyleyse hangi şartlar içinde cehenneme gidilir? Günahlarımız sevaplarımızdan fazlaysa.

           Allahû Tealâ  “Kıyâmet günü kurulan mizanlarda, kimin günahları sevaplarından fazla yani Seyyiati hasenatından fazla olanlar, onların gideceği yer cehennemdir, onlar ebediyyen orada kalacaklardır, onlar hüsranda olanlardır.” diyor.  

         Öyleyse Allahû Tealâ’nın affı, hudutlu bir af. Büyük günah işleyenler bile ümitlerini kesmesinler, “Ben onların bazı günahlarını affedebilirim” demek, bunun mânâsı. Ama dikkat edin üst hududu var. Hiçbir zaman onların günahlarının affı, kazandıkları derecelerin kaybettikleri dereceleri aşmasına müsait değil. Bunu Allahû Tealâ kesinleştirmiş. Kim Allah’a ulaşmayı dilemezse, kıyâmet günü, onun günahları mutlaka sevaplarından fazla olacaktır,

         Peki günah işlenmeyen bir noktaya ermek mümkün mü? Evet. Eğer  nefs teskiyesi   ve nefs tasfiyesi ile nefsinizdeki bütün afetleri yok ederseniz  bütün bu afetlerin yok olması sebebiyle, nefsiniz de ruhunuz da Allah’ın bütün emirlerini yerine getirmeyi, yasak ettiği hiçbir fiili işlememeyi isteyecektir. Her ikisi de aynı talepte olduğu için Allah neyi yasak etmişse onu işlemeyeceksiniz, size tiksinti verecek Allah’ın yasak ettiği fiiller. Allah’ın emrettiklerini ise mutlaka yerine getireceksiniz. Çünkü onlar hoşunuza gidecek, onlarla yaşamayı tercih edeceksiniz

       Böylece iç aleminizde ve dış aleminizde yani başkaları ile olan kavganız bitecek. Bir ihtimal siz bitirebilirsiniz ama onlar bitirmeyebilirler. O zamanda Allah-û Teala size öyle bir kuvvet verecek ki, o size düşman olanlar ne yaparlarsa yapsınlar sizi huzursuz edebilecek imkâna kavuşamayacaklar. Çünkü Allah, sizinle beraber olacak. Kalbinizi güçlü kılacak, ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere basmanızı sağlayacak. Allah ile beraber olmanın Allah dostu olmanın mükafatı budur.

        MAİDE -105 Ey âmenû olanlar! Nefsleriniz, üzerinizedir (nefsinizin sorumluluğu üzerinize borçtur). Siz hidayette iseniz, dalâletteki bir kimse size bir zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman yapmış olduğunuz şeyleri size haber verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu