Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah (c.c) Sevgisi

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

           Değerli okuyucular; Allah sizlerden ne istiyor? Sadece mutlu olmanızı istiyor. Peki, mutluluğun bir gıdası var mı? Mutluluk neyle beslenir? Sevgiyle,

           Allah’a karşı duyduğunuz sevgi, muhteşem bir dizaynı ifade eder. Bütün sevgilerin anasıdır. Allah’ı sevmeyen insanın başkalarını sevmesi ihtimal dâhilinde değil.

           Sevginin dağıtım merkezi; Allah’tır. Allah kalbinize, ruhunuzun kalbine; “sevgi” adı verilen bir müesseseyi köklü olarak yerleştirmiş. Hiç değişmez. Bütün boyutlarıyla sevgi iç dünyanızda vardır (ruhunuzun iç dünyasında).

           Öyleyse sevgiyi köklü kılacak, başka bir formül bulmanız lâzım; nefsinizin kalbindeki nefreti,  sevgiye çevirecek olan bir formül.

           Sevmenin birçok alanlarda adeta yok olduğu bir dünya düzeni kurulmuş. İnsanlar Allah’ı unutmuşlar. Bunun mânâsı; sevgiyi de unutmak. Sevgi farklı bir duygudur. Birçok insan sevgiyle arzuyu birbirine karıştırır.

           Arzu, nefsinizin bir afetidir. Sevgi, ruhunuzun bir hasletidir. Öyleyse böyle bir dizaynda, arzunun da iki yönlü olması söz konusu mu? Evet!

           1- Allah’ın istikametinde, O’nun gölgesinde duyulan arzu,

           2- Şeytanın istikametinde, şeytanın gölgesinde duyulan bir arzu.

           İkisi birbirinden ayrıdır. Ama kalın çizgilerle “arzu” dediğiniz zaman; nefsinizin bir afetinden bahsediyorsunuz. “Sevgi” dediğiniz zaman; ruhunuzun bir hasletinden bahsediyorsunuz. Ve ikisi aynı şey değildir. Sevginin zıddı, nefsinizdeki asıl sevginin zıddı olan afet; nefrettir.

            Bir insanı sevmeniz de mümkündür ondan nefret etmeniz de.  Öyle insanlar vardır ki; davranışlarıyla kendilerinden nefret ettirirler.  Bu, başlangıç noktası. Daha ötede, nefsinizdeki afetler azaldıkça düşmanlık afeti, nefret afeti, kin afeti azalacaktır. Azaldıkça seveceksiniz. Nefretin, kinin, düşmanlığın yerini sevgi alacak, hoşgörü alacak ve insanları seveceksiniz.

           Sevgisiz bir mutluluk oluşmaz. Sevgi; mutluluğun mimarıdır. En çok mutlu olan insanlar; Allah’ı en çok sevenlerdir. Bu insanlar, bu sevgiyi nasıl elde etmişler?  Zikirle!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu