Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah (C.C) Sevginin Oluşması

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini ister.

              Evvelâ Allahû Tealâ bize, Allah’a ulaşma emrini veriyor. Bu emrin muhtevasına baktığımız zaman, Allah’a ulaşma emri; Allah’ın temel emri. Ve sadece Allah’a ulaşmayı dileyenler Allah’a ulaşabilir.

              Tagut kimdir? İnsanları Allah’ın yolundan caydıran, Allah’a ulaşmaya mâni olanlardır. Tagut (insan ve cin şeytanlar) onlara fuhuşla ve münkerle emrederler. Ve bir kişi sadece Allah’a ulaşmayı dilediği takdirde, tagutun üzerindeki hükümranlığını ortadan kaldırır.

                 İşte Allah’ı sevenler onlardır ki; Allah’a ulaşmayı dilemişlerdir ve aradaki engeli kaldırmışlardır aradan. Bu; konunun başlangıcı. Şimdi “Seven sevdiğine koşar.” kaidesi gereğince, bu kişinin ruhu, sevdiğine (gerçek sahibine) dönüyor.

            Öyleyse sevginin başladığı yer; sevdiğine koşmaya başladığı yerdir. Yani “hoşlanma” müessesesi kesin bir sevgiye adım adım dönüşüyor.

                Nefsin kalbinde sevgi oluşmuş mudur? Hayır! Henüz sıfırdır. Ruhun kalbi ise bütünüyle sevgi doludur. Sevgi dolu olan o kalp, Allah’a doğru yola çıkmıştır. Geriye bıraktığı mirasta, sevginin sadece başlangıcı vardır. Nefsin kalbindeki sevgi sadece başlangıç noktasındadır.

              Öyleyse ondan evvel seven kişi neyle sevmiştir? Ruhunun kalbindeki sevgiyle sevmiştir. Öyleyse ruhun kalbindeki sevgiyle sevme müessesesi Allahû Tealâ’nın indindeki dizaynda hoşlanmanın ötesine geçmiyor. Çünkü Allahû Tealâ diyor ki: “Biz nefsi bir ahseni takvim içinde yarattık. Ve onu, esfeli safiline reddettik.”

              95/TÎN-4: Andolsun ki Biz, insanı (nefsini), ahseni takvim içinde (nefs tezkiyesi ve tasfiyesi yaparak en güzele ulaşabilecek özellikte) yarattık.

             95/TÎN-5: Sonra onu, esfeli safiline (en sefil hale, nefsinin karanlıklarına) iade ettik (çevirdik)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu