Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Allah (C.C.) İçin Çalışmak

           Değerli okuyucular; Allah’ın hepinizden istediği şey, başkaları size nasıl davranırsa davransın, sizin onlardan yana olmanız. Asla kendinizden yana değil.  etrafınızdaki insanlara dikkatle bakın ki hiç birisi sevmediğiniz insanlar olmasın. Onları sevmeye çalışın. Gayret edin. Allah’tan yardım isteyin. Eğer yanlış davranışları varsa onlara kızmakla, onlara hadlerini bildirmekle bir yere varamazsınız. Onları seveceksiniz. Onlara en güzelini davranış biçimi olarak sergileyeceksiniz. İşte bunları yapmaya başladığını takdirde  Allah için sevmeye, Allah için fedakarlık yapmaya, Allah için çalışmaya, Allah için yaşamaya başladınız demektir.  

           Herkes Allah için çalışmaktan eşit miktarda zevk alamaz. Herkesin iç dünyası, yapısı… onun alabileceği zevkleri tayin eder, çizer. Allah için çalışmak , Allah’a en yakın olanlar zevk alır. Ve zevk, kişi Allah’a karşı daha az, daha az, daha az ilgi duyuyorsa adım adım azalır.

          Bir kısım insanlar ise  hiç ilgi duymazlar. Onlar dünyaya dönüktürler. Sadece dünya işleri onları alâkadar eder. Hep şöyle  “Allah ile ilişki kurmak karın doyurmaz.” derler.

           Bu fizik dünyada elbette insanlar yaşamak mecburiyetindeler. Elbette yaşayanlar, çalışmak mecburiyetindeler. Dış dünyaya açık bir faaliyet, sürgit devam edecektir. Ama şu dünya yaşanmaya değer bir dünyadır ve bu dünyada mutlu olmak söz konusudur.

            Öyleyse hepiniz için söz konusu olan şey saadeti yaşamaktır, mutluluğu yaşamaktır ve ne kadar istekliyseniz o kadar yaşayabilirsiniz. İşte bu isteğin hudutlarını çizen şey, iştiyaktır. Allah yolunda hizmet etme eğilimi, daha doğru bir ifadeyle; aşkı.

           Allah’ı seviyor musunuz? Eğer seviyorsanız Allah için çalışmak  için çekici bir konu olacaktır. Siz isteyeceksiniz Allah için çalışmayı. Allah için çalışmak için can atacaksınız.

          Veya hiç öyle olmayacaktır.  Allah için çalışmak   size güç gelecektir. Dünya işlerinden ona vakit ayıramayacaksınız. O’ndan bahsetmenin o büyük zevkini, o muhteşem zevkini hiç yaşayamayacaksınız.  Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu