Siyaset

Akyıldırım’dan Esnaf Ziyaretleri ile İlgili Basın Açıklaması

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

İYİ Parti Yenice İlçe Başkanı Ali Galip Akyıldırım İlçe teşkilatının belirli aralıklarla İlçe, Belde ve Köylerde yaptığı esnaf ziyaretlerinin sonuç raporunu bir basın açıklamasıyla duyurdu yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi:

“Esnaf gezileriyle gerçek anlamda genel olarak ülkemizin, yerel olarak yaşadığımız yerde ki esnaflarımızın sorunlarını yakından gördük.

Biz sorunları dinlerken esnafımızın yaşadığı sorunların çözümü için neler yapılabileceğini ortak akılla bulmaya çalıştık.

Özetle; Esnaf gezimiz parti propagandasından çok uzak sadece esnafımızın içinde bulunduğu ve çözüm beklediği sıkıntılarını yerinde tespit etmek ve bu sorunları iktidara duyurmak için yaptığımız çalışma olmuştur ve devam edecektir.

Bizler İYİ Partililer olarak esnafımızın ve halkımızın yaşadığı sorunları yakından takip ederek iktidara geldiğimizde o sorunların yaşanmaması içinde yapacağımız çalışmaları yerinde tespit ediyoruz.

Esnaf ziyaretlerimizde esnafımızın sorunları ve sıkıntıları aşağıda sıralanmıştır.

1- Pandemi süresince salgının en çok etkilediği meslek grubu esnaflarımız olmuştur.

2- Esnaflarımızın sokağa çıkma yasakları nedeniyle son iki yıldan bugüne kadar telafisi çok zor olacak ve uzun yıllar alacak şekilde ciddi zarara uğradıklarını ve bunun düzelmesi için hibe yardımların belirli aralıklarla yapılmasını istemektedirler.

3- Özellikle yeme-içme, berber ve kuaförlere getirilen kısıtlamalar nedeniyle bu alanlarda iş yapanlar, çalışanlar çok zor bir dönemden geçmekteler.

4- Periyodik aralıklarla ilçemizde, beldemizde ve köylerimizde yaptığımız Esnafın Ziyaretlerinde yüz yüze görüştüğümüz esnaflarımızın yüzde 75’i salgın kapsamında alınan ekonomik önlemleri “yetersiz” buldular. Esnaflarımızın yüzde 13’ü kesinlikle yetersiz bulduklarını ifade ederken, yeterli bulanların oranı yüzde 12 olarak görüldü.

5-Görüştüğümüz esnaflarımız artan fiyatlar nedeniyle satışların çok düştüğünü bu nedenle enflasyonun mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini, elektrik ve petrole gelen zamların durdurulmasını istediler.

6- Esnafımız vergi borçlarının yapılandırılması yerine vergi affı getirilmesini talep etmekteler.

7-Esnafımız kullandıkları kredilerin en azından faizlerinin silinmesini talep ederek bir sicil affının çıkarılmasını da beklemekteler.

8-Görüştüğümüz esnaflarımız esnaf destek programlarının devam etmesini beklediklerini ifade ettiler.

9- Esnaflarımız normalleşme olsa dahi artan ekonomik zorluklarının toparlanmasının yılar alabileceğini ifade ettiler.

10- Sonuç olarak; Pandemi süresince en çok esnafın, çiftçinin mağdur olduklarını gördük. Esnaflar içerisinde de kırtasiyecilerin, kafe, büfe, restoran gibi iş kollarının ve okulların kapatılmasıyla servisçilerin, kantincilerin tükendiklerini gördük.

Yaptığımız esnaf ziyaretleri devam edecek olup iktidara geldiğimizde de aynı ziyaretler sürdürülecektir.”

Kamuoyuna duyurulur.

Ali Galip Akyıldırım

İYİ Parti Yenice İlçe Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu