Yerel

Akay Köşdere’ye Teşekkür

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Biga’nın tanınmış iş insanlarından Akay Köşdere yaptığı çalışma nedeniyle Uluslararası İktisat Kongresi’nde sunum gerçekleştirdiği Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından teşekkür belgesi verildi.

Akay Köşdere Mardin’de üç gün boyunca çalışmalarını anlattı. Konu ile ilgili açıklamasında; “Kıtlığın yaşanma ihtimalinin daha çok olduğu dünyanın keşfedilmemiş bölgelerinin olduğu zamanlardan günümüze gelen süreçte, küreselleşmenin de etkisi altında henüz mevsimi gelmeyen ürünlerin bile her dönemde tüketildiği birbirine entegre olmuş dünya düzeninde yaşamaktayız. Günümüzde, geçmiş dönemlere kıyasla kıtlığın doğal sebeplerden ziyade siyasi ve ekonomik şartlar gibi yapay afetlerden kaynaklandığı görülmektedir. Ülkelerin ekonomik gücü açısından yeterli seviyede gıda ürünleri, emtialar ve onları işleyebilecek kapasitesinin varlığı önemlidir. Ancak insanoğlunun şuan ki bilgi ve teknolojisine rağmen toplumların bazı kesimleri hala gıda problemleri yaşamaktadır. Sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla karşılanmaya çalışılması ve bireylerin Adam Smith’in dediği gibi çıkarcı ve bencil olmaları problemlerin aslında hep var olduğunu göstermektedir. Ülkelerin makroekonomik olarak enflasyon düzeyini kontrol altında tutmaları dolayısıyla satın alma gücüne yönelik hükümet politikalarının gıda krizleri üzerinde etkisi bulunmaktadır. Tarım politikaları üzerine uygulanan yanlış politikalar neticesinde üreticilerin beklenen kazancı elde edememeleri ve ülkenin diğer ülkelere ihracatındaki daralmalar ülke ekonomisine olumsuz etkiler yaratmaktadır. Doğal kaynakların yeryüzü coğrafyasında eşit dağılımının olmaması ve bazı tarım topraklarının verimsiz olması her ürünün her yerde yetişmesini engellemektedir. Örneğin, akarsu, baraj veya göllere sahip olmayan birçok ülkenin ihtiyaç duyduğu gıda maddelerinin temininde ithal edeceği ülke ile arasındaki siyasi duruş önem arz etmektedir. Dolayısıyla, 79 uluslararası platformda ülkelerin gıda miktar düzeyi, siyasi bir koz olarak kullanılabilir. Halkın yoksullaşması ve gıda bulmakta karşılaştığı zorluklar, protestoların yaşanmasına sebebiyet vererek toplumsal düzenin bozulmasına neden olur. Çalışmada gıda krizlerin neden yaşandığı ana faktörler veriler ile açıklandıktan sonra dünya tarihindeki önemli olaylara değinilmiştir.

Artuklu Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Kongresinde Ülkemizi ve Çanakkalemizi bir Bigalı iş insanı olarak en iyi şekilde temsil etme imkânı bulduğum çalışmamda bilgisi ve deneyimi ile her zaman katkısını tarafımdan esirgemeyen değerli Danışman hocam Dr. Suna Şahin hanımefendiye ve sabırla çalışmalarım esnasında beni destekleyen eşim Senay Köşdere’ye ve kıymetli ailem ve aile büyüklerim ile bana güvençlerini esirgemeyerek umut veren tüm dostlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim.”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu