Yerel

Ahtapotlar Denize Salındı

Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı tarafından yasa dışı su ürünleri avcılığı ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda;

5/1 Numaralı Ticari ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğler gereğince avlanması yasak olan ahtapot avcılığı yapıldığı bilgisi elde edildi.

Drone ile yapılan çalışma sonucunda yasa dışı olarak deniz dibine bırakılan ahtapot tuzaklarının mevkileri tespit edildi.

22 Nisan 2021 tarihinde Kumkale önlerinde 3 Sahil Güvenlik Botu tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 7 farklı mevkide 757 adet ahtapot tuzağı deniz dibinden çıkarılarak tuzaklarda bulunan 56 adet ahtapot canlı olmaları nedeniyle denize salındı.

Ayrıca 2020 ve 2021 yıllarında 14 adet tekne, 2 adet lastik bot, 21 trol kapısı ve ağı ile 32 adet muhtelif malzemeye (su altı tüfeği, dalış kıyafeti, kompresör, palet, vb.) mülkiyetin kamuya geçirilmesi maksadıyla el konuldu.

Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı bağlısı unsurlar tarafından, her türlü yasa dışı faaliyetle mücadeleye 7/24 esasına göre devam edilmekte olup, MAVİ VATAN denizlerimizde bulunan canlıların gelecek kuşaklara aktarılması ve sürdürülebilir avcılığın devam edebilmesi maksadıyla denetimlere aralıksız olarak devam edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu