Yerel

3 Köyde “Genç Çiftçi Projesi”

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca 3 farklı köyde 3 farklı üreticiden 3 farklı üretim projesini ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

Yeniçiftlik köyünde hayvansal üretim yapan Kübra Çalışkan, Eskibalıklı Köyünde bitkisel üretim yapan Sibel Topçu, Sarıcaköy Köyünde hayvansal üretim yapan Merve Emir ile görüşerek 2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi ile aldığı büyükbaş hayvanları ile ilgili bilgiler alarak incelemelerde bulundu.

Proje kapsamında Yeniçiftlik köyünden büyükbaş hayvan alan Kübra Çalışkan’ın 5 büyükbaş hayvanının doğurarak 4’ü erkek 1’i dişi olmak üzere 5 buzağısı olduğunu belirten Atmaca, “Şu an için hayvanlarından aylık yaklaşık 3 ton süt almakta. Elde ettiği gelirden çok memnun. Yine, 2018 Yılında ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Eskibalıklı köyünden Sibel Topçu’ya Bakanlığımızdan 30 bin lira hibe almasına karşılık 19 dönümlük araziye bin 700 adet bahçe bodur zeytin fidanı diktik. Arazinin çevresini kapattık, sulama, gübreleme sistemi ekipmanlarını aldık.” dedi.

Fevzi Atmaca, fidanların şu anda 18 aylık olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

“2 yıl sonra olumsuz bir durum olmaz ise yıllık 100 bin liralık gelir beklentimiz var. Son olarak, 2018 Yılında ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Sarıcaköy’den Merve Emir’e küçükbaş hayvan hibe edilerek 32 koyun 2 koç ile üretime başladı. 33 kuzusu oldu ve yıl sonuna kadar 80 kuzu yani 70 bin lira gelir beklentimiz var, çok memnunuz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu