Yerel

3 Kasım İlk Şehitleri Anma Programı Gerçekleştirildi

Çanakkale Muharebeleri’nin İlk Şehitlerini Anma Programı düzenledi.

İngiliz ve Fransız gemileri Osmanlı Devleti ile ilgili henüz fiilî ve resmî bir savaş durumu olmamasına rağmen Boğaz’ın girişini koruyan tabyaları 3 Kasım 1914’te bombalamaya başladılar.

 Bu bombardıman sonucunda Seddülbahir Kalesi içindeki tabyanın cephaneliğinin isabet alması ve cephanenin patlaması ile şehit düşen ilk askerlerimiz için Seddülbahir Kalesi’nde anma programı gerçekleştirildi.

Seddülbahir Kalesi’nde şehitlerimizin naaşlarının defnedildiği kabristan başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Boğaz ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Hikmet Düzgün, Eceabat Kaymakamı  Mustafa Çiftçiler, İl Emniyet Müdürü  Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı SG.Yb.  Ercan Oran, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı V.Ömer Faruk Göktürk, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, gaziler, protokol ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşma yapan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir konuşmasında; “Bugün bir kez daha sizlerle şehitlerimizin defnedildiği bu mekânda onları hem saygıyla, hem de rahmet, minnet ve şükranla duygularımızla anacağız. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale’de şehit, gazi olmuş bütün vatan evlatlarımızı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve gelecek kuşaklara da saygıdeğer hatıralarını aktaracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Bize bu toprakları vatan yapan bütün ecdadımızın ruhu şad olsun” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından tüm şehit ve gaziler için Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı ve Dua edildi. Kabristana karanfil bırakılmasının ardından program sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu