Yerel

“120 Yılık Tarihi Camii’nin Restorasyonunda Sona Doğru”

Biga’nın Bakacak Köyünün 120 yıllık tarihe sahip camiisinin bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmasında artık sona doğru gelindi.
Sultan 2.Abdulhamit’in de içerisinde namaz kıldığı rivayet edilen caminin restorasyonuna Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılının Aralık ayında başlandı. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, köy halkı ile de görüşerek camii hakkında bilgiler aldı.
Yaklaşlık bir ay sonra bitmesi beklenen camii restorasyonu kapsamında Camii’nin Minaresinin şerefesi dahil üst kısmı komple yenilendi.Duvar sıvaları kazınarak ilk hali olan taş duvar hali orjinal görüntüsüne kavuşturuldu. Yer döşemeleri, ısıtması, elektrik aksamı, minberi yenilendi. Camiinin mihrabı ise camiinin yapıldığı haline getirilince tarihi görüntüsü ortaya çıktı.
Başkan Nihat Borazan yaptığı incelemelerin ardından şu açıklamayı yaptı:
“Biga’mızın Bakacak köyünde bulunan köyümüzün tek camiisi 120 yıllık değerli tarihi ile ilçemiz açısından anlamlı bir yer tutuyor. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından yaklaşık bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarında bugün görüyoruz ki sona doğru gelindi. Yakın zamanda tekrardan ibadete açılacak. Tarihi dokuları ile Osmanlı’dan günümüze bizler için kıymetli bir hatıra.Köy halkımızında sahipleniyor olması bizleri ayriyeten sevindiriyor. Mihrabın ilk haline dönmesi ve altından çıkan tarihi görüntüsü gerçekten etkileyici. Ben camiinin restorasyon çalışmalarına başlanması için emek veren başta AK Parti Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Av.Bülent Turan’a ve AK Parti Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’na ve emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
Köy halkının da büyük bir ilgiyle takip ettiği Bakacak Köy Camiisinin restore edilen tarihi dokusu görenler tarafından büyük hayranlık uyandırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu