Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Yılın Röportajı
16 Eylül 2014 Salı 16:00
12
14
16
18


Olağanüstü iş yoğunluğu nedeniyle bir türlü müsait olamayan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan ile söz verdiği 14 Eylül Pazar günü Biga Tepe Restaurant’ta yılın röportajını gerçekleştirdik.

Şadan Doğan çocukluk ve delikanlılık yıllarından askerliğe, Doğanlar Holding’den Bigaspor’a Biga Sanayi ve Ticaret Odasından Fenerbahçe’ye ve aile yaşantısına tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Çocukluk ve delikanlılık yıllarını anlatırken en yakın arkadaşı İbrahim Özmandacı’da yanımızdaydı.

Şadan Bey çocukluk yıllarınızdan bahseder misiniz?

 Ben Biga’nın en güzel mahallelerinden Bademlik Mahallesinde büyüdüm. Bizim zamanımız ile şu anki ortam çok farklı. Bizim zamanımızda mahalle halkı birbirini sever ve sayardı. Evlerin hiçbirinin kapısını kilitli değildi. Her eve rahat girer çıkardık. Herkes birbirine yardım ederdi. Her şey imece usulü ile yapılırdı. Arkadaşlar birbirine çok saygı duyarlardı. Bu yıllarda babamın kahvehanesi vardı. Biz orada çalışırdık. Çay, kahve dağıtırdık. Bir gün Kahvede çay taşırken bir müşteri ile çarpıştık çaylar döküldü, bardaklar kırıldı. Müşteriye zarar verdim diye babam beni işten kovdu.

Gençlik yıllarımızda Biga’da Kaynanalar Parkını işlettik. Ben Bademlik Mahallesinde en son delikanlı başkanlığı yapan gençtim. Arkadaşlarım bana saygı gösterirlerdi. Biz çok mütevazi bir mahallede büyüdük.

Şadan Bey size baba diyorlar bu nerden kaynaklanıyor?

Ben arkadaşlarıma her konuda yardımcı olmaya çalışırdım. Çay kahve ısmarlardım, her dertleri ile ilgilenirdim. Sağ olsun arkadaşlarım da bana ‘’BABA’’ lakabını taktılar. O gün bugündür bu lakapla anılıyorum. Bu lakabı bana uygun gördükleri için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Şadan Beyin çocukluk arkadaşı İbrahim Özmandacı’nın görüşleri

Şadan Bey gençliğimizde garibandı. Ama günlü çok zengindi. Biz onu çok severdik. Böyle bir arkadaşım olduğu için çok mutluyum. Onunla ilgili birkaç anımı paylaşacağım.

Mahallemizde bir arkadaşımızın gelin alıcı düğününü Şadan Bey tek başına yaptı. O insanların yaşadığı mutluluğu anlatamam. Gariban olmasına rağmen parayı bularak o insanlara bu güzelliği yaptı.

1985 yılında İstanbul’a Fenerbahçe-Antalyaspor ligin son maçı Fenerbahçe Antalyaspor’u yenip şampiyon oldu. Bizim arkamızda zamanın kulüp başkanı Ali Şen ve Yöneticileri oturuyordu. Ali Şen’in elinde Şampiyon Fenerbahçe yazılı tişört vardı. Tişörte bakıyorum herhalde atsada bana denk gelmez derken, Ali Şen tişörtü attı benim kucağıma geldi. Ben tişörtü hemen koynuma soktum. Taraftarlardan zor sakladım. Eskiden kız erkek arkadaşlıkları hep saklı gizli olurdu. Ben Şadan Bey’e eşi Ayla Hanımla camdan konuşurken gözcülük yapardım. Çok güzel günlerdi.

Şadan Bey askerliğinizi nerede yaptınız?

Ben askerliğimi Denizci( Bahriyeli) olarak İstanbul Sarıyer’de yaptım. Çok güzel günlerimiz oldu. Askerlik vatan borcudur. Bizde vatan borcumuzu her Türk Vatandaşı gibi yaptık. Askerlik insana çok şey öğretiyor.

Şadan Bey küçük bir şehirden bir dünya markası şirket yarattınız bunu nasıl başardınız?

Evet küçük bir şehirden üst düzey bir firma yaratmak kolay bir şey değil. Biz altı erkek kardeş olarak babamızın başlattığı bir işi geliştirerek bu günlere geldik. Mobilya işimizdeki ilk yıllarda Adnan abimin katkıları ile büyük başarı sağladık. İşlerimiz büyümeye başlayınca Davut abimi memuriyetten istifa ettirdik işin başına getirdik. Davut abim muhasebe ve ekonomi konusunda işlerimize büyük güç kattı. Tüm kardeşlerimizle el ele vererek çok çalıştık. Gece gündüz çalıştık.

Şadan Bey işletmelerin büyümesinde kırılma noktaları vardır. Sizin kırılma noktanız nedir?

Biz kardeşler olarak çok çalıştık. Mobilya döneminde piyasada o zaman çek yat denilen oturma grupları vardı. Biz Biga ve köylerine çek yat yetiştiremez hale geldik. O kadar çok talep oluyordu ki gündüz üretim gece köylere giderek çek yat satıyorduk. Çek yat satışları bizim kırılma noktamız oldu.

İlk mağazamızı Biga’da postanenin yanında açtık. İlk üretimimize kiraladığımız dikiş makinesi ve kompresör ile başladık.

Şadan Bey altı kardeş kırılmadan nasıl geçiniyorsunuz? Bir de sizin için hep altın buldular dedikodusu vardı doğru mudur ?

Biz kardeşler olarak görev dağılımını çok iyi yapardık. Davut abim muhasebeye bakardı, Adnan abim pazarlama ve satışı iyiydi, ben lojistik işini götürürdüm, İsmail kardeşim üretime bakardı. Herkes kendi işi ile ilgilendiği için sıkıntı yaşamadık.

Biz hepimiz çok çalışırdık. Ama rahmetli babam piyasada güvenilir bir insandı. Alışveriş yaptığımız firmalar bize çok güvenirdi. Para sormadan mal verirlerdi. Bizde gece gündüz demeden çalıştık. Böylece altın buluyorduk.

Şadan Bey aile anayasanız olduğunu biliyoruz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Evet bizim hazırladığımız bir aile anayasamız var. Burada yapılacak her şey yazılıdır. Örneğin anayasamızda alacağımız maaşlar yazılıdır. 61 yaşında ailemizde emekli olunur. Yine çalışılabilir ama emeklilik hakkı elde edilmiş olunur. Çocuklarımızın öğrenim durumları ve devamında yapacakları yazılıdır. Bizler şirket haricinde yaptığımız işlerde belli bir bedelin üzerinde yatırım yapamıyoruz. Benim Sadettin Ceylan ile ortak tavukhanemiz var. Ama aile anayasamız gereği daha fazla yatırım yapamıyoruz.

Şadan Bey yöresel ürünlere önem veriyorsunuz. Bu vesile ile KUFTA markası ile Biga Köftesi’nin tanıtımını yaparak markalaştırdınız. KUFTA’nın hedefleri nelerdir?

Evet Tarzan Kardeşler ile ortaklık kurarak KUFTA markası ile Biga Köftesi’ni ülkemize yaymak istiyoruz. Şu anda üç mağaza açarak KUFTA’yı hayata geçirdik bir Biga’da ve iki de İstanbul’da KUFTA mağazası açtık. Şimdi Gönen’de ve Edirne’de yeni iş yeri açacağız. Amacımız önümüzdeki 5 yılda 100 KUFTA mağazası açmaktır.

Şadan Bey Biga Fenerbahçeliler Derneği’ni kurdunuz ve Biga’da çok özel yerlere getirdiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz arkadaşlarımız ile birlikte 2001 yılında Biga Fenerbahçeliler Derneği’ni resmen kurduk. Ancak ben doksanlı yıllarda da Fenerbahçe Kulübünün etkinliklerine hep katılırdım. Biz derneğimizi kurarken Sivil Tolum Örgütü’nün neler yapmak istediğini göstermek istedik. Sağ olsun Biga halkı bize sahip çıktı. Yalnızca Fenerbahçeliler değil Beşiktaşlı ve Galatasaraylı dostlarımız da bize olağanüstü destek verdiler.

 Biz dernek olarak Biga’nın en üst düzey Sivil Toplum Örgütü görevimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Ben İstanbul’da CHEK-UP yaptırdım ve sağlam çıkarsam 10 çocuğa bisiklet hediye edeceğim dedim. Yönetici arkadaşlarımla bunu paylaştım. O zamanki yöneticimiz Dr. Mustafa Aydın Dinçer, Başkan dedi bunu 23 Nisanda yapalım ve çocukları sevindirelim. Fikri çok beğendik ve 23 Nisanda 100 çocuğa bisiklet hediye ettik. Şu ana kadar 1200 bisiklet dağıttık. 1000 fidanlık orman yaptık. Devlet Hastanesine bir oda tefrişatını yaptık. Faaliyetlerimiz ile Biga’da ve Fenerbahçe Kulübünde hep takdir görüyoruz.

Şadan Bey derneğin dışında birde şubeleşme çalışmalarınız var. Bu konuyu açar mısınız?

Burada Fenerbahçe Kulübü Başkanımız Aziz Yıldırım’ın bir milyon üye projesi vardı. Bunu gerçekleştirmek için şubeleştirmeye gidildi. Şubeler Fenerbahçe Kulübüne direk bağlı ve kulübün talimatları doğrultusunda yönetilecek. Bizde şubemizi kurmak için Ben, Mali Müşavir Ahmet Elitaş ve Avukat Arda Bozkurt kurucular olarak müracatımızı yaptık. Valilikten önümüzdeki hafta olur gelecek ve şubemizi kurmuş olacağız.

6 ay sonra da şubemizin Genel Kurulunu gerçekleştireceğiz. Şubemize giriş iki bin lira olacak. Giriş yapanlar delege olacaklar. İnşallah şubemizde halkımıza güzel şeyler sunacak. Üye olan delegelerimizin çeşitli alışveriş indirimleri ve Kulüp imkanlarından yararlanmaları sağlanacak.

Şadan Bey her dönem Bigaspor’da isminiz anılıyor ve her kongre öncesi başkanlığınız konuşuluyor. Bigaspor ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bigaspor hepimizin Kulübüdür. Ben her zaman Bigaspor’un iyi yerlerde olmasını istiyorum. Bigaspor Başkanlığı için zaman ayırmak gerekiyor. Antrenmanlardan başlayarak tüm sürece konsantre olmak lazım. Benim şu an için bu kadar vakit ayırmam mümkün değil. Ancak ben Bigaspor Başkanı’nın Belediye Başkanı olması gerektiğini hep söyledim. Belediye Başkanı’nın her imkanı ve yetkisi çok fazladır.

Belediye Başkanı başkan olursa bende yönetimde görev alacağımı söyledim. Ancak olmadı. Ben her zaman Bigaspor ve diğer spor kulüplerine elimden geldiğince hem şahsım hem de şirket olarak destek veriyoruz.

Şadan Bey Bigaspor’un zor günler geçirdiğini biliyoruz. Ben Bigasor’un kurtuluşunun şirketleşme olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz?

Bigaspor’da Belediye Başkanının başkan olması gerektiğini ben hep söyledim. Ayrıca otopark iyi işletilemedi. Ben devam etmesinden yanaydım. İyi işletilse otopark Bigaspor için ciddi bir gelir kaynağıydı. Geçen dönem biz yedek üye olarak seçilmiştik. Daha sonra yönetime geldik ve Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ın başkanlığında borçları sıfırladık. En son 24 bin lira borcu öderken Mehmet Özkan’ın büyük katkısı oldu. Parayı Belediye Başkanı’nın bulması daha kolay oluyor. Ben şirketleşme konusuna da sıcak bakarım. Bu işi birilerinin üstlenmesi gerekiyor. Bu yola çıkılırsa biz destek veririz.  Yeter ki Bigaspor iyi yerlere gelsin.

Şadan Bey geçtiğimiz yıl Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı oldunuz ve Biga için üst düzey çalışıyorsunuz, Oda da hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

Evet Biga Ticaret ve Sanayi Odasına listelerimizi yaparak aday olduk. Üç liste seçimlere katıldı. Arkadaşlarımızla centilmence yarıştık, sonunda bu göreve layık görüldük. Burada kısa ve uzun vadede hedeflerimizi belirledik. Kısa vadede olan hedeflerimizin hemen hemen tamamını yerine getirdik. Uzun vadede Biga’mızın ihtiyaçları konularında yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Liman projesi, demiryolu projesi Biga’mızın ürünlerinin tanıtımı gibi konular üzerinde çalışıyoruz. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak Biga’mıza neler kazandırabiliriz çalışmalarımız sürüyor. Bilindiği gibi 26-28 Eylül tarihinde fuarımız var. Bu yıl fuarımıza katılım üst düzeyde olacak.  Hem firma anlamında hem de ziyaretçi anlamında olağanüstü ilgi bekliyoruz.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile de görüşmelerimiz sürüyor. Panayırın yerine alışveriş günleri düzenlemek istiyoruz. Halkımızın menfaatlerine uygun fiyatlarla belirli zamanlarda alışveriş günleri düzenlemek istiyoruz.

Bilindiği gibi inşaatımızla ilgili sıkıntılar var. Onları da biran önce aşmaya çalışıyoruz. Şuan ki yerimiz yeterli değil. Yeni binamızı tamamlayarak üyelerimize ve halkımıza daha hızlı ve daha iyi hizmet vermek istiyoruz.

Kısaca yapacak işimiz çok, biz Biga’mızın her alanda gelişmesi için olanca gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Şadan Bey sanırım sizinle ilgili her şeyi anlattınız, birde şu aşklarınızdan bahseder misiniz?

Tabi ki. Benim için hayatta en önemli şeylerim işim; eşim ailem ve Fenerbahçe ile bademlik mahallesi her şeyin önünde gelir. Bunlar benim hayatta olmazsa olmazlarımdır.

Şadan Bey bu yoğunlukta bize zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz neler var?

Öncellikle sizlere A’dan Z’ye her şeyi anlatmam konusunda yardımcı olduğunuz için, ayrıca birlikte çalıştığım Doğanlar Holding’de, Biga TSO’da, Biga Fenerbahçeliler Derneği’nde ki tüm arkadaşlarıma, bizlere değer veren tüm halkımıza ve sevenlerimize çok teşekkür ediyorum. Güzel bir söyleşi oldu.

Son olarak sloganımızı artık herkes biliyor.

“Ben Yok Biz Varız, Biz Biga İçin Varız”   


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0