Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı      Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı      Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu      Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!      Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!      Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı      Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür       Haftalık Faaliyet Programı 20.04.2019 – 26.04.2019      Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret       Bigaspor BAL Ligine Devam Dedi, Adaspor’a Yazık Oldu      Vefat ve Başsağlığı      Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!      Biga FB’den Bigaspor’a Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
30 Mayıs 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18


 

·         Kendinizi Tanıtır mısınız?

Ben Mehmet Tınaz yağlı tohumlar kooperatifi başkanı ve Kocagür köyü muhtarıyım. 14 yıldır biga yağlı tohumlar kooperatifi başkanıyım.

·         Kooperatif Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Biga yağlı tohumlar kooperatifi 1966 yılında kurulmuş ve 1967 yılında Trakya birliğe üye olmuştur. O günden bu günlere gelinmiş. İlk kurulduğunda amacı çeltik ekimi iken daha sonra ayçiçeği olarak değişiklik yapılmış.

·         Ay Çiçeği Ekimi Ne Durumda?

İlk yıllarında 14.000 -15.000 ton ayçiçeği alımı yapılırken bugün 1,250 ton ayçiçeği alımı yapılıyor ve ekimlerin neden düştüğünü araştırıyoruz. Günümüzde çeltik ekime daha revaçta olduğunu görüyoruz. Bölgemizin hayvancılığı nedeniyle tohumluk mısır ve Biga biberi ile çeltik ekimleri daha fazla yapılıyor.

·         Kaç Ortağınız Mevcut?

Kooperatifimizde 9920 ortak mevcuttur. Ancak aktif 3000 ortağımız bulunuyor.

·         Kooperatifin Görevleri Nedir?

Ayçiçeği ekicilerimizden tarımsal girdikleri sağlamak, ayçiçeği tohumu, gübresi, buğday, arpa, çeltik tohumlarını sağlamak, ilaç ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ortaklarımızın rekolte beyanlarını sözlü veya yazılı olarak alarak yani ekimden sonra bizlere verecekleri ürün taahhütlerini almak. Yem ve gübre fiyatlarını kooperatifimiz regüle etmektedir.

·         Ortaklara Ödemeleriniz Nasıl?

Daha önceki yıllarda ürün döken ortaklarımız tahsilat için iki ay, üç ay beklerken bugün bir iki gün içerisinde ödemesini alıyor.

Biz göreve geldiğimizde kooperatifimiz 333 bin lira zarardayken şuanda 200 bin lira değerinde yağ laboratuarı kurduk,2015 model bir Mercedes kamyonumuz ve 2,5 milyon lira nakit paramız var. Kendi kendine yetebilen Türkiye’de ilk beş kooperatiften biriyiz. Türkiye’de 48 yağlı tohumlar kooperatifi var. Trakya birliğin 5 adet bölge müdürlüğü 2 yağ fabrikası 2 yem fabrikası var.

·         Biga’da Ay Çiçeği Ekimi Ne Kadar?

Geçen yıl Biga’da 35 bin dönüm ayçiçeği ekildi. En fazla ekimler Göktepe, Karabiga, Kocagür, İdriskoru civarında oluyor.  Vatandaş daha çok sulu tarıma geçiyor. Ancak ben her zaman iddia ediyorum ayiçeği çeltikten daha az meşakatli ve daha karlıdır. Kıyaslayanlar bu doğruluğu görüyorlar. Ayçiçeği ekerek batan çiftçi görmedim ancak çeltik ekerek batan çok gördüm.

·         Ayçiçeğinin Özelliği Nedir?

Ayçiçeği konusunda vatandaşımızın genel anlamda bilgisi yok. Ayçiçeği dünyada ilk defa KÜBA’da bulunmuş ve anavatanı KÜBA’dır. Ayçiçeği toprağı en iyi filtre eden toprağı en iyi temizleyen bitkidir.

·         Ayçiçeğinin Kaç İsmi Vardır?

Tam olarak bilmiyoruz ancak gündöndü, ayçiçeği, günebakan, aygün, çiğdem bildiğimiz isimleri ve ayçiçeğinin bilemediğimiz kadar türü var ve ayçiçeği özel bir bitki olarak gün boyunca güneşi takip ediyor. Güneşi seven bir bitkidir. Türkiye’de en çok Trakya’da üretiliyor.

·         Ayçiçeği Üretimi Destekleniyor Mu?

Ayçiçeği ekimi üreticiyi memnun eden rakamlara ulaşmış durumda normal fiyatın haricinde devlet ton başına 400 TL destek veriyor. Mazot ve gübre desteği buğdaydan daha fazla, kooperatifimizle sözleşme yapan ortaklarımıza dönüm başına 4 TL destek veriyoruz. Devlet destek veriyor ancak daha fazla teşvik gerekiyor. Daha çok verim alabilmek için dönerli ekim yapmak gerekiyor bir yıl ayçiçeği bir yıl başka bir ürün ekmek toprağın verimini arttırıyor.

·         Çiftçilere Eğitim Desteğiniz Var mı?

Tabi ki var. İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte çalışmalarımız oluyor. Ancak çiftçimiz biz biliriz biliyoruz bu işi diyerek çok ilgi göstermiyor. Şu anda 5 kişi kadrolu personelimiz var ve her gün gittikleri köylerde ziyaret ederek sunumlar ve bilgilendirmeler yapıyor bizlerde bulunuyoruz.

Çiftçilerimizin yenilenmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin ayçiçeğine dönüş yapması çok önemlidir. Para kazanmak için emeğinin karşılığı için ayçiçeği ekimine geçmeliler. Topraktan bir şey istemek için bir şeyler vermek gerekiyor. Ortaklarımız kooperatifine sahip çıkmalı ve biz yemde satıyoruz her konuda çiftçimize desteğimiz sürüyor.

·         Son Olarak Söylemek İstedikleriniz?

Biz devletin desteklerini azda bulsak, çeltik, biber vs. tarımla kıyasladığımızda emek ve işçilik anlamında ayçiçeği çok avantajlı durumdadır. Diğer ürünlere gösterilen emeğin dörtte biri ayçiçeğine gösterilse iddia ediyorum getirisi çok daha iyidir. Ayçiçeğin sapındaki gübre çok yararlıdır. Aynı alana bir yıl buğday bir yıl ayçiçeği ekilirse verimin arttığı gözlemlenir. Çiftçilerimiz bu tür kurumlara sahip çıkmalı desteklemelidir.

Biga Çarşamba Postası Gazetenize ban bu fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyorum. Gazetenizi tarafsız yayınları için kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Değerli okuyucularımız her hafta bir başkan köşemizde bu hafta Biga Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Mehmet Tınaz konuğumuz oldu ve A dan Z ye her şeyi paylaştı.

Önümüzdeki hafta başka bir başkan ile birlikte olmak üzere, bizi izlemeye devam edin.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İstikrar Mı Dediniz?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0