Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Organları 3 Kişiye Hayat Verecek      Özgür Ceylan: Çanakkale’nin Yolları Başka Bahara      Teşekkürler Biga Belediyesi      Haftalık Faaliyet Programı      Biga’ya İlk Kar Taneleri Düştü      "Çaylar Bizden, Sohbet Sizden" Projesi Başladı      ÇOMÜ’de Artış      Poşetler Ücretli Oldu      Kahve Deyip Geçmeyin      Abone Olmayı Unutmayın      Emekli Bekleyişte      Memur Adayları Müjde      Litrelerce Şarap, Rakı, Votka Ele Geçirildi      Biga´da Kırmızı Işıkta Geçen Sürücü Yaralandı      Ceviz Kurdu       Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       “Biz Şimdi Ölsek; En Fazla Kahve de Çaylar Soğur…”      Başkan Özcan, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını Ziyaret Etti      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(8)      Jandarma Kayıp Ararken, 3 Hırsızı Yakaladı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Türkiye Teknoloji Buluşmaları Çanakkale’de Yapıldı
23 Kasım 2018 Cuma 12:00
12
14
16
18


Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Ticaret Bakanlığı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı destekleri ile TOBB himayelerinde, Vodafone ve Akbank paylaşımlı ana sponsorluğunda Türkiye'nin önünü açan sektör temsilcileri ile birlikte 2018 Troya Yılı kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası ev sahiplinde 22 Kasım 2018, Perşembe günü Saat 10:00'da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleşti.

EticaretSEM ve Eticaret Merkezi A.Ş tarafından gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmalarının bu yılki ana konusu “KOBİ'ler için Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat".

Türkiye Teknoloji Buluşmaları’na Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Biga TSO Meclis Başkan Yardımcısı Jale Kırbaş, TOBB GGK Başkanı İ.Kürşat Tuna, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Göç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer, Oda ve Borsa Üyeleri, Genç ve Kadın Girişimciler katılım sağladı.

Metin Uca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen programın açılış konuşmalarını, TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, Vodafone, Kobi Satış Bölüm Direktörü Yusuf Aysal, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Kaya Üzen, Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı gerçekleştirdi.  

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen yaptığı açılış konuşmasında, “Dijital fırsatları KOBİ’lerimize anlatmayı amaçladığımız, e-ticaret ekosistemdeki öncü aktörleri Anadolu’yla buluşturduğu bu etkinlik için TOBB E-ticaret Meclisimizin aynı zamanda Başkan Yardımcısı olan Merter Bey nezdinde tüm konuşmacılarımıza, katkı sağlayan, emek veren destek olan tüm sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Girişimcilik, günümüzün en önemli zenginleşme, kalkınma ve toplumsal refahı yükseltme aracı. Geçtiğimiz yüzyıl, 3.sanayi devrimi dönemiydi. Kaynağı da petroldü. Bu yüzyıl, 4. Sanayi devrimini yaşıyoruz. Kaynağıysa insan. Geçtiğimiz yüzyılda amaç, zengin doğal kaynaklara, mesela petrole ulaşmaktı. Şimdi amaç, insan kalitesini artırmak. Zira zenginlik, doğal kaynakla değil, fikir üreterek geliyor. Fikri üreten de insan. O yüzden artık dünyanın en güçlü insanları, en çok takip edilen, en çok rol model alınan kişileri, girişimciler. Çünkü girişimciler dünyayı, iş yapma biçimini, muazzam bir şekilde değiştiriyor, alıştığımız ezberleri bozuyorlar. Sürücüsüz otomobiller, asistan robotlar, yapay zekâ, dünyanın yeni gerçekleri.

Eskiden dünyanın en büyük kurumları; petrol şirketleri, büyük bankalar, dev sanayi kuruluşlarıydı. Şimdi, Google, Facebook, Amazon, Tesla, Alibaba gibi genç teknoloji şirketleri bunların yerini alıyor.

İçinde bulunduğumuz bu çağ aslında bizim gibi, sanayileşmede Batı’nın gerisinde kalmış ülkeler için büyük fırsat sunuyor. Eskiden zengin olmak için, milyarlarca dolar yatırım yapmak, tesis inşa etmek gerekirdi.  Artık bir bilgisayar ve bir iyi bir fikir kafi. Bu fırsatları değerlendirebilmek için önce girişimci sayımızı arttırmalıyız. İkincisi ise mevcut işletmelerimizdeki teknoloji kullanımını arttırmalıyız.

Örneğin artık mağazadan satış devri kapanıyor. Yerine e-ticaret geliyor. Ancak, İstatistikler gösteriyor ki, e-ticarette henüz yolun başındayız. Toplam perakende ticaretin sadece yüzde 4’ü elektronik mecradan yapılıyor. Gelişmiş ülkelerde online perakendenin toplam içindeki payı yüzde 10’lara ulaşıyor. Bugün için gerideyiz ama aradaki farkı hızla kapatabiliriz.

İnternet bağlantısı yaygınlığı, kalitesi ve akıllı telefon kullanım oranlarında Batı ülkelerine benziyoruz. Nüfusun yüzde 90’ı mobil bağlantıya  sahip.  Peki internette ne yapıyoruz?  Çok laf, az iş üretiyoruz. Facebook kullanıcı sayısında ve  Instagram kullanıcı sayısında çok ilerideyiz.. Ancak internetin sunduğu fırsattan tam olarak faydalanamıyoruz. Kredi kartıyla internetten alışveriş yapmaktan çekiniyoruz. En önemli sorunların başında güven eksikliği geliyor.

Bizdeki bu güvensizlik e-ticaretin gelişmesini engelliyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerini online mecrada paylaşmak, tanımadığı satıcıdan ürün almak istemiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın, e-ticaret sitelerinin kayıt altına alınması ve güven damgası uygulaması, işte bu sorunu çözmek için doğru araçlar..

KOBİ'lerimizin dijital dönüşümünü önemsiyoruz. Çünkü dünya ticareti gelişiyor, değişiyor, büyüyor. Bizim katma değerli ürün ihracatına ihtiyacımız var. Biz yüksek teknolojiyi yakalamış ve bunu sürdürebilmiş bir yapı istiyoruz. E- Ticaret ekonomik anlamda ülkelerin dış ticaretine büyük katkılar sağlamakta. Buda bize sektörün ülkemiz ve şehrimiz için önemini göstermektedir. Özellikle KOBİ’lerin ve genç girişimlerin rekabet güçlerini, Pazar paylarını ve kurumlaşma düzeylerini artırma noktasında e-ticaretin bir fırsat olduğunu düşünmektense, firmalarımızın küresel pazarda söz sahibi olmaları için de önemli bir araç olarak görmekteyiz.  Artık dünyanın hızla yol aldığı e-ticaret yarışında Türkiye ve Çanakkale olarak geride kalmamamız gerekir.

Menzili dar olanın ufku da dar olur. Menzili aşan, dünyanın nasıl bir yer olduğunu, menzili kısa olandan daha iyi bilir. İşte E-ticaret, bu ufkumuzu genişletmek için de çok önemli.. Etkin kullanmamız durumunda, e-ihracat platformları, bunu başarmamızı sağlayacaktır.

Başkan Kaya Üzen son olarak,  katılım sağlayan herkese teşekkürlerini sunarak,  bu büyük buluşmanın ilimize, ülkemize hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı yaptığı konuşmada, TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarıyla sözlerine başladı. Konuşmasında Türkiye’nin e-ticarette geleceğinin müthiş bir potansiyele sahip olduğundan dünya devi Amozunun Türkiye ‘de kısa sürede yer almasının en büyük kanıtı olduğundan bahsetti. Türkiye’deki internet bağlantısının yaygınlığı kalitesi ve akıllı telefon uygulamalarında Batı Ülkelerine benzediğini belirten Matlı nüfusun %90’nı mobil bağlantıya sahip olduğunu, 48 milyon kişinin de her gün internete bağlandığını belirtti.

Matlı devamla, Günde ortalama 5 saatimizi internette geçiriyoruz ama elektronik ticarette ilk 25’te bile yokuz. İşte bu tabloyu TOBB olarak değiştirmek istiyoruz. Firmalarımızı dijital dünyaya hazırlıyoruz dedi.

Programda, Ekonomist Sami Altınkaya, PTT A.Ş.Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Hakan Yönden, Sefamerve Ceosu Mehmet Metin Okur katılımcılara başarı hikayelerini anlattı.

Vodafone Pazarlama Müdürü Deniz Yağmur; Çanakkale’deki kobilere Dijital Skor Ölçümü konusu anket çalışması gerçekleştirdi. Türkiye’nin dijital skoru 53 iken, Çanakkale’deki kobilerin 68 olduğunun altını çizdi.

Ardından, Başarılı Kobi Örnekleri olarak, Pasaport Pizza, Genel Müdürü Mükremin Özdemir, Acıkınca.Com Kurucusu Mustafa Serkan Kubilay, Evba Asansör Yöneticisi Musa Umut Çavuşgil, Sabah Gazetesi Kobi Ve Teknoloji Editörü Metin Can teknoloji kullanımları ile ilgili katılımcılarla deneyimlerini paylaştılar.

Programda ayrıca Sahibinden.Com Genel Müdür Yardımcısı Banu Barbarosoğlu, Entegra Kurucusu Murat Dişkıran yer aldı.

E-İhracat İle Yeni Dünya panelinde, Ticimax Ceosu Cenk Çiğdemli, Eticaret Merkezi Direktörü Mehmet Erdemi yer aldı.

Tek Kılavuz, Dijital Pazarlama Ve Satış Direktörü Arda Suvay, PTT A.Ş., eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Hakan Yönden, Kariyer.Net, Güney Marmara Bölge Müdürü Gülşah Ağralı Güven konuşma gerçekleştirdiler.

Dijital Dünyada Pazarlama Teknikleri Panelinde İse Eticaret Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Birkan Babakol, Ars Medya Ceosu Serdar Arslan yer aldı.

TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir kapanış konuşmasıyla program son buldu.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Türkiye Teknoloji Buluşmaları Çanakkale’de Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Organları 3 Kişiye Hayat Verecek
    »    
Teşekkürler Biga Belediyesi
    »    
Biga’ya İlk Kar Taneleri Düştü
    »    
"Çaylar Bizden, Sohbet Sizden" Projesi Başladı
    »    
Kahve Deyip Geçmeyin
    »    
Abone Olmayı Unutmayın
    »    
Litrelerce Şarap, Rakı, Votka Ele Geçirildi
    »    
Biga´da Kırmızı Işıkta Geçen Sürücü Yaralandı
    »    
Ceviz Kurdu
    »    
“Biz Şimdi Ölsek; En Fazla Kahve de Çaylar Soğur…”
    »    
Başkan Özcan, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını Ziyaret Etti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(8)
    »    
Jandarma Kayıp Ararken, 3 Hırsızı Yakaladı
    »    
Genel Sekreterler Eğitim Semineri Roma’da Yapıldı
    »    
Ünlü Yazar Kahraman Tazeoğlu Biga’da Trafik Kazası Geçirdi
    »    
Korkunç Kazada Hayatını Kaybedenlerin İsimleri Belli Oldu
    »    
Biga’da Korkunç Kaza
    »    
Ceylan Çanakkale’yi Karış Karış Geziyor
    »    
Çanakkale’de Hava Kirliliği Normal Değerlerin 9 Kat Üzerinde
    »    
Biga’da Kitap Fuarı İlk Günden Büyük İlgi Gördü
    »    
Ceylan; “Hastane göz göre göre çürüyor”
    »    
AK Parti Aday Adayları Belli Oldu
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Anaokulundan Anlamlı Proje
    »    
Travel Turkey Fuarında Çanakkale İlgi Odağı Oldu
    »    
CHP Bülent Öz, Çanlı Gençlerle Bir Araya Geldi
    »    
ÇTSO Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenledi
    »    
ÇTSO 4 No’lu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Biga´da Amatör Denizcilik Sınavı Yapıldı
    »    
“Şampiyon ve Yönetimi TBMM’ye Çıkartma Yaptı”
    »    
ÇTSO, Avrupa İşletmeler Ağı Türkiye Ulusal Toplantısına Katıldı
    »    
Bu Eğlence Kaçmaz
    »    
Tarihî Alan Başkanlığı Muhtarlarla Mehmet Akif Ersoy Müzesi’nde
    »    
Çan’da Tüm Gözler Kuzu’ya Çevrildi
    »    
ÇOMÜ Süt Ürünlerinin Satışı Başladı
    »    
146. STP Toplantısı Yapıldı
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesinde Verimlilik Değerlendirmesi Gerçekleşti
    »    
Biga MYO İle Biga OSB İşbirliği
    »    
Başkan Işık’tan Esnafa Destek Çıkışı
    »    
Bigalı Muhtarlar Gazi Mecliste
    »    
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Verildi
    »    
CHP Biga Kadın Kollarından, 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması
    »    
Çanakkale İşkur “Engelli Bakıcısı” Mesleğinde Kurs Düzenledi
    »    
Korkutmayın Sevdirin
    »    
Bir Asırdır Devam Eden Gelenek
    »    
Biga Kuyumculuk 600. Gününü Kutladı
    »    
Biga TSO Meclis Üyeleri Truva Müzesi ve Ören Yerini Ziyaret Etti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(7)
    »    
Çevre Dostu Belediye ‘’KARABİGA’’
    »    
Biga’lı Köyünde Operasyon
    »    
Biga Devlet Hastanesi Engelliler Günü Etkinliği
    »    
Başkan Işık’tan Engelsiz Park Müjdesi
    »    
Başkan Kuzu, Engelli Öğrenciler ile Buluştu
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Kozçeşme Köyünü Ziyaret Etti
    »    
Çavuşköy Özel Eğitim Merkezi Erkan Bilen’i Makamında Ziyaret Etti
    »    
Biga Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Farkındalık
    »    
Ne Yaptın Mesut
    »    
Öpünce Geçmeyen Uflar İçin İlkyardım Eğitimi
    »    
Mutlu Aday Adaylığını Açıkladı
    »    
“ÇOMÜ TBMM’de”
    »    
Mantarların Acı Günü
    »    
Baro Başkanı Yargı Reformu Stratejisi Toplantısına Katıldı
    »    
Özel Çocuklardan Özel Sergi
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan Açıklama
    »    
Biga TSO’da Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi
    »    
Biga’da Mevlid-i Nebi Haftası Kutlandı
    »    
16 Koyun Sürüsü İçin Damızlık Koç Dağıtıldı
    »    
Kar Geliyor!
    »    
Kocabaş Çayında Son Durum
    »    
Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi
    »    
Doğaya Minik Dokunuşlar Projesi
    »    
Biga’lı Öğretmen Çanakkale’yi Başarıyla Temsil Etti
    »    
Afacanlardan Örnek Davranış
    »    
Başkan Kuzu, 2018 Hacıları ile Bir Araya Geldi
    »    
“Çanakkale’nin Belediyecilikte Artık Hizmetle Buluşma Vakti Geldi”
    »    
Boşnak Başkandan Mangal Motivasyonu
    »    
Başkan Işık’ın Mega Projesi: “Ücretsiz su”
    »    
Siz Sorun Köşe Yazarımız Yanıtlasın
    »    
ÇTSO 12 No’lu Meslek Grubu Üyeleri Bir Araya Geldi
    »    
Başkan Kuzu, Havut Hayrına Katıldı
    »    
Bigalılar Vali Tavlı’yı Ziyaret Etti
    »    
Siz Sorun Köşe Yazarımız Yanıtlasın
    »    
Biga Otogarında 24 Mülteci Yakalandı
    »    
AK Parti’de Sürpriz Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider
    »    
Biga İmam Hatip Ortaokulu İl Birincisi Oldu
    »    
Biga Belediyesi Mobil Uygulaması Yayında
    »    
Ceylan: Bu Kötü Yönetimin Değişimi 30 Martta Yerellerden Başlayacak
    »    
Öğretmenler Günü Hazırlanan Program İle Kutlandı
    »    
Şiddet Her Yerde Çözüm Mecliste
    »    
Biga Dernekler Platformu Eko Turizm Hattı İçin Kolları Sıvadı
    »    
Davut Doğan Canlı Yayında
    »    
Beka Sorunu
    »    
Sanat Merkezi’nin Açılışını Prof. Dr. Barutçu Yaptı
    »    
TRT 1’in Payitaht Abdülhamid Dizisinde Bir Bigalı
    »    
Karabiga’da Öğretmenler Günü Kutlaması
    »    
Biga’da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
    »    
CHP Heyetinden Ali Koç Ziyareti
    »    
Çan Belediyesinden Mevlid-i Nebi Haftasına Özel Program
    »    
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
    »    
Biga’da Öğretmeni Duygulandıran Sürpriz
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Biz Şimdi Ölsek; En Fazla Kahve de Çaylar Soğur…”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(8)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0