Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı      Miyomu Rahminden Büyük Çıktı      Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi      100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı      Haftalık Faaliyet Programı 25.05.2019 – 31.05.2019      Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret      Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar      Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi      21 Mayıs Dünya Süt Günü      Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi      Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama      Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz      Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi      Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim       Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Tek Listeli Seçimde Başkan Güven Tazeledi
01 Şubat 2019 Cuma 16:00
12
14
16
18


Biga Pazarcılar ve Festivalciler Derneği’nin Genel Kurulu Bigaspor lokalinde gerçekleştirildi. Genel Kurula Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Ak Parti Biga İlçe Başkan Yardımcısı Muharrem Bulut, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, MHP Biga İlçe Başkanı Ahmet Tekin, MHP Biga Belediye Başkan Adayı Enver Koç, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası Başkanı Emin Aktaş, Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal, davetliler ve dernek üyeleri katıldılar.

Tek listeli seçimde yeni yönetim Rıdvan Ircı başkanlığında kuruldu. Açık oylama ile yapılan seçimde yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Rıdvan Ircı (Başkan), İsmail Demirel, Mehmet Garançer, Yunus Emre Çakır, Gökhan Doğu, Sedat Bacak, Mehmet Pek.

MHP Biga Belediye Başkan Adayı Enver Koç Genel kurulda yaptığı açıklamada;

“YAŞANILAN ZORLUKLARI ÇOK İYİ BİLİYORUM”

“Öncelikle Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ben bireysel olarak oda başkanlığı döneminde bu derneğin bizzat kurulmasında emeği geçen bir kardeşiniz olarak aranızdayım. Oda başkanlığı görevimde malum oda başkanımız yanımızda esnaf ve sanatkarlar odalarında bir çok mesleğe sahip arkadaşımız ve özellikle pazarcı esnafımızın sorunlarından dolayı bu derneklerin kurulmasına sebep oldu. Zor bir iş yapıyorsunuz biliyorum. Sabah dörtlerde beşlerde kalkıyorsunuz, yağmurda çamurda, zor ekmek kazanıyorsunuz onu da biliyorum ama şunu söyleyeyim Türk milletinin en büyük özelliğinden bir tanesi şudur arkadaşlar “Alışkanlıkları değiştirmektir”. Eski Pazar yerini biliyorsunuz ki çarşı içinde 100 yılda bir Pazar yerinin buraya gelmesinde yaşanan sıkıntıları bizzat ben yaşadım. Eski Pazar yeri tek tek ne çile çektiğimizi eski başkanlar burada hepsi çok iyi biliyor. Bugün çağdaş, modern bir yerdesiniz diğer ilçelerde sıkıntılar var biliyoruz ama Biga’mıza yakışır bir Pazar yeri yapıldı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ama şunu unutmayalım eski Pazar yerinde buraya taşırken çok büyük kavgalar oldu tartışmalar oldu, birisi taşıyalım dedi birisi taşımayalım dedi bütün esnafa sorduk %52 ile buraya taşınmasına karar verildi. İnşallah 31 Mart seçimlerinde de Biga’ya yakışır güzel bir seçim olur ben herkese teşekkür ediyorum hayırlı olmasını diliyorum”

Genel Kurulda konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, pazarcılar derneğinin genel kurulunda okunan faaliyet raporlarına yer alan ifadeleri eleştirerek şöyle konuştu:

“TÜM HER ŞEYE PAZARCILAR KARAR VERDİ”

“Enver başkanımız da bahsetti. Pazarcılık gerçekten zor bir iş. Ben kendimce 3 tane zor meslek tespit ettim. Bunlar madencilik, kamyonculuk ve pazarcılık. Siz de bu zor mesleklerden birini gerçekleştiriyorsunuz. İşiniz zor. Böyle modern bir pazaryeri size sağlayarak biz de bu zorlukları bir nebze de olsa azaltmaya çalışıyoruz. Bu kongrede de, geçenki sebze ve meyveciler derneği genel kurulunda da derneklerimizin faaliyet raporları içindeki bir bölüm dikkatimi çekti. Pazaryeri yıkıldığı için derneklerimiz faaliyetlerini gerçekleştirememişler. Yani bu konuyla ilgili öncelikle üzüntülerimi belirtmek isterim. Evet pazaryeri yıkıldı. Kimse yıkılmasını istemezdi. Ondan sonra sokak aralarında esnafların nasıl dağılacağını yine bu mekanda birkaç kez toplanarak tamamen pazarcıların ve yönetim kurullarının isteğiyle düzenlendi. Bu toplantılar Biga Belediyesi Zabıtası gözetiminde yapıldı. Kimin nereye tezgah kuracağına bu arkadaşlarımız karar verdi. Bu pazaryerinin yapımına da şekline şemaline de bu arkadaşlarımız karar verdi.”

“KİMSEDEN PARA ALMADAN PAZARYERİ YAPTIK”

“Ben her zaman gururla söylüyorum: Sorunları yaşayanlarla beraber çözmek, çözümleri daha kalıcı hale getiriyor. İşte burada olduğu gibi. Biga Belediyesi olarak diğer yaptığımız işlerde olduğu gibi. Pazaryerinin bir önceki yapılandan farkı var. Bir önceki pazaryerinin yapımında hepiniz para verdiniz. O zamanın parasıyla 3000 lira yatırdınız Biga Belediyesi’ne. Pazaryeri 1 milyon 800 bin liraya mal oldu. Evrakları Biga Belediyesi’nde mevcuttur. Üzerinde kalan 1 milyon 200 bin lira ile de Mustafa Kemal Köprüsü yapıldı. Bir talihsizlik sonucu yıkıldı. Yerine daha sağlam daha kullanışlı daha büyük daha modern bir pazaryeri yaptık. Deliksiz 15 milyon liraya malolmuştur. Herkes burada. Hiç kimseden de Allaha şükür tek kuruş para talep etmedik. 2 milyon 47 lirası İller Bankası kredisiyle karşılanmıştır. Kredidir, hibe ya da bağış değildir. Biga Belediyesi tarafından taksitleri ödenmektedir. Geri kalan kısmının bir bölümü özel bankalardan bir kısmı ise belediyenin kendi kaynaklarından karşılanmıştır. Yapım esnasında ve daha önce defalarca söyledim. Hala kara propaganda ile çarpıtmalar yapılıyor. Bir dakika gecikme yoktur. Büyük bir yatırım olması nedeniyle prosedürü, mevzuat gereği uzun sürmüştür. İnşaatına başlandıktan sonra duraksamadan rekor sürede hızlı bir şekilde hizmete sunulmuştur. Tekrar ediyorum. Kimseden de 5 kuruş para talep edilmemiştir.”

 

“ESNAFIMIZA EKONOMİK KATKI SAĞLIYORUZ”

“Pazarcılık zor bir iş. Ülkemizin içinde bulunduğu durum son 5-6 aydır sıkıntılı. Ülke zor durumda. Pazarcımız da zor durumda. Biga ekonomisine katkı sağlayabilmek için geçtiğimiz ay İndirimli Alışveriş Günleri yaptık. Çarşıdaki esnaflarımız da bundan son derece memnun olduklarını, bazı arkadaşlarımız hatta üçüncü bayram gibi iş yaptık dediler. Bu da Biga ekonomisine bir katkımız olmuşsa bizleri sevindirdi. Yine bir şey daha hatırlatmak istiyorum. Pazarcılar, esnaf odası ve çarşı esnafımızla görüşerek, esnaflarımızın isteklerini göz önüne alarak panayırı kaldırdık. Biga pazarcıları istediği için kaldırdık. 2015 yılından bu yana yapmıyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımızın ifadesi panayırdan 15 gün önce ve 15 gün sonra işlerimiz çok düşük oluyor, yapılmasın dediler. Vatandaşımızdan tepki aldığımız halde ekonomimize ve Biga esnafımıza destek olmak için kaldırdık. Ekonomidir işin başı. Ülkelerin de kişilerin de böyle. Ekonomimiz güçlü olmazsa çevre ilçeler içinde biz de çok dikkate alınmayız. Allaha şükür Biga, bölgemizin parlayan yıldızı. Her gelen tarafından beğeniliyor ilçemiz. İnsanlar artık gezmeye geliyor Biga’ya. İşte biz güçlü olursak, birlik ve beraberlik içinde olursak daha güzel işler yaparız.”


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı
    »    
Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi
    »    
Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı
    »    
Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular
    »    
İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik
    »    
Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı
    »    
Miyomu Rahminden Büyük Çıktı
    »    
Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi
    »    
100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı
    »    
Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret
    »    
Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar
    »    
Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi
    »    
21 Mayıs Dünya Süt Günü
    »    
Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi
    »    
Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama
    »    
Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz
    »    
Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi
    »    
Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim
    »    
Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...
    »    
Biga Organize Sanayi, İstihdam Seferberliği Ziyaretlerine Ev Sahipliği Yaptı
    »    
BİSHAK Başkandan Destek Bekliyor
    »    
İŞKUR Yeni Proje Desteklerini Açıkladı
    »    
Biga’da 19 Mayıs, Gençlik Konseriyle Kutlandı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
    »    
Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması
    »    
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
    »    
Biga’da Ev Yangını
    »    
Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi
    »    
Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi
    »    
Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!
    »    
Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı
    »    
Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi
    »    
Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek
    »    
Bağış Beklerken Başkalarına Can Oldu
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Huzurevinde
    »    
Biga Kaymakamı Kanalizasyon ve İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi
    »    
Anzavur Ahmet’in Kılıcı Biga’da Bulundu!
    »    
Özgürlük Meşalesinin Tutuştuğu Gün
    »    
Çocuk Yankesici Yakalandı
    »    
Biga´da Şehit ve Gazi Yakınlarına İftar Verildi
    »    
Yeniçiftlik Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
    »    
Biga MYO’ da 1. Langırt Turnuvası Düzenlendi
    »    
Bölge Trafik Polisi Muhtarlarla Buluştu
    »    
III. Kademe 4006 Bilim Fuarı Açılışı Yapıldı
    »    
Ziraat Odasından İftar Yemeği ve Ödül Töreni Bir Arada
    »    
Okullara Yeni Ara Tatil Düzenlemesi Geliyor!
    »    
Biga TSO Huzur Evinde İftar Verdi
    »    
Biga’da Liseler Arası Bilgi Yarışması Düzenlendi
    »    
Türkiye’de İlk Defa Düzenlenecek Projeye Biga Ev Sahipliği Yapacak
    »    
Hareketli Hayat Yürüyüşü Biga’da Yapıldı
    »    
Çanakkale’de Havadan Trafik Denetimi Yapıldı
    »    
Meteorolojiden Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Öğrenciler Topladıkları Atık Pilleri Belediye Yetkililerine Teslim Etti
    »    
Başkan Erdoğan İlk Sözünü Tuttu, Suya İndirim Geldi
    »    
Gönüllü Ailesi Ramazanda Daha da Hızlı
    »    
Şehit Annesine Anneler Günü Ziyareti
    »    
Hemşireler Haftası Biga’da Kutlandı
    »    
Başkan Ulucan: “Baraj Sularımızı Toprakla Buluşturduk”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan(2)
    »    
Biga Zabıtası’ndan Fırınlara Ramazan Denetimi
    »    
Biga MYO Yönetiminden Biga İŞKUR Müdürüne Ziyaret
    »    
Annelerimiz Her Zaman Başımızın Tacıdır
    »    
15 Perakende Satış Elemanı, İşbaşı Eğitim Programı ile Kursa Başladı
    »    
Her Bigalının Evinde Olması Gereken 3 Kitap!
    »    
Türkiye’nin Yaşanabilir En İyi Kenti: Çanakkale
    »    
Başkan Erdoğan, Mimar ve Mühendislerle Buluştu
    »    
ÇTSO Mayıs Ayı Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı
    »    
1915 Çanakkale Köprüsü Kule Kesonları Batırılıyor
    »    
Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlandı
    »    
Çöp Konteynerleri Yıkanıp, Dezenfekte Edildi
    »    
Bigalı Eskrimciler Ankara’da
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Cildiye Uzmanı Göreve Başladı
    »    
Biga’da Trafik Haftası’nda ‘Öncelik Yayanın’ Etkinliği
    »    
Biga’da Metruk Bina Yangını
    »    
Kaçak Kazıda Zemin Mozaiği Bulundu
    »    
Bigalılar İftar ve Ramazan Etkinliklerinde Buluşuyor
    »    
Biga Köylere İçme Su Birliğinde Başkan Hüseyin Doğru oldu
    »    
Suç Makinası Biga’da Yakalandı
    »    
Biga Belediyesi’nden Huzurevi’nde İftar
    »    
Biga MYO Çanakkale Şehitliğine Gezi Düzenledi
    »    
Biga’da Üniversite Öğrencileri İŞKUR’ un İş Kulübü Eğitimine Katıldı
    »    
Biga’da Yağmur Yağdı Kaza Geldi
    »    
Gıda Teknolojisi 2. Sınıf Öğrencisi Bilimsel Kongreye Katıldı
    »    
Biga TSO’da “Rekabetçi Sektörler Programı” Bilgilendirme Toplantısı
    »    
Biga Fen Lisesi Özel Ödülün Sahibi Oldu
    »    
Başkan Erdoğan, Hıdırellez Şenliği’ne Katıldı
    »    
Kaymakam Can Köprü İçin Ne Gerekiyorsa Yardımcı Oldu
    »    
ATO Meclisi Çanakkale’de Duatepe İçin İncelemelerde Bulundu
    »    
Ramazan Ayında Beslenme
    »    
Biga TSO’ dan KOBİ’lere E-Ticaret Eğitimi
    »    
Biga’da Motosiklet Hırsızlığı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (1)
    »    
Biga MYO’ya 440 Bin Liralık Yatırım
    »    
Beklenen Sultan Geldi
    »    
Kahvehaneler Sahura Kadar Açık
    »    
Biga TSO Heyeti TOBB’un 75. Genel Kurulu’na Katıldı
    »    
Yeryüzü İbadethanedir
    »    
Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş
    »    
Biga’da Anneler Günü ve Dünya Süt Günü Etkinliği Yapıldı
    »    
Fatih İlkokulu Biga’da Çevre Kirliliğine Dikkat Çekti
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0