Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga Amatör ve Sportif Balıkçılık Derneği Biga’da Açıldı      Modifiyeli Araç Tutkunları Biga’da Toplandı      Çanakkale Yapısı İtibarıyla Özgürdür, Özgür Kalacak      Balıklıçeşme Ortaokulu Hentbol Takımı İl Birincisi      SGK ve İŞKUR’ dan Biga TSO’ da Teşvikler Semineri      Beyhan Varsa, Lezzet Var      Biga’da İsmail Işık Coşkusu Salona Sığmadı      ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Tek Listeli Seçimde Başkan Güven Tazeledi
01 Şubat 2019 Cuma 16:00
12
14
16
18


Biga Pazarcılar ve Festivalciler Derneği’nin Genel Kurulu Bigaspor lokalinde gerçekleştirildi. Genel Kurula Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Ak Parti Biga İlçe Başkan Yardımcısı Muharrem Bulut, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, MHP Biga İlçe Başkanı Ahmet Tekin, MHP Biga Belediye Başkan Adayı Enver Koç, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası Başkanı Emin Aktaş, Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal, davetliler ve dernek üyeleri katıldılar.

Tek listeli seçimde yeni yönetim Rıdvan Ircı başkanlığında kuruldu. Açık oylama ile yapılan seçimde yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Rıdvan Ircı (Başkan), İsmail Demirel, Mehmet Garançer, Yunus Emre Çakır, Gökhan Doğu, Sedat Bacak, Mehmet Pek.

MHP Biga Belediye Başkan Adayı Enver Koç Genel kurulda yaptığı açıklamada;

“YAŞANILAN ZORLUKLARI ÇOK İYİ BİLİYORUM”

“Öncelikle Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ben bireysel olarak oda başkanlığı döneminde bu derneğin bizzat kurulmasında emeği geçen bir kardeşiniz olarak aranızdayım. Oda başkanlığı görevimde malum oda başkanımız yanımızda esnaf ve sanatkarlar odalarında bir çok mesleğe sahip arkadaşımız ve özellikle pazarcı esnafımızın sorunlarından dolayı bu derneklerin kurulmasına sebep oldu. Zor bir iş yapıyorsunuz biliyorum. Sabah dörtlerde beşlerde kalkıyorsunuz, yağmurda çamurda, zor ekmek kazanıyorsunuz onu da biliyorum ama şunu söyleyeyim Türk milletinin en büyük özelliğinden bir tanesi şudur arkadaşlar “Alışkanlıkları değiştirmektir”. Eski Pazar yerini biliyorsunuz ki çarşı içinde 100 yılda bir Pazar yerinin buraya gelmesinde yaşanan sıkıntıları bizzat ben yaşadım. Eski Pazar yeri tek tek ne çile çektiğimizi eski başkanlar burada hepsi çok iyi biliyor. Bugün çağdaş, modern bir yerdesiniz diğer ilçelerde sıkıntılar var biliyoruz ama Biga’mıza yakışır bir Pazar yeri yapıldı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ama şunu unutmayalım eski Pazar yerinde buraya taşırken çok büyük kavgalar oldu tartışmalar oldu, birisi taşıyalım dedi birisi taşımayalım dedi bütün esnafa sorduk %52 ile buraya taşınmasına karar verildi. İnşallah 31 Mart seçimlerinde de Biga’ya yakışır güzel bir seçim olur ben herkese teşekkür ediyorum hayırlı olmasını diliyorum”

Genel Kurulda konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, pazarcılar derneğinin genel kurulunda okunan faaliyet raporlarına yer alan ifadeleri eleştirerek şöyle konuştu:

“TÜM HER ŞEYE PAZARCILAR KARAR VERDİ”

“Enver başkanımız da bahsetti. Pazarcılık gerçekten zor bir iş. Ben kendimce 3 tane zor meslek tespit ettim. Bunlar madencilik, kamyonculuk ve pazarcılık. Siz de bu zor mesleklerden birini gerçekleştiriyorsunuz. İşiniz zor. Böyle modern bir pazaryeri size sağlayarak biz de bu zorlukları bir nebze de olsa azaltmaya çalışıyoruz. Bu kongrede de, geçenki sebze ve meyveciler derneği genel kurulunda da derneklerimizin faaliyet raporları içindeki bir bölüm dikkatimi çekti. Pazaryeri yıkıldığı için derneklerimiz faaliyetlerini gerçekleştirememişler. Yani bu konuyla ilgili öncelikle üzüntülerimi belirtmek isterim. Evet pazaryeri yıkıldı. Kimse yıkılmasını istemezdi. Ondan sonra sokak aralarında esnafların nasıl dağılacağını yine bu mekanda birkaç kez toplanarak tamamen pazarcıların ve yönetim kurullarının isteğiyle düzenlendi. Bu toplantılar Biga Belediyesi Zabıtası gözetiminde yapıldı. Kimin nereye tezgah kuracağına bu arkadaşlarımız karar verdi. Bu pazaryerinin yapımına da şekline şemaline de bu arkadaşlarımız karar verdi.”

“KİMSEDEN PARA ALMADAN PAZARYERİ YAPTIK”

“Ben her zaman gururla söylüyorum: Sorunları yaşayanlarla beraber çözmek, çözümleri daha kalıcı hale getiriyor. İşte burada olduğu gibi. Biga Belediyesi olarak diğer yaptığımız işlerde olduğu gibi. Pazaryerinin bir önceki yapılandan farkı var. Bir önceki pazaryerinin yapımında hepiniz para verdiniz. O zamanın parasıyla 3000 lira yatırdınız Biga Belediyesi’ne. Pazaryeri 1 milyon 800 bin liraya mal oldu. Evrakları Biga Belediyesi’nde mevcuttur. Üzerinde kalan 1 milyon 200 bin lira ile de Mustafa Kemal Köprüsü yapıldı. Bir talihsizlik sonucu yıkıldı. Yerine daha sağlam daha kullanışlı daha büyük daha modern bir pazaryeri yaptık. Deliksiz 15 milyon liraya malolmuştur. Herkes burada. Hiç kimseden de Allaha şükür tek kuruş para talep etmedik. 2 milyon 47 lirası İller Bankası kredisiyle karşılanmıştır. Kredidir, hibe ya da bağış değildir. Biga Belediyesi tarafından taksitleri ödenmektedir. Geri kalan kısmının bir bölümü özel bankalardan bir kısmı ise belediyenin kendi kaynaklarından karşılanmıştır. Yapım esnasında ve daha önce defalarca söyledim. Hala kara propaganda ile çarpıtmalar yapılıyor. Bir dakika gecikme yoktur. Büyük bir yatırım olması nedeniyle prosedürü, mevzuat gereği uzun sürmüştür. İnşaatına başlandıktan sonra duraksamadan rekor sürede hızlı bir şekilde hizmete sunulmuştur. Tekrar ediyorum. Kimseden de 5 kuruş para talep edilmemiştir.”

 

“ESNAFIMIZA EKONOMİK KATKI SAĞLIYORUZ”

“Pazarcılık zor bir iş. Ülkemizin içinde bulunduğu durum son 5-6 aydır sıkıntılı. Ülke zor durumda. Pazarcımız da zor durumda. Biga ekonomisine katkı sağlayabilmek için geçtiğimiz ay İndirimli Alışveriş Günleri yaptık. Çarşıdaki esnaflarımız da bundan son derece memnun olduklarını, bazı arkadaşlarımız hatta üçüncü bayram gibi iş yaptık dediler. Bu da Biga ekonomisine bir katkımız olmuşsa bizleri sevindirdi. Yine bir şey daha hatırlatmak istiyorum. Pazarcılar, esnaf odası ve çarşı esnafımızla görüşerek, esnaflarımızın isteklerini göz önüne alarak panayırı kaldırdık. Biga pazarcıları istediği için kaldırdık. 2015 yılından bu yana yapmıyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımızın ifadesi panayırdan 15 gün önce ve 15 gün sonra işlerimiz çok düşük oluyor, yapılmasın dediler. Vatandaşımızdan tepki aldığımız halde ekonomimize ve Biga esnafımıza destek olmak için kaldırdık. Ekonomidir işin başı. Ülkelerin de kişilerin de böyle. Ekonomimiz güçlü olmazsa çevre ilçeler içinde biz de çok dikkate alınmayız. Allaha şükür Biga, bölgemizin parlayan yıldızı. Her gelen tarafından beğeniliyor ilçemiz. İnsanlar artık gezmeye geliyor Biga’ya. İşte biz güçlü olursak, birlik ve beraberlik içinde olursak daha güzel işler yaparız.”


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Biga Amatör ve Sportif Balıkçılık Derneği Biga’da Açıldı
    »    
Modifiyeli Araç Tutkunları Biga’da Toplandı
    »    
Çanakkale Yapısı İtibarıyla Özgürdür, Özgür Kalacak
    »    
Balıklıçeşme Ortaokulu Hentbol Takımı İl Birincisi
    »    
SGK ve İŞKUR’ dan Biga TSO’ da Teşvikler Semineri
    »    
Beyhan Varsa, Lezzet Var
    »    
Biga’da İsmail Işık Coşkusu Salona Sığmadı
    »    
ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de
    »    
Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu
    »    
Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret
    »    
Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı
    »    
Kadınları Şanslı Kepez
    »    
Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı
    »    
ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret
    »    
Her Yer Çanakkale
    »    
Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam
    »    
İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi
    »    
MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi
    »    
Bigaspor’dan Beşiktaşa
    »    
Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı
    »    
Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni
    »    
“49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”
    »    
Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu
    »    
İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
    »    
Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Kepez’de “Acı Gün Dostu” Belediyecilik Hedefi
    »    
"Konu Eğitim Olduğunda Asla ’Hayır’ Demedik"
    »    
Karataş “Her Şey Halkımız İçin”
    »    
AFAD Uyardı
    »    
Troya Belgeseli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gösterilecek
    »    
"Tabakhaneleri Hep Birlikte Taşıyacağız"
    »    
Biga’da AK Parti ile MHP İttifak Yolunda
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
    »    
Sanayide Aracında Ölü Bulundu
    »    
Karabiga Belediyesinden Yazılı Açıklama Geldi
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Gençlik ve Spor Bakanlığı Çanakkale’ye Daimi 43 İşçi Alımı Yapacak
    »    
Teoman Alpay Müzik Ödülleri
    »    
Kamyoncular Kooperatifinden Başkan Kuzu’ya Teşekkür
    »    
Başkan Kuzu’dan Girişimci Kadınlara Tam Destek
    »    
Güray Ergün, ‘Üretim’ Sloganıyla Farklı Kazandı
    »    
Türküler Bizi Söyler Programı Gönülleri Fethetti
    »    
Biga Pomaklar Derneği Kadınlarla Kahvaltı’da Buluştu
    »    
GESTAŞ Feribotu Balıkçı Teknesine Çarptı
    »    
Kepezli Musluğundan Su İçecek
    »    
Biga’dan Bingöl’e Kitap Köprüsü
    »    
Gider, Cuma Pazarını Ziyaret Etti
    »    
Başkan Işık, Yeşilada’da Davullarla Karşılandı
    »    
SGK’dan Yapılandırma Kolaylığı
    »    
"Fikir Almadan İş Yapmıyoruz"
    »    
9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü
    »    
Şadan Doğan Dede Oldu
    »    
Biga’dan Tüm Türkiye’ye İhtiyaç Sahiplerine Ulaşan Dernek
    »    
Sözünü Tutan Başkan Işık’a Yoğun İlgi
    »    
Size Yalan Söylüyorlar, İnanmayın!
    »    
Grup Başkanvekili Bülent Turan, Biga Ağaköy’de
    »    
Başkan Işık’tan Derneklere Müjdeli Haber
    »    
Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İl Birincisi Oldu
    »    
Mini Mini 1’ lere Galatasaray Süprizi
    »    
Başkan Işık, Kapalı Pazaryeri’nde Bez Torba Dağıttı
    »    
Ayhan Gider’den Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Ceylan: Seneye Teslim Ederiz Dediler; Üç Buçuk Yıl Oldu
    »    
Başkan Işık, Kamyon Garajı Konusuna Değindi
    »    
Çanakkale SGK ve İŞKUR İl Müdürlerinden ÇTSO’ ya Ziyaret
    »    
Erdoğan’dan Adaspor Kulübüne Ziyaret
    »    
Esnaf istedi, Başkan Işık Çözdü
    »    
Ziraat Odası’nda Seçim Yarışında Son Haftaya Girildi
    »    
Unutmayın! ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´
    »    
Bülent Erdoğan Ziyaretlerinde Dur Durak Bilmiyor
    »    
Bir Ağaç Hikayesi
    »    
Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın
    »    
Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır
    »    
İşte Duyarlılık Budur
    »    
Biga Belediyesi’nden Spor Kulüplerine Maddi Destek
    »    
Nurdan Ayakkabı Yeni Yerinde
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Sessizliğini Bozdu
    »    
Tarihi Alan Başkanlığından Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Başkan Işık’tan Miting Gibi Kahve Ziyareti
    »    
Biga Esnafının 2018 Karnesi
    »    
Tavuk Dünyası Biga’da Hizmette
    »    
Turan, Sağlık Evi İnşaatını Gezdi
    »    
Başkan Kuzu’ya Gençlerden Büyük Destek
    »    
Çanakkale Barosu Stajyer Avukatlarla Toplantı Gerçekleştirdi
    »    
İŞKUR ve SGK İl Müdürlükleri Oda Ziyaretlerine Devam Ediyor
    »    
Otomobildeki Cansız Bedenlerin Kime Ait Olduğu Belirlendi
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Hamiyet- Ferudun Sözen Sevgi Evine Ziyaret
    »    
Otomobilde 3 Gencin Cesedi Bulundu, 1 Genç Kayıp
    »    
Biga Kafkas Kültür Derneğinde Kahvaltı
    »    
Başkan Işık; Kara Propagandaya Karşı Telefon Numarasını Dağıttı
    »    
5. Deve Güreşleri Yoğun İlgi Gördü
    »    
Trafolar’ da ’’Kadına Şiddete’’ Dikkat Çekti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (15)
    »    
Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş Dualarla Anıldı
    »    
İyi Dersler Çocuklar
    »    
Gider, Kök Hücre Bağışında Bulundu
    »    
Sözde Değil Özde Birliktelik Sağlayacağız
    »    
Şampiyonlar Ödüllerini Aldı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0