Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Turizm Haftası Kemer Odeon Parion Antik Kent’te Kutlandı      Bigalı Fenerbahçeliler Kadıköy’de      Gider; “Seçime Hazırız”      Biga Devlet Hastanesinde Hırsızlık Şoku      Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi      İyi Parti’den Biga TSO’ ya Ziyaret      Çanakkale Ticaret Borsası Heyeti Ülgür Gökhan’ı Ziyaret Etti      Gelibolu Belediyesi’nin 23 Nisan Yarışması Sonuçlandı      Nefes Kredisi Devam Ediyor      Çocuk Olimpiyatları Şehir Parkı’nda Başladı      Biga’da Korkutan Yangın      Alkollü Şoför Ortalığı Birbirine Kattı      "Uzay ve Bilim" Temalı TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı      Erken Seçim Kapıda      Şehiriçi Otobüste Bomba Paniği      Biga Sulama Birliği Meclis Toplantısı Yapıldı      Şadan Doğan “TSO Binası Satış Kararı Birlikte Alındı”      Her Hafta Bir Başkan      Başkanlardan Şadan Doğan’a Tebrik Ziyareti      Pikniğe Giderken Kaza Yaptılar     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Öz; “Zeytinlikleri Yasal Düzenleme İle Yok Eden Tek Ülke Olacağız”
01 Haziran 2017 Perşembe 14:00
12
14
16
18


CHP’li Bülent Öz, zeytinlik sahalarda yapılaşmanın önünü açacak yasa değişikliğinin Sanayi Komisyonundan geçirilip yasalaştırılmak istemesine tepki gösterdi.

Ülkemizin söz sahibi olmak için rekabet etmeye çalışıldığı zeytincilik sanayi alanlarını genişletmek istenmesi adı altında sanayi komisyonunda yer alması akıllara soru işareti getiriyor. Üstelik yasa tasarısı tarım bakanlığı adına yetki almaktadır ama tarım komisyonunda görüşülmeye sevk edilmemiştir. Zeytincilik alanları gibi meraları ve kıyılarında yapılaşmaya açacak ve bunu valilik kararına bağlayacak yasa değişikliğinin de bu pakette olmaması gerekmektedir. Daha önce 6 kez zeytinciliğin ölüm fermanını meclise getiren ve baskılar sebebiyle geri çeken AKP, 7. Kez yasayı aynen meclise getirmiştir. Bu ısrarınızın sebebi nedir? Sanayileşme üretimini arttırmayı hedefliyoruz diye zeytinciliğimizi, kıyılarımızı ve meralarımızı tahribata sürükleyecek kararlar almak istemektedirler. Bu bağlamda CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Sanayi Komisyonuna katılarak zeytinciliğin yok olmasına, meraların ve kıyıların yapılaşmaya açılmasına sebep olacak maddelerin geri çekilmesi için söz alarak açıklamalarda bulundu.

Zeytinciliği Yok Edecek Kararlar Alıyorlar

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz; Sayın Bakan, dün sizin ifadenizle resme büyük ve bütün bakmak gerekli, Sanayi bakanlığının sadece sanayi büyümesini üretimi arttırmayı düşünerek, fakat çiftçinin taleplerini görmezden gelerek aldığı zeytin alanı belirleme kararı siyah altınımız zeytinciliğimizi yok olmayla karşı karşıya bırakacaktır. Ülkemizdeki çiftçi sayısının her geçen gün azaldığı gerçeğinde politikalarınızı kanunla belirlediğiniz ve sadece sanayici tarafından baktığınız bir gerçekle karşı karşıyayız.

Bakanlığınızın zeytin sanayisi için de projeler üretip, üretimi arttırma teknolojiler geliştirerek, zeytincilik için gerekli ar-ge leri yapmanızı beklerken, zeytinliklerimizi yok olmakla karşı karşıya bırakacak bir kanun değişikliğini hiç ama hiç hoş karşılamıyoruz.

Paketin amacı sanayicilerin ihtiyaçlarına göre hazırlandı diyorsunuz da zeytincilerimizin ihtiyaçlarını dinlediniz mi? bir bakanlığın politikası sadece sanayicinin ihtiyaçlarına göre belirlenebilir mi? Ülkemizde tek sanayileşme sorunu zeytinlik sahalarda mı eksik kaldı? Bir tek kıyı ve mera kanunu esneterek mi sanayicinin önünü açmayı hedefliyorsunuz?

Paketin amacı sanayicinin taleplerine göre üretimi arttırmak olsaydı, zeytin üreticisinin yaşadığı tedirginliği görmezden gelmezdiniz.Bu kanun tasarısı ihtiyaçlar dahilinde hazırlandı diyorsunuz, zeytin ağaçlarının kesilme tehlikesine zemin hazırlamak nasıl bir ihtiyaçtır?

Yasalardaki maddeler, günün şartlarına göre değişebilir ama söz konusu zeytin olunca günün şartlarına göre üretimi ve üreticiyi doğrudan etkileyecek ve sadece başka bir sektörün lehine kapısına dönüştürecek bir değişiklik yapılması doğanın dengesini etkileyecektir.

Değişecek kanunla zeytinleri siz keseceksiniz demiyoruz, siz o niyetle kanunu değiştiriyorsunuz da demiyoruz, ama rant sahipleri bu konunun üstüne gidecek ve zeytin üreticisi vazgeçme noktasına gelecek. Zeytin siyaset üstü bir konudur. İhtimale ve inisiyatife bırakılamaz.

100 milyon zeytin ağacı sayısını iktidarınız döneminde 170 milyona çıkardınız evet zeytin dikme seferberliği başlatmıştınız. 2004 yılında 1 Milyon 600 Bin Ton olan zeytin üretim seviyemiz 2016 yılında ancak 1 Milyon 730 Bin Ton seviyesine gelebilmiştir. %70 artış gösteren ağaç sayısı sadece %10 üretim artışı getirmiştir. Ağaç sayısı arttı ama üretim aynı oranda artmadı. Kısaca zeytin ağacı seferberliğiniz hüsranla sonuçlanmıştır ki şimdi tüm zeytinlikleri tehlikeye atıyorsunuz. Dekar başına ürün artışı için ne yaptınız? Zeytincinin taleplerini hiç dinlediniz mi?

Yanlış Tarım Politikalarınıza Bir Yenisini Kanun Tasarısıyla Ekliyorsunuz

Buradan şunu ifade etmek istiyorum ki, zaten artan 70 milyon ağaç sayısı iktidarınız yanlış tarım politikalarıyla dikilmiş ve çiftçimize yük olmuştur. Şimdi siz zeytin saha tanımını değiştirerek, cezai yaptırımları neredeyse ortadan kaldırarak mağdur olan zeytincimize bir darbe daha vuruyor ve bırak bu zeytinciliği diyorsunuz.

Her şeye şüphe ile bakmıyoruz elbette ama Zeytinden kazancı para etmeyen çiftimiz rant sektörünün kurbanı olarak toprağını satmak zorunda kalacak, evet zeytin ağacını siz kesmeyeceksiniz ama kesilen her zeytin dalının vebali sadece sizin değil hepimizin üstünde olacak.

Zeytincilik Kültürel Mirasımızdır, Yok Olması Felakettir

Dünya zeytin ağacı korunmalı diye taraf oluyorken, çıkaracağınız bir kanunla bu sektörü tehlikeye atıyorsanız, kültür mirasımızı kaybetmekle karşı karşıya olacağız. Oluşabilecek yasal boşluklar sanayileşmenin önünü açarken, zeytinciliği bitirme noktasına getirecek.

Gelişmiş ülkeler ile rekabette en büyük farkımız zeytinimizdir, marka değeri olan ve emin adımlarla dünya 2.liğine ilerlediğimiz sektöre bu yasa ile darbe vuracak ve rekabet edemez hale geleceğiz.

Her derdin devası zeytini ve zeytin yağını en az tüketebilen ülkelerden biriyiz. Derdimiz üretimi arttırıp tüketimi de arttırmak olması gerekiyor. Ama esnetilen zeytin yasası ile bu artık bir hayal olmaktan ileri gidemeyecek.

Zeytin sahası, orman sınırı dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alan olarak tanımlaması zeytinciliğin yok oluşunun fermanıdır. Çünkü dekarda 15 ya da daha fazla zeytin ağacı yoksa zeytinlik saha olarak kabul edilmeyecek. Her şey bilimsel diyorsunuz? Lütfen 15 sayısına hangi bilimsel sonuçla vardınız? Kaç dekar alan bu tanım altında kalarak yok olacak biliyor musunuz?

Değişecek kanunla zeytincilik ihlallerine caydırıcı önlemler oluşturmayacaktır. Aksine zeytincilerimizin mağduriyetini arttıracaktır. Çünkü cezai yaptırımlar düşürülmüştür.

Zeytinliklere 1 km mesafede koyun ve keçi ağıl yapımı yasak dışına alınmış, uymayanlara verilecek hapis veya adli para cezası hükmünü kaldırmıştır. Bunun yerine zeytinliklerde hayvan otlatılmasının önüne geçmek için caydırıcı önlem görülen, bizce sembolik 5bin tl idari para cezası verilecektir.

Zeytinlikte otlayan hayvanın oluşturacağı tahribat bedeli parayla ölçülebilir mi? Mevcut kanun maddesini kaldırarak zeytin alanlarının tahribatını önüne geçilemeyecektir. Aksine talanın önünü açacaktır.Bu tasarı ile zeytin alanlarının, kıyıların, meraların, yanında her türlü fabrika ve tesis kurulmasına imkan oluşturacaktır.

Sadece kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz ve işletilemez hükmünün korunması fakat toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez hükmünü kaldırması, zeytin saha tanımı ile yok olmaya mahkum edilen zeytinciliği bitirme seviyesine getirecektir.
Kurul, alternatif alan yoksa kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarda yatırım yapılabilmesine olanak verecektir. Zeytincilik kurul tanımı ile siyasilerin tanımına açılıyor.

Sanayi Yatırımı Yapın Ama Zeytinimize Dokunmayın

Yasadaki Düzenleme, kıyılarda yeni yapılaşmanın önünü açmaktadır. Yasa tasarısında geçen “alternatif bulunamaması halinde” ibaresi ve “Bakanlar Kurulunca alınacak kamu yararı kararı doğrultusunda” ibaresi, bu tasarının zeytinlikleri de yapılaşmaya açacak olan hükmüyle aynı istisnai hükümleri taşımakta, taşıdığı kanunun başlıkları olan Zeytinciliği ve Kıyıyı değil yapılaşmayı öne çıkaran bir anlayışı takip etmektedir.
Kıyıları ve zeytinlikleri yapılaşmaya karşı korumalıyız, kanunlara sürekli istisnai hükümler eklemek suretiyle Kıyı Kanunu, endüstri bölgeleri ya da sağlık tesisleri kurmak amacıyla kanunlar esnetilmemelidir. Üretim Reformuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu maddeler, yapılaşmayı ana gündemi haline getirmiştir.
Yine bu düzenleme, kıyılarda çevre, kent planı ve kamu yararına tümüyle aykırı iş ve işlemlerin yapılmasına yol açacaktır. Dolgu alanlarında yapılacak işlemler, kamu mülkiyetinde olsa da, sağlık tesisleri ya da endüstri bölgesi kurulması suretiyle, çevrenin, jeolojik yapının, kent mimarisinde telafisi önlenemez zararlara zemin hazırlayabilecek niteliktedir.

Eğer bu tasarıyı geri çekmezseniz önümüzdeki 10 yılda yok olmuş bir zeytincilik ile karşı karşıya kalacağız.

Yeni sanayi alanlarını oluşturmayı hedeflediğiniz gerçeğinde zeytinciliği yok etmeyin. Çiftçimiz toprağını terk etmek zorunda kalmasın” dedi.

Sabaha karşı 02:30 ‘a kadar süren komisyonda çalışmalarda hazır bulunan CHP’li Bülent ÖZ, yasa tasarı maddelerini ve sonuçlarını değerlendirdi;

Zeytinliklerimizin Yok Olma Tehlikesi Devam Ediyor

Yasa tasarısının 2. Ve 3. maddeleri, zeytinlik saha tanımını ortadan kaldırıyor ve zeytinlik alanlarımızın korunmasında yasal boşluklar oluşturarak zeytinliklerimizin talan olmasına zemin hazırlıyordu. Zeytin saha tanımı yok olmasıyla ülkemizdeki zeytinliklerimizin %80 yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacaktı. Bu iki kanun tasarısı verdiğimiz komisyondaki verdiğimiz mücadele ve önergeler ile geri çekilmiştir.

Fakat yasa tasarısının 4. maddesi gerekçeli itirazlarımıza rağmen geri çekilmemiş ve zeytinliklerimizin yok olma tehlikesi devam etmektedir. Çünkü zeytinlik sahaları alternatif alan bulunamaması ve kurulun uygun görmesi durumunda yapılaşmaya açılabilecek. Gerekçelerimizi göz ardı eden iktidar komisyondan tasarı maddesini geçirmiş ve meclise yasalaşması için göndermiştir. Komisyondaki mücadelemiz genel kurul görüşmelerinde devam edecek ve zeytinliklerimizi yok olmaya mahkum edilmesine müsaade etmeyeceğiz.

Kamuoyunda oluşturdukları uzlaşıldı algısı gerçeği yansıtmamaktadır.

Yasa tasarısının 4. Maddesi, 2 ve 3. maddelerini kapsayıcı kararlar almalarına olanak sağlamaktadır. Asıl 4. Madde tasarıdan geri çekilmesiyle zeytincimiz rahat bir nefes alabilecekti fakat şimdi valilikte oluşacak kurulun kararlarına göre zeytinliklerde, sanayi yapılaşmasına müsaade edilecek ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılacak.

Geç saatlere kadar süren komisyon görüşmelerinde, zeytinlik alanlarımızda ki yapılaşma tehlikesine benzer bir kanun tasarısı olan 26. Madde ile kıyılarımızı ve meralarımızı yapılaşmaya açacak şekilde kanuna istisnai hükümler ekleyerek esnekleştirilmekteydi. Zeytinlik alanlarında olduğu gibi kıyılarımızda ve meralarımızda yapılaşmanın önüne geçmek için mücadelemiz sonuç verdi ve önergemiz ile tasarı maddesi geri çekildi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi
    »    
İyi Parti Biga Teşkilatı’nda Eğitim
    »    
Ayhan Gider’den Gündeme Dair Açıklama
    »    
Develer; Sucuklar; Minibüsler; Borçlar; Yalanlar
    »    
İstiklal Marşımız Yeniden Bestelenemez
    »    
Suyumuzu da Meksika Üzerinden İsrail’e mi Satacaksınız?
    »    
“İstiklal Marşımıza Saygısızlık Kabul Edilemez”
    »    
Başkan Ceylan’dan İstiklal Marşı İle İlgili Sert Tepki
    »    
İl Genel Meclisi’ne Kadın Üyeler Geliyor
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Gültekin Yıldız’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Ergin Sezen’den İsmet Güneşhan’a Cevap
    »    
CHP Biga Kadın Kolları Basın Bildirisi
    »    
Sezen’den, Muharrem Erkek’e Sert Yanıt
    »    
Çanakkale’deki Kanser Hastalıklarının Artış Sebepleri Nelerdir
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan Bilgilendirme
    »    
CHP Bülent Öz’den Bilgilendirme
    »    
AK Parti Ergin Sezen’den Ülgür Gökhan’a Cevap
    »    
Öz’den Orman ve Su İşleri Bakanına Sorular
    »    
Çocuklarımızın Sağlığı Tehlikede
    »    
Öz’den Ders Niteliğinde Tarihi Bir Konuşma
    »    
AK Parti Gençleri Kadınlarla El Ele
    »    
Et ve Süt Kurumunun Adı İthalat Kurumu Oldu
    »    
AKP’nin Tarihe Sahip Çıkma Anlayışı Dizilerden İbaret
    »    
Öz’den Sağlık Bakanına Sorular
    »    
Yeşim Karadağ; Darbenin Her Türlüsünü Red Ediyoruz
    »    
İl Başkanı Karadağ’dan Ankara’dan Müjdeler
    »    
Öz’den Bakana Sorular
    »    
Biga CHP İlçe Danışma Toplantısı Yapıldı
    »    
Tüm Kesimlerimizle Beraber Kalkınmaya Devam Ediyoruz
    »    
Sulama Bedelinin %100 Artmasının Gerekçesi Nedir?
    »    
Yeşim Karadağ’ın Basın Açıklaması
    »    
Öz’den İçişleri Bakanı’na Sorular
    »    
AK Parti Teşkilatlarına Tavsiye
    »    
"CHP Geleceğimizi Çalıyor"
    »    
CHP Umudun Partisidir, Mücadele Edenler Unutulmaz
    »    
CHP’li Erkek: “Barış ve Demokrasi İsteyenleri Tutukluyorsunuz!”
    »    
Öz İran’da İslam İşbirliği Konferansına ve İkili Ülke Görüşmelerine Katıldı
    »    
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı 6.Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor
    »    
Karadağ Delegeler İle Buluşuyor
    »    
Türkiye Kimin Şekerini Üretiyor
    »    
Engel Yok, Teknik Kampus Var
    »    
İYİ Parti Biga’da Start Verdi
    »    
Yeni Evli Çiftlere Hususi Otomobilde ÖTV Muafiyeti
    »    
Biga’da Yer Yerinden Oynayacak
    »    
Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
CHP’li Erkek, Taşımalı Eğitimi Meclis Gündemine Taşıdı
    »    
Öz’den Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanına Sorular
    »    
Orman Muhafaza Memurlarının Harcırah Eşitsizliği Giderilmelidir
    »    
Biga Kaymakamı MHP’yi Ziyaret Etti
    »    
Öz’den Ağbal’a Sorular
    »    
Yenice Çırpılar Termik Santrali İçin Mücadelemiz Devam Ediyor
    »    
Karadağ ‘dan Bakanlık Temasları
    »    
Melek Şahin Güven Tazeledi
    »    
Karadağ’dan Ülgür Gökhan’a; “İki Yüzlü Başkan”
    »    
Ceylan: “Kavga Siyaseti Biga’ya Kaybettiriyor”
    »    
Öz; “İlçe Kongrelerimiz Hayırlı Olsun”
    »    
Kılıçdaroğlu, FETÖ’den Besleniyor
    »    
Sedyeyle Getirildiği Kongreyi Kazandı!
    »    
CHP Milletvekili Bülent Öz’den Soru Önergesi
    »    
Öz: Diyanet Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmak mı İstiyor ?
    »    
Öz: Bir Fedakarlık Yaparak Vergi İndirimine Gidecek misiniz?
    »    
Taşeron Kanununda Sona Gelindi
    »    
CHP Öz: “1 Trilyon 400 Milyar Kayıp Para Nerede”
    »    
Öz: “Belge Ortaya Çıktı, Takke Düştü”
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: "Zarrap İçin Verilen Nota, Gülen İçin Neden Verilmedi?"
    »    
Sırp’ın Etine mi Kaldık?
    »    
CHP Biga 36. Olağan Kongresi Yapıldı
    »    
Öz’den Meclis Genel Kuruluna Açıklama
    »    
Gider “Biz Ağa, Paşa Çocuğu Değiliz”
    »    
AKP’ye Din Dersi Verdi
    »    
Bakanlıktan Öz’e Yanıt
    »    
Tek’ten Basın Açıklaması
    »    
Başkan Gökhan: “Zaten Konuşturmuyorlardı..”
    »    
Gider: “Demek Ki İktidar Olsalar, Herkesi Susturacaklar”
    »    
AK Parti Yönetiminden Ziyaret
    »    
MHP İl Başkanlığı Basın Açıklaması
    »    
Gider; "Küsen, Kızan Görevini Bıraksın"
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Biga İlçe Kongresi
    »    
Liderimizin Emrinde, Milletimizin Hizmetindeyiz
    »    
CHP’li Üyeler, İlk Seçimde Değişim Mesajı Mı Verdiler?
    »    
“Bölücü Referanduma Hayır!”
    »    
Öz’ün Soru Önergesine Yanıt Geldi
    »    
Çanakkale’de Atatürk Resimlerini Çöpe Attılar
    »    
Turan ve Gider Biga’da
    »    
Öz’den Kılıçdaroğlu’na Ziyaret
    »    
Pastırmacı’dan Ankara Çıkartması
    »    
AK Parti Delegelerini Seçti
    »    
Karadağ’dan Geçmiş Olsun Ziyareti
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
Erkek: “Çanakkale Belediyesi’nde Var, TBMM’de Yok!”
    »    
CHP Biga’dan Sert Yanıt
    »    
Şahin; “İşte CHP’nin Adaleti”
    »    
Gider “27 Mayıs’ın Utancı 15 Temmuz’da Bitti”
    »    
CHP’li Erkek: "Bir Daha 15 Temmuzlar Yaşanmasın!"
    »    
CHP’li Erkek’ten Adalet Mitingi Değerlendirmesi
    »    
Öz’ün Adalet Yürüşündeki Provokasyonlar Hakkında Açıklaması
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: “Israrla Soruyorum, Israrla Yanıtlamıyorlar!”
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Kendi Görüşlerinizi Millete “Dinin Emri” Diye Dayatmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (36)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Yasal Süreci Beklemek
Murat Gülcen
-Coğrafya Kader midir?-
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0