Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Çan’da Trafolara Belediye Eli      İŞKUR MEGİP Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Yapıldı      Çocuklar Niloya -3 ile Eğlendiler      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)      Güç Birliği Çiftlikdere Köyü’nün Atatürk Büstünü Yeniledi      AK Parti’den Esnaf Ziyareti      Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Tatso Genel Sekreteri Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti      Çan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kongresi Yapıldı      ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Global Teknik Standardı Eğitimi Verdi      AK Parti’den Muhtarlara ziyaret      4 Farklı Kategoride Binlerce Kişi Barış İçin Koştu      Destek Ödemelerinden Şirket Borçları Kesilmemeli      Biga Veteranlar Gol Oldu Yağdı      Adaspor Kırklareli’den Şen Döndü      Bigaspor: 0 Kartalspor: 4      Hacı Ali Doğan Vefatının 19. Yılında Dualarla Anıldı      Türkiye Bir Sirk      Biga TSO’dan Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek      Zeki Mutlu’dan Filenin Sultanlarına Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
05 Ocak 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18


- Ömercioğlu’dan Mecliste Kapalı Oturum Teklifi

- Kepez İle Çanakkale Belediyesi Arasında Protokol Krizi Nedir?

- Çanakkale İskele Meydanında TROİA 2018 Temalı Heykel Yapılsın

2018 yılı Çanakkale Belediye meclis toplantısının ilk oturumu yapıldı. AK Parti Belediye meclisi grup başkanvekili Avukat Tülay Ömercioğlu mecliste birçok konuyu gündeme getirdi. 2018 yılınınTROİA yılı ilan edilmesi sebebiyle iskele meydanı civarında uygun olan bir noktaya TORİA temalı bir heykel çalışması yapılmasını öneren Ömercioğlu, uzun süredir tartışmalara sebep olan ve geçtiğimiz günlerde yeni devlet hastanesi önüne yapılması gereken durak ile bir kez daha patlak veren Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın da yenilenmesini talep ettiği Kepez-Çanakkale Ulaşım Protokolü konusunuda meclis gündemine getirdi. Bir süredir bazı yayın organlarında ve kamuoyunda Çanakkale Belediyesine savcılıkça 12 maddelik soruşturma açıldığının iddialarıyla ilgili olarak meclis üyelerinin bilgilendirilmesi için kapalı oturum yapılmasını da teklif eden Ömercioğlu; “Çanakkale’ye hizmet etmek için var güçleriyle çalıştıklarına inandığım bu arkadaşlarımızı savunulması gereken yerde savunalım… Gerçek öyle değilde, en azından böyle diyebilelim…” açıklamasında bulundu.

Ömercioğlu’nun mecliste gündeme getirdiği konulara dair detaylar şu şekilde;

Belediye Olarak, İskele Meydanında TROİA 2018 Temalı Bir Heykel Yapalım

2018’in kazasız, belasız, afetsiz ve hayırlarla dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2018 yılı Çanakkale için ayrı bir öneme sahip, bu yıl bildiğiniz gibi TROİA yılı, bu konuda çok güzel adımlar atılıyor. İnşallah TROİA müzesi açılacak ve yurt içi ve özellikle yurtdışından binlerce turist şehrimizi ziyaret edecek. Çanakkaleli iki ismin Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik’in bir rüyası olarak başlayan bu girişimde başta valiliğimiz ve AK Partili milletvekillerimiz Bülent Turan, Ayhan Gider, Belediyemiz, üniversitemiz, Alan başkanlığımız, oda ve borsalarımız, GESTAŞ ve tüm kurumlarımız 2018 TROİA yılı için büyük çaba harcıyorlar. Bu çabalar umarız ve dileriz çok güzel sonuçlar verecek ve 2018 TROİA için bir milad olacak belki de bundan sonra milyonlarca ziyaretçi her yıl TROİA’yı ziyaret edecek. Bu yıl vesilesiyle sadece TROİA atının olduğu alan değil, müze değil o bölgenin tamamı ihya olacak. Yollarıyla, altyapısıyla, köylerin yeniden imar edilmesiyle önemli işler yapılacak yapılmaya başlandı. Biz de Çanakkale Belediyesi olarak şehrin hemen girişinde İskele Meydanında Çanakkale’ye yakışır şekilde TROİA 2018 temalı bir heykel yapalım.  Geçtiğimiz aylarda ÇTSO meclisi TROİA’ya bir ziyaret gerçekleştirdi, benzer bir ziyareti belediye meclis üyeleri olarak, belirlediğimiz bir günde üniversiteden Rüstem Aslan Hoca ve Armağan beylerle bizlerde ziyaret edelim yapılanları ve yapılacakları yerinde görelim önerisinde bulunuyorum.

Kamuoyu Baskısı Ve Meclisin İradesi İyi Ki De Olmuş

Çanakkale’miz en önemli kuruluşlarından olan Kale Grubunun şehrimize bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlar takdire şayandır. Binlerce kişiye aş, ekmek kapısı olan Kale Grubu şehrimiz için birçok sosyal projeyi de hayata geçirmiştir. Bunların son örneği ise belki de Türkiye’de tek olacak, dünyada örneklerine rastladığımız Çocuk Bilim Merkezi olacaktır. Bu merkez hemen AVM’nin karşısında yer alan 12 dönümlük araziye yapılacak. Projeyi gördük oldukça güzel ve estetik, belediyemizle protokol yapıldı ve belediyemiz de projeye tam destek verdi uzun süredir âtıl olan bu arazi rahmetli Hacı İbrahim Bodur’un adıyla bilime hizmet edecek. Emeği geçen başta Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’a belediye başkanımız Ülgür Gökhan’a, süreci başından beri titizlikle takip eden CHP’li meclis üyesi Saffet Kocabaş’a ve meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu merkez Çanakkale’mize çok yakışacak.

Ben burada küçük bir hatırlatma da yapmak istiyorum. Bizim bu koltuklarda meclis üyesi sıfatıyla verdiğimiz oylar, gündeme getirdiğimiz konular o kadar önemli ki aslında. Bakın o araziye AVM adeta göz koymuştu, hatta üst geçitler yapılmış sinema salonları bu arazi üzerine konumlandırılmıştı. Belediyemizde bunun için yap işlet devret gibi bir model belirleyerek AVM’nin bu ihtiyacına bir yönüyle cevap vermişti. Fakat kamuoyu baskısı ve meclisin iradesi buna engel oldu iyi ki de olmuş… Bu alan bugün çok daha iyi bir amaca hizmet edecek….

Mutan’ın Talebi Olan Protokolün Revize Edilmesi Konusu Nedir?

Uzun süredir şehirde gündem olan yeni devlet hastanesi durak krizi nihayet çözüldü. Eleştiriler ise; “Devletimiz 130 milyonluk devasa bir yatırım yaptı ama CHP’li iki belediye bir araya gelip bir durak yapamadı yönündeydi.” Şükür bu kriz geride kaldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, hastane Kepez sınırları içinde yer aldığı için durağı Kepez Belediyesi yapmalı demişti, açıkçası bu yönüyle baktığımızda başkan haklı. Fakat Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan düzenlediği toplantıda durağı yapmama gerekçesi olarak; “Ben neden durak yapacağım oraya? Bu sistemden kim kazanım elde ediyorsa durağı onlar yapacak. Kim, kooperatif. Kim, Çanakkale Belediyesi. Bu sistemden beslenenler yapacak.  Ben neden yapacağım? Bu ulaşım bana ait bir ulaşım değil ki. Ben bu ulaşıma entegre bir yerel birimim. Zaten adam yerine de konmuyoruz. Neden ben yapacağım? Ne taşıyorsun, insan.  İnsanı sıcaktan, soğuktan nasıl koruyacaksın? Bekleme noktaları yapacaksın. Hatta bu bekleme noktalarını biraz kaliteli falan yapsınlar. Klimalı, ısıtıcılı, yazın serinletici falan bir şeyler koysunlar. İndirme, bindirme noktaları? Bu sistemin bir parçası, aynı minibüs gibi, aynı otobüs gibi. Ben işte protokole bunları yazalım diyorum. Saçma sapan, bütünü olmayan bir sistemi getiriyorlar. Sistem diye bize yutturmaya çalışıyorlar.”Mutan’ın bu söylediklerinden sonra vatandaşın kafasının karıştığını düşünüyorum, bize gelen sorularda bu yönde? Mutan’ın talebi olan protokolün revize edilmesi konusu nedir, yıllar önce yapılan bu meclise bilgi verilmesini, yarın bir daha böyle krizler yaşanmaması için meclisin bilgilendirilmesini gerekirse komisyonlarda bu konunun çalışılmasını talep ediyoruz. Kepez’de oturan da, Çanakkale’de oturan da bizim vatandaşımız kimse bir mağduriyet yaşamasın istiyoruz.

Mecliste Kapalı Oturum Yapalım

Çok hassas olduğunu düşündüğüm bir konu var. Çanakkale belediyesinin bazı çalışanları, müdürleri hakkında bakanlık tarafından çeşitli soruşturmalar yürütüldüğü iddiası şehrin sokaklarında konuşulmaktadır. Belediyemizin bu şekilde gündem olmasından rahatsızım. Konun detayları da bilinmediği için çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Bu konuda bir önerim var; Çanakkale belediye meclisinde bir kapalı oturum yapalım ve sayın başkan belediye ya da çalışanlarıyla ilgili yürütülen ne soruşturma varsa bizleri bilgilendirsin. En azından bizler belediye meclis üyeleri olarak kulaktan dolma bilgilerle değil, birinci ağızdan gerçekleri öğrenelim ve Çanakkale’ye hizmet etmek için var güçleriyle çalıştıklarına inandığım bu arkadaşlarımızı savunulması gereken yerde savunalım… Gerçek öyle değilde, en azından böyle diyebilelim…

Hayvan dostu Çanakkale’de De Neden Bir Sağlık Merkezi Açılmasın?

Merkez ilçe başkanımız, meslektaşım Avukat Gültekin Yıldız geçtiğimiz gün havyan hakları derneğini ziyaret etmiş bu ziyarette hayvan severlerin taleplerini dinlemiş ve bir öneride bulunmuştur.  Gültekin başkan; “Bazı konular siyasetin dışında kalır. Barınak ve hayvan hakları meselesini çözmek önemli olan. CHP Belediyesi hayvanlarla ilgili sorunu çözsün, onları en fazla ben alkışlarım. Önemli olan meselenin hallolması. Kimin yaptığı önemli değil”demiştir. Bizim bu konuya bakışımız tamda bu yöndedir. Bu ziyarette Çanakkale’de bir sokak hayvanları tedavi merkezi, hastanesi ihtiyacının olduğu konusu gündeme gelmiştir. Yasalar bu konuda belediyelere yetki vermiştir. Belediyemiz daha geçtiğimiz günlerde Esenler’de 600 m2 bir alana kedi köyü kurmuştur ve burada 200 kediye bakılacaktır, her gün mamaları suları verilecektir, takdirle izliyoruz. Hayvanları çok sevdiğini bildiğimiz, hatta odasında kedi besleyen belediye başkanımızın bu konuda hassasiyet göstereceğini düşündüğüm için bu konuyu mecliste gündeme getirmek istedim. Elazığ’da Bursa birçok yerde belediyeler bu hizmeti veriyor, çok modern hastane örnekleri var. Hayvan dostu Çanakkale’de de neden bir sağlık merkezi açılmasın? Bizler siyaset üstü bir mesele olan bu konuda belediyemizin bir adım atmasını istiyoruz.

Dileriz 2019 yılında belediyemizin Zam Yapmaz

2017 yılı için enflasyon oranın ise %12 olduğu açıkladı. Özelikle yılbaşından sonra hemen birçok kaleme zam yapıldı. Bu zamlardan Çanakkale Belediyesi bünyesinde bulunan Çanakkale Belediyesi ATAM Kreş ve Gündüz Bakım Evi de payını aldı. Fakat bu zammın fahiş olduğuna dair bir çok şikayet aldık. 500 TL olan kreş fiyatı, enflasyon oranın çok üstünde bir zamla yüzde 20 zamla 600 TL'ye çıkartıldı. Belediyemiz, asıl zammı ise servis araçlarına yaptı. 180 TL olan servis ücreti yüzde 44.4 zam yapılarak 260 TL oldu.  2016 yılında hizmete giren belediyemizin bu güzel hizmeti olan kreşe yapılan bu zam biraz fazla oldu. Bu merkez belediye çalışanlarımıza %50 indirimle hizmet veriyor. Sosyal belediyecilik açısından önemli olan bu girişimin böylesi zamlarla gölgede kalmasını istemiyoruz. Umarız yeni hizmete açıldığı için bazı maliyet hesapları belki yanlış hesaplandığından dolayı böylesi bir zam yapılmıştır. Dileriz 2019 yılında belediyemizin bu sosyal desteğini kar amacı gütmeden, zam yapmadan sunar.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
AK Parti’den Muhtarlara ziyaret
    »    
Destek Ödemelerinden Şirket Borçları Kesilmemeli
    »    
Demokrasilerde…
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’ dan Açıklama
    »    
İYİ Parti’den Açıklama
    »    
Yeni Rejimin Demokrasi Maskesi; TBMM
    »    
Aytun Çıray; “Açıklayın, Kim Bu Dış Güçler”
    »    
Aytun Çıray’dan Sarsıcı Manipülasyon Eleştirileri
    »    
CHP’li Erkek: “Varlık Fonu Erdoğanlar A.Ş. mi?”
    »    
AK Parti, Merhum Başbakan Adnan Menderes’i Andı
    »    
AK Parti Belde Başkanından Açıklama
    »    
İYİ Parti’de Yeniden Yapılandırma Hızlı Başladı; 54 İl Başkanı Atandı
    »    
Aytun Çıray’ dan Açıklama
    »    
AK Parti Kepez Belde Başkanından Açıklama
    »    
Hasat Devam Ederken Sıfır Gümrükle İthalat İzni İhanettir
    »    
CHP Özgür Ceylan’dan Tarım Bakanına Sorular
    »    
Sevgili Ülkeme
    »    
Gültekin Yıldız’dan Açıklama
    »    
İYİ Parti Aytun Çıray’dan Açıklama
    »    
Fedakârlık ve Tasarruf
    »    
Para Bitti Neyi Satalım Belediyesi
    »    
Çıray’dan Açıklama
    »    
Amerika Hiçbir Zaman Bizim Dostumuz Ve Müttefikimiz Olmadı
    »    
Ekonomiyi Propagandayla Düzeltemezsiniz
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan Şok İddia
    »    
AK Parti’den Nostalji Rüzgarı
    »    
Bu Millet Atatürk’e Hakaret Ettirmez!
    »    
AKP’nin Teklifine İlk İtiraz İYİ Parti’den
    »    
Özgür Ceylan’dan ÇED Olumlu Kararına Tepki
    »    
Siyaset Değirmendir
    »    
Mazbata
    »    
Milleti Korkutmayın, Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Haziran Ayında En Çok Seçimi Konuştuk
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Mazbatasını Aldı
    »    
Halkı Eleştirmekle, Kızmakla, Tepki Vermekle Siyaset Yapılmaz
    »    
Doğmayın Sizi Koruyamayan Bu Ülkeye
    »    
AK Parti’den MHP’ye Teşekkür Ziyareti
    »    
Kamuoyuna İYİ Parti’den Açıklama
    »    
Yapmayın, Etmeyin, Ayrıştırmayın!
    »    
Son Karar YSK’da
    »    
Seçim Yasakları
    »    
Seçime Günler Kala Son Yaşadıklarımızdan Bazılarını Düşündüm
    »    
24 Haziran Çanakkale’de Partimizin Bayramı Olacak
    »    
Biz Hayata Kalabalık Sınıflarda Hazırlandık
    »    
Gider, Gençlerle Buluştu
    »    
CHP’li Erkek: “Asgari Ücreti 2200 Lira Yapacağız!”
    »    
CHP, Biga’da Hızlı Başladı
    »    
İYİ Parti İl Yönetim Kurulu ÇTSO Yönetim Kurulunu Ziyaret Etti
    »    
CHP Muharrem Erkek’ten Açıklama
    »    
CHP Milletvekili Adayı Özgür Ceylan Odaları Ziyaret Etti
    »    
MHP Çanakkale’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı
    »    
Adaylar Belli Oldu
    »    
MHP Çanakkale’de Tanıtım Atağında
    »    
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı’ndan Biga Ziyareti
    »    
Gültekin Yıldızdan Açıklama
    »    
Başkan Kuzu AK Kadınlarla Buluştu
    »    
“Dünyanın En Özgür Ülkesi”
    »    
Muharrem İnce ile Birlikte Hakkari ve Rize’de Vatandaşlarla Buluştu
    »    
İYİ Parti Aday Adayları Biga Pazarında
    »    
İYİ Parti Hemşireleri Ziyaret Etti
    »    
Bektaş’ tan Kadem’e Ziyaret
    »    
Özgür Ceylan; “Zamanı Artık Geldi, 24 Haziran’da Biz Kazanacağız”
    »    
Gelibolu Bektaş’ı Bağrına Bastı
    »    
AK Parti Gültekin Yıldız "Onlara Utanmak Kaldı"
    »    
Bektaş’tan köy Ziyaretleri
    »    
Arda Bozkurt Aday Adayı
    »    
İYİ Parti Anneler Gününü Kutladı
    »    
"Halkın Talebiyle Köşdere Geliyor"
    »    
Söylemlere Dikkat Edelim
    »    
CHP Çanakkale Milletvekilliğine Adaylık Başvurusunu Gerçekleştirdi
    »    
Bektaş’tan İlçe Çıkarması
    »    
Bu işin Altında Çok Başka Şeyler Var!
    »    
CHP Bülent Öz’den Ziyaret
    »    
Bektaş’tan Ziyaret
    »    
Bektaş’ın İlçe Ziyaretleri
    »    
İYİ Parti Çanakkale İl Yönetimi Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
Öz ve Ergün Açıkladı
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Müjdeyi Verdi
    »    
CHP Aday Adayı Özgür Ceylan: Örgütten Gelen Bir Aday Adayıyım
    »    
Sosyal Devlette…
    »    
Bektaş’tan AK Parti Merkez İlçe Başkanlığına ziyaret
    »    
Furkan Sezer AK Parti Milletvekilliği Aday Adaylığını Açıkladı
    »    
Seçim Propagandalarına Dikkat Edin, Kandırılmayın! (2)
    »    
Turan, “Gelibolu Ulaşım Anlamında Altın Çağını Yaşayacak”
    »    
Seçim Propagandalarına Dikkat Edin, Kandırılmayın! (1)
    »    
AK Parti Kepez de 24 Haziran Toplantısı
    »    
Bülent Öz Yılın Milletvekili Seçildi
    »    
Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi
    »    
İyi Parti Biga Teşkilatı’nda Eğitim
    »    
Ayhan Gider’den Gündeme Dair Açıklama
    »    
Develer; Sucuklar; Minibüsler; Borçlar; Yalanlar
    »    
İstiklal Marşımız Yeniden Bestelenemez
    »    
Suyumuzu da Meksika Üzerinden İsrail’e mi Satacaksınız?
    »    
“İstiklal Marşımıza Saygısızlık Kabul Edilemez”
    »    
Başkan Ceylan’dan İstiklal Marşı İle İlgili Sert Tepki
    »    
İl Genel Meclisi’ne Kadın Üyeler Geliyor
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Gültekin Yıldız’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Ergin Sezen’den İsmet Güneşhan’a Cevap
    »    
CHP Biga Kadın Kolları Basın Bildirisi
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Türkiye Bir Sirk
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0