Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : AK Parti’nin A Takımı Açıklandı      Başkan Erdoğan, Sorunları Yerinde İnceledi      Başkan Uygun’dan Deve Güreşine Davet      Allah’a Yönelin! Cihad ve Riyazet nedir?      Başkan Öz’den Kutlama Mesajı      Ortaokul ve Lise Öğretmenlerine Eğitim       Özgür Ceylan’a Tarım ve Orman Bakanı’ndan Cevap       Köprülülü Hamdi Bey 100. Yılında Anıldı      Baro Başkanı Şarlan’dan Kutlama Mesajı      Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları       Lidere Yan Bakılmıyor      Bigaspor Rahat Kazandı      Çan Belediyesi İsmet İnönü Parkı Sosyal Tesisleri Hizmete Açıldı      Biga’da Okullar Yıkılacak Mı? Deprem Paralarına Ne Oldu?      Biga Kent Konseyi 1. Olağan Toplantısı      Ceylan’a Milli Eğitim Bakanı’ndan Cevap      2020’de Çanakkale’ de Yapılacak Spor Yatırımları       Biga Kitap Festivali Kapılarını Açıyor      Biga’da Yükselen Değer; Biga Çizgi Koleji      Gümüşçay Anaokulundan Ziyaret     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ispanak Tedirginliği!
07 Kasım 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti.


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Yaşanan tedirginlikten ötürü vatandaş halk pazarında Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilese de fazla alıcı bulamadı.   196 vatandaşın zehirlendiği vakalar İstanbul ile sınırlı kalmayıp Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli illerinde de görülmesi üzerine bakanlık harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Ispanaklardan yabani otları ayırın ve iyi yıkayıp öyle tüketin” uyarısında bulundu. Yaşanan olayın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de ıspanağa karşı tedirgin bir süreç başladı. Pazar tezgâhlarında ıspanağın fiyatının gerilemesine rağmen, pazarcıların elinde kaldı.   Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya da üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Çanakkale’de bu tür vakaların görülmediğini anımsatan Başkan İsmail Kaya, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, olayın tespit çalışmalarının devam etmesi gerektiğini söyledi. Kaya, şu anda zehirlenmenin nedeninin kesinleşmediğini de söyleyerek, zirai ilaç kalıntısı olmamasını umduklarını vurguladı. Kaya, yaptığı açıklamada, “İstanbul’da, Kocaeli’nde ve Tekirdağ’da bildiğimiz kadar bu vakalara rastlanmış. Türkiye’nin her yerinde olabilir. İyi irdelenmesi ve araştırılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu tohumdan mı geliyor herhangi bir ilaç kalıntısından kaynaklı mı oluyor yoksa bakanın da söylediği gibi bir zehirli bir otun bitkiye sarması ve hasat edilirken güzel temizlenmeden tezgâha koyulması neticesinde insanlarda zehirlenme olduğu kanısına varıldığını tespit ettiklerini söylediler. Ama tespitin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.  

 “KAFALARIMIZDA SORU İŞARETİ YARATTI”

 “O zehirli ottan kaynaklanıyor olabilir ama aynı sıkıntının Tekirdağ’da, Kocaeli’nde, Edirne’de değişik kentlerde cereyan etmesi aslında kafalarımızda soru işareti yarattı” diyen Başkan Kaya, “Acaba ıspanağa atılan herhangi bir ilacın kalıntısının mı kaldığı veya tohumla alakalı bir sıkıntının mı olduğu gibi. Sonuçta yeşil aksamı olan bir sebzeden bahsediyoruz. İnşallah düşündüğümüz gibi değil, bakanının açıklamalarının doğru olduğunu düşünüyoruz ve öyle olmasını arzu ediyoruz. Umarım başka bir sebepten dolayı değildir. Çünkü sağlıkla alakalı bir durum olduğu için her şeyi de tedirgin etti. Aslında buradan çıkartmamız gereken dersler var. Bu olaydan da üreticinin ne kadar önemli olduğunu, üreticinin ne kadar hayatımızın içinde olduğunu anlamış oluyoruz aslında. Üreticilerimizin de çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Üreticinin en ufak yapmış olduğu bir hata ne sonuçlara sebep veriyor. Burada en büyük iş üreticilerimize düşüyor. Aman diyoruz dikkat etsinler. Daha dikkatli davransınlar. Ispanağın yanında başka bir otun tezgaha çıkması ve bilmeyen kişiler tarafından pişirilip yenmesi neticesinde basında gördüğümüz olaylarla karşılaşıldı. Olmamasını temenni ediyoruz. Biz de gerekli duyurularımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “KARŞILAŞILMADI DEMEK KARŞILAŞILMAYACAK ANLAMINA GELMİYOR“

Kaya, “Bu olay basında görüldüğünden beri araştırıyoruz Çanakkale’de şu anda böyle bir vakaya rastlanılmadı. Rastlanılmasın diye üreticilerimizi sosyal medya ve mesaj yoluyla uyarıyoruz. Daha iyi temizlensin diye uyarıyoruz çünkü tarladan toplanan ürünlerin iyi temizlenmesi gerekiyor. Böyle yabancı, zehirli otların araya karışması bu tarzda olaylarla neticeleniyor. Olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Çanakkale’de böyle bir olaya karşılaşılmadı ama karşılaşılmadı demek karşılaşılmayacak anlamına gelmiyor. Üreticilerimizin bu konuda çok özveriyle ürettikleri ürünü tezgâha çıkarırken iyi kontrol etmeleri çok önemli” dedi.

 “BÜTÜN ÜRÜNLERİ ÜRETİRKEN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR”

“Üreticimizin bütün ürünleri üretirken çok dikkatli olması gerekiyor” diyen Kaya, şunları vurguladı:  “Birçok yeşillik tüketiyoruz. Marulundan tutun da dereotuna kadar maydanozuna kadar… Ne kadar yeşillik varsa hepsi bunların yetişme alanları ıspanakla aynı. Benzer alanlarda yetişiyor. Dolayısıyla benzer şekilde temizleniyor ve tezgaha konuyor. Ispanakta olan bu olay diğer ürünlerimizde de olabilir. Üreticinin çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle hastalığın olduğu bölgelerdeki üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Bir ottan kaynaklı bir durum söz konusuyla bu saydığım bütün yeşil aksamlı ne kadar ürün varsa yeşil soğandan maydanoza kadar bu sıkıntı olabilir. Üreticilerin bu konuda üzerine ciddi iş düşüyor. Çok dikkatli olmalılar, tüketicilerin rahat bir şekilde tüketmeleri çok önemli.”

 “TANIMADIĞIMIZ ÜRÜNLERİ ALMAMAMIZ GEREK” Başkan Kaya, son olarak vatandaşların tezgâhlarda bilmediği sebzeleri almamaları gerektiğinin altını çizerek, şu uyarılarda bulundu: “Soğuk tüketen de ne yediğini, ne aldığını bilmesi gerekiyor. Ispanak aldıysa bunu ikinci-üçüncü kez yıkayıp sofraya koymadan önce ıspanak olmayan ürünleri ayıklaması çok önemli. ne verirlerse ben bunu pişiririm, yemeğime koyarım anlayışı olmaması gerekiyor. Pazardan, marketlerden ve manavlardan tanımadığımız ürünleri almamamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu temizlerken de eğer ki aldığımız ürünlerin içerisinde yabancı tanımadığımız otlar varsa temizleyip çöpe atmamız gerektiğini düşünüyorum.”

 ‘’FİYATI DÜŞSE DE TERCİH EDİLMEDİ’’

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerinin ardından vatandaşlar yaşadıkları tedirginlikten ötürü Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilemesine rağmen, vatandaşların tedirginliği üstünden atmasına yetmedi. İlerleyen günlerde yapılacak olan açıklamalar ile birlikte ıspanağın satışlarında değişim olacağı bekleniyor.


Kaynak : Boğaz Gazetesi


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
AK Parti’nin A Takımı Açıklandı
    »    
Başkan Erdoğan, Sorunları Yerinde İnceledi
    »    
Başkan Uygun’dan Deve Güreşine Davet
    »    
Allah’a Yönelin! Cihad ve Riyazet nedir?
    »    
Başkan Öz’den Kutlama Mesajı
    »    
Ortaokul ve Lise Öğretmenlerine Eğitim
    »    
Özgür Ceylan’a Tarım ve Orman Bakanı’ndan Cevap
    »    
Köprülülü Hamdi Bey 100. Yılında Anıldı
    »    
Baro Başkanı Şarlan’dan Kutlama Mesajı
    »    
Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Çan Belediyesi İsmet İnönü Parkı Sosyal Tesisleri Hizmete Açıldı
    »    
Biga’da Okullar Yıkılacak Mı? Deprem Paralarına Ne Oldu?
    »    
Biga Kent Konseyi 1. Olağan Toplantısı
    »    
Ceylan’a Milli Eğitim Bakanı’ndan Cevap
    »    
2020’de Çanakkale’ de Yapılacak Spor Yatırımları
    »    
Biga Kitap Festivali Kapılarını Açıyor
    »    
Biga’da Yükselen Değer; Biga Çizgi Koleji
    »    
Gümüşçay Anaokulundan Ziyaret
    »    
Biga TSO Üyelerine KVKK Ve Verbis Semineri
    »    
TEMAD Şube Başkanlığından Basın Açıklaması
    »    
Ülkenin Gerçek Gündemi Açlık Ve İşsizlik
    »    
Tuzlu Su ile Gargaranın Muhteşem Faydaları
    »    
Biga, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’na Kavuşuyor
    »    
“Çalışan Kazanacak, Gümüşçay Kazanacak’’
    »    
Biga-Çan Yolunda Uyuşturucudan Yakalandılar
    »    
Çan Belediyesi Hizmet Binası Vatandaşların Hizmetinde
    »    
Başkan Erdoğan Bigalıların Beklediği Müjdeyi Verdi
    »    
Sağlık Bakanlığı 8 Bin Personel Alacak
    »    
Özgür Ceylan, ‘’Şirkete Söz Mü Verdiniz?’’
    »    
İŞKUR 16 Kişilik Yeni Programa Başladı
    »    
Biga CHP İlçe Kadın Kolları Başkanlığına Özge Elmas Seçildi
    »    
Biga Doğa Kolejinden Basına Kahvaltı
    »    
Ali Galip Akyıldırım Adaylığını Açıkladı
    »    
Sazoba Köyü’nün Galatasaraylı Çeşmesi
    »    
Gözaltına Alınan 20 Şüphelinin Tamamı Tutuklandı
    »    
Başkan Erdoğan’dan Hasta Ziyareti
    »    
Tek Bir Amaç İçin Bir Araya Geldiler
    »    
Başkan Üzen, KVKK Eğitim Seminerine Katıldı
    »    
Gülgün Feyman İle Ertelenen Programı Yarın Gerçekleştiriyoruz
    »    
Biga Ticaret Borsası Anaokulu 1. Yılını Kutladı
    »    
‘’ Hayat Sevdikçe Paylaştıkça Daha Güzel’’
    »    
Biga’da Hastalıklara Geçit Yok
    »    
Allah’a Yönelin! Takva Nedir?
    »    
Aşkın Ve Sevginin Ülkesi Değiliz!
    »    
1940’lı Yıllardan Kalan Çeşme
    »    
Biga Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
    »    
Bahçeli Köyü Bayanlarına Seminer Verildi
    »    
Kocagür Köyü’nde Mantar Yetiştiriciliği’ne Yoğun İlgi
    »    
Başkan Erdoğan’dan, Özel Biga Can Hastanesini Ziyaret
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Biga Merkezli Önemli Operasyon
    »    
Bir Film Seyreder Gibi İzliyoruz Toplu Ölümleri
    »    
Vefat Ve Başsağlığı
    »    
Biga’da Risk Taşıyan Birçok Okul Binası Yıkılacak
    »    
Başkan Erdoğan’dan Sabah Çıkarması
    »    
Milli Atlet Anıl Korkmaz’dan Başkan Erdoğan’a Ziyaret
    »    
Biga’nın Camileri Pırıl Pırıl
    »    
AK Parti Gençlik Kollarından Emniyet Müdürüne Ziyaret
    »    
Türk Milleti Mazlumdan Yanadır Ama…
    »    
Tahmin Ediyoruz Ki Türkiye’de Bir İlk Yaşandı
    »    
Bigaspor Aşkına
    »    
Biga CHP Kadın Kollarından Adaylık Açıklaması
    »    
Soner Dedeoğlu’nun İsmi Parkta Yaşayacak
    »    
Türkiye Şampiyonundan Ziyaret
    »    
Biga İlçe Merkezin Nüfusu Artışta
    »    
Başkan Erdoğan, Pazar Yerinde Talepleri Dinledi, Notlarını Aldı
    »    
Yenice’ye Süt Fabrikası
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Bir Kalleşten Kaçıp Başka Bir Kalleşin Tuzağına Düşmek!
    »    
Biga Uyuşturucudan 7 Kişi Yakalandı
    »    
Biga Sallandı
    »    
Alternatif Bijuteri’nde Sevgililer Gününe Özel İndirim
    »    
Başkan Öz, Vatandaşlarla Buluşup Onları Dinliyor
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Vatandaşa Büyük Kolaylık Sağlayacak Protokol İmzalandı
    »    
AK Parti İlçe Teşkilatından Ziyaretler
    »    
Dikkat! Kar Kapımızı Çalacak
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Kabri Başında Anıldı
    »    
Biga CHP’den Büyük Üye Kampanyası
    »    
Ceylan, Merkez İlçe Kongresinde Konuştu
    »    
Başkan Akkurt’tan Yerel Basına Kahvaltı
    »    
Turan’dan Deprem Bölgesine Yardım
    »    
Biga TSO’dan Sigorta ve Risk Çözümleri Semineri
    »    
Allah’a Yönelin! Şeytan (İblis) Nedir?
    »    
İdlib’de 4 Asker Şehit
    »    
Ç.Dardanelspor 2 - Karabiga 1
    »    
Bu Acıya Yürek Dayanmaz
    »    
Biga Kent Konseyi Genel Kurulu 15 Şubat’ta
    »    
‘’Tarım Kredi Kooperatifleri de Çiftçinin Sırtına Biniyor’’
    »    
Lâpseki’de Gümrük Kaçağı
    »    
Bigaspor Önemli Maça Hazır
    »    
Toplu İş Sözleşmesi Coşkuyla Kutlandı
    »    
Yunanlı’nın Kuyruk Acısınıda Anlıyorum İçimizdeki Uzantılarının Kuyrukacısınıda..
    »    
Gelibolu’dan Biga Emniyet Müdürüne Sürpriz Ziyaret
    »    
Öğrenciler Tatilde Hediyelerine Kavuştu
    »    
Doğa Koleji Özel Biga Can Hastanesini Ziyaret Etti
    »    
Bekçilerin Yeni Yetkileri
    »    
Özel Biga Can Hastanesinden Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
Başkan Bülent Öz, Sanayi Esnafını Ziyaret Etti
    »    
Ezine’de Kasten Adam Öldürme
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Ülkenin Gerçek Gündemi Açlık Ve İşsizlik
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Yönelin! Cihad ve Riyazet nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Gülgün Feyman İle Ertelenen Programı Yarın Gerçekleştiriyoruz
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0