Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ‘’Menemeni Sosyete Yemeği Yapan İktidarın Bakanı Oldunuz’’      Çanakkale’de 11 Bin 650 Kişi Uçtu      Özel Biga Can Hastanesinden Sağlık Anlaşması      Çanakkale’de 7 Şüpheli       Türkiye Millet Meclisi’nde Gündem Yine Çanakkale      Davut Doğan: "2020 Yılından Umutluyuz, Güzel Geçecek"      Biga Belediyesi’nin Kış Kursları Tüm Hızıyla Sürüyor      Balıklıçeşme İlkokulu’dan Sınıf Müzesi       Biga’da Tarihi Eser Operasyonundan 1 Kişi Gözaltında      Amatör Lig’lerde Haftalık Faaliyet Programı       TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Biga’da       Biga’da Termal Heyecanı      Tevfik Emin Başarır İlkokulu Temiz Hava Soluyor      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Can Hastanesinden Ticaret Borsasına Ziyaret      Biga Doğa Koleji Lise Öğrencileri Akademi Kampında      Can Hastanesi 11 Milyon Ağaç Dikim Etkiliğinde      Mete Yarar ‘Barış Pınarı Harekatı’nı Anlatacak      16 ve 20 Yaşındaki Gençler Hayatlarına Son Verdi      Gerlengeç Sapağında Kaza: 1 Ölü     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ispanak Tedirginliği!
07 Kasım 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti.


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Yaşanan tedirginlikten ötürü vatandaş halk pazarında Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilese de fazla alıcı bulamadı.   196 vatandaşın zehirlendiği vakalar İstanbul ile sınırlı kalmayıp Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli illerinde de görülmesi üzerine bakanlık harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Ispanaklardan yabani otları ayırın ve iyi yıkayıp öyle tüketin” uyarısında bulundu. Yaşanan olayın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de ıspanağa karşı tedirgin bir süreç başladı. Pazar tezgâhlarında ıspanağın fiyatının gerilemesine rağmen, pazarcıların elinde kaldı.   Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya da üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Çanakkale’de bu tür vakaların görülmediğini anımsatan Başkan İsmail Kaya, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, olayın tespit çalışmalarının devam etmesi gerektiğini söyledi. Kaya, şu anda zehirlenmenin nedeninin kesinleşmediğini de söyleyerek, zirai ilaç kalıntısı olmamasını umduklarını vurguladı. Kaya, yaptığı açıklamada, “İstanbul’da, Kocaeli’nde ve Tekirdağ’da bildiğimiz kadar bu vakalara rastlanmış. Türkiye’nin her yerinde olabilir. İyi irdelenmesi ve araştırılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu tohumdan mı geliyor herhangi bir ilaç kalıntısından kaynaklı mı oluyor yoksa bakanın da söylediği gibi bir zehirli bir otun bitkiye sarması ve hasat edilirken güzel temizlenmeden tezgâha koyulması neticesinde insanlarda zehirlenme olduğu kanısına varıldığını tespit ettiklerini söylediler. Ama tespitin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.  

 “KAFALARIMIZDA SORU İŞARETİ YARATTI”

 “O zehirli ottan kaynaklanıyor olabilir ama aynı sıkıntının Tekirdağ’da, Kocaeli’nde, Edirne’de değişik kentlerde cereyan etmesi aslında kafalarımızda soru işareti yarattı” diyen Başkan Kaya, “Acaba ıspanağa atılan herhangi bir ilacın kalıntısının mı kaldığı veya tohumla alakalı bir sıkıntının mı olduğu gibi. Sonuçta yeşil aksamı olan bir sebzeden bahsediyoruz. İnşallah düşündüğümüz gibi değil, bakanının açıklamalarının doğru olduğunu düşünüyoruz ve öyle olmasını arzu ediyoruz. Umarım başka bir sebepten dolayı değildir. Çünkü sağlıkla alakalı bir durum olduğu için her şeyi de tedirgin etti. Aslında buradan çıkartmamız gereken dersler var. Bu olaydan da üreticinin ne kadar önemli olduğunu, üreticinin ne kadar hayatımızın içinde olduğunu anlamış oluyoruz aslında. Üreticilerimizin de çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Üreticinin en ufak yapmış olduğu bir hata ne sonuçlara sebep veriyor. Burada en büyük iş üreticilerimize düşüyor. Aman diyoruz dikkat etsinler. Daha dikkatli davransınlar. Ispanağın yanında başka bir otun tezgaha çıkması ve bilmeyen kişiler tarafından pişirilip yenmesi neticesinde basında gördüğümüz olaylarla karşılaşıldı. Olmamasını temenni ediyoruz. Biz de gerekli duyurularımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “KARŞILAŞILMADI DEMEK KARŞILAŞILMAYACAK ANLAMINA GELMİYOR“

Kaya, “Bu olay basında görüldüğünden beri araştırıyoruz Çanakkale’de şu anda böyle bir vakaya rastlanılmadı. Rastlanılmasın diye üreticilerimizi sosyal medya ve mesaj yoluyla uyarıyoruz. Daha iyi temizlensin diye uyarıyoruz çünkü tarladan toplanan ürünlerin iyi temizlenmesi gerekiyor. Böyle yabancı, zehirli otların araya karışması bu tarzda olaylarla neticeleniyor. Olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Çanakkale’de böyle bir olaya karşılaşılmadı ama karşılaşılmadı demek karşılaşılmayacak anlamına gelmiyor. Üreticilerimizin bu konuda çok özveriyle ürettikleri ürünü tezgâha çıkarırken iyi kontrol etmeleri çok önemli” dedi.

 “BÜTÜN ÜRÜNLERİ ÜRETİRKEN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR”

“Üreticimizin bütün ürünleri üretirken çok dikkatli olması gerekiyor” diyen Kaya, şunları vurguladı:  “Birçok yeşillik tüketiyoruz. Marulundan tutun da dereotuna kadar maydanozuna kadar… Ne kadar yeşillik varsa hepsi bunların yetişme alanları ıspanakla aynı. Benzer alanlarda yetişiyor. Dolayısıyla benzer şekilde temizleniyor ve tezgaha konuyor. Ispanakta olan bu olay diğer ürünlerimizde de olabilir. Üreticinin çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle hastalığın olduğu bölgelerdeki üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Bir ottan kaynaklı bir durum söz konusuyla bu saydığım bütün yeşil aksamlı ne kadar ürün varsa yeşil soğandan maydanoza kadar bu sıkıntı olabilir. Üreticilerin bu konuda üzerine ciddi iş düşüyor. Çok dikkatli olmalılar, tüketicilerin rahat bir şekilde tüketmeleri çok önemli.”

 “TANIMADIĞIMIZ ÜRÜNLERİ ALMAMAMIZ GEREK” Başkan Kaya, son olarak vatandaşların tezgâhlarda bilmediği sebzeleri almamaları gerektiğinin altını çizerek, şu uyarılarda bulundu: “Soğuk tüketen de ne yediğini, ne aldığını bilmesi gerekiyor. Ispanak aldıysa bunu ikinci-üçüncü kez yıkayıp sofraya koymadan önce ıspanak olmayan ürünleri ayıklaması çok önemli. ne verirlerse ben bunu pişiririm, yemeğime koyarım anlayışı olmaması gerekiyor. Pazardan, marketlerden ve manavlardan tanımadığımız ürünleri almamamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu temizlerken de eğer ki aldığımız ürünlerin içerisinde yabancı tanımadığımız otlar varsa temizleyip çöpe atmamız gerektiğini düşünüyorum.”

 ‘’FİYATI DÜŞSE DE TERCİH EDİLMEDİ’’

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerinin ardından vatandaşlar yaşadıkları tedirginlikten ötürü Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilemesine rağmen, vatandaşların tedirginliği üstünden atmasına yetmedi. İlerleyen günlerde yapılacak olan açıklamalar ile birlikte ıspanağın satışlarında değişim olacağı bekleniyor.


Kaynak : Boğaz Gazetesi


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
‘’Menemeni Sosyete Yemeği Yapan İktidarın Bakanı Oldunuz’’
    »    
Çanakkale’de 11 Bin 650 Kişi Uçtu
    »    
Özel Biga Can Hastanesinden Sağlık Anlaşması
    »    
Çanakkale’de 7 Şüpheli
    »    
Türkiye Millet Meclisi’nde Gündem Yine Çanakkale
    »    
Davut Doğan: "2020 Yılından Umutluyuz, Güzel Geçecek"
    »    
Biga Belediyesi’nin Kış Kursları Tüm Hızıyla Sürüyor
    »    
Balıklıçeşme İlkokulu’dan Sınıf Müzesi
    »    
Biga’da Tarihi Eser Operasyonundan 1 Kişi Gözaltında
    »    
Amatör Lig’lerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Biga’da
    »    
Biga’da Termal Heyecanı
    »    
Tevfik Emin Başarır İlkokulu Temiz Hava Soluyor
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Can Hastanesinden Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Biga Doğa Koleji Lise Öğrencileri Akademi Kampında
    »    
Can Hastanesi 11 Milyon Ağaç Dikim Etkiliğinde
    »    
Mete Yarar ‘Barış Pınarı Harekatı’nı Anlatacak
    »    
16 ve 20 Yaşındaki Gençler Hayatlarına Son Verdi
    »    
Gerlengeç Sapağında Kaza: 1 Ölü
    »    
"Bu Gurur Hepimizin"
    »    
2 Cana, Can Verecek
    »    
430 Düzensiz Göçmen ve Organizatörler Yakalandı
    »    
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Huzur içinde yaşamak(49)
    »    
Biga’da 8 Farklı Noktada 35bin Fidan Toprakla Buluştu
    »    
Biga Ticaret Borsası Personeli Eğitim Programına Katıldı
    »    
Adaspor Küçükkuyu’yu Gökay İle Fethetti
    »    
Ortaköy Kaçtı Bigaspor Yakaladı
    »    
Temizoğullarından Bigaspor’a Jest
    »    
Sevgi, Saygı ve Özlemle...
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın 10 Kasım Mesajı
    »    
‘’Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatının Yıl Dönümü’’
    »    
‘’Yem Fiyatı Artarken Süt Fiyatı Hangi Ülkede Düşer?’’
    »    
818 Göçmen Yakalandı
    »    
Biga’da E-İhracat Konferansı Düzenlendi
    »    
Adaspor’dan Kandil İkramı
    »    
Kokoş-Ka Tüm Bigalıların Hizmetinde
    »    
Gel Ey Resulallah, Gel de Allah’ın Adını Ağzından Düşürmeyenleri Gör!
    »    
Başkanlar, Çalışmaları Yerinde İnceledi
    »    
‘’Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun’’
    »    
Turan’ın Mevlid Kandili Mesajı
    »    
İsmail Kaya’dan 10 Kasım Mesajı
    »    
CHP’li Erkek: “Mustafa Kemal Atatürk, Sonsuzluktur!”
    »    
Biga Değişiyor, Biga Gelişiyor
    »    
Hırsızlıktan, Çanakkale Kapalı Cezaevine
    »    
Jandarma’dan Tevfik Emin Başarır İlkokulu’na Gösteri
    »    
Doğtaş, Eğitimin Ardından Yemekte Bir Arada
    »    
Minibüsçülerin Haklı İsyanı
    »    
Yeniceliler Biga’da Buluştu
    »    
Çan Belediyesi Zabıtaları Vatandaşların Yanında
    »    
Biga Değerleri Topluluğu’ndan “Dikey Geçiş Sınavı” Semineri
    »    
Sağlığını Can Hastanesinde Buldu
    »    
13 Yaşındaki Kızla İlişkisi Olduğu İçin Öldürülmüş
    »    
504 Gram Toz Esrar Ele Geçirildi
    »    
Biga İlçe Emniyet Müdürü Belli Oldu
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Bu İlk Değil Bakan Artık Gereğini Yapmalı’’
    »    
35 Bin Fidan, 35 Bin Nefes
    »    
Can Sponsorluğunda Ata’nın Yolunda
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Tabakhaneler Bölgesi Çınarköprü’ye Taşınıyor
    »    
Çanakkale’de Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor
    »    
ŞEHİT ANALARININ ACILARINI ANLAYAMAMAK
    »    
Pegai Bisiklet Platformu Şehitlerimizin Topraklarıyla ATA’mızın Yolunda..
    »    
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Huzur içinde yaşamak(48)
    »    
Biga Belediyesi Karate Sporcularının Büyük Başarısı
    »    
Can Hastanesi’nden Gönen Ziyareti
    »    
Bayramiç Milli Eğitim Müdürlüğü 10 Kasım’ı Bayram İlan Etti
    »    
Başkan Erdoğan: ‘’Güzellikler Paylaştıkça Çoğalır’’
    »    
Bence Mustafa Kemal…
    »    
Erenköy’de İzinsiz Kazı Yapıldı
    »    
Dünya E-İhracat Forumu Biga’da..!
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
“Ankara’da İki Kardeşiniz Gece Gündüz Demeden Sizler İçin Çalışıyor”
    »    
‘’Gelecekte Bölgenin Örnek Köyü’’
    »    
Gümüşçay Oynadı, Dardanel Attı
    »    
Adaspor Çok Farklı
    »    
Meliha İle Çağrı Mutluluk Dolu
    »    
Sultanlar Kaza Yaptı
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Şok İstifa
    »    
Başkan Ahmet Elbi’den Kursa Ziyaret
    »    
Bülent Öz ve Belediye Personelinden Kızılay Haftasında Bağış
    »    
Biga FB Derneğinden Filenin Sultanlarına Maç Kahvaltısı
    »    
Kocagür İlkokulu’na Ziyaret
    »    
İskenderoğlu; ‘’ Güçlü Kızlarımız İle Geleceğe’’
    »    
Gözünüzü Açın Kataraktan Kurtulun
    »    
Nihat Hatipoğlu’nun Konferansına Yoğun İlgi
    »    
Başkan Erdoğan, Oda Başkanlarını Dinledi
    »    
Karabiga Beldesi’nde “Ücretsiz Pazar Servis Aracı” Uygulaması Başladı
    »    
Biga’da 943 Adet Cinsel İçerikli Ürün Ele Geçirildi
    »    
Çocuklar, Pepee İle Doyasıya Eğlenecek
    »    
Karabiga’da Önemli Hizmet
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Çanakkale TSO İle Kolen Enerji İşbirliği Protokolü İmzaladı
    »    
Abd Fıtratının Gereğini Yaptı. Sözüm, Ermeni Kinine Alet Olanlaradır…
    »    
Uyuşturucu Ticaretinden 2 Kişi Cezaevine Girdi
    »    
Osman Öztürk, ‘’Biga CHP İlçe Başkanlığına Adayım’’ Dedi
    »    
Bir An Önce İyileşmen Dileğiyle…
    »    
Nihat Hatipoğlu Biga’da Konferans Verecek
    »    
Biga’da Coşkulu Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
    »    
Biga’ya Selamlar
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Gel Ey Resulallah, Gel de Allah’ın Adını Ağzından Düşürmeyenleri Gör!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Huzur içinde yaşamak(49)
Kadir Atay
Önümüzdeki Yıllara Bakacağız
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Biga’ya Selamlar
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0