Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı      Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı      Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu      Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!      Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!      Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı      Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür       Haftalık Faaliyet Programı 20.04.2019 – 26.04.2019      Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret       Bigaspor BAL Ligine Devam Dedi, Adaspor’a Yazık Oldu      Vefat ve Başsağlığı      Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!      Biga FB’den Bigaspor’a Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan
08 Ağustos 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18


AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Engin Tanrıkulu

Kendinizi bize tanıtır mısın?

Bigalıyım, Şakirbey köyünde ikamet ediyorum. Evliyim. Üniversitede İşletme bölümü mezunuyum. Güvenlik ve kamera sistemleri üzerine kendi işimi yapıyorum. Genç bir girişimciyim.

Biga AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı görevine ne zaman ve nasıl seçildiniz?

Aile içinde hep bir siyaset vardı zaten, siyaset öyle bir mecra ki sizi içine almak isterse, bir şekilde içine giriyorsunuz. Sanılanın aksine eğer parti için emek verirseniz aslında takdir görüp yükselmeniz kaçınılmaz oluyor. Demek istediğim şu bizim AK Parti olarak hizmet aşkımızı savunuyorsak her zaman, hizmet için uğraştığımızda da karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Biz 22 Kasım 2017’de kongremizde bu göreve seçildik. Bundan 7-8 senen önce bu görevde abim vardı. Sezgin Tanrıkulu bu görevi Furkan Sezer’e devretti. Furkan Sezer başkanımız ilçe yönetimine geçince sağolsunlar bu göreve de bizi layık gördüler.

Az önce ki soru da bahsi geçti, babanızda eskiden siyasetin içindeymiş. Sizin aile içinde siyasi konuşma ortamınız nasıl?

Babam aslında eski DSP kökenli. Ben her zaman babamla gurur duyarım. Kesinlikle körü körüne bir partiye daha doğrusu bir düşünceye bağlanmaz. Babam ve düşünceleri asla kalıp şeklinde değildir. Bizim evimizde özgür düşünce hakimdir. Babamda dahil evimizde ki herkes kişisel gelişim anlamında kendini geliştirmiş düşünce özgürlüğüne saygılı kişiler.  Bu yüzden farklı düşüncelerimize saygı duyup,  bunun olumlu yönlerini almaya odaklanırız. Terbiye içinde siyaset yaparız. Ses tonumuz yükselmez.  Saygı çerçevesini yakaladığınız zaman bırakın siyaseti her alanda daha daha iyi ve başarılı olursunuz.

İletişiminizin yüksek olduğu biliniyor, bu konuda kendinizi nasıl geliştirdiniz?

Az önce bahsettik saygı. Saygının her kapının anahtarı olduğunu düşünüyorum özellikle insanlarla iletişim kurmanız gereken konularda. Üniversiteli arkadaşlarımız bilir, üniversitede topluluklar vardır. Sizin kişisel gelişiminizi dersler dışında topluluklar destekler. Orada aynı üniversitede ki arkadaşlarınızla eğitimler düzenler, kişisel gelişim üzerine eğitimler alır ve kendinizi hayata hazırlarsınız, karşılığında katılım sertifikaları alarak da CV’lerinize güzel farklar eklersiniz. Bizim farkımız eğitime gidenlerden ziyade eğitimin yapılmasında rol alan bireyler olmamızdıÜniversitede Atatürkçü Düşünce Touluğu  ile topluluk hayatıma başladım. Fakat sonrasında düşüncelerime uymadığını fark ettim. Atatürk gibi ulu bir insanın, liderin siyaset malzemesi yapılması beni rahatsız etti ve ayrılarak kendi topluluğumuzu kurduk. Siyasetten uzak fakat halka yönelik bir topluluk olmasını istedik. Halkla İlişkiler Topluluğumuzu hayata geçirmiş olduk. İsimden de anlaşılacağı üzre halk ile iletişim kazanma temellerini bu zamanda attık. İnsanların ruhuna dokunmayı öğrendik. O zaman anladık diksiyon ve hitabet eğitiminin çok önemli ve her şeyin başı olduğunu. Saygılı konuşmayı ve davranmayı sağlayan şeyin de bu olduğunu düşünüyorum. Herkesin bu yaklaşımda olmasını isterdik.

AK Parti’nin vizyon ve misyonu size göre nedir?

Recep Tayyip Erdoğan gerçekten bizim için güçlü bir lider. Biz onun izinden gidenler olabilmek için uğraşıyoruz. Bu ülke de çok büyük liderler yetişti. Bundan sonra da yetişmeye devam edecek.  Osmanlıda dünyaya hükmeden liderlerimiz ve en önemlisi ülkemizin o buhranlı dönemlerinden kurtulmasını sağlayan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gibi daha nice liderler gelecek, bu liderler hiçbir zaman Türkiye’mizin sırtını yere getirmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti bütün dünyaya kafa tutan güçlü bir devlet.

AK Parti bu ülkeye hizmet için yola çıkmış ve bu hizmetleri aşıp katlayarak global çevre de liderler arasına girme derdine düşmüş bir devlet. Büyük şirketler bile uzun vadeli planlarla yükselir. Ben Türkiye’nin şuan ki konumunu da ona benzetiyorum. Recep Tayyip Erdoğan ne dedi, 2023, 2051, 2071 dedi. Bu hedefler uzun vadeli hedefler. Biz ne kadar adım atmaya çalıştıysak dolarla vb bir çok etkenlerle dış güçler bizi engellemeye çalıştı. Biz her şeye rağmen hedeflerimize yönelmeye devam edeceğiz. AK Parti bu ülkeye hizmet için gelmiş bir parti ve bu uğurda her şeyi yapacağız. O buhranlı dönemlerden bu günlere gelebildiysek güzel şeyler oluyor demektir.

Doların yükselmesiyle ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Gerçekçi konuşmak gerekirse, bu çok genel bir konu. Tabiki bu piyasa dengesinin bozulmasını tamamen dış ülkere mal edemeyiz. Öncelikle başlıca sebebi biliyorsunuz ki yüksek meblağları insanların dolara dönüştürmesi doların çok yükselmesini sağlıyor buna ön ayak olanlar tabiî ki dış güçler fakat güçlü bir devlet olarak bu tür senaryolara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gelişmekte olan bir ülke olarak yatırımlarımızı tam arttırmayı düşünürken sürekli bu tip sorunlar karşımıza çıkıyor. Biz bu konuda ülkemizin mali tablolarını ela alan büyüklerimiz kadar bu alanı bilemeyiz. Fakat biz biliyoruz ki bir plan ve bütçe çalışmaları ellerinde tabiî ki mevcut. Bu olayın şöyle bir tarafı da mevcut ki elimizde bulunan Rahip Brunson’u teslim etmediğimiz için bize ellerinden gelen köstekliği yapmaya çalışıyorlar. Amerika’nın yaptığı bu hareketler karşısında bütün dünya zaten tepki gösteriyor. Sınır komşusuyla bile araları bozulmuş durumda. Dünya hukukunda geçerliliği olan bir yaptırım değil. Bir tarafta dünya bir tarafta Amerika var.

 

Sizin ve Partinizin kişisel olarak hedefleriniz nelerdir?

Maddi açıdan büyük hedefleri olan biri değilim, büyük meblağların huzursuzluk getireceğinden korkan bir düşünce yapısındayım. O yüzden size bu şekilde bir hedef söylemem. Parti olarak da bu bir serüven, kısa vadeli planlar bizim parti anlayışımıza uymuyor. Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi uzun yıllar vadeli planlarla çalışıyoruz. Bu işin zamanla bizi bir yerlere getireceğine inanıyoruz. Gençlik kolları olarak biz biraz daha aktif olma şansına sahibiz. Çünkü rütbeniz arttıkça insanların problemlerini daha çok çözmeniz gerekiyor, hizmet aşkıyla tutuşan bir parti olarakta insanlara hizmet vermek ilk görevimiz. Biz gençlik kolları olarak çok fazla problemle pençeleşmediğimiz için yenilik yapma, hayata proje geçirme imkanımız çok daha fazla.

Şuan da herkesin gençlere yatırım yapması lazım, gençlere ne kadar gidersek onlarda bize o kadar gelecekler. Kişisel olarak değil hatta partisel olarak da değil ülke olarak bize fayda sağlayacaklar. Sistematik bütün sorunları çözmekte gençler yardımcı olacak. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ve yeni sistemle Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da gençlik kollarından yükselmiş bir liderdir.

Biga AK Parti Gençlik Kolları Olarak Neler Yaptınız, Yapıyorsunuz?

Başkalarının sorunlarını çözmeden önce kendimize bir eğitim vermemiz gerektiğine inandık. Gençlik Kolları olarak öncelikle çeşitli eğitimler aldık, bunlar ciddi eğitimlerdi hatta aramızdan sınavı geçemeyenler oldu. Onun dışında ramazan boyunca sahur düzenledik hep beraber soframızı paylaştık. Şimdi köylerde sinema projemiz var. Köy halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor katılımlar oldukça yüksek. Gençlik kolları önü çok açık, imkan ve destek olanağı yüksek bir konum. Partimiz gençliğe güveniyor, biz bize güveniyoruz. Gençlik kolları yalnızca bayrak asan bir topluluk değildir. Biz her toplantımıza bir proje ile geliyoruz. Yaptıklarımız bunlarla sınırlı değil devam edeceğiz… Durmak yok, yola devam…

 

Gençlerin Eğitim Hayatı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ailelerin gençlerin üzerinde ki masa başı iş memuriyet diretmesini bir kenara bırakmasını istiyoruz. Herkes yetenek ve kapasite yatkınlığının olduğu meslek gruplarını seçebilmeli. Yapacağı meslek üniversiteyle alakalı değil diye okumayan, okutulmayan insanlar var. Üniversiteye gidildikten sonra da çiftçilik yapılabilir bunun farkına varmalılar. Ülkece donanımlı ve bilgili birer birey olmalı, yetiştirmeliyiz. Anne babalar çocuklarının tercihlerine saygı duymalı ve baskı altında tutmamalılar. Köylerde de bilinçli genç bir kitle oluşmasını istiyoruz. Örnek verecek olursak kooperatifçilerin görevi sadece kahvehanelerde para dağıtmak değildir. Yeni teknolojik bir şekilde köylü için güzel bir çalışma yapmasıdır. Babadan oğla geçen değil bu konuda uzmanlaşmış insan kadrosuyla işleyen bir kooperatifçilik istiyoruz.

Parti ve Biga Gençlik Kolları olarak karşılaştığınız zor ve üzücü durumlar var mı? Nelerdir?

Ailemizin içinde ki saygılı ortamdan bahsetmiştim, bana yetiştiriliş olarak hep diken atana gül uzatmam öğretildi. Dışarda ki insanlara da kötü gözle bakamadığımız için ister istemez bazı durumlarda suistimal edilebiliyoruz bu bizi üzüyor. Yine de biz kendi tavrımızdan asla ödün vermeyeceğiz, hizmet için çalışmaya devam edeceğiz. Okullarda öğretimi alıyoruz bir şekilde tamamlıyoruz ama asıl mesele iyi bir insan olabilmek. Bizim ülkece belki de en büyük sorunlarımızdan biri bu. Eğitim ailede başlar evlatlarımızın okumuş olmasını iyi bir insan olmasından daha çok istiyoruz. İlk önce iyi ve hayırlı birer evlat birer birey yetiştirmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Parti içinde değil fakat parti seçmenleriyle ilgili yaşadığımız üzücü bir şeyi söyleyebilirim. Parti görüş düşünce ayırt etmeksizin bu ülke için emek vermiş canla başla çalışmış tüm liderlerimize saygı duymayı öğrenmek zorundayız. Bu konuda biraz daha hassas biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bir kısma  atılan çamurun diğer kısımları da lekelediğini unutmamalarını istiyoruz. Gündemde olan Safiye adlı vatandaşımızın yaşattığı gibi üzücü olaylarla karşılaşmak istemiyoruz. Ona destek çıkılmasını da istemiyoruz. Bu ülke Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile çok zor bir dönemden geçmiş ve küllerinden yeniden doğmuştur. Böyle bir düşünce sistemini kabul etmemiz mümkün değil. AK Parti halkın partisidir tüm halka hizmet vermek için yola çıkmış bir partidir, bu şekilde saygısızlığa izin verirsek kendi düşüncemizin dışına çıkmış oluruz, cezasını almasına sevindik. Saygı duymayı öğrenmek zorundayız daha önce de belirttiğim gibi.

Onun dışında gençlerimizin siyasetin içine daha çok girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Oy vermek dışında içinde olarak onlarda söz hakkı alsın istiyoruz. Tam donanımlı birer birey olmak ve kendini geliştirmek açısından gençler kendilerini siyasetin içine atmalılar. Sağcı solcu olayları artık çok geride kaldı özgür düşünce devrindeyiz. Hangi partiye yakın hissediyorlarsa içinde bulunmalarını tavsiye ederim. Objektif bir şekilde bakmayı başarabilirlerse doğruyu yanlışı ayırt etme özelliği edinirler, kendileri için doğru olanı kendileri seçerler.

 

Diğer Partilerin Gençlik Kolları ile aranız nasıl?

Sosyal medyada illa ki fotoğraflarımıza denk gelmişsinizdir. Yapılan çoğu projede birbirimize destek olmaktan çekinmiyoruz. Her şey gençler için. Ortak önemli bir paydada birleşiyoruz. Gençliğe hitap ediyoruz. Hepimiz aynı ilçenin çocuğuyuz. Seçim döneminde bile omuz omuza fotoğraf çekildik. Güzel bir durumdu. Gençlik başkanları olarak kavgacı bir zihniyetle örnek olmamız hoş bir durum olmazdı. Bizler iyiliği, birliği ve beraberliği istiyoruz.

Son olarak okuyucularımıza siz neler söylemek istersiniz?

Bizler gençlerimizin gerçekçi bir bakış açısı kazanarak hayata bakmasını istiyoruz. Bütün gayemiz bu. Gençlerimiz bunu başarmalı. Röportajınız çok zevkliydi Çarşamba Postası ailesine çok teşekkür ederiz. Sağlıcakla kalın, genç kalın…


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İstikrar Mı Dediniz?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0