Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı      Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı      Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu      Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!      Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!      Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı      Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür       Haftalık Faaliyet Programı 20.04.2019 – 26.04.2019      Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret       Bigaspor BAL Ligine Devam Dedi, Adaspor’a Yazık Oldu      Vefat ve Başsağlığı      Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!      Biga FB’den Bigaspor’a Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan
01 Ağustos 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18


Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva Karabacak

-Kendinizi Tanıtır mısınız?

1976 yılında Harmanlı Köyünde doğdum. Orada büyüdüm halen orada oturuyorum. 2010 yılından beride Engelliler Derneğinde Başkanlık yapıyorum, 8 yıldır başkanım.

-Derneğinizde Ne Gibi Faaliyetlerde Bulunuyorsunuz?

Derneğimizde piknik, kahvaltı, eğlence, gezi üyelerimiz ne isterse o faaliyetlerde bulunuyoruz. Şuanda resmi olarak kayıtlı 95 üyemiz var. Ama Biga ve çevresini sorarsanız 835’e yakın engelli var. Geçen sene Halk Eğitimle birlikte EDS’le bir proje yapıldı ve aşağı yukarı 10 engelli faydalanabildi. Şimdi bu senede devam edecek Dernek Lokalinde vermeyi düşünüyoruz, kursu Milli Eğitim Müdürüyle’de görüştük oda gayet olumlu baktı. Derneğimiz yaz ve kış açık, bir buçuk yıllık aksaklık oldu ama daha sonra her şey yoluna girdi. Şuanda bizim en büyük sponsorumuz Biga Belediyesi bütün buranın ihtiyacını Biga Belediyesi karşılıyor.

-Dernek Olarak Yaşadığınız Sorunlar Oluyor mu?

Dernek olarak yaşadığımız sorunlar olmuyor bir şekilde zaten bütün kapılar bize açık olduğu için halledebiliyoruz. Yani nereye gitsek kimse bize hayır demiyor Kaymakamlık olsun, Belediye Başkanı olsun, Milli Eğitim Müdürü olsun buradaki protokolün bütün kapıları bize açık. Ne istersek bugüne kadar kimse bize hayır demedi yeter ki yapacağın işler doğru olsun. Bizde öyle yapmaya çalışıyoruz. Çoğunluk ne isterse onu yapıyoruz.

-Kaç Tane Yönetim Kurulu Üyeniz Var?

5 tane var, 5’te yedek var, 10, 3’te Denetim var, 3’te Denetimin yedekleri var, toplam 16 kişi var. Birlikte karar alıyoruz Başkan değişimimiz 3 yılda bir oluyor şimdi 2020 yılında olacak benim 4. Dönemim.

-Dernek Olarak Başarmak İstediğiniz Hayalleriniz, Hedefleriniz Var mı?

Dernek olarak herkesin fikri bu, buraya bir tane Rehberlik Araştırma Merkezinin açılmasını istiyorum, gerçekten bunu çok istiyorum. Sosyal Hizmetler Birimi açılsın diye düşündük mesela onu başardık. Yazımızı yazdık onaylandı geçte olsa açıldı. Şuanda Çanakkale’ye gitmektense engelliler burada işini bakım maaşı ve müracaatlarını yapabiliyorlar. Rehberlik Araştırma Merkezinin de buraya açılmasını  çok istiyoruz çünkü ilkokul çocuğunu da oraya gönderebiliyorlar engelliyi de oraya gönderebiliyorlar.

Mutlaka oradan bir para alabiliyorsunuz ona göre eğitim verilmesi için biz onu çok istiyoruz başarabilirsek çok güzel olacak

-Engelli Çocuklar Hakkında Düşünceleriniz Neler, Sosyal Hayata Ne kadar Dahil Olabiliyorlar?

Engellilerin kimisi çok sosyal kimisi değil aileden kaynaklanıyor, şöyle bir şey diyebilirim engellilerle uğraşmak gerçekten kolay. Seni anlamasa da çocuğa bir şey anlattığın zaman iyi kötü anlamaya çalışıyor kendi dilince ya da kendi fikrince. Ama anne seni anlamıyor bence burada en büyük eksiklik ailede ailelere eğitim vermek lazım. Ailelerle ilgili bir seminer düzenlesek aslında çok iyi olacak psikolojik danışma desteği istiyorlar. Psikiyatrist geliyor buraya geldiği zaman 3 hafta ya da 4 hafta geliyor 5. Hafta gelmiyor. Çünkü bir şekilde psikiyatristi yoldan çıkartıyorlar bizimkiler psikolojik. Hep birlikte bir şeyler yapalım bir şeyleri başaralım dediğin zaman hiçbir aile yanaşmıyor. Bir şey olduğu zaman piknik kahvaltı yapalım deyince hiç görmediğiniz engellileri görebiliyorsunuz. Ben isterim ki normalde gelsinler yani şimdi gelip geçerken uğrasınlar biz haftanın 5 günü buradayız. Bazen Cumartesi günleri de buradayım ben köyden gelip gidiyorum. Gelsinler sohbet etsinler bir dertleri sorunları varsa söylesinler. Beni arayıp gezi var mı gidelim, yemek var mı yiyelim demesinler ama bizimkinler maalesef ki öyle. Gezi varsa bizi unutma, yemek varsa lütfen çağır çocukları düşünen yok. Mesela okullar açıkken iyi tatil oldu eyvah şimdi ben çocuğumu nereye bırakacağım o var. İşte benim çocuğum engelli, çocuğum bir şey yapamaz benim çocuğum bir şey edemez işte ben onun için her şeyi yapıyorum ama aile şunu düşünmüyor. Ben hastalanırım yarın öbür gün başıma bir iş gelir benim çocuğum benden sonra hayatını nasıl devam ettirebilir diye düşünmüyor hiç kimse. Yapamayacak çocuklar var ama yapabilecekte çocuklar var yani kendi kendine yetebilecek çocuklarda var ama anneden babadan kaynaklı olarak çocuk bu sefer kendini yetersiz işe yaramaz biri hissediyor.

Çünkü bunu almaya kalktığında anne alamazsın, sen bunu götüremezsin, sen bunu yapamazsın dediği zaman ne oluyor çocuk kendine güveni kayboluyor. İşte alt tarafı bir markete gidecek hayır sen gidip alamazsın ya gitsin sende onu takip et yani dahil etmiyorlar çocukları hayata aslında ama onlar öyle değil. Pazara gidecek mesela çocuğunu da yanında götür bir şeyleri görsün ki öğrensin. Nabıyor aile oturtuyor sakın buradan kıpırdama ben geleceğim şimdi. Anne gidiyor çocuk burada oturuyor çocuk kimseyle iletişimde kuramıyor. Bu sefer aileler bence büyük problem çıkartıyor. Bazen böyle konuştuğun zaman aileler işte eğitim çocuk tamam okullar açıkken alt sınıfa gidiyor ya da Çavuşköy’e gidiyor bir şekilde bu çocuk eğitim alıyor. Haftada 5 gün rehabilitasyonlara gidiyor ama çocuk aldığı eğitimi annede devamını getirmezse bu çocuk geri sayıyor. Şimdi yaz ayı bu çocuk hiç okula gitmiyor sadece rehabilitasyona gidiyor haftada 2 gün ayda 8 saat eğitim alıyor. Eğitim alıyor ama sende o çocuğun peşine düşeceksin ki çocuk ilerleyebilsin. Öyle çocuklar var ki hala yerinde sayıyor. Çocuk Ali’yi okuyamıyor mesela okuyabilen çocuk şuan okuyamıyor. Annenin onu takip etmesi gerekiyor yani sen bugün okulda ne yaptın, ne ders verdiler sana, ne çalışma yaptın demesi lazım ama demiyor. Çavuşköy Bilgilendirme Toplantısı yaptı. Aile Sosyal hizmetlerden bir kadın geldi bir buçuk saat gerçekten o kadar güzel anlattı ki bizimkiler hiç bir şey anlamadı tek anladıkları nokta para yani ben bu çocuğumun üzerinden nasıl para kazanabilirim, ben bu çocuğun üstünden nasıl faydalanabilirim. Zaten devlet bakım parası veriyor, engelli maaşı veriyor bakımı alamıyorsan bir şekilde engelliyi alabiliyorsun bir şekilde yardımcı olabiliyor ama bizimkiler öyle değil bakım alıyorsam engelliyi de almam lazım daha ne veriyor onu da almam lazım. Kimisi de öyle bir şey ki çocuk mesela götürüyor onu, hastaneden rapor alıyor veriyorlar çocuğa % 70 rapor, ya da %60 aile diyor ki yok efendim o        % 90 olması lazım ben bunun üstünden araba alabileyim öyle ailelerde var. Aile vefat ederse 5 yıl satamıyorsun o arabayı 5 yıldan sonra normale geçiyor. Devlet onu gerisi geriye almıyor engelli ailesine ait oluyor.

-Dernek olarak Düşündüğünüz faaliyetler var mı?

Ağustos’ta ASOS’a gezi düzenlemeyi düşünüyoruz başka bir programımız yok.

-Herhangi bir Spor Dalıyla Uğraşan Engelli Var mı?

Yok. Çünkü Paralimpik olimpiyatlar var aslında. Yapabilecek çocuklar var ama hiç kimse razı gelmiyor buna yani şimdi desen ki senin çocuğuna biz eğitim vereceğiz ama karşılığında da şunu alacak desen yapamayacak çocukları bile o faaliyete sokmaya çalışır aile. Yapabilecek çocuk var mı evet var bence çok şeyi başarabilecek çocuk var. Bura da eğitimde yetersiz, öğretmenler mesela iki şarkı öğretmiş üçüncüyü öğretmiyor, ya da Ali Veli öğretmiş Ahmet’i öğretmiyor, çocuk 5’e kadar sayıyorsa 10’a kadar sayamıyor. Öyle dediğin zaman bu sefer eğitimciler kızıyor. Yani çocuk ne öğrendiyse onunla gidiyor hiç bir şey yok ilerleme yok çocukta. Belediyenin psikoloğu vardı Ecenur mesela o gerçekten Bursa Nilüferde çalışmış engelliler okulunda. Kız iki defa geldi ailelerle iletişime girmeye çalıştı işte bir şeyler yapalım bir şeyle başaralım ama hiç kimse destek olmadı yani hepsini ondan beklediler. Bu sefer o ne yapabilir ki hiç bir şey yapamaz tek başına. Mesela ben şeyi çok istedim hobi bahçesi olsun diye çocuklar toprakla iletişim kursun işte en azından bir çiçek, yetiştirsin bir meyve yetiştirsin, sebze yetiştirsin Başkana da bunu söyledim şehir parkından bir yer gösteririm ben size siz yeter ki siz isteyin ona da olumlu baktı başkan ama bizim ailelerden hiçbir talep gelmedi. Yani ben onu çok istedim gerçekten çok istedim en azından bir domates bile yetiştirse çocuk ekecek, sulayacak, büyütecek dalından koparacak yani bir şeyi başarmış olacak ama bunu ailenin desteği olmadan sen tek başına hiç bir şey yapamıyorsun. Bir istemenle olmuyor yani, bizimkinler gezi varsa gezelim, yemek varsa yiyelim tatil varsa gidelim. Bir Çarşamba günleri kalabalık oluyoruz o da pazardan dolayı pazara geliyorlar burası dinlenme tesisi gibi. Burayı kaybettiklerinde çok yalvardılar geri alalım diye iyi tamam aldık geriye kimse gelmiyor. İlk aldığımız zaman bir buçuk yıl buraya gelmediğimizde tekrar gerisi geriye aldık biz bunu Belediyeden. Ondan sonra ne dediler biz buralarını sıra sıra işleteceğiz. Bugün Ayşe Hanım işletecekse yarın Fatma Hanım işletecek öbür gün Emine Hanım işletecek çocuğuyla birlikte mesela işte anne bir şey yapacaksa çocuğu satacak çocuğu garsonluk yapacak hiç kimse bu bardağı bile durulamaya tenezzül etmedi. Çünkü hiç kimse buna sıcak bakmadı bizim burası gelir getiren bir dernek değil ondan sonra çayını şekerini alabilmen için mecburen dıştan geleni satmak zorundasın ki çayını şekerini alabilesin yani belediye bize çay şeker vermiyor sonuçta diğer desteklerimizi veriyor ama bunu vermiyor. Burası bizim için büyük bir nimet bence burası onların ikinci evi gibi bir şey olması lazım. 95 üyeyi toplasanız 5 kişi anca aidatı ödüyor.

Tüm anneler gerçekten çok fedakar, kimileride çocuğum benden uzak olsun, zararı olmasın bana başkasına olursa olsun umuduyla kimisi de çok fedakar gerçekten çocuğunu daha iyi olması için elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Kendi çocuğuna faydalı olamayan bir başkasına faydalı olamaz.

-Son Olarak Söylemek istediğiniz Bir şey Var mı?

Son olarak söylemek istediğim şey Gazetenizi takip ediyorum Kadir Beyi’de çok seviyorum. Geçen hatta bize üç tane tekerlekli sandalye verdi engellilere verdik onları. Herkes çok mutlu oldu dua etti. Son olarak herkese engelsiz sağlıklı bir hayat diliyorum. Biga Çarşamba Postası Gazetesine bize değerli vakitlerini ayırdıkları için teşekkür ediyorum.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İstikrar Mı Dediniz?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0