Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Biga’da Kutlandı      Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması      Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi      Biga’da Ev Yangını      Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi      Balıklıçeşme Minikleri Gol Oldu Yağdı      Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi      Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!      Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı      Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi      Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek      Bağış Beklerken Başkalarına Can Oldu      Özel Biga Can Hastanesi Huzurevinde      Biga Kaymakamı Kanalizasyon ve İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi      Şampiyonun Adı Hamdibey Ticaret Lisesi Oldu      Biga CHP İlçe Danışma Toplantısı Yapıldı      Anzavur Ahmet’in Kılıcı Biga’da Bulundu!      Özgürlük Meşalesinin Tutuştuğu Gün      Çocuk Yankesici Yakalandı      2018-2019 Sezonu U 14 Ligi İl Birincisi Hastanebayırıspor Oldu     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan
25 Temmuz 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18


Kent Konseyi Başkanı Sedat Şahin

Kendinizi tanıtırmısınız?

Ben Sedat Şahin 1969 Yenice Pazarköy doğumluyum. İlkokulu Pazarköy’de okudum. Aslen Biga’nın Kalafat köyüne kayıtlıyım. 1988 yılından beri Haritacılık sektöründe Biga’da çalışıyorum. Evliyim iki çocuk babasıyım.

Kent konseyi kaç yılında kuruldu, kaç yılında başladınız göreve?

2014 Haziranında göreve seçildim. Çünkü Kent Konseyi yürütmeliğine göre ilk seçim iki yıl devamında üç yıl şeklinde her Belediye seçimlerinde Kent Konseyi seçimleri ile  onlarla beraber onlarda kendilerini tekrar yeniliyor. 2019 da tekrar seçim olacak.

Kent Konseyinin kuruluş amacı kent yaşamında kent vizyonu’nun geliştirilmesi, Kentin hak hukuk anlamında korunması, Çevre duyarlılık, sosyal yardımlaşma dayanışma, saydamlık, katılım, yönetimin hayata geçirilmesi esas amacıdır. Kent Konseyi benim gözümde ikinci bir belediye meclisi gibi. belediye meclisi üyeleri nasıl seçiliyor seçimle halk seçiyor. Kent Konseyini de ilçedeki bütün Sivil Toplum örgütlerinin göndermiş oldukları temsilcilerden seçiyor.

Kaç üyeniz var peki?

Biga Merkezde bulunan dernekler kent konseyinde bulunuyor.

Dernekler bir sıkıntısı olduğunda kaymakamlığa da gidebilir bize de gelebilir. diğer kurumlarla birlikte çalışma kültürünü de yerleştirmek istiyoruz Kent Konseyi olarak.

Aldığınız sorunları size gelen problemleri üst makamlarla paylaşıyorsunuz. Çözüm için çaba sarf ediyorsunuz.

Tüzüğümüzün son maddesinde yazan; Kent Konseyine gelen konuşulan görüşülen sorun ve problem ilgili Belediye Meclisine iletilir.  

Belediye kanunundaki 76. Maddeye göre kurulmuş bir kurum olduğumuz için birincil dayanağımız birincil başvuru noktamız Belediyeler ama sorunun kaynağı Belediye değil de söz gereği bir muhtarlıksa bire bir muhtarımıza da gidebilir sıkıntı söylenir yada burada bir gariban ailemiz var ona yardım etmek gerekiyor diye de söylenebilir.

Peki bu sizin çalışmalarınız merkez mi yoksa köyleri de kapsıyor mu?

Sadece Biga merkez.

Nasıl bir görev dağılımınız var yani kendi bünyenizde nasıl bir işleyiş içerisindesiniz?

Yedi üyemiz var bizim başkan ile sekiz, gençlik meclisi ve kadın meclisiyle birlikte toplam 10 üyeden oluşan bir yönetimimiz var.

Yönetiminizi neye göre belirliyorsunuz?

Yönetimimiz seçimlerde temsilcilerin göndermiş olduğu üyelerin oyları ile seçiliyor.  Biz kendi yönetim kurulumuzu  belirleyerek seçime gidiyoruz ve daha sonra beraber devam ediyoruz. Benim bir listem vardı ben bu listeyle seçime girdim seçimi kazandım.

Kent Konseyine neden aday oldunuz?

Ben 2006’dan itibaren Bosna Hersek Derneği, Fenerbahçeliler Derneği gibi birçok yerde bulundum. Kent Konseyine dahil çalışmalar yapacağımıza inandığım için  aday oldum.

Uzun yıllar dernek ve sivil toplum işleriyle uğraştığım için Kent Konseyinin de kendime  uygun olduğunu düşündüm. Kent konseyi çünkü bütün sivil toplumun bir üst çatısı ve Biga da gerçek anlamda bir sivil toplum eksikliği var.

Nasıl görüyorsunuz peki Biga’yı bir kent olarak?

Biga 4 sene önceki Biga değil sokaklarıyla, yaşam alanlarıyla, insanlarıyla daha rahat bir yaşam tarzı oluşturuldu. Biga nüfus açısından Türkiye’nin iki katı büyüyen bir şehir. Türkiye’nin yıllık artışı %2,5 Biga ise  % 5 gibi hızla büyüyen bir şehir. Sanayileşmeye açık tarımda hayvancılıkta Türkiye’nin en önde gelen ilçelerinden bir tanesi. Yani önümüzdeki yıllarda Biga’nın önü açık hızla büyüyebileceğine inanıyorum.

Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hedefleriniz var mı?

Birebir mahallelinin kendi sorunlarını bizler vasıtasıyla gerekli kurumlara iletiyoruz. Nedir bunlar belediye, kaymakamlık ve diğerleri gibi kurumlara aktarabileceğimiz bir sistem oluşturmak istiyoruz. En temelden sorunun kaynağından sorunu ileterek insanların bize ulaşmasını istiyoruz. Biz bununla ilgili bir çalışma başlattık geçtiğimiz senelerde bazı kahvelerde çay ocaklarında hep konuşuyoruz evet herkesin belirli sıkıntıları var şuradaki lamba neden sönük ya da belediyeyle hiç alakası olmayan bizim bu saatlerde neden elektriğimiz kesik elektrik kesintisinin sebebinin hala belediye olduğunu düşünen bir çok insan var. Bu konuda bir Kent Konseyi olarak dışarıda dolaştığımızda hem bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapıyoruz bilinçlendirebildiğimiz insanlar vasıtasıyla da sorunların doğrudan bize ulaşmasına çabalıyoruz.

İnsanların kent konseyini tanımadığını düşünüyor musunuz? Peki bunun için ne gibi çalışmalarınız olacak.

93’ten beri birleşmiş milletler  yerel gündem 21’lerin kurulmasına dahil bir karar aldı. O tarihten beri dünyada daha tam yerleşmiş bir kurum değilken Türkiye’de 96’dan beri yerel gündem 21’ler var 2006 dan sonra bu süreç Kent Konseylerine döndü. Bazen ben temsilci olarak gidiyorum Türkiye Kent Konseyi platformları toplantılarına gidiyoruz düzenli olarak. Hem Biga’yı temsil ediyoruz hem oradaki bilgi birikiminden faydalanıyoruz. Kent Konseyleri hakkında neler yapabiliriz nasıl geliştirebiliriz diye. Onlarda da aynı sıkıntı var. Biz daha bir tane meclise bile sahip değiliz diyenler var. Bizde iki tane meclis var hem kadın meclisi hem gençlik meclisi ve son yıllarda bunlarda son derece aktif hale geldiler. Türkiye de taş çatlasa 200-300 tane Kent Konseyi vardır ve bunların yarısı ancak böyle kendi kendine hareket edebilir haldedir bunlardan 5 ya da 10 tanesi gerçek anlamda Kent Konseylerinin misyonunu ve vizyonunu harekete ve faaliyete geçirebilmiş Kent Konseyidir.

Peki bu kent konseylerinin Türkiye de bağlı olduğu bir yer var mı?

Türkiye Kent Konseyleri birliği var birde Türkiye Kent Konseyleri platformu var. Biz platforma gidiyoruz.

Biga’yla ilgili çözdüğünüz  sorun olarak gelip’te hallettiğiniz işler varmı?

Çok güzel yaptığımız iki tane ormanımız var 2016 yılında Bahçeli köyü tarafında gençlik meclisimizle yaptığımız bir tane var. 10 kasım anma etkinlikleri çerçevesinde yaptık 79. Yılı münasebetiyle 79 fidan diktik. Biga Atatürk ormanı şeklinde orayı düzenledik. Ondan önceki sene şiddete maruz kalan kadınlara yönelik bir farkındalık yaratabilmek için  Abdiağa’nın yukarısında bir kadın ormanı oluşturduk. Onların haricinde köprünün başında kadınların kendi el emekleriyle ürettikleri ürünler var, kadınları giydiriyoruz ağaç farkındalık ve doğa farkındalık çalışması olsun diye. Hem de Biga’ya estetik bir güzellik katabilmek anlamında yapıyoruz Biga’yı anlatmak ve yerelden  sanatçı yetiştirmek anlamında iki yıldır sürekli düzenli olarak yaptığımız oyunlarımız var. Birisi Murat Gülce’nin yönetmiş olduğu Şeytan bunun neresinde oyunu, ikincisi Kuvayi milliye oyunu. Burada yerel öğrenciler, yerel insanlar, üniversite öğrencileri, satın alınmış bir etkinlik değil doğrudan yerelden tiyatrocular yetiştirip insanları sahneye çıkartıyoruz, çıkartmakla kalmayıp Türkiye’de gidebildiğimiz yerlere turnelere gidiyoruz. İki defa Ankara’ya gittik. Bir Yenimahalle Belediyesinin sahnesinde oynadık, Çankaya Belediyesinin sahnesinde oynadık yani buradan gidip Kent Konseyi olarak orada kendi sanatsal yönümüzü gösterdiğimiz gibi orada Biga’yı da tanıtma imkanımız oluyor. Oraya gittiğimizde insanlar diyor ki Biga da böyle şeyler mi oluyor. Yerelden sanatçı yetiştirmeye çalışıyoruz. Biga indirimli alışveriş  günlerinde yerelden yetiştirdiğimiz sanatçılarla bir acapella gurubu oluşturduk acapella gurubuyla 4 gün sokaklarda sanat yaptık. Bir doğaçlama tiyatro grubu oluşturduk. Bu arkadaşlarla 4 gün sokakta sanat yaptık. Bu sene kütüphanecilik haftası çerçevesinde Çiçekli Dede İlçe Özel idare Okulu hususi bize geldiler iki günde oyunlarını yazdık 3 haftada oyunlarını çıkarttık kaymakamlık programında çocuklara yönelik kendileri oyun oynadılar. Haricinde Hacıköye gittik geçtiğimiz yaz Mutköy adlı bir oyun çıkardık. Çocuklar orada okul yok tiyatroya ulaşmaları imkansız biz onların ayağına gittik. Hem tiyatro eğitimi verdik onlara hem tiyatro oyunu yazdık ve sahneye çıkmalarını sağladık. Aileleri tiyatroda neymiş derken artık çocuklar ben tiyatrocu olacağım diyorlar.

Kadın meclisiniz var gençlik meclisiniz var çocuk meclisini düşünüyor musunuz?

Çocuk meclisini hakkıyla yapamayacak olduktan sonra açarmıyız bilemiyorum. Yeteri kadar pedagog  eğitmenimizin olması lazım hukuk danışmanlarımızın olması lazım ki o çocuklara yönelik yanlış bir şey yapmayalım. Lise son sınıf öğrencilerine bunlar seneye üniversiteye gidecekler lisede nasıl geçiniyor çocuk babasının verdiği parayla geçiniyor. Bu çocuk Biga’yı terk edip İstanbul’a gittiğinde düşünebiliyor musunuz tek başına. 8 tane liseye gittik orada ya 888 yada 890  küsür de öğrenciye ulaşıp onlara paramı yönetebiliyorum, internetle hayat kolay ve sosyal medya okur yazarlığı eğitimleri verdik. 50-60 yaşındaki teyzelerimize bilgisayar kullanımı temel bilgisayar kullanımı  en azından hastaneden randevu alabilecek kadar, e-devlet sitesini kullanabilecek kadar bir eğitim verdik. Faydalarını da gördük

Nerede verdiniz peki bu eğitimi?

Alişdede bilgi evinde verdik. Gelenler mutlu olarak ayrıldılar.

Gençlik meclisinizle kadın meclisiniz faal mi?

Ben çok iyi çalıştığını düşünüyorum ayrıca. Özenli çalışılıyor kadınlar her hafta toplanıyorlar.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Gazetenizi takip ediyorum bana ayırdığınız bu değerli vakit için Biga Çarşamba Postası Gazetesine teşekkür ediyorum. Kent konseyinin Biga’ya çok yararlı işler yapacağına inanıyorum.

Değerli okuyucularımız Her Hafta Bir Başkan röportajımızda 01 Ağustos Çarşamba günü Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva Bacak konuğumuz olacak. Bizi izlemeye devam edin.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan(2)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0