Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı      Miyomu Rahminden Büyük Çıktı      Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi      100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı      Haftalık Faaliyet Programı 25.05.2019 – 31.05.2019      Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret      Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar      Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi      21 Mayıs Dünya Süt Günü      Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi      Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama      Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz      Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi      Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim       Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan
16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:00
12
14
16
18


Başkanlarımızla röportajlarımızda bu gün ki konuğumuz Biga Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Osman Öztürk.

Osman Öztürk Kimdir?

Ben Osman Öztürk 31 Ağustos 1984 Çanakkale Biga doğumluyum. Üniversiteyi İzmir’de Ziraat Fakültesi’nde okudum. Onun dışında Biga’da yaşamayı hiç bırakmadım.

Atatürkçü Düşünce Derneği’ne Başkan olmaya nasıl karar verdiniz?

2006-2008 yıllarında da Atatürkçü Düşünce Derneği’nde 2. Başkanlık yaptım. Kurulduğu günden beri bayrak yarışı devam eder. Biz büyüklerimizden bu bayrağı devraldık ve zamanı geldiğinde kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bizim amacımız Atatürkçü düşüncenin var olduğunu ve olmaya devam etmesini sağlamak. Gerekirse kanımızın son damlasına kadar bu uğurda savaşmaya devam edeceğiz.

Başkan seçilmeden önce planlarınız, programlarınız nelerdi?

20 Ocak seçimlerine hazırlanırken ilk amacımız yeni ve genç bir yönetim kurarak derneğimizin gençleşmesini yapılanmasını sağlamaktı. Derneğimizde daha önce yer almamış fakat bu uğurda çabalayacak ve bilgili donanımlı yetenekli arkadaşlarımızla yola çıktık, devam ediyoruz. Uzun yıllardır olmayan destek ve kalabalık ile yönetim kurulumuzu oluşturduk.

Öncelikle ben yıllardır derneğimizi ayakta tutan ve birçok şey kazandıran eski yöneticilerimize, ağabeylerimize, ablalarımıza buradan teşekkürü borç bilirim. Bize çok şerefli bir görev bıraktılar bunu söylemeden geçemeyeceğim.

Biz bu görevi devraldığımızda hedeflediğimiz şeyler arasında derneğimizin her platformda isminin geçmesini ve Atatürk diye haykırmanın korkulacak bir şey olmadığını sağlamak var.

Atatürk demenin korkulacak bir şey olmadığını önce biz haykırarak göstermek istedik, bir nokta da öncülük etmek istedik.

Bu göreve gelmeden önce bizde Atatürkçü olmaktan korkulduğunu sanıyorduk ama göreve geldiğimizde anladık ki aslında insanlar Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ne olduğunu bilmiyorlarmış. Bizi siyasette bilenler, bir partiyle özdeşleştirenler var. Biz şuan bu yargıları silmeye çalışıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin siyasi kimliği yoktur. 1989’da kurulduğundan beri Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin doğruluğuna inanan insanların aynı çatı altında toplanması derneğimizin tek amacıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği bir parti değildir, kurulduğu günden beri ülkemizin ayakta kalış değerlerinin Atatürk ve Silah Arkadaşlarının ortaya koyduğu devrim ve ideolojiler ile mümkün olacağını savunan ve sonsuz devamlılığını sağlamak için uğraşan bir platformdur. Bizim birçok partiden hatta bütün partilerden üyemiz var, bizim tek kriterimiz, kırmızı çizgimiz gerçek bir Atatürkçü Düşünceye sahip olmak, bu değerleri korumak. Yoksa bizim kapımız herkese sonuna kadar açık.

Nutuk Projeniz var mı devam ediyor mu?

2 aydır bunun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ve bu tüm Türkiye’de devam eden bir hareket. Bizim ülkece bazı sorunları yaşamamızın sebebi iki kitabı okumamızdan kaynaklı.

  1. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Nutuk
  2. ise tabiî ki baş tacımız olan Kuran-ı Kerim

Biz bu iki kitabı okumadığımız için birçok yalan ve aldanışa inandık. Bu ülkenin nasıl kazanıldığı gerçekten anlaşılmadığı ve bilinmediği için anlatılan birçok yalana inandık, onun yanında ise yaşadığımız dini gerçek anlamda bilmediğimiz için dini olarak çok istismar edildik. O yüzden bu bizim eksikliğimiz, bizde bu eksikliğimizi kapatmak için ‘Her Eve Bir Nutuk’ projesini yürütüyoruz. 

Bu iki ayaklı bir proje, ilk ayağında Nutuk, ikinci ayağında ise 10 Kasım ve devam tarihlerinde ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdırmış olduğu Elmalı Tefsiri’ni dağıtacağız. İnsanlardan tek ricamız bu iki kitabı baş uçlarında bulundursunlar ve artık dolanan yalanlara inanmadan kendi düşüncelerini oluştursunlar.

Bu proje için bütçenizi nasıl ayarlıyorsunuz?

Biliyorsunuz, dernek gibi sosyal sorumluluk esaslı platformlar halkın desteğiyle ayakta kalır. Yönetim kurulumuzun üstün hizmetleri ve halkımızdan gelen destekler ile bu projemizi sürdürüyoruz. Ayrıca üyelerimizin bizlere verdiği aidatlar ile de ayakta kalıyoruz, onlara da buradan çok teşekkür ediyoruz. Bilmelidirler ki bir kuruşlarını bile heba etmeden yine onların yararına kullanıyoruz. Aslında bizim yaptığımız hiçbir şey yok biz yalnızca olandan biraz alıp olmayana dağıtıyoruz.

Eksik gördükleriniz?

Biz her ne kadar siyasetten uzak kalmaya çalışsak da bazı konulara sırtımızı dönemiyoruz. Bir seçim var ve biz bu seçimlerde de Atatürkçü çizgide duran ve bizim görüşlerimize uyan partilere yönelik çalışmalarda yapacağız. Siyasetle alakamız olmasa da bu ülke ve gelecek hepimizin sonuçta burada bir duruşumuz olmalı. Biz anlatacağız, ne olması gerektiğine halkımız karar verecek. Yakın zamanda da Genel Başkanımız Tansel Çölaşan’ı burada ağırlayacağız, oda gerekli konuşmaları yapacaktır zaten.

Derneğin Diğer Faaliyetleri

Aslında bizim diğer bir amacımız gençleri bilinçlendirmek. Gençlere bazı şeyleri öğretebilmek, gerek Bigalı gerek Bigalı olmayan bütün arkadaşlarımıza. Biz çizgimizi ve fikrimizi herkese anlatmaya çalışacağız. Öğrencilerimize de eğitim ve burs vermek gibi fikirlerimiz var ama daha zamana ihtiyacımız var. Biz elimizden ne geliyorsa, gerek siyaset gerek eğitim yapmaya çalışacağız.

Kuşaklar arası Atatürkçülük farkı var mı? Gelecek nesil için endişelenmeli miyiz?

Bunu internetten önce ve internetten sonra olarak iki ye ayırmamız gerekiyor. Şunu kabul etmeliyiz ki internetten önce okuyan ve okumayan kesim arasında büyük fark vardı. İnsanlar köyde daha cahil dönemlerini yaşadılar şehirlerde insanların imkanı daha fazlaydı ama kitap okuma kültürümüz gelişmemişti. Biz kendimizi şimdiki gençlik kadar geliştiremedik. 80-90 döneminde ben bir boşluk olduğuna inanıyorum. Önceki dönemse zaten bizim hocalarımız ve yol gösterenlerimiz Cumhuriyet söz konusu olduğunda. Sonrasında ise Ergenekon ve Balyoz davalarında Atatürkçü Düşünce’nin bitmesi için ellerinden geleni yaptılar. Herkes her türlü baskıyı gördü, bizler ve dernek de dahil. Yalan kumpaslar sonrası çok insanımızı yitirdik. Fakat son süreçten sonra şunu anladık ki bu milletin gençleri ne değerlerini kaybetti nede Atatürk’ün yolundan saptı. Herkes bilsin ki bu ülkeyi Mustafa Kemal  Atatürk boşuna bu gençliğe emanet etmedi. Atatürk Gençliği her zaman görev başında. Bu ülkeyi bi çok etnik kökenle bir arada birlik ve beraberlikle bir arada tutan şey Atatürkçü Düşüncedir. Bu düşünceyi birliği sağlamaya devam edecek olanda yine bu düşüncedir. Gün geçtikçe herkes daha sağlam sarılıyor bu düşünceye.

Son olarak siz neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bize verdikleri destek için bütün Biga Halkına teşekkür ediyoruz. Onlardan tek bir ricamız var, umutlarını yitirmesinler. Bu ülke de her zaman umut var. Güneş en karanlık zamanlarda doğar.  Mücahadelelerin en güzel anlatıldığı yerler sivil toplum kuruluşlarıdır, birleşmek ve beraber olmak demektir. Görüş, düşünce ne olursa olsun herkes bir platformda bulunmalı diye düşünüyorum. Bu güne kadar bu dernekte emeği geçen herkese, Atatürkçü ve Atatürk Gençliği olarak çok teşekkür ediyorum. Çarşamba Postası Gazetesi’ne de bu güzel proje için ayrıca tebriklerimi sunuyorum.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0