Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun!      AFAD Uyardı!      AK Parti Gençlik Kollarından Düşünceli Hareket      Dikkat Elektrik Kesintisi!      Başkan Işık, Kandil Gödeği Dağıttı      ÇTSO Mektebim Eğitim Kurumları İle İndirim Protokolü İmzaladı      UEDAŞ’ tan Köy Okullarına 12. Kütüphane Kuruldu      Çanakkale Koleji Çanakkale Zaferini Coşku İle Kutladı      AK Parti Gençlik Kolları Eğitimlerde      Aradaki Fark…      Adalet Varsa Eşitlik Vardır, İnsan Onuru Vardır      Aziz Yıldırım, Başkan Işık’ı Ziyaret Etti      "Türk’ün Bayramı Nevruz"       Aziz Yıldırım Biga’da      Biga’da Ücretsiz 7 Bin Adet Fidan Dağıtıldı      “Okuryazarlık Seferberliği” Toplantısı Ezine’de Gerçekleştirildi      Başkan Kuzu Umre Yolcularını Uğurladı      Haftalık Faaliyet Programı 24.03.2018 – 30.03.2018      Reyting İçin Yapılan Dini Programlara ve Programı Sunanlara Mutlaka Dur Denilmeli      Öğrencilerden Anlamlı Ziyaret     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her şey Cesaret Etmekle Başlar
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18


 ‘’Girişimcilik nedir?’’ Sorusunu hiç düşündünüz mü? Sahi nedir bu girişimcilik? Elinde olan bir sermaye ile çok fazla para kazanmaya başlamak mı? Hayır kesinlikle bu değil. Girişimcilik bir yerde yoktan var etmektir. Sıfıra yakından alıp, olmayanı yapmaktır.

Çarşamba Postası Gazetesi olarak Biga’da ‘’Girişimci’’ ruhlu insanları araştırmaya başladık.

Karşımıza çıkan isimler ise Nazan ve Naziye kız kardeşler oldu.

Nazan hanım yani küçük kız kardeş, çocukluktan beri kuaförlüğe ilgi duymuş yıllarca emek vermiş ve kendi dükkanını kendi çabalarıyla açan bir kadın. Daha küçük yaşta kendini, kendi isteği dahilin de kuaför salonunda çalışmaya adayan Nazan hanım, örnek teşkil eden atılımcı kadınlarımızdan. Şu zamanlarda emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyoruz çünkü Nazan hanımın işlettiği Mossi Kuaför, kadınlar arasında Biga’da en çok tercih edilen kuaförlerde ilk sıralarda. Etraftan dinlediklerimiz, gördüklerimiz doğrultusunda Nazan hanımın işinde titiz, yetenekli ve tecrübeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki ropörtaj için bile gittiğimiz sırada yanımızda sürekli oturamadı müşterileriyle bire bir ilgilenmeye titizlik gösterdi.

Gelelim Naziye hanıma. Naziye hanım anladığınız üzere Nazan hanımın ablası. Naziye hanım tam bir hanımefendi olmakla beraber biraz çekingen bir yapıya sahip. Naziye hanım el sanatlarının, yapma çiçek yapıcılığı dalında gayet yetenekli ve şu sıralar Biga’da bir numara. Naziye hanım mütavazi davransa da karşılaştırdığımız zaman, bu konuda uzmanlaşmış çoğu insandan daha yetenekli olduğunu görüyoruz.

Naziye hanımın girişimciliği, Nazan hanımın iş yeri olan Mossi  Kuaför’de başlıyor. Nazan hanım tahmin edersiniz ki işi dolayısı ile kadınlarla çok içli dışlı. Düğün, nişan, sünnet, davet derken kadınların geneliyle konuşma ortamında bulunuyor, kadınların şikayetlerini dinliyor. Naziye hanım ve Nazan hanım kuaför de vakit geçirdikçe özellikle Biga’da yapma çiçek yapımcılığının olmadığına ve kadınların bunu aradığını fark ediyorlar. Günümüz modası ve şartları göz önüne alındığında kadınlar, gelinliklerinde, saçlarında, ellerinde hatta takılarında bu çiçeklerden kullanıyor. Nazan ve Naziye hanım da bunu keşfederek denemeye karar vermişler. Naziye hanım bu konuda çekingen davransa da kız kardeşi Nazan hanım sürekli ona destek olarak onu bu konuda cesaretlendirmiş. Ablasının yeteneğine ve bu işi başarabileceğine güveni tammış. Velhasıl Naziye  hanım şuan da Biga’da ilk ve tek yapma çiçek yapıcısı. Kadınlar ona ihtiyaç duyuyor ve onun yetenekli ellerinden çıkan ürünleri severek satın alıyor. Herkesin zevkine uygun ürünü kendi marifetiyle birleştirerek harmanladığı ürün müşterileri tarafından son derece memnun yorumlar ve tepkiler alıyor. Öyle ki internet üzerinden bile satışlar gerçekleşmekte. İki kız kardeşte yeteneklerini sergiledikleri işlerinden son derece memnunlar.

Onlara işleri ve kadınlar hakkında sorular yönelttik verdikleri cevaplar ise gerçekten son derece içten ve güzeldi.

Bize kendinizden, işinizden ve bu işe nasıl başladığınızdan bahseder misiniz ?

Naziye Kuskan: Ben Naziye Kuskan, 20 Yıldır evli ve 1 çocuk annesiyim. Bu işe kardeşimin teşviği ile başladım desem yalan olmaz diye düşünüyorum. Biga’da böyle bir eksik fark ettik. Daha sonralarda kardeşim böyle bir yeteneğim olduğu konusunda beni sürekli cesaretlendirerek bu sektöre girmemi sağladı. Şuan da talepler üzerine yapma çiçek yapıyorum aldığım tepkilerde gayet olumlu. Satışlarım Mossi Kuaför ve İnternet aracılığıla yapılıyor. Şuan işimden son derece memnunum. Ben hobimi mesleğe çevirdim ve yaparken zevk alıyorum.

Nazan Bayrak: Ben Nazan Bayrak 33 yaşındayım 2 çocuk annesiyim, 10 yıldır Mossi Kuaför’ün işletmeciliğini yapıyorum. Çok aktif, yoğun, yorucu ve bir o kadar da eğlenceli, güzel bir işim var. Özellikle yaz döneminde ailemle pek vakit geçiremiyorum. Yine de hafta da bir gün en az onlara vakit ayırıyorum. Çocuklarım benim için her şeyden önemli. Hobilerim çok ama yapacak vaktim ne yazık ki yok. Sanıyorum ki benim hobim çalışmak. Ben çalışmayı seviyorum.

Mesleğinizin zor kısmı nedir?

Naziye Kuskan: Beğendirmek. Zevkler farklı ve insanlar maalesef kolay beğenmiyor. Yine de ne olursa olsun memnun etmek için bütün talepleri yerine getiriyoruz.

Nazan Bayrak: Kadınlar zor. Hemcinslerim zor insanlar ve memnun etmek her zaman mümkün olmuyor ama bunlar da bizim mesleğin tatlı yanları. Benim için bu mesleğin zor yanı artık eleman yetişmemesi. Ben çok zor şartlarda bu mesleği öğrendim, bizim zamanımızda şimdiki paralar ve imkanlar yoktu. İşe gelip giderken bile zorlanıyordum. Ama yine de pes etmedim ve bu işi öğrendim. Bizim sektör gelecek vadeden bir sektör. Artık kadınlar bakımlarına daha çok önem veriyorlar. Bırakın aylık bakımı, kadınlar artık günlük ve haftalıkta bakımlarını yaptırmaya dikkat ediyorlar. Fakat artık eleman yetişmiyor maalesef. Benim bu meslekte sıkıntı yaşadığım kısma gelirsek insanların vakitsiz davranması. Bizim de bir hayatımız var ve biz hiçbir zaman çıkış saatimizde çıkamıyoruz. Kapatırken gelen bir sürü kadın var. Keşke insanlar biraz buna dikkat etse. Biz dinlenemezsek iyi bir hizmet sunamayız ki.

İş ve Günlük hayattaki kişiliğiniz aynı mıdır yoksa farklı mı?

Nazan Bayrak: Günlük hayatta ne kadar rahat ve esnek bir insansam iş hayatımda onun tam tersi çok ayrıntıcı dikkatli ve mükemmeliyetçiyimdir. Yaptığım işi sürekli hakkıyla yapmaya çalışırım. Eğer ortaya çıkardığım işten ben memnun değilsem müşteriyi kesinlikle o koltuktan kaldırmam. İki kişiliğim tamamen çok farklı.

Başarı hikayen var mı?

Nazan Bayrak: Başarı hikayesi mi bilmiyorum ama kesinlikle azim hikayesi. Ben köyde yaşarken sırf bu işi öğrenebilmek ve yapabilmek için ulaşım çok zorken gidip geliyordum yeri geliyor yürüyordum. Otobüs saatleri yoktu.  Bizim işler kolay değildir. İnsanlara çok çıraklık edersin, karşılık beklemeden çok işini görürsün konu komşunun. Yıllarca hiç para almadan çalıştık çalıştığımız yerlerde. Babam verirdi harçlığımı. Şimdi başardığımı düşünüyorum çünkü sevdiğim işi yapıyorum ve kendime yeticek kadar kazandığımı düşünüyorum. Sanırım başarı bu ve benim hikayem de bu. Ama kesinlikle bu bir azim.

Kadınların iş hayatında olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Naziye Kuskan: Mükemmel bir şey. Bence her kadın çalışmalı. Bu tamamen özgüven. Çalışan kadınların kendine özgüveni geliyor ve hayata daha farklı bakmaya başlıyorlar. Bir şeyler üretmek ve kendi paranı kazanmak müthiş bir şey. Kadınlar yeteneklerinin farkına varıyor.

Nazan Bayrak: Çalışan kadın ve çalışmayan kadın kendini hemen belli ediyor. Çalışan kadınlar beni anlıyor. Kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması kadar güzel bir şey yok. Her zaman söylerim 1 tl olsun benim olsun. Kadınlar kesinlikle iş hayatında bulunmalı.

Eğer değiştirme şansınız olsa, insanlarda neyi değiştirirdiniz?

Naziye Kuskan: Kafa yapıları komple değişmeli ve gelişmeli bence. Değişikliğe ve gelişime açılmalı herkes, kalıplaşmış şeylerin dışına çıkılmalı artık ve buna kendi zihinlerimizden başlanmalı.

Nazan Bayrak: Boş zihniyetler ve boş kafalar değişsin, herkes empati yapmayı öğrenmeli.

Nazan hanım ve Naziye hanım sorularımızı bu şekilde cevapladılar. Sohbetlerinden aşırı zevk aldık. Hikayerinin bütün kadınlara ve hatta insanlara örnek olmasını diliyoruz. Ancak bir şeyleri istersek başarabiliriz. İstek ve azim beraberinde başarıyı getirir. Ve biliyoruz ki başarı her zaman insanı mutlu eder, gülümsetir.

Buse Duman

Biga Çarşamba Postası Gazetesi Muhabir&Metin Yazarı

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun!
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
AK Parti Gençlik Kollarından Düşünceli Hareket
    »    
Dikkat Elektrik Kesintisi!
    »    
Başkan Işık, Kandil Gödeği Dağıttı
    »    
ÇTSO Mektebim Eğitim Kurumları İle İndirim Protokolü İmzaladı
    »    
UEDAŞ’ tan Köy Okullarına 12. Kütüphane Kuruldu
    »    
Çanakkale Koleji Çanakkale Zaferini Coşku İle Kutladı
    »    
AK Parti Gençlik Kolları Eğitimlerde
    »    
Aradaki Fark…
    »    
Adalet Varsa Eşitlik Vardır, İnsan Onuru Vardır
    »    
Aziz Yıldırım, Başkan Işık’ı Ziyaret Etti
    »    
"Türk’ün Bayramı Nevruz"
    »    
Aziz Yıldırım Biga’da
    »    
Biga’da Ücretsiz 7 Bin Adet Fidan Dağıtıldı
    »    
“Okuryazarlık Seferberliği” Toplantısı Ezine’de Gerçekleştirildi
    »    
Başkan Kuzu Umre Yolcularını Uğurladı
    »    
Reyting İçin Yapılan Dini Programlara ve Programı Sunanlara Mutlaka Dur Denilmeli
    »    
Öğrencilerden Anlamlı Ziyaret
    »    
AKM Önünde Kaza
    »    
Yaşlılar Haftası’nda Pasta Kesildi
    »    
Son Dakika Frenleri Boşanan Araç Küçük Çocuğa Çarptı !
    »    
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
    »    
Biga´da Gönüllü Hayvan Severler Bir Araya Geldi
    »    
Çanakkale Savaşlarında Doğruluğuna İnandırıldığımız Yanlışlar
    »    
Çanlı Esnaflar Kepenklerini Başkan Kuzu’yla Açıyor
    »    
“Biz Anadoluyuz”
    »    
Benimle Büyür Müsün?
    »    
Şirket Kurmak Artık Çok Kolay !
    »    
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
    »    
AFAD Uyardı !
    »    
Aziz Yıldırım Biga’ya Geliyor
    »    
Şehitleri Anma Programı İzleyenleri Büyüledi
    »    
Kaymakamlıktan Şehit Ailelerine Kahvaltı
    »    
Ağaköy Şehitlerimizi Unutmadı
    »    
Görünüşte Herkes Vatanseverdir…
    »    
Çanakkale’de Muhteşem Fener Alayı
    »    
Şampiyon Antalya İçin Gün Sayıyor
    »    
Biga’yı Susuz Bırakacaklardı
    »    
Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihini Açıkladı
    »    
Yüzlerce Otobüsle Geldiler
    »    
Çanakkale Savaşları’nın 103.Yılı
    »    
Bigaspor Mücadeleyi Bırakmadı
    »    
Çan, Facianın Eşiğinden Döndü.. Gider, Devreye Girdi
    »    
Şampiyon Tur İçin Sahada
    »    
DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı
    »    
Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere
    »    
Doğtaş Kelebek 2017 Yılında Yüzde 52 Büyüdü
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Sarı Taksi- Uber Krizi Medyaya Taşındı
    »    
Çanakkale Milli Bir Destandır
    »    
Bigalı Gaziler Anılarıyla Öğrencileri Etkiledi
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Fotoğraf Sergisi Açıldı
    »    
Kursiyerler Kahvaltı Organizasyonunda Buluştu
    »    
Bigaspor Uzunköprüspor’u Ağırlayacak
    »    
Birbirlerine Mutlu Son Sözü
    »    
Hiç Kendinizi Şımarttınız mı
    »    
ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri ile Bir Araya Geldi
    »    
Üzerine Vinç Düşen Tekne Paramparça Oldu
    »    
Bir Milletin Tarihsel Hafızası Nasıl Silinir?
    »    
Minik Eller Kütüphanesi Gümüşçay’da Açıldı
    »    
Bisikletle İlkadım’dan Çanakkale’ye Şühedaya Saygı Yolculuğu
    »    
Öğrencileri Duygulandıran Çorba
    »    
Biga TSO’ da Seçimden Önceki Son Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
“Yiyerek Zayıflayabilirsiniz !”
    »    
Koruyucu Ruh Sağlığı Programı Düzenlendi
    »    
Çanakkale Koleji Mehmet Akif’in Evinde
    »    
İki Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
    »    
Biga CHP 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı
    »    
Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlandı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
“Başarının Şifreleri” Biga TSO’ da Anlatıldı
    »    
Kuyruğu Kesilen Ölü Yunus Sahile Vurdu
    »    
Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’ deki Evine Ziyaretçi Akını
    »    
Dikkat! Elektrik Kesintisi
    »    
Ambulans İle Traktör Çarpıştı 4 Yaralı
    »    
Güremen; Eğitim En Büyük Unsur
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (31)
    »    
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
    »    
CHP’Lİ ERKEK: “Sağlık Çalışanları Hak Ettiği Değeri Görmeli!”
    »    
Şampiyon Çardakspor
    »    
Rana Berfin Orhan Gümüş Madalya
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga TSO, Ticaret Sicil Müdürleri Toplantısında
    »    
Kutsal Emanetler Ankara Yolunda
    »    
Çanakkale’de Sebze Halinde Büyük Yangın
    »    
Ağlara Takılan Carette Carettayı Özgürlüğüne Kavuşturdular
    »    
Güçbirliği’nde Yaşlılar İçin Sıhhatler Olsun
    »    
İstiklal Marşı’nın 97. Yıl Dönümü
    »    
Minikler Ege İle Gaga’ya Yoğun İlgi Gösterdiler
    »    
TURKONFED Toplantısı Biga’da Yapıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Afacanlar’dan Anlamlı Davranış
    »    
Başkan Kuzu’dan Ücretsiz Bursa Gezisi
    »    
Esra Ceyhan Duyurdu, Minik Ayça Dilekçe Verdi
    »    
Nesrin Sirkeci Güven Tazeledi
    »    
Etili Sapağında Korkutan Kaza
    »    
Dördüncü Kattan Düşen Çocuk Ağır Yaralandı
    »    
Kedi Yavrularını Kurtaran Temizlik İşçisine Teşekkür
    »    
Kadın Yazardan İmza Günü
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Adalet Varsa Eşitlik Vardır, İnsan Onuru Vardır
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Sahi Şimdi Ne Olacak?
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Çanakkale Futbolu Enteresan Durumda
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0