Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Semih Atıl Bigaspor’da      TDD’den Kent Konseyine Ziyaret      Tiryakilere Kötü Haber: Sigaraya Zam Geliyor!      BİKAD Kadın Kooperatifi Yerel Yönetim ve Örgütlenme Eğitimi Yaptı      Çanakkale İŞKUR Çan’da Uygulamalı Girişimcilik Kursu       Biga TSO Stratejik Plan Toplantısı Yapıldı      15 Temmuz Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi      Dondurmayı Isırarak Değil Ağızda Eriterek Tüketin      Geçen Yıl AR-GE’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık      Meyveleri Çürüten Sirke Sineğine “Sirkeli” Tuzak      15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı      2018 Dünya Kupası Şampiyonu Fransa      Başpehlivan Orhan Okulu Oldu      Biga’da Nohut Hasatı Hızlandı      15 Temmuz Destanı Şehitlikte Anıldı      Sedef ile Cem’den Mutluluk Resitali      Demirkol Ailesi’nin Hatim Cemiyeti      ÇOMÜ’lü Akademisyen Evinde Ölü Bulundu      Bigaspor Kalesi Emin Ellerde      Tarihî Alan’daki Bilgilendirme Tabelaları Yenilendi     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her şey Cesaret Etmekle Başlar
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18


 ‘’Girişimcilik nedir?’’ Sorusunu hiç düşündünüz mü? Sahi nedir bu girişimcilik? Elinde olan bir sermaye ile çok fazla para kazanmaya başlamak mı? Hayır kesinlikle bu değil. Girişimcilik bir yerde yoktan var etmektir. Sıfıra yakından alıp, olmayanı yapmaktır.

Çarşamba Postası Gazetesi olarak Biga’da ‘’Girişimci’’ ruhlu insanları araştırmaya başladık.

Karşımıza çıkan isimler ise Nazan ve Naziye kız kardeşler oldu.

Nazan hanım yani küçük kız kardeş, çocukluktan beri kuaförlüğe ilgi duymuş yıllarca emek vermiş ve kendi dükkanını kendi çabalarıyla açan bir kadın. Daha küçük yaşta kendini, kendi isteği dahilin de kuaför salonunda çalışmaya adayan Nazan hanım, örnek teşkil eden atılımcı kadınlarımızdan. Şu zamanlarda emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyoruz çünkü Nazan hanımın işlettiği Mossi Kuaför, kadınlar arasında Biga’da en çok tercih edilen kuaförlerde ilk sıralarda. Etraftan dinlediklerimiz, gördüklerimiz doğrultusunda Nazan hanımın işinde titiz, yetenekli ve tecrübeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki ropörtaj için bile gittiğimiz sırada yanımızda sürekli oturamadı müşterileriyle bire bir ilgilenmeye titizlik gösterdi.

Gelelim Naziye hanıma. Naziye hanım anladığınız üzere Nazan hanımın ablası. Naziye hanım tam bir hanımefendi olmakla beraber biraz çekingen bir yapıya sahip. Naziye hanım el sanatlarının, yapma çiçek yapıcılığı dalında gayet yetenekli ve şu sıralar Biga’da bir numara. Naziye hanım mütavazi davransa da karşılaştırdığımız zaman, bu konuda uzmanlaşmış çoğu insandan daha yetenekli olduğunu görüyoruz.

Naziye hanımın girişimciliği, Nazan hanımın iş yeri olan Mossi  Kuaför’de başlıyor. Nazan hanım tahmin edersiniz ki işi dolayısı ile kadınlarla çok içli dışlı. Düğün, nişan, sünnet, davet derken kadınların geneliyle konuşma ortamında bulunuyor, kadınların şikayetlerini dinliyor. Naziye hanım ve Nazan hanım kuaför de vakit geçirdikçe özellikle Biga’da yapma çiçek yapımcılığının olmadığına ve kadınların bunu aradığını fark ediyorlar. Günümüz modası ve şartları göz önüne alındığında kadınlar, gelinliklerinde, saçlarında, ellerinde hatta takılarında bu çiçeklerden kullanıyor. Nazan ve Naziye hanım da bunu keşfederek denemeye karar vermişler. Naziye hanım bu konuda çekingen davransa da kız kardeşi Nazan hanım sürekli ona destek olarak onu bu konuda cesaretlendirmiş. Ablasının yeteneğine ve bu işi başarabileceğine güveni tammış. Velhasıl Naziye  hanım şuan da Biga’da ilk ve tek yapma çiçek yapıcısı. Kadınlar ona ihtiyaç duyuyor ve onun yetenekli ellerinden çıkan ürünleri severek satın alıyor. Herkesin zevkine uygun ürünü kendi marifetiyle birleştirerek harmanladığı ürün müşterileri tarafından son derece memnun yorumlar ve tepkiler alıyor. Öyle ki internet üzerinden bile satışlar gerçekleşmekte. İki kız kardeşte yeteneklerini sergiledikleri işlerinden son derece memnunlar.

Onlara işleri ve kadınlar hakkında sorular yönelttik verdikleri cevaplar ise gerçekten son derece içten ve güzeldi.

Bize kendinizden, işinizden ve bu işe nasıl başladığınızdan bahseder misiniz ?

Naziye Kuskan: Ben Naziye Kuskan, 20 Yıldır evli ve 1 çocuk annesiyim. Bu işe kardeşimin teşviği ile başladım desem yalan olmaz diye düşünüyorum. Biga’da böyle bir eksik fark ettik. Daha sonralarda kardeşim böyle bir yeteneğim olduğu konusunda beni sürekli cesaretlendirerek bu sektöre girmemi sağladı. Şuan da talepler üzerine yapma çiçek yapıyorum aldığım tepkilerde gayet olumlu. Satışlarım Mossi Kuaför ve İnternet aracılığıla yapılıyor. Şuan işimden son derece memnunum. Ben hobimi mesleğe çevirdim ve yaparken zevk alıyorum.

Nazan Bayrak: Ben Nazan Bayrak 33 yaşındayım 2 çocuk annesiyim, 10 yıldır Mossi Kuaför’ün işletmeciliğini yapıyorum. Çok aktif, yoğun, yorucu ve bir o kadar da eğlenceli, güzel bir işim var. Özellikle yaz döneminde ailemle pek vakit geçiremiyorum. Yine de hafta da bir gün en az onlara vakit ayırıyorum. Çocuklarım benim için her şeyden önemli. Hobilerim çok ama yapacak vaktim ne yazık ki yok. Sanıyorum ki benim hobim çalışmak. Ben çalışmayı seviyorum.

Mesleğinizin zor kısmı nedir?

Naziye Kuskan: Beğendirmek. Zevkler farklı ve insanlar maalesef kolay beğenmiyor. Yine de ne olursa olsun memnun etmek için bütün talepleri yerine getiriyoruz.

Nazan Bayrak: Kadınlar zor. Hemcinslerim zor insanlar ve memnun etmek her zaman mümkün olmuyor ama bunlar da bizim mesleğin tatlı yanları. Benim için bu mesleğin zor yanı artık eleman yetişmemesi. Ben çok zor şartlarda bu mesleği öğrendim, bizim zamanımızda şimdiki paralar ve imkanlar yoktu. İşe gelip giderken bile zorlanıyordum. Ama yine de pes etmedim ve bu işi öğrendim. Bizim sektör gelecek vadeden bir sektör. Artık kadınlar bakımlarına daha çok önem veriyorlar. Bırakın aylık bakımı, kadınlar artık günlük ve haftalıkta bakımlarını yaptırmaya dikkat ediyorlar. Fakat artık eleman yetişmiyor maalesef. Benim bu meslekte sıkıntı yaşadığım kısma gelirsek insanların vakitsiz davranması. Bizim de bir hayatımız var ve biz hiçbir zaman çıkış saatimizde çıkamıyoruz. Kapatırken gelen bir sürü kadın var. Keşke insanlar biraz buna dikkat etse. Biz dinlenemezsek iyi bir hizmet sunamayız ki.

İş ve Günlük hayattaki kişiliğiniz aynı mıdır yoksa farklı mı?

Nazan Bayrak: Günlük hayatta ne kadar rahat ve esnek bir insansam iş hayatımda onun tam tersi çok ayrıntıcı dikkatli ve mükemmeliyetçiyimdir. Yaptığım işi sürekli hakkıyla yapmaya çalışırım. Eğer ortaya çıkardığım işten ben memnun değilsem müşteriyi kesinlikle o koltuktan kaldırmam. İki kişiliğim tamamen çok farklı.

Başarı hikayen var mı?

Nazan Bayrak: Başarı hikayesi mi bilmiyorum ama kesinlikle azim hikayesi. Ben köyde yaşarken sırf bu işi öğrenebilmek ve yapabilmek için ulaşım çok zorken gidip geliyordum yeri geliyor yürüyordum. Otobüs saatleri yoktu.  Bizim işler kolay değildir. İnsanlara çok çıraklık edersin, karşılık beklemeden çok işini görürsün konu komşunun. Yıllarca hiç para almadan çalıştık çalıştığımız yerlerde. Babam verirdi harçlığımı. Şimdi başardığımı düşünüyorum çünkü sevdiğim işi yapıyorum ve kendime yeticek kadar kazandığımı düşünüyorum. Sanırım başarı bu ve benim hikayem de bu. Ama kesinlikle bu bir azim.

Kadınların iş hayatında olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Naziye Kuskan: Mükemmel bir şey. Bence her kadın çalışmalı. Bu tamamen özgüven. Çalışan kadınların kendine özgüveni geliyor ve hayata daha farklı bakmaya başlıyorlar. Bir şeyler üretmek ve kendi paranı kazanmak müthiş bir şey. Kadınlar yeteneklerinin farkına varıyor.

Nazan Bayrak: Çalışan kadın ve çalışmayan kadın kendini hemen belli ediyor. Çalışan kadınlar beni anlıyor. Kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması kadar güzel bir şey yok. Her zaman söylerim 1 tl olsun benim olsun. Kadınlar kesinlikle iş hayatında bulunmalı.

Eğer değiştirme şansınız olsa, insanlarda neyi değiştirirdiniz?

Naziye Kuskan: Kafa yapıları komple değişmeli ve gelişmeli bence. Değişikliğe ve gelişime açılmalı herkes, kalıplaşmış şeylerin dışına çıkılmalı artık ve buna kendi zihinlerimizden başlanmalı.

Nazan Bayrak: Boş zihniyetler ve boş kafalar değişsin, herkes empati yapmayı öğrenmeli.

Nazan hanım ve Naziye hanım sorularımızı bu şekilde cevapladılar. Sohbetlerinden aşırı zevk aldık. Hikayerinin bütün kadınlara ve hatta insanlara örnek olmasını diliyoruz. Ancak bir şeyleri istersek başarabiliriz. İstek ve azim beraberinde başarıyı getirir. Ve biliyoruz ki başarı her zaman insanı mutlu eder, gülümsetir.

Buse Duman

Biga Çarşamba Postası Gazetesi Muhabir&Metin Yazarı

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Semih Atıl Bigaspor’da
    »    
TDD’den Kent Konseyine Ziyaret
    »    
Tiryakilere Kötü Haber: Sigaraya Zam Geliyor!
    »    
BİKAD Kadın Kooperatifi Yerel Yönetim ve Örgütlenme Eğitimi Yaptı
    »    
Çanakkale İŞKUR Çan’da Uygulamalı Girişimcilik Kursu
    »    
Biga TSO Stratejik Plan Toplantısı Yapıldı
    »    
15 Temmuz Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi
    »    
Dondurmayı Isırarak Değil Ağızda Eriterek Tüketin
    »    
Geçen Yıl AR-GE’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık
    »    
Meyveleri Çürüten Sirke Sineğine “Sirkeli” Tuzak
    »    
15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı
    »    
2018 Dünya Kupası Şampiyonu Fransa
    »    
Başpehlivan Orhan Okulu Oldu
    »    
Biga’da Nohut Hasatı Hızlandı
    »    
15 Temmuz Destanı Şehitlikte Anıldı
    »    
ÇOMÜ’lü Akademisyen Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tarihî Alan’daki Bilgilendirme Tabelaları Yenilendi
    »    
Mesleki Eğitim Koordinasyon Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Başladı
    »    
Çanakkale AFAD’tan 37 Bin Kişiye Afet Eğitimi
    »    
Orman Yangınları Bilgilendirme Sunumu Gerçekleştirildi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Miniklerden Başkan Işık’a Sürpriz Doğum Günü
    »    
Çalışmak İçinen Çok Tercih Edilen Ülkeler Belli Oldu
    »    
İş Dünyası Temsilcileri Sorunu Buldu
    »    
Doğtaş Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
    »    
Adaspor’da Futbola Mola
    »    
LİMAK Uludağ Elektrik A.Ş. Genel Müdüründen Ziyaret
    »    
İŞKUR Biga Hizmet Merkezine Yeni Şube Müdürü Atandı
    »    
Sokak Köpeğinin Sırtını Kestiler
    »    
Çin Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
Senin İşin Ne Sayın Gökhan ?
    »    
Çanakkale Rotary Kulübü Devir Teslim Töreni
    »    
CEO’ların En Sık Yaptığı 10 Hata
    »    
Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı
    »    
Srebrenitsa Katliamı’nın 23. Anma Yılı
    »    
Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler
    »    
Geçmişten Geleceğe Uzanan Yol
    »    
Beton Bariyerlere Çarpan Araç Takla Attı
    »    
Bigaspor Yıllar Sonra Türkiye Kupasında
    »    
Başkan Işık: “Gözümüz Çocuklarımızın Üzerinde!”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (10)
    »    
Şampiyondan Ziyaretler
    »    
Şadan Doğan Külliye’deki Törene Katıldı
    »    
Acil Laboratuvar Hizmete Girdi
    »    
Yeni Kabinede Yer Almayan İsimler Kimler?
    »    
“Geçmişten Geleceğe Kilitbahir Kalesi” Semineri Gerçekleştirildi
    »    
Kadri Arslan Bigaspor’da
    »    
Karabiga’da Bir İlk
    »    
Kepez’de Ümit Besen ve Pamela Rüzgarı
    »    
Türkiye’de Her İki Bebekten Biri Sezaryen ile Doğuyor
    »    
Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor
    »    
Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Duyarlı Davranış
    »    
Karşıdan Karşıya Geçerken Otomobil Çarptı
    »    
Çanakkale’de 32 Kişi İhraç Edildi
    »    
Birlikten Kuvvet Doğacak
    »    
Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Biga Dernekler Platformu Toplantısı
    »    
Başkan Kaya Üzen Güven Tazeledi
    »    
Biga Halkından Yoğun Talep Var
    »    
Biga Belediyesi’nden Ev Temizliği Hizmeti
    »    
Çanakkale Belediyesin’den Dolandırıcılık Uyarısı!
    »    
Cüneyt Turan Adaspor’da
    »    
Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü Biga Kaymakamını Ziyaret Etti
    »    
TOBB Sigorta Acenteleri İl Delegeliği Seçimi Yapıldı
    »    
Kulüplerimize Destek Zamanı
    »    
ÇTSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Huzurevi Sakinleri, Belediye Halk Plajında
    »    
ÇTSO Yönetiminden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Ziyaret
    »    
Genç Çiftçi Projeleri Sahiplerini Bekliyor
    »    
Biga Belediyesi’nden Asker Paketi Projesi
    »    
Çanakkale Esnaf Odaları Birliğinde Mutur 2. Adam Oldu
    »    
Biga TSO Heyeti’nden Çanakkale Ziyaretleri
    »    
Biga´ya Tayland´tan Gelin Geldi
    »    
Biçerdöver Alev Aldı 1 Hertar Arazi Yandı
    »    
Türkiye’deki Araç Sayısı 23 Milyona Yaklaştı
    »    
Serbes: Türkiye’nin En Büyük İhracatçısı Olmayı İstiyoruz
    »    
Çanakkale Ticaret Borsasında Tanıtım Toplantısı yapıldı
    »    
Denize Girecekler Dikkat!
    »    
Kale Seramik’ten Tütünle Mücadele Eğitimi
    »    
Biga’lı İşverenler Çanakkale İşkur Müdürlüğünü Ziyaret Etti
    »    
Afad’dan Aşırı Sıcak Uyarısı
    »    
Biga’da Bir İlk
    »    
İlk Kez Laparoskopik Yöntemle Rektum Rezeksiyonu Yapıldı
    »    
Biga Ticaret Borsası Anaokulunun Temeli Atıldı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (9)
    »    
Emrah Duman Bigaspor’da
    »    
Doğtaş Şimdi de Beyrut’ta
    »    
Karabiga’da Muhteşem Kutlamalar
    »    
Bu Hizmeti Takdire Şayan
    »    
Firüz Erdil Rekora Koşuyor
    »    
Biga’da Düğünde Takı Kavgası
    »    
Din Adam Öldürmez!
    »    
Öğrenciler Sınavda, Veliler Dışarıda Ter Döktü
    »    
Biga AK Parti İlçe Teşkilatından Teşekkür
    »    
Yangında Mahsur Kalan Bebeği Vatandaşlar Kurtardı
    »    
Sefa Turan Bigaspor’da
    »    
Konut Dolandırıcıları Çanakkale’ye Dadandı
    »    
Biga 2018 Yükseköğretim Kurumları Toplantısı Yapıldı
    »    
10.Karabiga Priapos Deniz Festivali Başladı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Siyaset Değirmendir
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (10)
Kadir Atay
Hem Öneri Hem Yorum!
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0