Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga Karabiga Yol Çalışmaları Başladı      Biga Veteranlar Liderliği Sevdi      Karabiga:1 Adaspor:2      Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor      Öğrenciler İzleyenleri Büyüledi!      Mutur ve Ekibi Ziyaretlerde      Öz; “İlçe Kongrelerimiz Hayırlı Olsun”      Balık Hali’nin İnşaatı Devam Ediyor      İŞKUR’dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Müjde      Biga’da Kaza: 1 Yaralı      Veteranlar’a Gece Maçı       Taraftarlar Adaspor Antrenmanında       Çanakkale Tarım Alanında Büyümeye Devam Ediyor      Dikkat! Kuvvetli Yağış Gelecek      Başkan Kuzu Çan’ı Geliştirirken Güzelleştiriyor      Candan ve Özkan’ın İnceleme Faaliyetleri       Like Me Açıldı      Biga TSO Heyeti İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’ne Katıldı      Kılıçdaroğlu, FETÖ’den Besleniyor      Çanakkale Ticaret Borsası Heyeti Ödül Törenine Katıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her şey Cesaret Etmekle Başlar
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18


 ‘’Girişimcilik nedir?’’ Sorusunu hiç düşündünüz mü? Sahi nedir bu girişimcilik? Elinde olan bir sermaye ile çok fazla para kazanmaya başlamak mı? Hayır kesinlikle bu değil. Girişimcilik bir yerde yoktan var etmektir. Sıfıra yakından alıp, olmayanı yapmaktır.

Çarşamba Postası Gazetesi olarak Biga’da ‘’Girişimci’’ ruhlu insanları araştırmaya başladık.

Karşımıza çıkan isimler ise Nazan ve Naziye kız kardeşler oldu.

Nazan hanım yani küçük kız kardeş, çocukluktan beri kuaförlüğe ilgi duymuş yıllarca emek vermiş ve kendi dükkanını kendi çabalarıyla açan bir kadın. Daha küçük yaşta kendini, kendi isteği dahilin de kuaför salonunda çalışmaya adayan Nazan hanım, örnek teşkil eden atılımcı kadınlarımızdan. Şu zamanlarda emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyoruz çünkü Nazan hanımın işlettiği Mossi Kuaför, kadınlar arasında Biga’da en çok tercih edilen kuaförlerde ilk sıralarda. Etraftan dinlediklerimiz, gördüklerimiz doğrultusunda Nazan hanımın işinde titiz, yetenekli ve tecrübeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki ropörtaj için bile gittiğimiz sırada yanımızda sürekli oturamadı müşterileriyle bire bir ilgilenmeye titizlik gösterdi.

Gelelim Naziye hanıma. Naziye hanım anladığınız üzere Nazan hanımın ablası. Naziye hanım tam bir hanımefendi olmakla beraber biraz çekingen bir yapıya sahip. Naziye hanım el sanatlarının, yapma çiçek yapıcılığı dalında gayet yetenekli ve şu sıralar Biga’da bir numara. Naziye hanım mütavazi davransa da karşılaştırdığımız zaman, bu konuda uzmanlaşmış çoğu insandan daha yetenekli olduğunu görüyoruz.

Naziye hanımın girişimciliği, Nazan hanımın iş yeri olan Mossi  Kuaför’de başlıyor. Nazan hanım tahmin edersiniz ki işi dolayısı ile kadınlarla çok içli dışlı. Düğün, nişan, sünnet, davet derken kadınların geneliyle konuşma ortamında bulunuyor, kadınların şikayetlerini dinliyor. Naziye hanım ve Nazan hanım kuaför de vakit geçirdikçe özellikle Biga’da yapma çiçek yapımcılığının olmadığına ve kadınların bunu aradığını fark ediyorlar. Günümüz modası ve şartları göz önüne alındığında kadınlar, gelinliklerinde, saçlarında, ellerinde hatta takılarında bu çiçeklerden kullanıyor. Nazan ve Naziye hanım da bunu keşfederek denemeye karar vermişler. Naziye hanım bu konuda çekingen davransa da kız kardeşi Nazan hanım sürekli ona destek olarak onu bu konuda cesaretlendirmiş. Ablasının yeteneğine ve bu işi başarabileceğine güveni tammış. Velhasıl Naziye  hanım şuan da Biga’da ilk ve tek yapma çiçek yapıcısı. Kadınlar ona ihtiyaç duyuyor ve onun yetenekli ellerinden çıkan ürünleri severek satın alıyor. Herkesin zevkine uygun ürünü kendi marifetiyle birleştirerek harmanladığı ürün müşterileri tarafından son derece memnun yorumlar ve tepkiler alıyor. Öyle ki internet üzerinden bile satışlar gerçekleşmekte. İki kız kardeşte yeteneklerini sergiledikleri işlerinden son derece memnunlar.

Onlara işleri ve kadınlar hakkında sorular yönelttik verdikleri cevaplar ise gerçekten son derece içten ve güzeldi.

Bize kendinizden, işinizden ve bu işe nasıl başladığınızdan bahseder misiniz ?

Naziye Kuskan: Ben Naziye Kuskan, 20 Yıldır evli ve 1 çocuk annesiyim. Bu işe kardeşimin teşviği ile başladım desem yalan olmaz diye düşünüyorum. Biga’da böyle bir eksik fark ettik. Daha sonralarda kardeşim böyle bir yeteneğim olduğu konusunda beni sürekli cesaretlendirerek bu sektöre girmemi sağladı. Şuan da talepler üzerine yapma çiçek yapıyorum aldığım tepkilerde gayet olumlu. Satışlarım Mossi Kuaför ve İnternet aracılığıla yapılıyor. Şuan işimden son derece memnunum. Ben hobimi mesleğe çevirdim ve yaparken zevk alıyorum.

Nazan Bayrak: Ben Nazan Bayrak 33 yaşındayım 2 çocuk annesiyim, 10 yıldır Mossi Kuaför’ün işletmeciliğini yapıyorum. Çok aktif, yoğun, yorucu ve bir o kadar da eğlenceli, güzel bir işim var. Özellikle yaz döneminde ailemle pek vakit geçiremiyorum. Yine de hafta da bir gün en az onlara vakit ayırıyorum. Çocuklarım benim için her şeyden önemli. Hobilerim çok ama yapacak vaktim ne yazık ki yok. Sanıyorum ki benim hobim çalışmak. Ben çalışmayı seviyorum.

Mesleğinizin zor kısmı nedir?

Naziye Kuskan: Beğendirmek. Zevkler farklı ve insanlar maalesef kolay beğenmiyor. Yine de ne olursa olsun memnun etmek için bütün talepleri yerine getiriyoruz.

Nazan Bayrak: Kadınlar zor. Hemcinslerim zor insanlar ve memnun etmek her zaman mümkün olmuyor ama bunlar da bizim mesleğin tatlı yanları. Benim için bu mesleğin zor yanı artık eleman yetişmemesi. Ben çok zor şartlarda bu mesleği öğrendim, bizim zamanımızda şimdiki paralar ve imkanlar yoktu. İşe gelip giderken bile zorlanıyordum. Ama yine de pes etmedim ve bu işi öğrendim. Bizim sektör gelecek vadeden bir sektör. Artık kadınlar bakımlarına daha çok önem veriyorlar. Bırakın aylık bakımı, kadınlar artık günlük ve haftalıkta bakımlarını yaptırmaya dikkat ediyorlar. Fakat artık eleman yetişmiyor maalesef. Benim bu meslekte sıkıntı yaşadığım kısma gelirsek insanların vakitsiz davranması. Bizim de bir hayatımız var ve biz hiçbir zaman çıkış saatimizde çıkamıyoruz. Kapatırken gelen bir sürü kadın var. Keşke insanlar biraz buna dikkat etse. Biz dinlenemezsek iyi bir hizmet sunamayız ki.

İş ve Günlük hayattaki kişiliğiniz aynı mıdır yoksa farklı mı?

Nazan Bayrak: Günlük hayatta ne kadar rahat ve esnek bir insansam iş hayatımda onun tam tersi çok ayrıntıcı dikkatli ve mükemmeliyetçiyimdir. Yaptığım işi sürekli hakkıyla yapmaya çalışırım. Eğer ortaya çıkardığım işten ben memnun değilsem müşteriyi kesinlikle o koltuktan kaldırmam. İki kişiliğim tamamen çok farklı.

Başarı hikayen var mı?

Nazan Bayrak: Başarı hikayesi mi bilmiyorum ama kesinlikle azim hikayesi. Ben köyde yaşarken sırf bu işi öğrenebilmek ve yapabilmek için ulaşım çok zorken gidip geliyordum yeri geliyor yürüyordum. Otobüs saatleri yoktu.  Bizim işler kolay değildir. İnsanlara çok çıraklık edersin, karşılık beklemeden çok işini görürsün konu komşunun. Yıllarca hiç para almadan çalıştık çalıştığımız yerlerde. Babam verirdi harçlığımı. Şimdi başardığımı düşünüyorum çünkü sevdiğim işi yapıyorum ve kendime yeticek kadar kazandığımı düşünüyorum. Sanırım başarı bu ve benim hikayem de bu. Ama kesinlikle bu bir azim.

Kadınların iş hayatında olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Naziye Kuskan: Mükemmel bir şey. Bence her kadın çalışmalı. Bu tamamen özgüven. Çalışan kadınların kendine özgüveni geliyor ve hayata daha farklı bakmaya başlıyorlar. Bir şeyler üretmek ve kendi paranı kazanmak müthiş bir şey. Kadınlar yeteneklerinin farkına varıyor.

Nazan Bayrak: Çalışan kadın ve çalışmayan kadın kendini hemen belli ediyor. Çalışan kadınlar beni anlıyor. Kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması kadar güzel bir şey yok. Her zaman söylerim 1 tl olsun benim olsun. Kadınlar kesinlikle iş hayatında bulunmalı.

Eğer değiştirme şansınız olsa, insanlarda neyi değiştirirdiniz?

Naziye Kuskan: Kafa yapıları komple değişmeli ve gelişmeli bence. Değişikliğe ve gelişime açılmalı herkes, kalıplaşmış şeylerin dışına çıkılmalı artık ve buna kendi zihinlerimizden başlanmalı.

Nazan Bayrak: Boş zihniyetler ve boş kafalar değişsin, herkes empati yapmayı öğrenmeli.

Nazan hanım ve Naziye hanım sorularımızı bu şekilde cevapladılar. Sohbetlerinden aşırı zevk aldık. Hikayerinin bütün kadınlara ve hatta insanlara örnek olmasını diliyoruz. Ancak bir şeyleri istersek başarabiliriz. İstek ve azim beraberinde başarıyı getirir. Ve biliyoruz ki başarı her zaman insanı mutlu eder, gülümsetir.

Buse Duman

Biga Çarşamba Postası Gazetesi Muhabir&Metin Yazarı

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Biga Karabiga Yol Çalışmaları Başladı
    »    
Biga Veteranlar Liderliği Sevdi
    »    
Karabiga:1 Adaspor:2
    »    
Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor
    »    
Öğrenciler İzleyenleri Büyüledi!
    »    
Mutur ve Ekibi Ziyaretlerde
    »    
Balık Hali’nin İnşaatı Devam Ediyor
    »    
İŞKUR’dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Müjde
    »    
Biga’da Kaza: 1 Yaralı
    »    
Çanakkale Tarım Alanında Büyümeye Devam Ediyor
    »    
Dikkat! Kuvvetli Yağış Gelecek
    »    
Başkan Kuzu Çan’ı Geliştirirken Güzelleştiriyor
    »    
Like Me Açıldı
    »    
Biga TSO Heyeti İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’ne Katıldı
    »    
Çanakkale Ticaret Borsası Heyeti Ödül Törenine Katıldı
    »    
CHP Yerel Seçim Hazırlıklarına Erken Başladı
    »    
Biga Meslek Yüksekokulunda Konferans Düzenlendi
    »    
Her Şey Vatan İçin!
    »    
Abisini Tüfekle Vurdu, Polise Direniyor!
    »    
Hüseyin Onan İlkokulu’ndan Yerli Malı Haftası
    »    
Demirbaş’tan Biga Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’na Adaylık
    »    
Çanakkale İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine Sunum
    »    
Çanakkale Köprüsü, 288 Kilometrelik Rüzgara Dayanıklı
    »    
Başkanlar Arası Örnek Dayanışma
    »    
Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Mutabakatla Sonuçlandı
    »    
Biga Belediyesi’nden Yerli Malı Bilinci
    »    
İzmir Karayolunda Kaza TIR ve Traktör Çarpıştı: 1 Yaralı
    »    
Öz: Mevsimlik Orman İşçileri Ne Zaman Kadroya Alınacak?
    »    
Kitap Okuma Etkinliği’nde Ödüller Sahiplerini Buldu
    »    
Biga Yüreğine Kurban Ağam
    »    
Biga TSO’ da Girişimcilik Sertifikaları Törenle Verildi
    »    
Sağlıklı Yaşam Aracı Kumkalede
    »    
Çarşamba Postasından Nurettin Taşar TBMM’de
    »    
Balıklıçeşme Ortaokulunda Eren’in Adı Yaşayacak
    »    
Hz. Mevlana İçin Şeb-İ Arus Töreni
    »    
Koyuncu Biga’nın Gururu Oldu
    »    
Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı
    »    
Doğtaş’ta Yılsonu Fırsatları
    »    
Ferhangi Şeyler 30 Yaşında Ertelendi
    »    
Şiddetli Lodos Tekneyi Batırdı
    »    
Biga TSO Sertifika Töreni ve Meclis Toplantısı
    »    
Mav-i (Mobil Avukat İletişim) Sistemi Çanakkale Barosu’nda
    »    
Mahalleli Kadınlardan Pastalı Teşekkür
    »    
ÇANAKKALE İŞKUR Engelli İş Arayan – İşveren Görüşme Günleri Düzenliyor
    »    
CHP’li Erkek: “İktidar Gökçeada’yı Siyanürlü Ada Haline Getirmek İstiyor”
    »    
Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor
    »    
Sulama Projesinde İlk Adım Atıldı
    »    
CHP Gençlik Kolları’ndan Başkan Işık’a Ziyaret
    »    
Öğrencilerden Farkındalık Günü
    »    
Ahmet Şahin: “Belediyesini Bilmeyen Başkan”
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya Turkishtime Dergisi’nde!
    »    
Çanakkale Barosu Başkanlar Toplantısı Geçekleştirdi
    »    
Biga TSO, 2018-2021 Stratejik Planını Hazırlıyor
    »    
BİSEV Yardım Gecesi Düzenledi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (18)
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Derneği’nden Şehitliğe Ziyaret
    »    
Zeynep Bodur’dan Öğrencilere Konferans
    »    
Tümsek’ten Önemli Açıklama
    »    
Biga’da Şeb-İ Arus Töreni Yapılacak
    »    
Çocuklar İbi İle Eğlendi
    »    
Çanakkale Elden Gidiyor.. Uyumayın Beyler!
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Erkan Yaşar "Esnaf Oda Başkanlığına Adayım"
    »    
Tarihî Alan Başkanlığı Standı Fuarın Gözdesi Oldu
    »    
Biga’da Motosiklet Kazası: 1 Yaralı
    »    
Çarşı Camii Yeni Şadırvanı Hizmete Girdi
    »    
Biga TSO Yönetimi Demko Fabrikasını Ziyaret Etti
    »    
Çanakkale Ziraat Odası Aralık Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Başkan Işık, Engelliler Günü’nde 2 Proje Açıkladı
    »    
Kudüs için Basın Açıklamaları
    »    
Doğtaş ve Kelebek Mobilya Ödüle Doymuyor
    »    
2017 İzmir Travel Turkey Fuarı’nın Yıldızı “Troıa” Oldu
    »    
Dikkat! Fırtına Geliyor
    »    
Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu
    »    
Çanakkale’de Eyleme Dikkat Çekmek İçin Eylem
    »    
Zor Günlerin Başkanı Gönüllerde Taht Kuruyor
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Biga TSO Yönetimi Karabiga’da Ziyaretlerde Bulundu
    »    
Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mevlid-i Nebi Programı
    »    
Huzurevi’nden Davet !
    »    
İbi, Baldiyar serüvenleri ile Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde
    »    
Çanakkale’de Sağlık Yatırımları Son Dönemde Hız Kazandı
    »    
Biga CHP Gençlik Kolları Seçimi Yapıldı
    »    
“Sektörünün En Beğenilen Şirketi” Doğtaş
    »    
“Biz Vereceğimiz Desteğin Arkasındayız “ Masayı Devirip Kalkan CHP’dir”
    »    
Duvarı Delip Kuyumcuyu Soyanlar Yakalandı
    »    
Güç Birliği Platformundan Kadınlara Özel Program
    »    
TBMM Başkanlık Divanı CHP’li Üyeler Anıtkabiri ziyaret Etti
    »    
Biga’ya Fakülte Müjdesi
    »    
Mezarlık Satışı İddiasına ‘Satış Yok’ Yanıtı
    »    
Biga Çarşamba Postası Gazetesi Türkiye’yi Salladı
    »    
Kemer Köyü Muhtarı Son Kez Uyardı
    »    
Bigalıların Güzellik Durağı: İnova
    »    
Çanakkale Ziraat Odasından AK Parti Merkez İlçe’ye ziyaret
    »    
Biga 144. STP Toplantısını Yaptı
    »    
Kahveciler Odasından Ziyaret
    »    
ŞOK ŞOK ŞOK! Aziz Yıldırım Aykut Kocaman’ın Aracını Satın Aldı
    »    
Nazif Hoca İçin Mevlid Okutuldu
    »    
Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
ÇTSO ve KOSGEB İşbirliğinde Girişimcilik Eğitimleri Devam Ediyor
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (18)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Alt Yapı… Alt Yapı… Alt Yapı…
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0