Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : “Mutköy” Mutluluğunu Geri Aldı      “Bölücü Referanduma Hayır!”      Soldan Kulplu Fincan      Ahilik Haftası Programı Yapıldı      Facia Gibi Kaza Minibüsler Çarpıştı: 41 Yaralı      Çiftçimizin Gelirini Arttıracak, Yüzünü Güldürecek      Polis Olay Bülteni      Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Ahilik Haftası Programına Katıldı      Biga Kaymakamı’na Ziyaret      FETÖ Soruşturması Biga’ya Uzandı      Biga’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlenecek      İlköğretim Haftası Yeniceköy Okulunda Kutlandı      Biga’da Çeltik Hasadı Başladı      Beklenen Temel Atıldı      Doğtaş’tan Okula Dönüş Kampanyası      Çanakkale Barosu’ndan Ziyaret      Biga TSO ile İİBF İşbirliği Protokolü İmzaladı      Polis Olay Bülteni      Kurtuluş Etkinliklerinde Mücadele       Üroloji’de Bir İlk!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her şey Cesaret Etmekle Başlar
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18


 ‘’Girişimcilik nedir?’’ Sorusunu hiç düşündünüz mü? Sahi nedir bu girişimcilik? Elinde olan bir sermaye ile çok fazla para kazanmaya başlamak mı? Hayır kesinlikle bu değil. Girişimcilik bir yerde yoktan var etmektir. Sıfıra yakından alıp, olmayanı yapmaktır.

Çarşamba Postası Gazetesi olarak Biga’da ‘’Girişimci’’ ruhlu insanları araştırmaya başladık.

Karşımıza çıkan isimler ise Nazan ve Naziye kız kardeşler oldu.

Nazan hanım yani küçük kız kardeş, çocukluktan beri kuaförlüğe ilgi duymuş yıllarca emek vermiş ve kendi dükkanını kendi çabalarıyla açan bir kadın. Daha küçük yaşta kendini, kendi isteği dahilin de kuaför salonunda çalışmaya adayan Nazan hanım, örnek teşkil eden atılımcı kadınlarımızdan. Şu zamanlarda emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyoruz çünkü Nazan hanımın işlettiği Mossi Kuaför, kadınlar arasında Biga’da en çok tercih edilen kuaförlerde ilk sıralarda. Etraftan dinlediklerimiz, gördüklerimiz doğrultusunda Nazan hanımın işinde titiz, yetenekli ve tecrübeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki ropörtaj için bile gittiğimiz sırada yanımızda sürekli oturamadı müşterileriyle bire bir ilgilenmeye titizlik gösterdi.

Gelelim Naziye hanıma. Naziye hanım anladığınız üzere Nazan hanımın ablası. Naziye hanım tam bir hanımefendi olmakla beraber biraz çekingen bir yapıya sahip. Naziye hanım el sanatlarının, yapma çiçek yapıcılığı dalında gayet yetenekli ve şu sıralar Biga’da bir numara. Naziye hanım mütavazi davransa da karşılaştırdığımız zaman, bu konuda uzmanlaşmış çoğu insandan daha yetenekli olduğunu görüyoruz.

Naziye hanımın girişimciliği, Nazan hanımın iş yeri olan Mossi  Kuaför’de başlıyor. Nazan hanım tahmin edersiniz ki işi dolayısı ile kadınlarla çok içli dışlı. Düğün, nişan, sünnet, davet derken kadınların geneliyle konuşma ortamında bulunuyor, kadınların şikayetlerini dinliyor. Naziye hanım ve Nazan hanım kuaför de vakit geçirdikçe özellikle Biga’da yapma çiçek yapımcılığının olmadığına ve kadınların bunu aradığını fark ediyorlar. Günümüz modası ve şartları göz önüne alındığında kadınlar, gelinliklerinde, saçlarında, ellerinde hatta takılarında bu çiçeklerden kullanıyor. Nazan ve Naziye hanım da bunu keşfederek denemeye karar vermişler. Naziye hanım bu konuda çekingen davransa da kız kardeşi Nazan hanım sürekli ona destek olarak onu bu konuda cesaretlendirmiş. Ablasının yeteneğine ve bu işi başarabileceğine güveni tammış. Velhasıl Naziye  hanım şuan da Biga’da ilk ve tek yapma çiçek yapıcısı. Kadınlar ona ihtiyaç duyuyor ve onun yetenekli ellerinden çıkan ürünleri severek satın alıyor. Herkesin zevkine uygun ürünü kendi marifetiyle birleştirerek harmanladığı ürün müşterileri tarafından son derece memnun yorumlar ve tepkiler alıyor. Öyle ki internet üzerinden bile satışlar gerçekleşmekte. İki kız kardeşte yeteneklerini sergiledikleri işlerinden son derece memnunlar.

Onlara işleri ve kadınlar hakkında sorular yönelttik verdikleri cevaplar ise gerçekten son derece içten ve güzeldi.

Bize kendinizden, işinizden ve bu işe nasıl başladığınızdan bahseder misiniz ?

Naziye Kuskan: Ben Naziye Kuskan, 20 Yıldır evli ve 1 çocuk annesiyim. Bu işe kardeşimin teşviği ile başladım desem yalan olmaz diye düşünüyorum. Biga’da böyle bir eksik fark ettik. Daha sonralarda kardeşim böyle bir yeteneğim olduğu konusunda beni sürekli cesaretlendirerek bu sektöre girmemi sağladı. Şuan da talepler üzerine yapma çiçek yapıyorum aldığım tepkilerde gayet olumlu. Satışlarım Mossi Kuaför ve İnternet aracılığıla yapılıyor. Şuan işimden son derece memnunum. Ben hobimi mesleğe çevirdim ve yaparken zevk alıyorum.

Nazan Bayrak: Ben Nazan Bayrak 33 yaşındayım 2 çocuk annesiyim, 10 yıldır Mossi Kuaför’ün işletmeciliğini yapıyorum. Çok aktif, yoğun, yorucu ve bir o kadar da eğlenceli, güzel bir işim var. Özellikle yaz döneminde ailemle pek vakit geçiremiyorum. Yine de hafta da bir gün en az onlara vakit ayırıyorum. Çocuklarım benim için her şeyden önemli. Hobilerim çok ama yapacak vaktim ne yazık ki yok. Sanıyorum ki benim hobim çalışmak. Ben çalışmayı seviyorum.

Mesleğinizin zor kısmı nedir?

Naziye Kuskan: Beğendirmek. Zevkler farklı ve insanlar maalesef kolay beğenmiyor. Yine de ne olursa olsun memnun etmek için bütün talepleri yerine getiriyoruz.

Nazan Bayrak: Kadınlar zor. Hemcinslerim zor insanlar ve memnun etmek her zaman mümkün olmuyor ama bunlar da bizim mesleğin tatlı yanları. Benim için bu mesleğin zor yanı artık eleman yetişmemesi. Ben çok zor şartlarda bu mesleği öğrendim, bizim zamanımızda şimdiki paralar ve imkanlar yoktu. İşe gelip giderken bile zorlanıyordum. Ama yine de pes etmedim ve bu işi öğrendim. Bizim sektör gelecek vadeden bir sektör. Artık kadınlar bakımlarına daha çok önem veriyorlar. Bırakın aylık bakımı, kadınlar artık günlük ve haftalıkta bakımlarını yaptırmaya dikkat ediyorlar. Fakat artık eleman yetişmiyor maalesef. Benim bu meslekte sıkıntı yaşadığım kısma gelirsek insanların vakitsiz davranması. Bizim de bir hayatımız var ve biz hiçbir zaman çıkış saatimizde çıkamıyoruz. Kapatırken gelen bir sürü kadın var. Keşke insanlar biraz buna dikkat etse. Biz dinlenemezsek iyi bir hizmet sunamayız ki.

İş ve Günlük hayattaki kişiliğiniz aynı mıdır yoksa farklı mı?

Nazan Bayrak: Günlük hayatta ne kadar rahat ve esnek bir insansam iş hayatımda onun tam tersi çok ayrıntıcı dikkatli ve mükemmeliyetçiyimdir. Yaptığım işi sürekli hakkıyla yapmaya çalışırım. Eğer ortaya çıkardığım işten ben memnun değilsem müşteriyi kesinlikle o koltuktan kaldırmam. İki kişiliğim tamamen çok farklı.

Başarı hikayen var mı?

Nazan Bayrak: Başarı hikayesi mi bilmiyorum ama kesinlikle azim hikayesi. Ben köyde yaşarken sırf bu işi öğrenebilmek ve yapabilmek için ulaşım çok zorken gidip geliyordum yeri geliyor yürüyordum. Otobüs saatleri yoktu.  Bizim işler kolay değildir. İnsanlara çok çıraklık edersin, karşılık beklemeden çok işini görürsün konu komşunun. Yıllarca hiç para almadan çalıştık çalıştığımız yerlerde. Babam verirdi harçlığımı. Şimdi başardığımı düşünüyorum çünkü sevdiğim işi yapıyorum ve kendime yeticek kadar kazandığımı düşünüyorum. Sanırım başarı bu ve benim hikayem de bu. Ama kesinlikle bu bir azim.

Kadınların iş hayatında olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Naziye Kuskan: Mükemmel bir şey. Bence her kadın çalışmalı. Bu tamamen özgüven. Çalışan kadınların kendine özgüveni geliyor ve hayata daha farklı bakmaya başlıyorlar. Bir şeyler üretmek ve kendi paranı kazanmak müthiş bir şey. Kadınlar yeteneklerinin farkına varıyor.

Nazan Bayrak: Çalışan kadın ve çalışmayan kadın kendini hemen belli ediyor. Çalışan kadınlar beni anlıyor. Kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması kadar güzel bir şey yok. Her zaman söylerim 1 tl olsun benim olsun. Kadınlar kesinlikle iş hayatında bulunmalı.

Eğer değiştirme şansınız olsa, insanlarda neyi değiştirirdiniz?

Naziye Kuskan: Kafa yapıları komple değişmeli ve gelişmeli bence. Değişikliğe ve gelişime açılmalı herkes, kalıplaşmış şeylerin dışına çıkılmalı artık ve buna kendi zihinlerimizden başlanmalı.

Nazan Bayrak: Boş zihniyetler ve boş kafalar değişsin, herkes empati yapmayı öğrenmeli.

Nazan hanım ve Naziye hanım sorularımızı bu şekilde cevapladılar. Sohbetlerinden aşırı zevk aldık. Hikayerinin bütün kadınlara ve hatta insanlara örnek olmasını diliyoruz. Ancak bir şeyleri istersek başarabiliriz. İstek ve azim beraberinde başarıyı getirir. Ve biliyoruz ki başarı her zaman insanı mutlu eder, gülümsetir.

Buse Duman

Biga Çarşamba Postası Gazetesi Muhabir&Metin Yazarı

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
“Mutköy” Mutluluğunu Geri Aldı
    »    
Soldan Kulplu Fincan
    »    
Ahilik Haftası Programı Yapıldı
    »    
Facia Gibi Kaza Minibüsler Çarpıştı: 41 Yaralı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Ahilik Haftası Programına Katıldı
    »    
Biga Kaymakamı’na Ziyaret
    »    
FETÖ Soruşturması Biga’ya Uzandı
    »    
Biga’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlenecek
    »    
İlköğretim Haftası Yeniceköy Okulunda Kutlandı
    »    
Biga’da Çeltik Hasadı Başladı
    »    
Beklenen Temel Atıldı
    »    
Doğtaş’tan Okula Dönüş Kampanyası
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Ziyaret
    »    
Biga TSO ile İİBF İşbirliği Protokolü İmzaladı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Kurtuluş Etkinliklerinde Mücadele
    »    
Üroloji’de Bir İlk!
    »    
Çanakkale’de FETÖ Operasyonu
    »    
Körfez GYO, Kelebek Mobilya’yı Tercih Etti
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz;
    »    
Başkan Kuzu İlk Ders Zilinde Miniklerin Yanındaydı
    »    
Çan, Kurtuluş Etkinliklerine Hazırlanıyor
    »    
Şadan Doğan’dan Ahilik Haftası Mesajı
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesinden Büyük Adım
    »    
Biga Musiki Derneği Yeni Sezona Hazır
    »    
Gaziler Günü Etkinlikleri Gerçekleşti
    »    
Biga Fenerbahçeliler Derneğinden Hoş geldin Ziyareti
    »    
Belediye Meydanı’nda 10 Binden Fazla Bigalı Kurtuluş Coşkusunu Yaşadı
    »    
Okul Çağı Çocukları İçin Sağlıklı Beslenme
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (6)
    »    
Başkan Işık’tan Öğrencilere Sürpriz Hediye
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Seçimler Öncesi ÇTSO Karıştı!
    »    
Öğrenci Servislerine Sıkı Denetim
    »    
Orman Alanlarına Giriş Yasağı
    »    
Adaspor Kampa Girdi
    »    
Biga FB’den Bigaspor’a Destek
    »    
Biga’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Kutlandı
    »    
Enflasyon Yüzde 10.. GESTAŞ Zammı Yüzde 50
    »    
Daha Fazla Nöbetçi Eczane
    »    
Doğtaş Ve Kelebek Mobilya’dan Ege’de Mağaza Atağı
    »    
Kodlama ve Robotiği Tüm Çocuklar Öğrenecek
    »    
Rus Tarım Bakan Yardımcısı Çanakkale Ürünlerine Büyük İlgi Gösterdi
    »    
Doğtaş Piknikte
    »    
Bu Yarışmaları Kaçıranlar Üzülecek
    »    
Gencecik Bir Can Daha...
    »    
Erdekspor 0- Bigaspor 1
    »    
Deniz’den Erkekliğe İlk Adım
    »    
Kaşdemir Açıkladı! İşte Yangının Sebebi
    »    
Çalışmalar Sürüyor
    »    
Emir Ata-Doruk Karan Hep Birlikte
    »    
AK Parti Kongre Sürecinde Sıra Biga’da
    »    
Okulların Saatleri Değişti!
    »    
Narkotik İş Başında
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Efemre Market Müşterilerini Bekliyor
    »    
Atanma Kurası Sonuçları Açıklandı
    »    
Artık Kuşlarında Sıcak Bir Yuvası Var!
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ’Ün…
    »    
Karadağ: ‘’Unutmayın Ki Kör Kendinden Pay Biçer’’
    »    
3 Unsur Dikkatsizlikle Birleşti Az Kalsın Can Alıyordu
    »    
Öğrencilere Dev Proje!
    »    
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular Sığdırdık, Büyümek Zorunda Kaldılar
    »    
Biga’nın Kanayan Yarası
    »    
Kaptanlar Un Tanıtımlarda
    »    
Allah Korudu!
    »    
ASAYİŞ
    »    
18 Eylül Pazartesi Günü Okullar Tatil mi?
    »    
Termik Santrale Onay mı Geliyor?
    »    
Doğtaş ve Kelebek Reklam Ajansını Seçti
    »    
Organ Nakli Koordinasyon Biriminden Cenevre Çıkarması
    »    
Çocuklar İstiyor Başkan Kuzu Yapıyor
    »    
Biga TSO’da 18.Dönem Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi
    »    
Çan Baraj ve Sulama Projesi Sonuçlanıyor
    »    
Biga TSO’dan Başsavcı Soytürk’e Ziyaret
    »    
Bigaspor Araba Çekilişi Yapıyor
    »    
Devlet Hastanesinde İntihar Girişimi
    »    
Basından Kaymakam Can’a Hoş Geldin Ziyareti
    »    
Pazaryerinden Tabakhanelere, Her Sorunun Yanıtı Bu Haberde!
    »    
CHP İlçe Başkanı Ceylan Sorularına Cevap Arıyor
    »    
Gelin Komşularınız Gibi Juri de Takdir Etsin
    »    
Cumhurbaşkanı’ndan Adnan Pastırmacı’ya Ödül
    »    
Davut Doğan 18 Eylül’de Çanakkale Kolejinde
    »    
Adaspor Yine Sahalarda
    »    
"Bu Yıl Ticaret ve Sanayi Fuarı Yapılmayacak"
    »    
Yılın Son Meyvesi Hünnap Çarşamba Pazarı’nda
    »    
TSO’dan Yeni Kaymakam Can’a Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
Kaptanlar Un Katar’da
    »    
İl Özel İdare Avukatlarından Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
AK Parti’den Yeni Kaymakam Can’a Ziyaret
    »    
Memur Olmak için KPSS Yetmiyor, AKPSS’ ye Girmen Gerekiyor
    »    
Çanakkale İl Müdürlüğünden Basın Toplantısı
    »    
Elektrikler Kesilecek
    »    
17 İşletme Bu Yıl 500 Bin Küçükbaş Hayvan Derisi İşledi
    »    
Çanakkale ‘ye Yeni Uzman Hekim Atandı
    »    
Doğan: "Çanakkaleli Bir İş Adamı Olmalı"
    »    
Adaspor’da Bir İlk
    »    
Toyota Plaza Aydoğan’ a Test Sürüşüne Gelin Toyota C-Hr’ı İndirimli Alın
    »    
Son Dakika: 95. yıl Değişikliği
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Ey İnsan! Sen Sevmek İçin Yaratılmışsın!
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular Sığdırdık, Büyümek Zorunda Kaldılar
Alaattin Akçal
Biga Şehidini Unuttu: Jan.Er. Mehmet Özer
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (6)
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Soldan Kulplu Fincan
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Yeni Sezon Yeni Umutlar
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Bu Savaşı Sen Kazanacaksın Seher!
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0