Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Vefat ve Başsağlığı      Çanakkale Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Açıklama      Tevfikiye Köyünde Ev Pansiyonculuğu Eğitimleri Tamamlandı      TANAP’ın 2. Hibe Dönemi İmza Töreni Gerçekleşti      Gazetemiz Bu Hafta Cuma Günü Dağıtılacak      TZOB Genel Başkanı Bayraktardan Açıklama       Çanakkale Devlet Hastanesinde Endokrinoloji Uzmanı Göreve Başladı      Güç Birliği, Gücüne Güç Kattı       Biga’da Dev Altyapı Çalışması Başladı      Çanakkale Valiliği Kurban Bayramı Toplantısı Yapıldı      Yine Malum Yer Yine Kaza      Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Anlamlı Yarışma      Gültekin Yıldız’dan Açıklama      Çalışan Kazanacak, Gümüşçay Kazanacak      Şehit Yarbay’ın 103. Yıldönümü Törenle Anıldı      Bigaspor Yaz Futbol Okulu Sona Erdi      Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanından Açıklama      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (15)      Aysun ile Fevzi’nin Mutlu Günü      Çanakkale Baro Başkanı Aydın’da Başkanlar Toplantısına Katıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
28 Mart 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18


Başkanlarımızla röportajlarımız devam ediyor. Sırada ki başkanımız Biga Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Zekai Baş. Kendisine bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor sorularımıza başlıyoruz.

Zekai Baş kimdir?

Zekai baş 1961 yılında doğdu, orta okul ve liseyi Biga’da okumuş üniversiteyi Sakarya’da Endüstri Mühendisliği bölümünde okudu.

Kendi iş yeri olan akaryakıt bayiliğinde abisi ile birlikte iş hayatına atıldı.

1kız 1 erkek çocuk ve 1toruna sahip.

Yem, tavukçuluk, akaryakıt, inşaat alanlarında iş faaliyetleri göstermekte. Bu sektörlerin hepsinde aile şirketi olarak hareket etmekte.

Ayrıca Biga Sanayici İş Adamları Derneğinde 9 senelik görev süresi mevcut. Aynı zamanda Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis üyeliği yapmaya devam ediyor.

BİSİAD Çalışmaları ve Faaliyetleri, Ayrıca geçmişten günümüze Biga ve Güncel konular…

1992 Yılında “Genç İş Adamları Derneği” olarak kurulduk. Belli bir yaştan dolayı 1998 yılında BİSİAD’a döndürdük. Tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil toplum örgütüyüz. Amacımız Biga Menfaati doğrultusunda, üyelerimizi yapacağı yatırımlarda aydınlatmak destek olmak ve girişimlerine katkıda bulunmak. Biga menfaati doğrultusunda yapılabilecekler üzerine kamuoyu oluşturmak.  Organize sanayi, fakülte, tarım alanları ve baraj gibi konuları gündemde tutarak devletimizin bu yapıları yapmasını sağlamak. Şuan da 82 üyemiz mevcut. Güncel bir konudan bahsetmem gerekirse, şuan da iki fakülte olduk ve daha da ilerleterek Biga Üniversitesini kurabilmek adına her platformda bunları dile getiriyoruz. Artık Biga Üniversitesi’nin Biga’ya gerekli olduğunun hepimiz farkındayız. Çünkü sanayileşen bölgeyiz ve böyle bir atağa ihtiyacımız var. Sonuçta Biga büyüyen ve gelişen bir yer. Sanayisiyle geliştiği gibi, üniversitesi ile de gelişmesi gerekir.

BİSİAD 1992 yılında kurulduğunda genç girişimciler olarak Türkiye’de ki 41. dernektik. Bizim amacımız burada ki her yatırımcıya öncülük etmek, ön ayak olmak, fikir alışverişinde bulunmak. Büyük girişimler, büyük ortaklıklar ortaya çıksın diye uğraşıyoruz. Bu durum yaygınlaşsa, fikir üretimleri ve istikrar daha fazla sağlanacaktır. Günümüzde girişimcilik adına şartlar güzelleştirildi. Devletimiz bir çok konuda desteklerini esirgemiyor. İyileştirilmesi gereken şartlar hala mevcut olsa da eskiye nazaran çok öndeyiz.

Tarımsal ürün olarak Çanakkale’de ki ürünlerin %50 si Biga’dan çıkıyor. İşçi sayısı ise Türkiye ortalamasının çok üzerinde.  Biz sanayileşmeyi destekliyoruz fakat biz tarıma dayalı sanayiyi daha çok destekliyoruz. Burada çok büyük bir gelir var, bizim ovalarımız Türkiye’de çok zengin arazilerden. Sanayiyi ön plana çıkarıp bunu göz ardı edemeyiz.

Biz burada yöneticilik adına da eğitimler verdik. X ve Y kuşağı olarak günümüzde kavramlar mevcut.  Nedir diye açıklayacak olursak, X kuşağı bizim gibi 40 yaş üzeri insanlardan oluşurken, Y kuşağı 20-35 yaş arası erişkin nüfusun oluşturduğu kesim. Onlar artık bilgiye daha kolay ulaşabiliyor ve bizim bu konuda onlara güvenerek görev ve sorumluluk vermemiz gerekiyor. Biz aile şirketi olarak çocuklarımıza sorumluluğu devrettik. Biz daha çok denetleyici rolündeyiz. Herkesin görev ve sorumlulukları var ve herkes buna uygun davranmaya gayret gösteriyor. Biz onlara güvendikçe onlarında iş performansı artıyor.

Eğitim ve seminer gibi konulara ise gençlerin pek hevesli olduklarını düşünmüyorum, yukarıda belirttiğim gibi artık onlar için bilgiye ulaşmak o kadar kolaylaştı ki bu tip organizasyonlar onları sıkıyor. Bizde ki o heyecan onlarda mevcut değil.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Ramazan Aydın Yerleşkesini ayırmak mümkün mü?

Sayın rektörümüz bize bu konuda destek veriyor. Artık Bigamız üniversiteyi hak ediyor diyor. Yer ve konum olarak fakültemiz buna hazır konumda.

Statü olarak talep alır mı?

Çağımız dijitalleşme çağı, robotların konuştuğu bir dönemdeyiz. Bigamız da okulumuza sanayileşme ve dijitalleşme hususlarında ayrıcalıklar tanıyacak. İmkanlar çok fazla olacak böylece okulumuzu cazibe merkezi haline getirebileceğiz. İyi hocalarımızın da Bigamıza getirebilirsek üniversitemizi iyi yerlere getirebiliriz.

BİSİAD Başkanı Olmak Neyi Gerektirir?

Kişinin kendine özgüvenin olması gerekiyor. Neler yapabilirim sorusunu kafasında tasarlamış olması gerekiyor. İşlerinde iyi bir yerde olması, toplum tarafından kabullenmesi gerekiyor. Bu göreve seçildiğinizde zaten bu vasıflara sahip olduğunuzu kanıtlamış oluyorsunuz. Bu özelliklere sahip olduğumu düşünüyorum ki üyelerimiz 9 yıldır beni bu göreve layık görüyorlar onlara buradan bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.

Önümüzde ki Ticaret ve Sanayi Odası Seçimlerinde Başkanlığa adaysınız. Mevcut ve Rakip Başkan olarak karşınıza gelecek Şadan Doğan hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben Ticaret ve Sanayi Odasında en eski meclis üyelerinden biriyim, sivil toplum kuruluşlarında da en eski yöneticilerden biriyim Biga’da.

Ben Biga’nın sorunlarını, işletmelerin sorunlarını biliyorum ve bu konulara hakimim. Onlarla daha iyi olmak, daha iç içe olmak adına kendimi bu işe adadım. Benim karşımda kim olduğunun bir önemi yok, önemli olan daha iyi bir hizmet verebilmek. Şadan benim kardeşim, Davut ise bizim çok yakın aile dostumuz birbirimizi severiz ve rekabetimiz tamamen dosthane, tatlı bir yarıştayız.

Son Olarak Siz Okuyucularımıza, Üyelerinize Neler Söylemek Ve Eklemek İstersiniz?

Biz Biga’yı seviyoruz. Biga’ya hizmet etmekten de haz duyuyoruz. Sorunları çözebilmek adına buralardayız. Biga için her şeyin hayırlısı olsun diyoruz. Yeni projelerimizi yakında basın toplantısında açıklayacağız. Çarşamba Postasını da ayrıca kutluyoruz. Hep yeni ve iyi şeylere imza atıyorlar. Bana kendimi açıklama fırsatı verdiği için ayrıca teşekkür ediyorum. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Çanlar Çalıyor Duyuyor Musun?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (15)
Kadir Atay
Haksız Rekabet
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0