Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
23 Mayıs 2018 Çarşamba 21:00
12
14
16
18


Sayın Çarşamba Postası Gazetesi okurları, “Başkanlarla Röportajlarımız” serimizde bu gün ki konuğumuz Suat Sayı.

Suat Bey, Biga Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı.

Nedir bu “Gençlik Meclisi”?

Yerel yönetimde gençlerinde söz hakkına sahip olmasını sağlamak, gençlerin ihtiyaçlarını, çıkarlarını ve haklarını koruyup kollamak “Gençlik Meclisi”nin temel görevidir.

•Suat Sayı Kimdir ?

3 Ağustos 1994 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum ancak üniversite okuduğum Biga'da 4 yıldır yaşamımı sürdürmekteyim. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. 1 sene Çanakkale Merkez’de hazırlık okudum. 4 yıldır Biga'dayım.

 

Sivil Toplum Kuruluşları'na olan ilgim 2. sınıfta kurduğum öğrenci topluluğu ile başladı. Ben ve yedi arkadaşım birlikte 'Toplumsal Uyum ve Barış Topluluğu'nu kurduk. Kurucu başkanlığını yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Topluluğumuz sosyal sorumluluk ve kişisel gelişim tüzüğüne dayanan bir topluluk. Zaten Biga Belediyesi ile tanışma hikayemiz de buraya dayanıyor. Topluluğumuzun ikinci yılında Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi başkanlık seçimlerine katıldım. 28 Nisan 2017’de Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı seçildim. Serüvenimiz burada başlamış oldu. Ben ve ekip arkadaşlarım 1 yılı geçen süre boyunca emek verdik, çaba gösterdik.

•Neden Aday Oldunuz?

Topluluk olarak yaptığımız birçok etkinlik oldu. 50'den fazla etkinlik yaptık. Yine bir gün yaptığımız etkinlik sonucu suçumuz olmadığı halde bazı arkadaşlarımızın şikayeti üzerine okul yönetimi ile görüşmek zorunda kaldık. Belgelerimiz ve faturalarımız sayesinde bir problem oluşmasa da ben o gün anladım ki öğrenci olarak bazı amaçlarımız varsa sadece okul içinde kalmak bize yetmeyecekti. Gençlik Meclisi, İç İşleri Bakanlığı ve Biga Belediyesi destekleriyle çalışan, imkan ve olanakları ile hedeflerimize ulaşmamızda önemli bir basamak olabilecek ve daha fazla gence ulaşmamızda kolaylaştırıcı olacak bir oluşumdu. Ekip arkadaşlarımızla değerlendirdik. Yapabileceğimiz, başarabileceğimiz konusunda şüphemiz yoktu. Biz bu yolculuğa çıkmaya karar verdik.

•Gençlik Meclisi Neden Var?

Kent Konseyi zaten genel olarak, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi olarak iki kola ayrılıyor. İkisi de yerelde çalışmalarını sürdürüyor. Gençlik Meclisi yerelde ve üniversitede yani din, dil, ırk gözetmeden Biga’da geçici veya kalıcı ikamet eden bütün gençlerin sorunlarını çözmek, onları ancak onlardan olan anlar diyerek onlarla ortak olmak, projelerine yardımcı olmak ve her türlü destek sağlamak için burada. Biz Biga Gençlik Meclisi olarak burada bulunan gençlerimizin, kişisel olarak gelişmesini sağlayarak daha donanımlı daha bilgili ve daha entelektüel birer birey olmaları için uğraş veriyoruz. Bu ülkenin gelecekte başarı öyküsü olacak bireylerine bir nebze de olsa bir şeyler katabilmek bizim başlıca vizyonlarımız arasında. Biz bugüne kadar üniversite gençliği ağırlıklı olarak çalıştık. Biliyoruz, hem yerel hem de üniversite gençliğini bir araya getirmek zor bir iş. Bizim sıradaki hedefimiz nitelikli gençleri bir araya getirmek. Üniversitede başarılı olduk. Şimdi yerel ve üniversite gençliğini bir araya getirmek. Liselerde ve bazı derneklerde bunu kısmen başlattık. Önümüzde 1 yıl var. Eğer kısmet olursa ben Biga'da yaşamak istiyorum. Biga'yı çok seviyorum. Biga'da yerel ve üniversite gençliğini bir araya getirecek, gençlerin her tür sorunları için kamuoyu oluşturabilecek bir gençlik meclisi oluşturmayı hedefliyorum.

 

•Biga’da Gençlik Meclisi Neler Yaptı?

Öncelikle Biga’nın sosyopolitik konusundan bahsetmemiz lazım. Biz seçimi ilk kazandığımızda örnek almak ve görevimizi daha iyi yerine getirebilmek amacıyla Türkiye’nin en iyi kent konseylerinden biri olan Nilüfer Kent Konseyi ve Gençlik Meclisi'ni ziyaret ettik. Oradaki Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi ile tanışma fırsatı yakaladık. Oradaki yapı yıllardır var ve oluşturulduğu günden bu yana artık oturmuş bir oluşum içerisindeler. Bizim buradaki önemli eksiklerimizden hatta engellerimizden biri de bu. Evet desteklerimiz sağlam fakat yapımıza kamu olarak destek çok fazla değil. Gençlik Meclisi hatta Kent Konseyi zihniyeti halkımızda oluşmuş ve oturmuş bir vaziyette değil. İlk kazandığımız günden beri en büyük savaşımız bu yönde, olması gereken ama oluşmamış bir zihniyeti insanlarda oluşturmaya çalışmak en zor görevlerden biri. Bunu herkesin kabul edeceğini düşünüyorum.

Böyle bir oluşum kültürünü oturtmak için de öncelikle insanların size ulaşabileceği bir yere sahip olmanız çok önemli. Sonuçta gençlerimizin sorunlarıyla, düşünceleriyle ve dilekleriyle ilgilenmek amaçlı kurulan bir platformsanız iletişiminizin devamlı ve ulaşılması zor olmadan devam etmesi çok önemli. Aynı şekilde kişisel gelişim ve donanım için de savaş veriyorsak saat, gün yani zaman kaygısı olmadan özgürce eğitimlerimizi sürdürebileceğimiz hatta birçok öğrenci topluluğunun sağda solda toplantı yapmak için birçok kafeye para vermesindense bir bakımdan onlara da ait olan bir yerde toplantı gibi buluşmalarını gerçekleştirebilecekleri bir alanın olması hatta bir kütüphanemizin olması da bizim için çok önemliydi. O yüzden Kent Konseyi olarak bu yer için çok ter döktük. Sonunda bir yere sahip olarak ilk amaçlarımızdan birini daha gerçekleştirmiş olduk. Biz gittikten sonra da bize ait bir yerin olması çok önemliydi. Kent Konseyi Yerleşkesi'nin oluşmasını bu nedenle çok önemsiyoruz.

Kültür oturtmak istiyorsak bu büyük bir adım. Hala tam anlamıyla oturtmuş olamasak da şuanda kurulmuş olan ve aktif hayatına devam eden bütün topluluklar, şirketler ya da çevredeki belediyeler bizi tanımış durumda. En azından bundan sonra işimiz daha kolay olacak.

Bu arada bize ulaşmak isteyen arkadaşlarımız için yerimizi burada belirtmek istiyorum. Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Halimbey Konağı’ndayız.

•Yani sizin için geride kalıcı bir şeyler bırakmak önemli diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle. Birçok etkinlik yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Hepsi birer güzel anı, hepsi birer bilgi birikimi ve insana çok güzel şeyler katan faaliyetler fakat somut ve kalıcı olarak geride bir şey bırakabilmek de çok güzel ve gerekli bir durum. Gerçekten çok büyük emeğimizin olduğuna inanıyorum. İç dekorasyon, malzeme, planlama gibi birçok alanda Kent Konseyi olarak burası için çalıştık. Sadece Gençlik Meclisi olarak 4500 tane kitap topladık, bağışladık.

•Neler Yaptınız?

İlk yaptığımız şeyi zaten uzun uzun anlattım. Onun dışında gençleri örgütlemekti benim diğer amaçlarımdan biri de. 11 Kasım‘da Atatürk’ün 79. ölüm yılı sebebiyle 79 adet fidan diktik. 25’e yakın topluluktan her birinden gruplar istedik. Bizim en büyük hedeflerimizden biri de topluluklara çatı olmak. Bu etkinlik vesilesiyle de topluluklarla ilişkilerimizi sıcaklaştırmayı amaçladık. Bizim için güzel bir etkinlikti. Özellikle üniversitelerimize ciddi anlamda kendimizi tanıttığımızı düşünüyoruz. ÖTK Başkanları, topluluk başkanları gibi bir çok oluşumla paralel, ortak işler yürütüyoruz. Ayrıca AIESEC yani “Dünyanın Lider Geliştiren En Büyük Gençlik Organizasyonu” ile iş birliği içerisindeyiz. Seçimi ilk kazandığımızda Şehir Parkında bir gençlik buluşması tertipledik, Bosna Hersek’ten gelen dostlarımız ile birlikte çok güzel bir buluşma oldu. Geleneksel birçok oyun oynadık, çuval yarışı, halat çekme vb. bu etkinlik ise bizim için şu açıdan önemliydi; yerel ve üniversite gençliğinin kaynaşmasını hedefledik.

 

9 Mayıs yani yakın zamanda Türkiye Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı’yı ağırladık. Burada ise akademisyenlerimiz ile iletişime geçmek onlara da kendimizi tanıtmaktı. Bu sebeple öğrencilerin yanı sıra akademisyenlerimize yönelik bir seminer gerçekleştirdik. Ülkemizin dış politikaları hakkında konuştuk. Akademisyenlerimizin de bizi tanıması bağlamında bu etkinliğimiz de bizim için önemliydi.

14 Mayıs'ta ise Nilüfer Gölü’nde düzenlenen şenliklerde gençlerin katılımı ve organizasyonundan sorumluyduk. Aslında burada önemli olan şu, biz gençlere çatı olmak birleştirmek amaçlı oluşturulan bir platformuz. O yüzden gençlerin örgütlenmesi ve organizasyonlarda rol edinmesi adına bu bizim için en temel görevlerden biri ve bize bu görevi uygulamamız adına fırsatlar verdikleri için mutlu oluyoruz. Gençlikle ilgili her konuda bize gelinmesini istiyoruz. Gençler olarak birlik ve beraberlik adına daha sağlam adımlar atabilmek için.

14 Mayıs'ta Gençlik Zirvesi düzenledik. Burada ise deneyimlediğimiz şey şuydu ki 2 günlük bir çalışma ani alınan bir karar ile bu zirveyi yapmaya karar verdik. Belki de kendi içimde benim için vermesi zor bir karar ve ciddi bir cesaretti. Çünkü bazı etkinliklerde başarılı olabilmeniz için duyurunuz sağlam olması ve belli yoğunluktaki bir kitleye ulaşmış olması gerekiyor. İki günlük bir süre bunun için yeterli değil. Ciddi düzenleme ve organizasyonda aynı şekilde zaman alan bir konu. Fakat biz 2 gün içerisinde her şeyi hallederek hiçbir sorun yaşamadan tamamına yakını dolu bir salonla etkinliğimizi gerçekleştirdik. Türkiye’nin en başarılı kadınları arasında yer alan Feyza Altun hanımefendiyi ağırladık. Bizim için başarılı bir organizasyondu. Enver Aysever moderatörlüğü yaptı. Biga Belediye Başkanımız İsmail Işık'ın katılımı bizler için çok önemliydi. Gençlerle bir arada olan, gençlerin sorunlarını dinleyen ve birlikte çözüm üretmek için çalışan bir başkana sahip Biga. Bu büyük bir şans. Ayrıca davetimizi kırmayıp Gençlik Zirvemize katılarak bizleri yalnız bırakmayan 2 çok değerli isim var. Biga TSO Meclis Başkan Yardımcısı Jale Kırbaş ile Biga TSO YK Başkan Yardımcısı Sedat Çakı'a çok ama çok teşekkür ediyorum. Gençleri önemseyen insanların çok olduğu bir ilçe Biga. Bu yüzden mutluyum.

Daha birçok etkinliğimiz oldu ama süre açısından burada kesiyorum fakat şunu söylemek istiyorum; Baktığımız zaman gençlere bir şeyler katmaya çalışırken, genç olarak yaptığımız her etkinlikte bizler de yeni şeyler öğreniyoruz. Belki de bu oluşumun en güzel yanı da bu. Biz, bizi anlıyoruz. Biz, bize yardım ediyoruz. Biz, gençler olarak sesimizi çıkartıyor, varlığımızı gösteriyoruz. Birlik ve beraberlik bizim için en güzel amaçlarımızdan…

•Bu güzel röportaj için Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Suat Sayı’ya çok teşekkür ediyoruz. Samimiyetine hayran kaldığımız başkanımıza son olarak eklemek istediği ve siz değerli okuyucularımıza iletmek istediği şeyi soruyoruz…

Ben de kendimi artık Bigalı görüyorum. Yaşanacak bir şehir olan Biga'da hayatımı devam ettirmek istiyorum. Umarım bunu başarabilirim. Benim gibi düşünen ve Biga'ya yerleşmeyi düşünen çok arkadaşım var. Bu sayının arttığını görüyorum. Bigalılar çok şanslı. Ben son söz olarak bugüne kadar bizlerden desteklerini esirgemeyen Biga Belediye Başkanımız İsmail Işık'a, Biga Kent Konseyi Başkanımız Sedat Şahin'e öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizleri üniversiteli diye ötekileştirmeyen, kendimizi evimizde hissettiren sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine ve tüm Bigalılara teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı veren Biga Çarşamba Postası gazetesine, siz değerli temsilcilerine çok teşekkür ediyorum.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0