Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
28 Şubat 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18


Başkanlarımızla röportajlarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu hafta yazımıza konu olan başkanımız: Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifi Başkanı Mehmet Sokullu. Bizi kabul ettiği ve bize sohbet fırsatı tanıdığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

-Öncelikle göreviniz hayırlı olsun. Yeniden seçildiniz. Mehmet Sokullu'yu tanımayan yoktur ama Biga'ya dışarıdan gelenler için sizi tanıyalım. Mehmet Sokullu kimdir?

Sokullu: Mehmet Sokullu 19.12.1939 Biga doğumlu, ilkokul mezunudur.  Çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi geçirerek terzilik yapmıştır. Askere gitmiş ve döndüğünde kendi iş yerini açmıştır. 40 yıl aralıksız kendi mesleğini yaptı. 01.02.2002’de iş yerini kapatarak iş yerini evine aldı. O arada, gençliğinde ağabeyleri ile beraber Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifinde yönetime geldi. 10 Yıl süre içinde orada yöneticilik yaptı, 1 yılda başkanlık yaparak o görevden ayrıldı. Uzun süre her şeyi dışarıdan gözlemledi. Fakat kooperatif kötü durumlara geldiğinde, arkadaşları tarafından ikna edilerek tekrar göreve çağrıldı. Mehmet Sokullu’da Olağanüstü Genel Kurul’da tekrar göreve geldi. 1995’den bu güne hala görevde. O Yönetim Kurulu’ndan hala yanımda olan Mustafa Kurt ve Sami Kuru ile birlikte bir 3 yıl daha burada görev yapacak.

 

-Esnaf odaları seçimlerine baktığımızda tek adaylı seçime giren tek başkansınız. Bu kadar uzun süre başkanlık yapmanıza rağmen hala karşınıza aday çıkamıyor. Neden?

Sokullu:  Benim için her insanın bir değeri vardır. Karşımdakine hep değer veririm. Bu hayatta karşılıklı olan şeylerden biridir. Karşılığında ise yine değer alırım. Kendimce hep buna inanırım. Hiçbir zaman insanlara yukarıdan bakmam. Biz her zaman ayrımcılık yapmadan, herkese eşit ve içten davranmaya çalışıyoruz. Bu yüzden beni tercih ettiklerini düşünüyorum.

 

-Esnaflar için önemli bir kurumun başındasınız. Burada para var. Paralı olan işler genelde zorluklar da getirir. Örneğin torpil vs. Size baskı geliyor mu herhangi bir şekilde?

Sokullu: Az önce de belirttiğim gibi biz herkese eşit davranmaya ve değer vermeye özen gösteririz. Bir yerden torpilli olması bizde geçerli değildir. Aksine biz torpili vs bulunmayan arkadaşlarımıza daha çok özen gösteririz. Daha çok ilgileniriz.

 

-Türkiye'deki kooperatifler içinde Biga önemli bir yere sahip. Siz nasıl bir çalışma ile bu noktaya geldiniz?

Sokullu: Esnaf Kredi Kooperatiflerinin tahmini bütçesi var gibi gözükse de aslında yoktur. Verdiğimiz kredilerin komisyonlarından bütçemizi oluştururuz. Bu işi çok dikkatli bir şekilde yapıp, paramızı çok iyi bir şekilde idare etmeye çalışıyoruz. Bu sayede bulunduğumuz yere geldik.  Şuanda kooperatifimiz oldukça iyi durumda. Yalnızca ortaklarımızın kasada bulunan parası 4 Milyon 5 Yüz Bin TL.

 

-Biga'da kredi kullanımlara ve ödeme durumlarına göre esnafların mali durumlarını da siz en iyi biliyorsunuz. Bigalı esnaflar söylendiği gibi adı konmamış bir krizi yaşıyorlar mı? Ödemeler zamanında yapılabiliyor mu? Ödemelerin düzenliliğini oranlarsak yüzde kaçtır?

Sokullu: Biga esnafının durumu genelleme yapacak olursak kötü değil. Yalnızca mevsimsel bir düşme mevcut. Çanakkale’de ki kooperatifler arasında takip yüzdesi en düşük kooperatiflerden biriyiz. %13 takip oranımız mevcut. Bunun miktarı 480 Bin TL, yani oldukça düşük. Onun için Yönetim Kurulunun buradaki payı çok büyüktür, küçümsememek gerekir.

 

-Sizden kredi alabilmek için nasıl bir yol izleniyor? Sizden kredi almak isteyen bir esnaf ne yapmalı?

Sokullu: Bize ortak olmak isteyen dostlarımızın izlenen adımları şunlardır:

Öncelikle vergi mükellefi olması gerekir, açık bir iş yerinin olması gerekir, ticaret sicilinin ve meslek grubuna göre herhangi bir oda kaydının olması gerekir. Verilen formları doldurup bize getirir. Sonrasında biz sürekli yaptığımız toplantımızda değerlendirme yaparız. Ertesi gün bankaya gidilir, sakıncalı durum kontrolü yapıldıktan sonra her hangi bir unsur yoksa kredi onaylanır. Bizde Kredisini veririz.

Hemen şunu eklemek istiyorum, Kefaret kooperatifinin amacı alınan kredilerin kefaretini veren bir kurum olmasıdır. Bankaya 40 Milyon kredinin kefaretini biz öderiz. Borçlar ödenmediğinde, banka kredi parasını bizden tahsil ediyor. Yani bu krediyi biz ödemek durumunda kalıyoruz. Sonrasında takibe gidiyoruz. Geciken krediler için ortaklarımızı direk protesto etmeyiz, anlayışla karşılarız. Çünkü biz biliyoruz ki, protesto edersek esnafımıza zarar gelir. Bizim esnafımıza köstekten çok destek olmamız gerekir. O yüzden kendi paramızdan ödeyerek protesto edilmesini önlüyoruz.

 

-Bugüne kadar hangi sözlerinizi gerçekleştirdiniz? Bugünden sonra hedeflerini ve planlarınız nedir?

Sokullu: Buraya gelirken, hep iyi şeyler yapmayı amaçlayarak geldik. Biz seçildiğimizde kooperatifimizin yeri yoktu. Belediye İş Merkezi’nde Belediyenin satılık dükkanları vardı. O zamanın Belediye Başkanı Şükrü Kemerli almamız için öneride bulundu. Biz tabiî ki almak isterdik ama personel parasını ödeyebilecek kadar bile paramız yoktu. 1. ve 2. Satış gerçekleşti, Şükrü Kemerli son satış diyerek bizi uyardı ve ben kalktım Çanakkale’ye gittim. Bölge Birliğinden borç para istedim. Genel Kurulla da toplanarak aldığımız paranın iki katına yer almak için karar aldık. Yetkimizle girdik ve en düşük fiyatla eski yerimizi aldık. Bunu bilen bazı arkadaşlarımız bizi mahkemeye verdi. Mahkemeden incelemeye geldiklerinde “Esnafınıza çok güzel yer kazandırmışsınız, tebrikler” diyerek tek celsede mahkemeden beraat aldık. O günden sonra hep büyüyerek yolumuza devam ettik. Bizim orada ki iş yerimizin üzerine bir kat çektiler ve bu bizi çok rahatsız etti. Oradan çıkmayı düşündük. Bakıp gördük şimdi bulunduğumuz yeri bulduk. Önümüze de bir mimar alarak esnafımıza güzel bir yer kazandırdık. Bundan sonrada yapacağımız şeyleri güzelce tartarak ve paramızı güzelce harcamaya özen göstererek yapacağız.

-Biz, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz, sizin Çarşamba Postası Gazetesi okurlarına söylemek istediğiniz şeyler var mı? Varsa nedir?

Sokullu: Bana sorduğunuz her şeyi açık yüreklilikle cevaplamaya çalıştım. Çarşamba Postasının tüm okuyanlarına ve sizlere çok teşekkür ederim Kooperatifimizi sayenizde anlattık, tanıttık. Ayaklarınıza sağlık.

Röportajımız burada son bulunuyor fakat başkanlarımızla sohbetlerimiz devam ediyor. Sırada ki başkanımız Biga Lokantacılar Odası Başkanı, Emin Et Lokantası Sahibi Emin Aktaş. Güzel bir yazı daha sizleri bekliyor. Takipte kalın.


  Yorumlar

1 bigalı 28/02/2018 14:21
Canım Mehmet Amcam küçüklüğümüzün komşu amcası Allah Sağlık ve sıhhat versin sana ellerinden öpüyorum.


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0