Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı      Miyomu Rahminden Büyük Çıktı      Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi      100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı      Haftalık Faaliyet Programı 25.05.2019 – 31.05.2019      Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret      Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar      Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi      21 Mayıs Dünya Süt Günü      Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi      Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama      Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz      Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi      Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim       Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan
06 Haziran 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18


Biga Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı

Akif Kireç

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben emekli Astsubay Akif Kireç,  aslen Balıkesir Dursunbey doğumluyum. Babamın mesleği nedeniyle Karabiga’ya geldik. Ortaokul ve liseyi Karabiga’da okudum. Daha sonra Askeri Okulu okudum. TSK Hava Kuvvetleri’nde görev yaptım. 2004 yılında emekli oldum ve ailem burada olduğu için Biga’ya yerleştim. Birçok yerde görev yaptım.

Biga Astsubaylar Derneğini anlatır mısınız?

Öncelikle Astsubay nedir onu anlatayım. Özel kanunlarla kurulmuş Astsubay Çavuş’tan, Astsubay Başçavuş’a kadar rütbelere haiz askerlerin oluşturduğu birimdir. Astsubaylık Osmanlı’nın kuruluşundan beri vardır. Astsubaylar ordunun her kademesinde bulunmuştur. Kara kuvvetlerinde tankın, Deniz kuvvetlerinde geminin, Hava kuvvetlerinde uçağın bakımını yapan ve hazırlayandır Astsubay. Arkadaşlarımızla bir ve diri olmak adına 28 arkadaşımızla derneğimizi kurduk. Ben Kurucu Başkanım.

Çalışmalarınız nelerdir?

Biz kuruluşun ardından üye sayımızı arttırdık. Kadın kollarımızı kurduk. Dernek olarak diğer derneklerle ve sivil toplum örgütleri ile, üniversite toplulukları ve halkımız ile iyi bir diyalog halinde olduğumuza inanıyorum. Çalışmalarımız devam ediyor. Kuruluş amacımız Üyelerimizle anılarımızı paylaşmak, birbirimize destek olmak, özlük haklarımızı almak için gerekli mücadeleyi verebilmek. Derneğimizin kuruluşundan bu yana Biga Çarşamba Postası Gazetenizin tanıtım anlamında çok yararını gördük, teşekkür ediyorum.

Astsubaylıktan bahseder misiniz?

Ben havacı olduğum için az yer gezdim ancak karacı arkadaşlarım çok gezdiler. Düşünsenize emekli olana kadar 20 yer değiştiriyorsunuz. Aile yaşantınız, çocuklarınız, eşiniz perişan oluyor. Çocuklarımız ilkokulu iki hatta üç yer değiştirerek bitirdiler. Biga’da görev yapan Astsubay arkadaşım lojmanda kalıyor dışarıda ki kiranın aynısını ödüyor. Demek istediğim çoğu konu dışarıya yansıdığı gibi değil. Mesleğimiz bize çok güzel insanlarla tanıştırdı. Memleketimizin insanı gerçekten mükemmel. Çalışma şartlarımız zordur. Evden sabah çıkarken akşam kaçta döneceğimiz belli değildir. Mesai kaldığımızda mesai ücreti almayız.

Türkiye’de kaç şube var?

Bizim Emekli Astsubaylar Derneği merkezimiz Ankara’da ve şuan Türkiye’de 98 şube var. Biz kamu yararına çalışan dernekler statüsündeyiz.

Astsubaylar ile ilgili gençlerimize önerileriniz nelerdir?

Astsubaylık erken hayata atılmak anlamına geliyor. Ben mesleğimi çok sevdim herkese öneririm. Gençler bize gelsin yardımcı olalım. Adresimiz belli BTM’nin üst katında bürodayız. Sivil hayata uyum sağlamak zor. Bizim mesleğimizin çok avantajları var. Garanti altındasınız. Geliriniz iyi sayılır, Kendinizi her anlamda yenileyebiliyorsunuz hayatınız disiplinli oluyor. Her işin zorluğu olduğu gibi bizim mesleğinde zorlukları var ama kutsal bir görev olduğu için ve imkanları nedeniyle her zaman tercih sebebi olabilir.

Unutamadığınız anınız var mı?

Anımız çok var. Genç yaşta hayata atılıp bilmediğimiz yerler de görev yapmak  ama ayrılırken tanıdığımız insanlardan ayrılırken hissettiğimiz üzüntümüzü,  görev yaparken kaybettiğimiz fidanları, arkadaşlarımızı dostlarımızı unutmak mümkün mü.

Derneğinizi projelerinden bahseder misiniz?

Biz Emekli Astsubaylar Derneği olarak kurulduktan sonra eşlerimizin bir araya gelmesini sağladık. Eşlerimizin topladığı veya ellerinde olanları biz ihtiyaç sahiplerine dağıtırız, bunu habersiz yaparız. Durumu iyi olan bazı üyelerimiz burs vermek istediğinde uygun kişileri bulma konusunda yardımcı oluyoruz. Biz yakın bir zamanda dernekler platformunu kurduk. Derneklerin çoğu belli bir zamandan sonra heyecanını kaybediyor. Daha güçlü ve birbirimize destek olabilmek için 12 dernek biraya gelerek Dernekler Platformunu kurduk. Dernekler Platformundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Dernekler platformunda ilk olarak üyelerimize indirim kartları düzenledik. Şuanda 65-70 iş yeri ile anlaşmamız var ve indirim uygulanıyor. Biz Biga’nın Turizm Elçileri olarak yola çıktık ve uygulamaları yapıyoruz. Öğrencilerimize geziler düzenliyoruz. Pilot olarak ilkokul olarak Gümüşçay Okulunun 4.sınıfında 30 öğrenci,  ortaokul olarak Karabiga Ortaokulu 30 öğrenci, lise olarak 9. Sınıflardan Ticaret Lisesinden 30 öğrenci alarak Biga Şehitliği, namazgah, ulu cami, Hakimbey Konağı, Kırkgeçit Kaplıcaları, Gazi Mehmet Çavuş Derneği, Gümüşçay Çarşı Camii ve Gümüşçay Şehitliği oradan da Karabiga’ya giderek Karabiga Şehitliği ve eski okulu ziyaret ettik, Pariona gittik .Biga Belediyesi, Karabiga Belediyesi bize  araç konusunda ,Karabiga belediyesi yemek konusunda destek oldu .Ömer Hocamızda rehberlik yaptı. Çocuklarımızla geziye gitmeden bir anket ve gezdikten sonrada bir anket yaptık ve çocuklarımızın çok az bilgi sahibi olduğunu gördük. Bu projenin kabul edilmesi ve çocuklarımızın kendi yörelerini tanımasını istiyoruz.

Halkımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle Biga Çarşamba Postası Gazetenize teşekkür ediyorum. Böyle bir çalışmanızı takdir ediyorum. Kurduğumuz Dernekler Platformuna başka derneklerinde katılımını bekliyoruz. İşsiz gençlerimize askerliği öneriyorum, asker olmayı tercih etsinler. Gelsinler bende eski bir asker olarak bize gelen herkese yardımcı olabilirim. Sizin aracılığınız ile bizlerin röportajını okuyan herkese teşekkür ediyorum. İyi ki sizler gibi kendimizi ifade etme imkanı veren basınımız var.

Değerli okuyucularımız önümüzdeki hafta başka bir başkan ile buluşmak üzere diyoruz. Bizi İzlemeye Devam Edin.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0