Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Şehitlerimizin Anısına      Biga FB’den Hayırlı Olsun Ziyareti      Nefesleri Kesen Finalde Gülen Bozcaadaspor      BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret      Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi      Işıkeli Köyüne Turizm Projesi      Biga’nın Gururu Ramazan Baysal      Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu: 13 Tutuklama      Ceylan “Kızılay Arpalığa Mı Çevrildi?”       Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı      Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı      Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu      Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Gündemimiz Biga Tarımı, Sorunları ve Menfaatleri
15 Nisan 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18


Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu M. Güray Ergün Ziraat Odasının 2 aylık hizmet dönemini tarım sektörünü düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında değerlendirdi. Ziraat Odası Başkanı M. Tamer Ergün yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi 10 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen Biga Ziraat Odası Genel Kurulu ile göreve başlamış bulunmaktayız, başka bir ifadeyle yeni yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile birlikte 2 aydır görev yapmaktayız.  Bu iki aylık dönemde çiftçilerimiz başta olmak üzere halkımıza yönelik çok sayıda faaliyette bulunduk ya da bulunmayı planlıyoruz.

Bu faaliyetlerin tümünü burada anlatıp değerli vaktinizi almak istemiyorum, ancak yapısal dönüşüm adına yaptığımız önemli faaliyetleri de izin verirseniz sizlerle paylaşmak istiyorum;

- İl Koordinasyon Kurulu Seçimleri Yapıldı; Kurul Sekreterliğini Odamız Üstlendi; Odamız Ankara’da temsil edilecek; Odamız sekreterliğinde İl Koordinasyon Kurulu’nun çalışma planı, hedef ve programını çıkardı. Böylece gerek Biga gerek Çanakkale çiftçilerinin sesini Ankara’da daha güçlü biçimde duyurmayı amaçlıyoruz.

- Meclisimizde Bu Dönemle Birlikte Komisyonlar Dönemi de Başlamış Oldu; Bundan sonra üreticilerimizi ilgilendiren ve sorun yaşadıkları her konuda meclis üyelerimizden oluşan komisyonlar kurulacak ve komisyonların raporları ile sorunlar belirlenip çözüme kavuşturulacak; buna en güzel örnek Zeytincilik Komisyonumuz ve Kırmızı Et Komisyonumuz, bu komisyonlarımızın raporları bu hafta içinde ilgili kurumlarla paylaşılacaktır.

-  İyi Tarım Uygulamalarını Tekrar Canlandırdık; Özellikle üzerinde durduğumuz ve Biga için son derece önemli olduğuna inandığımız bir konu da İyi Tarım Uygulamaları, bu yıl Biga Ziraat odası olarak 10 üreticiyi içeren ve Anadolu Etap firması ile sözleşmeli üretim yapacağımız ve kurum olarak danışmanlık desteği verdiğimiz bir grup oluşturduk. Burada amacımız sağlıklı ve izlenebilir tarımsal üretimi bölgemizde yaygınlaştırmak

- Tarımsal Danışmanlığı Hayata Geçiriyoruz; Ziraat Mühendislerinden oluşan 2 adet danışmanın odamıza kazandırılıp çiftçilerimize tarlasına kadar hizmet götürebilmek konusunda üyelerimize söz vermiştik, bu konuda izin belgesi için başvurumuzu yaptık,  27 Nisan’da yapılacak danışmanlık sınavını beklemekteyiz bu sınavdan sonra en kısa sürede mühendis arkadaşlarımızı kadromuza katmak için sabırsızlanıyoruz.

-  Yeni Araç Alımı; Odamıza geçtiğimiz günlerde üreticimize daha iyi hizmet vermek için kamyonet tipi bir araç kazandırdık, bu sayede hizmetlerimizi hem hızlandırmayı hem artırmayı hem de tasarruf yapmayı planlıyoruz.

-  Odamızın Mali Durumu Güçlüdür; Son günlerde odamızın mali durumu ile ilgili yalan yanlış bir çok haber yayılarak ülkemizin en güzide odalarından biri olan Biga Ziraat Odası kamuoyunda yıpratılmaya çalışılmaktadır; İlk olarak şunu belirtmemizde fayda vardır, odamızın 2019 tahmini bütçesi 14 Milyon TL’dir, bu odamızı nakit varlığı değildir, odamızın bütçesi demek tüm satışları, gelirleri ve stok değerleri gibi taşınır varlıkları yani yarattığı ekonomik büyüklüğüdür, bunun içinden vergiler, personel giderleri ve diğer masraflar düşülünce kalan nakit ise mal alımlarında ve vadeli alımlarda çiftçimizi finanse etmek için kullanıyoruz, kısacası odamız güçlü bir kuruluştur, büyük bir kuruluştur, ancak 14 Milyon TL gibi bir nakit paramız yoktur, hiçbir zaman olmamıştır, böyle bir şey de mantıken mümkün değildir. Güçlü mali yapımızı sürdürebilmek ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için bazı mali tedbirler aldık bu tedbirlerin en önemlisi senetli vadeli satışlarımızda iki kefil zorunluluğudur. Tüm resmi kurumların iki kefil hatta üç kefil, tapu kaydı, kefillerde üyelik şartı, hatır çeki gibi teminatlar istediği ve içinde bulunduğumuz zor ekonomik şartlar altında bizim kurumumuzu ve ilerleyen dönemde alış veriş yapacak odamızın değerli üyelerinin haklarını korumak adına tedbirler almamız neden yadırganmaktadır bir türlü anlamıyoruz. Ayrıca son dönemlerde ödeme güçlüğü içinde olan çiftçi arkadaşlarımızın sayısında önemli bir artış yaşanmaktadır, kısacası tahsilatlarla ilgili yavaşlama ve ileriye dönük kaygı verici bozulmaların sinyallerini almaktayız, kurumumuzu ve üyelerimizi korumak için tedbir alıyoruz.

-  Veterinerin Tahliye Edilmesi: Veterinerin gidişi bazı üyelerimizde ziraat odası artık hayvan ilacı satmıyor, hayvan üreticimize hizmeti bıraktı gibi bir takım yanlış izlenimler oluşmasına yola açtığı görülmektedir: Bir kere şunu belirtelim ziraat odalarının veteriner ilacı satması kanunen yasaktır, Uzun yıllardır bizim kurumumuzla zaten bir ilgisi yoktu, bundan dolayı özellikle son iki yıldır söz konusu veteriner arkadaşımızın tahliyesi ile ilgili kararlar alınmış ve kendisiyle yapılan kira sözleşmesinin bitiminin akabinde kendisi binamızı tahliye etmiştir.

Değerli basın mensupları; Artık seçim sürecini geride bıraktık, Belediye Başkanımız mazbatasını aldı, kendisini şahsım ve kurumum adına tebrik ediyor ve başarılar diliyorum; artık gündemimizi Biga tarımına, sorunlarına ve menfaatlerine çevirmeliyiz, büyük ve önemli sorunlarımız var bunları sıralayacak olursak;

Girdi fiyatları, Üretimin azlığı,  İklim değişiklikleri, Biga Tarımının markalaşma sorunu ve Diğer yapısal sorunlar” dedi.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Şehitlerimizin Anısına
    »    
Biga FB’den Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi
    »    
Işıkeli Köyüne Turizm Projesi
    »    
Biga’nın Gururu Ramazan Baysal
    »    
Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu: 13 Tutuklama
    »    
Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı
    »    
Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun
    »    
Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi
    »    
Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler
    »    
Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
    »    
Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı
    »    
Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu
    »    
Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!
    »    
Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!
    »    
Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı
    »    
Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür
    »    
Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!
    »    
Biga’dan Başlayıp Ulusala Yayılan Bir Hikaye Serüveni
    »    
Biga’da Ramazan Pidesinin Fiyatı Belli Oldu
    »    
Biga Musiki Derneğinden Muhteşem Konser
    »    
Otomobille Bariyerlere Çarpan Sürücüsü Yaralandı
    »    
Kişisel Gelişim ve İletişim Semineri
    »    
İstikrar Mı Dediniz?
    »    
Biga´da Yeni Seçilen Muhtarlar Bilgilendirildi
    »    
Konya Ticaret Borsası’ndan Biga Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Mazbatasını Almaya Hazırlanırken, Çatıdan Düşüp Ağır Yaralandı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Gebe Okulu Mart Ayı Mezunlarını Verdi
    »    
Belediyenin Borcunu Pankartla Açıkladı
    »    
Şiir Dinletisi Programı Büyük İlgi Gördü
    »    
Biga’da 56 Muhtar Değişti
    »    
Türkiye’nin Örnek Meslek Kuruluşu Çanakkale Barosu
    »    
Gümüşçay Belediye Başkanına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
    »    
2 Aydır Haber Alınamıyordu Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tekne Karaya Oturdu, Kaçaklar Tek Tek Yakalandı
    »    
AK Parti Gençlik Kollarından Ziyaret
    »    
İlklerin Okulu Kocagür İlkokulu
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Ziyaret
    »    
Polis Teşkilatımızın 174. Yılı Kutlu Olsun
    »    
Hüseyin Kaya, 6. kez Muhtar
    »    
AFAD’tan Gök Gürültülü Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Bigalı Dağlı Hurdacılıktan Genç Güreşçiye Kıspet Hediye!!!
    »    
Polis Teşkilatımızın 174. Yılı Kutlu Olsun
    »    
Çanakkale Barosu Masa Tenisi Turnuvası Sonuçlandı
    »    
Karate Bölge Şampiyonundan Ziyaret
    »    
8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlu Olsun
    »    
Çan Belediye Başkanı Seçilen Bülent Öz Görevine Başladı
    »    
Dur İhtarına Uymadı Arabaya Çarptı
    »    
Çanakkale Barosu Okullarda Avukatlık Mesleğini Anlattı
    »    
Biga’da “CMK Uygulamaları” Semineri
    »    
AFAD’dan Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Biga’nın Koruoba Köyünde Geleneksel Süt Günü Yapıldı
    »    
Tavacix Biga’da Açıldı
    »    
Şadan Ali Doğan İçin Mevlid Okutuldu
    »    
Sigaraya Zam Geldi
    »    
Karabiga’da Devir Teslim, Gümüşçay’da Yola Devam
    »    
Avukatlar Haftası Biga’da da Kutlandı
    »    
Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi
    »    
Avukatlar Günü Çanakkale’de Kutlandı
    »    
Ülkü Ocakları Merhum Türkeş İçin Mevlüt Okuttu
    »    
Geçmiş Olsun Sayın Başkan
    »    
Biga´da 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı
    »    
Avukatlar Karaoke Gecesinde Buluştu
    »    
Biga Belediyesi Kandil Pilavı Dağıttı
    »    
Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçirdi
    »    
Öğretmene Şiddete Hayır Derken…
    »    
2. Biga Robotik Kodlama Şenliği
    »    
Diyabet Okulu 2019 Yılı 3.Dönem Mezunlarını Verdi
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Avukatlara Mali Yükümlülük Konferansı
    »    
Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
    »    
Kaldırımbaşı’ndaki Kazada 2 Kişi Yaralandı
    »    
Biga’da 2 Göz Altı 1 Tutuklama
    »    
Çanakkale Barosu Bowling Turnuvası Düzenledi
    »    
11 Seçmenli Köyde Oy Verme İşlemi 1 Saatte Bitti
    »    
Elektrik Toptan Satışı Yüzde 37 Zamlandı
    »    
Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbiden Açıklama
    »    
Muzaffer Karataş’tan Teşekkür
    »    
Biga’da Seçimlerin Galibi AK Parti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (23)
    »    
Çanakkale Barosundan Avukatlar Haftası Etkinlikleri
    »    
Bülent Erdoğan’dan İlk Açıklama Geldi
    »    
Biga ve Beldeleri AK Parti ve Cumhur İttifakı Dedi
    »    
İsmail Işık’tan İlk Açıklama
    »    
Biga Hacıpehlivan Köyü Kooperatif Genel Kurulu Yapıldı
    »    
Hayat’a Kitapla Bağlanın
    »    
Biga TSO’da Endüstri 4.0 Paneli Yapıldı
    »    
Biga´da Sporculara Malzeme Desteği
    »    
Afacanlardan Açıklama
    »    
AFAD’ dan Fırtına Uyarısı!
    »    
Kaymakam Can Biga Ovasında Çeltik Ekimi Serbest Dedi
    »    
Biga’da Asansör Boşluğuna Düşen Afgan İşçi Yaralandı
    »    
1 Nisan’da Okullar Tatil
    »    
Çanakkale Barosun’ dan 9 Günde 28 Etkinlik
    »    
%100 Milli ve Türk Buluşu FIRINBURGER Biga’da Açıldı
    »    
Ustalar Çıraklarla Buluşuyor
    »    
Eğitim Uzmanı Koray Varol, Biga´da Seminer Verdi
    »    
Çanakkale Barosu Başkanından Üniversite’ de Söyleşi
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şehitlerimizin Anısına
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0