Biga Çarşamba Gazetesi Muhabiri Gizem Ağırbaş İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Gizem Ağırbaş. 19 yaşındayım. Bekarım Biga'da ailemle birlikte yaşıyorum.                                  Aslen Biga Dereköylüyüm. Çarşamba Gazetesinde haber muhabiri olarak çalışıyorum.

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

İş hayatına 2009 yılında atıldım. Hem çalışıp hem de açık öğretim anasınıfı öğretmenliği okuyorum. İlk çalışma hayatıma emlak danışmanlığında başladım. Ardından Çarşamba Gazetesi sahibi Kadir amcayla tanıştım ve Gazetede muhabir olarak işe başladım. Yaklaşık 1 yıldır haber muhabirliği yapıyorum. İşimi ve iş arkadaşlarımı da çok seviyorum.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

4 kişilik bir aileye sahibim annem, babam ve biricik kardeşim. Ananem ve dedemde bizimle birlikte yaşıyorlar. Çok duyarlı ve sevgi dolu bir aileye sahibim o yüzden ailemi çok seviyorum. İyi ki onlar var. Onlar benim canım.

 Hobileriniz var mı?

Hobilerim var tabi ki müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarım ve ailemle birlikte zaman geçirmek.                                 Fakat çalışan olduğumuz için işlerden pek zaman bulamıyoruz. Bu yüzden de en büyük hobim şimdilik işim.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bence her bayan çalışma hayatına atılmalı. Ekonomik özgürlüğünü eline almalı. Ben iş hayatına küçük yaşta atıldım. Pişman değilim en azından çalışıp ekonomik özgürlüğümü elime aldım. Tabi ki okulum bitince tam olarak ayaklarımın üzerine basmış olacağım.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Sevgili ananem sağolsun ev hayatının üstesinden rahatlıkla geliyor. Çünkü annem ve ben çalışıyoruz. Biz sadece iş hayatımızın üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Çok kolay olmuyor tabi ki ama gayret ve sabır gösterince üstesinden gelinebilmicek bir şey yoktur.

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarısınız?

Ekonomik özgürlük her bayan için şart. Yani yaşadığımız bu günlerde ekonomik özgürlüğü her bayan almadır.  Bayanlar kendi ayaklarının üzerinde durabilmedir.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Şiddete çok karşıyım.  Bir bayan olarak bu durumdan nefret ediyorum. Çok şükür ki bu duruma mağdur kalan biri yok çevremde olsa da elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. Şiddet diye bir şey kalmasın artık.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Kişilere göre değişir. Kimi eğitimlide şiddet uygulayabilir. Ama ne eğitimsiz insanlar var onlar şiddete karşı. Bence eğitim şiddete çare değildir.

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Bence huzurlu bir aile ortamı için sadece kadına iş düşmüyor. Erkekte elinden geleni yapmalıdır.  Ama bir bayan olarak da huzurlu ve sağlıklı bir aile ortamı için gayet sağ duyulu olmak gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki erkekte sağ duyulu olmadır.

Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir bayan her zaman kendine bakmalıdır. Bakımlı bayan her zaman dikkat çeker.                                   Gerçi ne bakımsız bayanlar da var fakat doğal güzellikleri yetiyor. Bence her bayan kendi için bakımlı olmalıdır.