Didem Yavaşca İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Didem Yavaşca 01.08.1975 Biga doğumluyum. İlköğretimimi Göktepe Köyünde okudum. Ortaöğretimi Biga Ortaokulunda okudum. 1992 yılında Ticaret Lisesi Bankacılık Bölümünden mezun oldum. Dışarıdan 2 yıllık ön lisans mezunuyum.

 İş hayatınızdan bahseder misiniz? 

İş hayatım 1990 ile 1993 yılları arasında özel bir bankada stajyer olarak başladı. Daha sonra Doğtaş fabrikasında üretim – planlama bölümünde çalıştım. Evlilik nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. 2000 yılında Bülbül Mobilya'da perakende pazarlama – satış elemanı olarak iş hayatına tekrar girmiş bulundum. İşimi çok sevdim ve kendimi geliştirmek için Çıraklık Eğitim Merkezinden Satış Elemanlığı belgesini aldım. 18 Mart Üniversitesinin açmış olduğu satış yöneticiliği seminerlerine katılarak, satış konusundaki bilgilerimi güçlendirdim. 2005 yılında sağlık nedeniyle işten ayrıldım. 5 yıl aradan sonra 2010 yılında Sim Mobilya'da pazarlama – satış bölümünde tekrar iş hayatına başladım. İşimi çok seviyorum. Benim işim kesinlikle satış sektörü. 3 yıl çok güzel çalışma hayatı geçirdim. Sonra 24 saatte aldığım bir kararla kendi işimi yapmaya karar verdim. Biga'da yeni hizmete giren Pakt Plus AVM'de Pierre  Cardin iç giyim mağazasının işletmeciliğini yapıyorum. Allah izin verdiği sürece işimin başında kalıp hizmet vermek istiyorum.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz? 

1995 yılında tanıştığım eşimle 1997 yılında evlendik. 15 yaşında bir kızım var. Çorlu'da özel bir kolejde hemşirelik bölümünde okuyor. Özel hayatımda ve iş hayatımda eşim ve kızım en büyük destekçilerim. İyi ki yanımdalar, iyi ki varlar. Onlara çok teşekkür ediyorum. Hobileriniz var mı?                      İnsanları çok seviyorum. Arkadaşlarımla birlikte zaman geçirmek, gezmek, müzik dinlemek ruhumu dinlendiriyor. Son zamanlarda ise kitap okumak bana büyük keyif veriyor.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?                    

Bayan olup çalışmayan çok bence, evlerde de çok çalışan bayanlarımız var. Onları unutmamak gerekir. Son yıllarda çalışan bayanlarımız artmakta. Bayanların her alanda söz sahibi olmaları gerektiğine inanıyorum.

Kadınların iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? Bunun üstesinden nasıl gelinebilir?                                     

En büyük problem güven ile ilgili yaşanabilir. İnsanlar özellikle erkekler karşılarında hemcinslerini görmek, beklediği açıklama ve bilgi alışverişini hemcinsleriyle yapmak isteyebiliyorlar. Biz bayanlar gerek eğitim ve gerekse iş deneyimlerimiz ile kendimizi yetiştirerek daha donanımlı bilgi ile karşılarına çıkmak konusunda ciddi uğraş vermemiz gerekmektedir.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?                        

Çalışmaktan hiç şikâyetim olmadı. İstedikten sonra ev ve iş hayatını sürdürmek hiçte zor değil. Yapmak zorunda olduğun işleri ertelemedikten sonra her şey yolunda. Kadın kendi ayaklarının üstünde durabilmesi için güçlü olmak zorunda.                                         Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarsınız? Ekonomik özgürlük güven demek, rahatlık demek.                                Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz?                          Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Kadın şiddeti değil hoşgörü ve saygıyı hak ediyor.  Üzülerek maalesef çevremde de yaşanıyor ve kınıyorum. Her anne, her kadın, her insan sevgiyi hak ediyor.                                 Sizce eğitim kadına şiddete bir çare mi?                                    Eğitim şart                                    Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?                  Kadın evde, dışarıda, toplum içinde her yerde var, var olacak. Toplumsal yaşamın siyaset dahil her alanında da var olmalı.                                          Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor? Ailedeki huzur bireylerin birbirleriyle konuşabilmesi, özverili olmak, sevgi ve saygı aileyi ayakta tutar.                          Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk akla gelen kalıplaşmış ve herkesin bildiği  'Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır' sözüdür. Bakım kişinin özellikle kadının aynasıdır, dünyasını yansıtan en önemli araçtır.                            Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?                   Avrupa'da değer gören, lider ve önü açık bir ülkede yaşıyoruz.