Salon Armoni Sahibi Zeynep Kuzu İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

Lise mezunuyum 24 yasındayım 2 yıldan beri kuaför işletmeciliği yapıyorum 3,5 yıldır evliyim 1 çocuğum var.                                                    

 İş hayatınızdan bahseder misiniz?                                      

Sizinde bileceğiniz gibi kuaförlük bakıma yönelik bir iş fakat bedensel bakım birinin yanda ruhsal olarak da yanlarında olmaya çalışıyoruz.                         

 Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

3,5 yıldır evliyim 2 ay öncesine kadar 2 kişilik olan çekirdek ailem oğlumun da gelmesiyle zenginleştik.   

Hobileriniz var mı?  

 Müzik dinlemek (özellikle yabancı müzik dinleyerek yabancı dilimi geliştirmeye çalışıyorum) spor yapmak fakat yetersiz zaman nedeniyle bunu yapabildiğim pek söylenmez.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kadınların daha önceden iş hayatında ışıltı fakat şuan ise yeterli olduğunu düşünmüyorum ve eğitim düzeylerin her geçen ilerlediğini eklemek isterim. 

 Kadının iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? Bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

İş hayatımda maruz kaldıklarımın başında turizm geldiğini düşünüyorum. Bu çok önemli bir mevzu fakat bunun yanında özellikle evli bayanların yoğun yaşamları dolayısıyla çalışma saatlerinin çok olduğunu düşünüyorum bunu için yapılması gerekenin gerçek anlamda bir eğitim olduğunu düşünüyorum ve diplomanın gerçek bir eğitim olduğunu düşünmüyorum.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Hem iş hem ev hayatı dediğiniz gibi zor ve bu aralar bebeğimde olduğu için daha yoğun bir tempoyla çalışıyorum. Bunun üstesinden kendime zaman ayıramıyorum zaman ayırsam sağlıklı beslenmek ve 10 veya 20 dakikalık egzersizlerle enerji depolayarak fizikse olarak üstesinden geliyorum. ve bu arda eşimin de desteğini görmüyor değilim.      

 Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarısınız?   

Bence bir kadının ekonomik özgürlüğü yoksa ''o' da '' yok demektir ekonomik özgürlük bir bayanın kadın olma anne olmaya toplumda bir birey olmasına olanak sağlar.                          

 Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

 Kadına şiddetin, kendinde kendini konuşarak ifade etme özelliği olmayan erkeklerde olduğunu düşünüyorum ve bu konuda bazı hayvanların dahi onlara nazaran daha eğitime meyilli olduğu düşüncesindeyim.   Evet çevremde şiddet gören kadınlar var.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Gerçek anlamda bir eğitim çaredir. eğitimin çare olmadığı bir alan var mıdır ki !  fakat ilk eğitimin ailede başladığını unutmamamız gerek ve çocuklarımızı şiddet içerikli unsurlardan uzak tutmamız lazım ve doğru örnek olmamız..

Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?  

 Kadının toplumsal yaşamda oldukça faal olduğunu düşünüyorum fakat bunun tekrar maddi özgürlükle de bağlantısı var.

 Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?              

 Bunun için kadınların görevlerini yerine getirdiklerini düşünüyorum fakat aile içinde karşılıklı saygı ve hoşgörü bunun anahtarıdır .

 Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Günümüz çalışan kadınlarında bakım olmazsa olmazdır çalışan kadınların kişisel bakımlarına daha önem verdiğini görüyorum fakat bence her kadının çalışan veya ev hanımı bakıma ihtiyacı vardır . Bakımlı kadın güzeldir güzel kadının ise kendine güveni kuvvetlidir ve böyle bir durumda öz güveni yerinde olan bir kadını neler yapabileceğini siz düşünün.        

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?      

 Türkiye de bazı bölgelerde sosyal yaşam alanlarının yeterli olmadığını düşünüyorum bunlar arttırılabilir. Ülkemizde ekonominin yetersiz olduğunu düşünüyorum ve ben bir esnaf olarak müşterilerimin ufak meblağları düşünerek verdiğini gördüğümden canlı şahidim sağlık hizmetlerinin her ne kadar ücretsiz olduğu söylense de ilaç almaya gittiğimizde ilacın fiyatı dışında hastane hizmet bedelinin de ödendiğini görüyorum. diyeceğim o ki :  Her yer taksim her yer direnişşşşşşş tencere kapak modundayım.