Gülçin Atılgan İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Gülçin Atılgan, İstanbul doğumluyum. Evliyim 13 yaşında bir kızım var.

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

12 yıldır Bayramiç'te butik işletmeciliği yapıyorum. 3 yıldır MİSSPOEM cornerliğini yürütüyorum. Şimdi MİSSPOEM Biga Shop'u açtık. Ana firmamız bizi buraya yönlendirdi. Asıl mesleğim Orman Mühendisliği aslında. İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Kızım dünyaya gelene kadar şeflik yaptım ve sonra bir gün bu işi yapmaya karar verdim. O günden bu yana 12 yıl geçti.

 Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

Üç kişilik bir çekirdek aileyiz. Ben, kızım ve tabi ki eşim. Eşim Cem Atılgan İnşaat Mühendisi.                                         Kızımız Jülide 13 yaşında Çanakkale'de okuyor. Birbirimize çok düşkün bir aileyiz. Bir arada olmaktan birlikte zaman geçirmekten büyük keyif alırız. Aynı zamanda aile büyüklerimizle de sıkı bir ilişki içindeyiz. Çünkü aile en önemlisidir.

Hobileriniz var mı?

Çok özel hobilerim yok. Hafta sonları çalışmadığım günlerde birkaç saatliğine kendime özel bir zaman ayırıp film takıp birkaç deyimi alıp evde vakit geçirmeyi severim. Çok sıkı bir okuyucuyum son zamanlarda alamasam da yeni çıkan kitapları takip etmeye çalışıyorum.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kadınlar artık çalışma hayatının derinlerine nüfus etmeye başladı. Henüz oran olarak yeterli sayıda değiliz. Ama ilerliyoruz.

Kadının çalışma hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? Bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Kadınlar iş hayatında ayrımcılığa maruz kalabiliyor. Evli ya da bekar olması iş veren için olumsuzluk sebebi olabiliyor.  Hamilelik dönemlerimiz ve küçük çocuklarımız sorun gibi karşımıza çıkartılabiliyor. Ancak son dönemde iş konularıyla ilgili yapılan düzenlemeler de bu konu ile ilgili iyileştirmeler var. Yasal düzenlemeler arttıkça koşulların daha iyi olacağına inanıyorum.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Bazen zor olabiliyor. Ancak bu konu da çok anlayışlı bir eşe sahibim. Birbirimize her konuda destek oluyoruz. Bir şekilde ikisi de dengeleniyor. Aile büyüklerinden de zaman zaman yardım alıyoruz.

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarsınız?

Ekonomik özgürlük kadına özgür birey olmanın yolunu açar. Kadının karar mekanizmasının özgürleşmesini sağlar. Kendi ayakları üzerinde dikilir, yükselir. İleriye bakmaya başlar. İleri bakan kadınlar bir sonraki nesli de baktığı yere taşır. Biz MİSSPOEM Shop olarak bünyemizde sadece bayan çalışanlar istihdam ediyoruz. Bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Bu korkunç bir durumdur. Çevrem de çok şükür böyle bir durumda olan kadına rastlamadım. Ama ülkemizde yaşananlar çok üzüntü ve endişe verici.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Basından edindiğim istatistik bilgiler şiddet uygulayan erkeklerin bir kısmının üniversite mezunu olduğunu gösteriyor. Bu çok vahim bir durumdur. Ben bu konu da  yasal düzenlemelerle cezai şartların ağırlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadının yeri artık yalnızca evi değil. Biz evdeyiz, işteyiz, sokaktayız hayatın her alanında varız. Artarak da buna devam ediyoruz.

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Huzurlu aile ortamını yaratmak kadın ve erkeğin beraber yapacağı bir iştir. Tek başına bir tarafın yapabileceği fazla bir şey yok.

Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu kişinin kendisine olan saygısının ifadesidir. Kadın erkek hiç fark etmez.

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Piyasalar şuan da birazda mevsimsel olarak bir durgunluğun içinde.                              Tabi ki bu durum önümüzdeki günlerde değişecek. Yaz sezonu olacak.                                    Mağazalarımız da 2013 ilkbahar - yaz sezonunu başlattık.                                                               İyi bir satış grafiğiyle başladık. Herkese güzel bir yaz dilerim. İyi pazarlar.