Duygu Ambalaj Ön Muhasebe Elemanı Gizem Acar İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtırmısınız?

Gizem Acar-1985 bandırma doğumluyum. Evliyim.

İş hayatınızdan bahsedermisiniz?

 Bandırmada Banvit A.Ş1'de-Yataş Home'de - Gözde ayakkabı center de ön muhasebeci olarak çalıştım. Evlilik dolaysıyla bigaya yerleştim. Şuan Duygu Ambalaj San. Tic. Şirketinde ön muhasebe görevindeyim.

Aile hayatınızdan bahsedermisiniz?

Ben öğretmen bir anne ve öğretmen bir babanın kızıyım. Eşim şafak acar la evlendikten sonra Biga'ya yerleştik. Eşim Şafak Acar  Doğtaş A.Ş de Planlama Müdürlüğü bünyesinde iş ve metod etüdü uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşüyosunuz?

 Kadın toplumun düzeni disiplini demek.. İşdünyasında yer almaları buyüzden çok önemli. Her konuya farklı bakış açısı sağlamaları iş dünyasındaki potansiyeli gelişimi güçlendiriyor.

Kadının iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? 

  Kadın olma faktörü ülkemizde gerçekten zor. Duygusal açıdan baktıkları düşünülüyor her konuda. daha zayıf zannediliyor. O yüzden önceliği çok sık vermiyorlar kadınlarımıza. Tamamen bakış açısından kaynaklanan bir durum.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor.  Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Herşeyden önce planlı ve düzenli olmak çok önemli. Tabi birde eşinizin size yardımcı olması. Bu şeklide  hem iş hem ev yaşamınızı sorunsuz bir şeklide yürütebiliyorsunuz.

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarsınız? 

 Ekonomik özgürlük çok önemli bir durum. Bunun kadını erkeği diye ayıramam. Yaşam için kimseye bağlı olmadan para kazanmak gerekli. Özellikle hem erkeğin hem kadının çalışması demek, aile yaşamının huzuru mutluluğu demek. Bu durumunda  topluma pozitif olarak yanısıması demek.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz?

Maalesef çok kötü bir durum kesinlikle karşıyım. Bu durumu önlemek için yeterli çalışmaların yapılmadığına inanıyorum. Özellikle de kadınlarımıza ve çocuklarımıza. Okumuş kadında okumamış ev hanımı kadında şiddet görüyor. Bu çok acı. Umarım zamanla bu durum değişir. Toplum olarak devlet olarak duyarlı olunması gerekir.

Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyosunuz?

Kadının toplumda birey olarak varolma mücadelesi, içinde yaşadığı toplumsal yapıya bağlı olarak değişim gösteriyor..

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Ailede çiftlerin birbirlerine her anlamda güvenmesi, kaygı ve endişeden uzak davranmalarını sağlar.. Gerek kadın, gerekse erkek, eşine hem maddi hemde manevi anlamda yardımcı olmalıdır.. Bu şekildeki yaklaşımlar aile ortamındaki huzur için önemlidir.

Türkiyenin ekonomik ve sosyal durumu hakında ne düşünüyorsunuz?  

 Ülkenin sosyal durumunu etkileyen ekonomik durumudur. Bir ülkede işsizlik arttıkça, toplumsal ve bireysel moral çöker.  Halkın beklentileri olumsuz etkilenir. Üretim miktarı düşer, gelir dağılımı dengesizleşir bu da toplumdaki barış ve refahı etkiler. Bizim ülkemizde de en büyük sorun işsizlik. Geçimi sağlayabilmek için her türlü yola başvuruyor insanlarımız. Buda olumsuz bir durum. Çok iyi görmüyorum bu yüzden ekonomik durumu.