Kaya Ticaret Sahiplerinden Dilek Kaya İle Hayata Dair Söyleşi

KENDİNİZİ TANIRTIRMISINIZ?

Dilek Kaya 1975 Biga doğumluyum. Eşim Adnan Kaya aile firmamızda eşimle birlikte çalışmaktayım. 1 erkek çocuğumuz var. 8,sınıf öğrencisi.

KADINLARIN ÇALIŞMA HAYATINDAKİ YERİ KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

 Kadının çalışması ve para kazanması özgürlüğünün ilk adımıdır. Kadınlarımızın tüm toplumda erkeklerin gerisinde kaldıkları bir gerçektir.                                           Kadının ücret karşılığı çalışmaya başlaması ile birlikte kadının ailedeki ve toplumdaki rolünde farklılaşma meydana gelsede kadın ev yaşamının getirdiği yükten kurtulamamıştır. Bu arada benim iş hayatına atıldığım günün anlamı ve önemi benim için çok büyük 8 Mart kadınlar günüydü.

KADINI İŞ HAYATINDA MARUZ KALDIĞI OLUMSUZLUKLAR NELERDİR? BUNU ÜSTESİNDEN NASIL GELİNEBİLİR?

Kadın çalışanlar çalıştıkları iş yerlerinde cinsiyet ayrımcılığı uygulamalarına maruz kaldığı bir gerçektir. Çalışan erkek sadece işiyle  meşguldür. Kadınlarımız sabrı ve  gücüyle  bunun üstesinden geleceğine inanıyorum.

HEM İŞ HAYATI HEM EV HAYATINI YÜRÜTMEK ZOR OLSA GEREK BU DURUMUN ÜSTESİNDEN NASIL GELİYORSUNUZ?

   Planlı programlı çalışınca bunun üstesinden gelinir. Ama bir kadın hakikaten 7/24 çalışabilir, bıkmadan :) çünkü güçlü, sabırlı, verimli, planlı, KADIN EMEKÇİNİN EMEKÇİSİDİR.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK VE KADIN İLİŞKİSİNİ NASIL AÇIKLARSINIZ?

  Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması kadının kendi düşüncesini söylemesi kararlarda ortak olması toplumun kadına karşı olan bakış acısını değiştirmiştir. Kadının ekonomik özgürlüğü kendine olan güvenini arttırmıştır.

KADINA SİDDETE NASIL BAKIYORSUNUZ?

  Bence kadına şiddet erkeğin zayıflığıdır. Erkeğin kadından üstün görüldüğü kadın ve erkek rollerin katı çizgilerle birbirinden ayrıldığı toplumlarda kadınların insan olarak değil sadece bir nesne olarak görüldüğü her türlü şiddete maruz kaldıklarını göstermektedir. Çevremde gördüklerim ve duyduklarım muhakkak var.

 HUZURLU BİR AİLE ORTAMI İÇİN KADINA NE DÜŞÜYOR?

   Bence aile içindeki huzuru tek taraflı düşünmemek lazım hem erkeğe hem kadına çok şeyler düşüyor.  karşılıklı sevgi, güven, hoşgörü, fedakarlık, sadakat, gibi temeller üzerine kurulu olduğunu bilmeli her iki eş bunlardan birini tahrip etmediği sürece mutluluğa ve huzura bir zarar gelmez.

     TÜRKİYENİN EKONOMİK VE SOSYAL DURUMU?

Çok iç açıcı görünmüyor. İyi olduğu söyleniyor ama ben katılmıyorum.