Güremen Converse Mağazası Sahibi  Emine Güremen İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Emine Güremen. Biga'da Güremen Converse mağazasını çalıştırıyorum.                                     Aynı zamanda Güremen Çamlık Otelin işletmesinde eşim Mustafa Güremen'e yardımcı oluyorum.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kadınların çalışma hayatındaki yerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum hepimizin dikkatini çekmiştir. Kadınların çalıştırdığı ya da kadın çalışanın olduğu her işletme daha düzenli, temiz, güleç yüzlü, disiplinli ve dolayısıyla başarılı olduğunu gözlemlemişizdir.                         Ekonomik şartların çok zor olduğu şu dönem de kadınların mutlaka iş hayatının içinde olması gerekiyor mutlaka üretken olmaları şart.

Kadının iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? Bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

 Ben bir bayan çalışan olarak,  kendi adıma çalıştığım dönemde hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım. Lakin bu benim işveren oluşumla ilgi olabilir. Ama bayan çalışanların bazı olumsuzluklara maruz kaldığını da biliyorum (örneğin birçok işte sigortasız çalışmak zorunda kalmaları, çalışma saatlerinin çok uzun tutulması ve emeğinin karşılığını alamamaları v.s)

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Kadınlar için hem iş hem ev hayatını bir arada götürmek kolay değil tabii ama daha önce de belirttiğim gibi kadının olduğu yerde temizlik, düzen her zaman vardır. Kadının doğasında olan mükemmelliğe biraz da sevgi katarsanız başarılamayacak hiçbir iş olamaz.  Ben ev ve iş hayatını birlikte götürmekte hiç zorlanmadım (eşimin de yardım ve anlayışını unutmamalıyım).

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarısınız?

Ayakları üzerinde durabilen herkese toplumun saygısı nasıl değişiyorsa bu kadın için de geçerlidir. Bunu kadın ya da erkek diye ayırmıyorum. Birey olarak değerlendiriyorum, her bireyin ekonomik özgürlüğü olmalı.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Şiddet kime uygulanırsa uygulansın asla hoş görülemeyecek bir hareket.  Şiddete uğrayan erkekler de yok değil ama kadınlar fiziki anlamda daha zayıf oldukları için maalesef bu konuda çok daha mağdur durumdalar.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Şiddete meyilli insanları eğitmek çok mümkün değil. Bana göre şiddete meyletmek psikolojik bir bozukluk sadece tedavi ettirilebilir ama bir de şu var ki eğitimli insanın şiddete karşı koyma gücü daha yüksek, eğitim bu noktada önemli bence.  Kadın toplumun temelidir. Bunu kabul etmek için bu ülkeyi yönetecek bireyleri anaların büyüttüğünü düşünmek yeterli.

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

 Huzurlu bir aile ortamı sadece kadına bağlı değildir. Bu tüm aile bireylerinin yerini ve sorumluluğunu bilmekle ortaya çıkan doğal bir durumdur. Bunu için özel ve yapay bir gayrete gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Kadın ya da erkek mutlaka bakımlı olmalı ama kadın daha da bakımlı olabilir.  Bakım kimse için değil kendisi içindir kendisine olan saygısındandır...