Günel Halilova İle Hayata Dair Söyleşi

Kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Günel Halilova. Azerbaycan Gence doğumluyum. Ama uzun süreler önce okul için buraya ikamet ettik. Biga Hamdibey Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum. Yeni yerler keşfetmeyi gezmeyi eğlenceyi seven birisiyim.

 İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Parfüm işiyle uğraşıyorum. Sürekli insanlarla iletişim içindeyim. Onların kendilerini özel ve anlamlı hissetmeleri mutlu olmaları için elimden geleni yapıp onları güzel BARGELLO parfümleriyle buluşturuyorum. İşimden çok memnunum. Güzel kokmayı ve fark edilmeyi her bayan ister bende onlardan birisi olduğum için bu işin içindeyim. Ve mutluyum.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

Ailemin tek çocuğuyum annem ev hanımı, babam ise kaynak işleriyle uğraşıyor.

Hobileriniz var mı?

Yüzmek, kitap okumak, gezmek ve yeni yerler keşfetmek.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Çok önemli bir yerdeler hatta kadın çalışanların hızla çoğalmasını umuyorum. Onlarında işlerini tam anlamıyla yerine getirdiklerini ve müthiş derecede işlerinde iyi olduklarını düşünüyorum. Yeter ki özgüvenleri tam olsun.

Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Evli olan bayanlar için zor olsa gerek. Ama şuanda evli olmadığım için bilemiyorum açıkçası zorlanacağımı da düşünmüyorum kendime güveniyorum üstesinden gelirim.

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarısınız?

Ekonomik özgürlüğü olan kadın kendi ayakları üstünde durabilen kimseye ihtiyacı olmayan her şeyi kendi başarabilen kadındır. O yüzden her kadının ekonomik özgürlüğü olmalıdır.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Kesinlikle kınıyorum. Şiddet uygulayan kişilerinde insan olduklarında şüphe duyuyorum. Bana göre aciz, kendini bilmez kişiler, korkak ve sadece güçleri kadınlara yeten pis insanlar. Onlarla ilgili daha fazla konuşup ağzımı kirletmek istemiyorum.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Bazen değil. Önemli olan karşındaki kişinin insan olup olmamasıdır. Bazen eğitimde çare değildir. İnsanın içinde eğer varsa. Aslında bir çoğumuzda istemeyerek bile olsa çevremizde eğitimli olupta elini kaldırmaktan utanmayan insanlar biliyoruz.

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Güler yüz, hoşgörü, hesabını bilen ve hayatları iniş-çıkışlarda bile olsa umudunu kesmeyen umut saçan ve her zaman eşinin arkasında olan kadındır.

Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakım tabii ki de önemli. Kadının kendisini iyi hissetmesi, kendisiyle barışık olması içinde önemli. Bakımlı olan kadın dik durur neşe saçar sürekli gülümser ve mutludur. Bakımsızlık kendini kötü hissetmeye hiçbir şeyden memnun olmamaya iter insanı. Buda hayatında sürekli olarak çöküşlere neden olur.

Çirkin kadın yoktur… Bakımsız kadın vardır… O yüzden bütün kadınlar bakıma

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şuan için pek iç açıcı olduğunu söyleyemem. Şu birkaç dönemdir yaşamış olduğumuz olumsuzluklar ve hükümetin vatandaşlarımız üzerinde uygulamış olduğu güven vermeyen politik uygulamalarda Türkiye için dış ülkeler tarafından da pek olumlu karşılanmayarak bizi zedelemiştir. Umarız en kısa zamanda bütün bu olumsuzluklar düzelir.