1970 doğumluyum. İlkokul 1 ve 2 nci sınıfı Biga’da, 3 ncü sınıftan itibaren Mainz/Almanya’da okudum. Almanya’da Meslek Lisesi Kuaförlük bölümünü bitirdim. 1991 yılında evlenerek Türkiye’ye döndüm. 1998 yılından bu yana Biga’da bayan kuaförlüğü mesleğiyle iştigal ediyorum. Evliyim ve bir kız çocuğumuz var.

2.Öznur hanım hangi partiden kaç yıldır Belediye Meclis üyeliği yapıyorsunuz?

2009 yılı yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Biga Belediye Meclis Üyeliğine seçildim. Yaklaşık üç yıldır Biga’mıza siyaset alanında da hizmet vermeye çalışıyorum.

3.Öznur Hanım Belediye Meclis çalışmalarında partinizin yardımları oluyor mu?

Biz MHP grubu olarak gerekli durumlarda parti içi istişarelerde bulunuyoruz. İhtiyaç duyduğumda partimin desteğini her zaman alabiliyorum.

4.Belediye Meclisinde diğer parti meclis üyeleri ile diyaloglarınız nasıl. Hangi parti üyeleri ile daha yakın çalışıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi Biga Belediyesi’nde üç siyasi partimizden de temsilciler bulunmakta. Biga’mız ile ilgili atılacak olumlu adımlarda MHP grubu olarak diğer partilerimizle uyumlu hareket ediyoruz. Biga’nın vizyonuna katkı sağlayan her projeye destek veriyoruz.

5.Belediye Meclis üyeliği görevinde kadın olmanız dolayısıyla haksızlığa uğradığınız oluyor mu?

Milliyetçi Hareket Partisi seçim sıralamasında ilk üç sıraya bir kadın meclis üyesi adayını koyabilirken; üzülerek belirtmeliyim ki, diğer partilerimiz aynı hassasiyeti, özellikle de çağdaş söylemleri ile bildiğimiz parti sıralamada ilk beşe dahi kadın üye koymayı layık görmemiş ve Biga Belediye Meclisi’nde kadın üye ile temsil imkanı bulamamıştır. Biga gibi Türkiye’nin önemli sosyo-ekonomik potansiyeline sahip bir ilçesinin Belediye Meclisi’nde az sayıda kadın üye bulunmasını bir talihsizlik olarak görüyorum ve bundan dolayı üzülüyorum. Keşke üç siyasi partimizden de daha çok sayıda kadın meclis üyeleri Biga Belediyesi’nde aktif rol alabilselerdi. İnşallah önümüzdeki seçimlerde bu tablo değişir diye ümit ediyorum.

6.Partinizde ileride daha değişik görevlerde çalışmayı düşünüyor musunuz?

Her şeyi zamanın akışına bırakmakta fayda var diye düşünüyorum.

7.Sizin Meclis Üyeliğiniz yanı sıra aynı zamanda iş kadınısınız, işinizden bahseder misiniz?

Her şeyin en iyisine layık olduklarını düşündüğüm kadınlarımıza yaklaşık onbeş yıldır kuaförlük mesleğinde kalite anlayışından ödün vermeden faydalı olmaya çalışıyorum. Mesleğimi icra etmekten keyif alıyorum. İyi ki bu mesleğin eğitimini almışım diyorum. Bir kadın için güzel mesleklerden biri diye düşünüyorum. Özellikle Belediye Meclis Üyesi seçildikten sonra bayan kuaförü olduğum için kadınlarımız her türlü istek ve şikayetlerini bana çok daha rahat bir şekilde aktarma fırsatı bulabiliyorlar.

8.Sosyal yönünüz nasıldır. Zaman bulup arkadaş toplantıları, altın günlerine katılıyor musunuz?

Kadının zaten yaratılışı gereği sosyal bir varlık olduğunu düşünüyorum. Ancak Biga’da kadınlara yönelik sosyalleşmeyi sağlayacak yeterli faaliyet alanlarının olmadığını görüyoruz. Az sayıda da olsa ilçemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen sosyo-kültürel etkinlikleri takip etmeye çalışıyorum. Biga’da acilen yeni ve modern bir kültür merkezi ihtiyacı olduğunu sanıyorum herkes kabul edecektir. Biga’mızdaki kadınların isteklerine cevap vermek Biga Belediyesi’ne düşer. Kadınlarımız artık altın günü değil, kitap günü yapıyorlar.

9.Siyaset iş kadınlığı dışında evde neler yaparsınız. Kısaca bir Pazar gününü anlatır mısınız? Kitap okur musunuz? TV’de devamlı takip ettiğiniz bir dizi var mı?

Evde ailemle birlikte olmaktan ve onlara vakit ayırmaktan dolayı mutlu oluyorum. Hava iyi ise Pazar günleri ailece spor yapmaya, tenis oynamaya gidiyoruz. Bu vesileyle, kış şartlarında da halkımızın spor yapma imkanıma kavuşturulması için Biga’ya kapalı kort yapılmasına ihtiyaç var. Çocuklarımızın her türlü sportif aktiviteyle tanışmasını istiyorum. İşyerimde de, evde de zaman ayırarak mutlaka kitap okuyorum. Daha çok yakın tarihimizle ve Osmanlı tarihiyle ilgili kitapları tercih ediyorum.

10.Bu iş temposunda eşiniz size yarımcı oluyor mu? Aile yaşamı ile iş hayatını karıştırmadan yürütme imkanı bulabiliyor musunuz?

Biz aile içerisinde olması gerektiği şekilde birbirimize koşulsuz destek oluyoruz. Ben de eşim de işimizi işyerinde bırakmayı tercih ediyoruz.

11.Bigamızın kadınları iş ve siyasi ortamlarda pek bulunmuyor, kısaca onlara yönelik bir mesajınız var mı?

Buradan kadınlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Kendilerini propaganda aracı olarak kullandırmasınlar. Biraz da erkekler kadınlar için fedakârlıkta bulunsunlar. Kadınlarımızı her alanda, özellikle de siyasette daha nitelikli görevlere talip olmaya davet ediyorum. İş hayatında da kadınlarımızın başarılı olduğunu ve önemli girişimcilik örnekleri verdiklerini görüyoruz. Dolayısıyla, siyasette de aynı başarıyı göstereceklerine inanıyorum.