Kendinizi tanıtır mısınız?

 Zühal Ceylan 1971 Biga doğumluyum. İlk-orta-lise eğitimi mi  tamamladım. 1993 yılında evlendim. 1994 yılında BESTE adını verdiğim kızım, 2000 yılında UMUT adını verdiğim oğlum dünyaya geldi. 20 yıllık evliyim.

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

 İş hayatım önce 1990 ile 1993 yılları arasında DOĞTAŞ A.Ş.NİN ilk sekreteri olarak başladı.3 yıl boyunca fabrikada sekreterlik yaptım. Evlendikten sonra bir müddet ara verdim. 16 yıl aradan sonra 2009 yılında ÖZEL BİGA CAN HASTANESİ nde çalışmaya başladım. İlk 2 yıl santral görevlisi olarak çalıştım.1.5 yıldır fark sorumlusu olarak görev yapmaktayım.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğuyum.1 ablam 1 erkek kardeşim var. Ailem Çanakkale de İkamet ediyorlar.20 yıllık evliyim,2 çocuk annesiyim.

İş hayatınıza nasıl girdiniz?

 Bir şeyler üretmek, yaşadığın anı boş geçirmemek adına sürekli çalışmak aklımdaydım. Çocuklar büyürken onların okul hayatlarında, okul aile birliği –sınıf anneliği gibi çeşitli uğraşlar bulmuştum. Daha sonra bu işleri de bitirdikten sonra aktif olarak çalışmalıydım. Özel hastane projesini bildiğim için bu projenin içinde yer almak istedim. Daha sonra başvuru ve aktif olarak çalışma geldi.2009 yılından beri aktif olarak çalışıyorum. Hedefimiz emekli olmak tabi başarabilirsek!

Siyasetle aranız nasıl?

 Aktif olarak siyasetle ilgilenmiyorum. Herhangi bir siyasi partiye kaydım yok. Ama dünya görüşü olarak insana ve emeğe saygıdan yanayım.

Kadınların siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz?

Siyaset gönül işidir. Eğer bu işe zaman ayırabilecekse ve bu işi layıkıyla yapabilecekse kadınların siyasetin içinde olması çok doğru.Çünkü sanırım kadın bakış açısı,kadın öngörüsü erkeklere nazaran biraz daha önde.

Arkadaş toplantılarınız var mı?

Evet arkadaş toplantılarım var. İş hayatımdan, evdeki sorumluluklarımdan arta kalan zamanda arkadaşlarımla –dostlarımla görüşmekten zevk duyarım. Ben kendinize yakın hissettiğiniz herkesten bir şeyler öğrenebileceğinize inanırım.

Televizyon izler misiniz? Devamlı izlediğiniz bir dizi var mı?

İyi bir televizyon izleyicisi değilim. Eğer vaktim olursa, MERHABA HAYAT ve SAKARYA –FIRAT adlı iki dizi var seyretmeye çalışıyorum.

Hobileriniz var mı?

 Kitap okumak en çok sevdiğim uğraşım. Değişik yerler görmeyi severim. Kızıma sorarsanız en büyük uğraşım bol bol temizlik yapıp, ütü yapmak. Ailemle, çocuklarımla vakit geçirmekten hoşlanırım.

Bigalı kadınlara neler önerirsiniz?

 Bundan 20 yıl önce Biga da birey olmak kadın ya da erkek hiç fark etmez daha zordu. Şu an Biga da yaşamak daha kolay. Biga da açılan bilgi evleri, açılan halk eğitim kursları kadınlarımız için oldukça faydalı aktiviteler. Sanıyorum kendilerine uygun uğraşları bulduklarında hem mutlu olacaklar, hem de daha üretken.

Kadınların kendi haklarını savunmaları konusunda neler söylersiniz?

Topluma ait, sosyal yaşama ait konularda fikir sahibi olabilmek, sahip olduğumuz fikirleri savunabilmek sanıyorum güzel bir meziyet. Sanıyorum herkes kendi hakkını savunabilirse yaşadığımız dünya, var olduğumuz topluluk daha güzel, daha iyi daha verimli olacak. Kadınlarımız kendilerini savunmayı eski jenerasyona göre sanıyorum daha iyi başarıyorlar. Ben hep şu örneği veriyorum, bizler ilkokul mezunu anne-babanın çocuklarıyız. Bizim çocuklarımız lise mezunu anne-babanın çocukları olacaklar. Onların çocukları üniversite mezunu anne-babanın çocukları olacaklar. Biz toplum olarak biraz daha fazla okursak sanıyorum kendimizi savunmamızda o kadar kolay olacak.

Yeni Girdiğimiz Yılın Şimdiye  Kadar Geçirmiş Olduğumuz Yıllardan Daha Güzel,Daha Huzurlu Ve Daha Paralı Bir Yıl Olması Dileğiyle