Kendinizi tanıtır mısınız?   

Yıldız Arslan, 1969 Bursa doğumluyum, Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümünü bitirdikten sonra ,aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe-Finansman Anabilim dalında Yüksek Lisans yaptım .Orada kalıp devam etmediğim için şimdi pişmanım ama yeniden girip doktora yapmayı planlıyorum…..

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Okulda kalmamıştım çünki mezun olduğum yıllarda Bankacılık sektörü dönemin mali politikaları nedeniyle kariyer ve maddi anlamda çok iyi imkanlar sunuyordu, o zaman için bana da cazip gelmişti ve bankacılığı tercih etmiştim.2001 krizinde çalıştığım Banka önce fona devredilip sonra da satıldı ve bende işsiz bankacılar ordusunun bir neferi oldum ayrıldıktan sonra başka bir banka ya girmeyi düşünmedim, meslek manevi anlamda beklentilerimi karşılamamıştı. Şimdi de sektöre uzaktan baktığımın da tamamen kart ve bireysel kredi satış marketlerine dönüşmüş olduklarını görüp devam etmemekle doğru karar vermiş olduğumu anlıyorum. Şu anda Biga da Kozat Biga A.Ş de

Muhasebe Müdürü olarak çalışıyorum. Serbest zamanlı bir iş ve  kendime, aileme eğer bulabilirsem sosyal etkinliklere vakit ayırabiliyorum.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

Evliyim ve 13 yaşında bir oğlum var. Biga da yaşıyorum.

Siyasetle aranız nasıl ?

Çevremde olup biten ve toplumsal boyutu olan her şey beni çok ilgilendiriyor ve etkiliyor. Yaşadığım topluma faydalı olmayı da çok istiyorum, ancak mevcut siyasi partiler içinde kendi düşünce ve bakış açıma uygun birini bulamıyorum. Durum böyle olunca bende tüm siyasi oluşumlara aynı mesafede olması gereken KENT KONSEYİ içinde kendime yer aradım ama oda olmadı galiba…

Kadınların Siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz?

 Aslında neden girmediğimizi eleştiriyorum , mutlaka siyasetin içinde olmamız ve hızlı karar verme, alınan kararları pratik zekamızla hayata geçirme yeteneğimizi değerlendirmemiz  gerektiğine inanıyorum, kadınların çok olduğu bir yönetimin daha sorun çözmeye odaklı olacağına düşünüyorum. Ama kendimde, yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı siyasetin içine bir türlü adım atamazken bu eleştiriyi kendim için de yapmış oluyorum.( Kadın milletvekilleri için kota uygulayan partilerden hanginin için de olmayı isteyebiliriz ki..)

Arkadaş toplantılarınız var mı?

Evet bir tane oğlumun arkadaşlarının anneleri ile .

Televizyon izler misiniz? Devamlı izlediğiniz bir dizi var mı?

Evet izlerim, diziden ziyade film kanallarında dolaşırım film izlemeyi severim ,birde oğlumun tercihi olduğu için belgesel kanallarını. En uzun süre takip ettiğim dizi Kurtlar Vadisi .

Hobileriniz var mı?

Kitap ve günlük gazeteleri okurum, birde yüzmeyi çok severim ama Biga da yaz kış kullanılabilecek bir tesis olmaması bu hobime imkan vermiyor.

Örnek aldığınız bir lider- sanatçı- toplumunun önde gelen isimlerinden biri varmı varsa hayatınıza ne gibi katkısı oluyor?

Öyle tek bir isim yok ama bazen komşusunu sevinç ve özenle ağırlayan bir komşuyu, derslerinden  vakit ayırıp güzel bir makale yazan bir öğrenciyi yada topluma ve çevresine duyarlı bir insan yetiştirmeyi başaran bir anne-babayı kendime örnek alabiliyorum.

Bigalı kadınlara neler önerir siniz?  Hayatımda ilk defa Biga da kasap bir kadın gördüm, sonra pazara gittim geldiğim şehirde görmediğim kadar pazarda tezgah kurmuş kadın gördüm yani Biga da kadınlar zaten hayatın içinde yerini almış üretkenliğe geçmiş yani epey yol katetmiş bence şimdi sıra yönetimde…

Kadınların kendi haklarını savunmaları konusunda neler söylersiniz?  Kadınların yada erkeklerin haklarını savunmaları kavramı benim için aynı anlama geliyor yani insanların haklarını savunmaları, tabiî ki her insan hakkını savunmalı ama asıl olan hak ve  özgürlüklerin insanların aramasına fırsat vermeden sunulmasıdır.

Türkiye'nin ekonomik ve yaşamsal durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?  Bu konuda çelişkiler içindeyim hükümetin kriz yok açıklamalarına bazen katılmış buluyorum kendimi, hem ekonomik problemler yaşayan, hem  iş beğenmeyen, hem de sahip olduğu işi hakkıyla icra etmeyen  birçok insanla karşılaşıyoruz her yerde . Dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde  yaşama şansına sahipken, Biraz daha dinlenmeyi değilde çalışmayı tercih edersek dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip olacağımıza inanıyorum . Sosyal hayatımıza gelince, insani ilişkiler konusunda toplumca mükemmele yakın buluyorum kendimizi .İş dolayısı ile tanışmış olduğum birçok farklı ülke vatandaşının   bizlerin aile , akraba, komşu ve çevre ilişkilerimizi kıskançlıkla övdüğüne şahit oldum,

Son olarak halkımıza ve kadınlarımıza mesajınız nedir?  Tüm bunları söyledikten sonra verebileceğim tek tavsiye biz olmaktan vazgeçmeyip, daha çok çalışmalı ,ülkemize, cumhuriyetimize ve geçmişimizden aldığımız değerlere sahip çıkmalıyız…..Ha birde anneler lütfen çocuklarınıza ninelerinizden dinlediğiniz masalları anlatmayı ihmal etmeyin.