Sayın Serten  Akkaya Kendinizi Tanıtır Mısınız?

1971 Çanakkale’nin tarihi ve turistlik açıdan en güzel ilçesi olan Eceabat’ta doğdum. Güler yüzlü insanların yaşadığı, dostlukların paylaşıldığı ilçede sokağımızda bulunan Köprülü Hamdi Bey İlköğretim Okulu’nda,  ardından ilçede tek olan Eceabat Lisesi’nde okudum. İlkokulda olduğu gibi bando ekibinde yer aldım ve Kars Kafkas ekibinde de ekip çalışmasının ilk meyvelerini topladım. Marmara bölge birinciliğini alan ekibimiz ile güzel anıları paylaştım. 1989 yılında Eceabat Orman İşletme Müdürlüğü emrinde çalışma hayatına başladım. Bu arada LİMME projesi kapsamında iki yıl turizm ve rehberlik öğrenimi gördüm.  Mezun oldum ama Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda rehberlik yapamadan eşimle 1996 yılında evlenip Şarköy’e yerleştim. 6 yıllık çalışma hayatım son buldu. Kısa bir süre Şarköy Orman İşletme Şefliği’nde çalıştıktan sonra oğlum Toprak ‘ın   doğumu ile evde onu büyütmenin keyfini yaşadım. Gündemde olan kitapları ve dergileri okuyarak geçirdiğim yılların birikimi ile 2000 yılının ekim ayında eşimin tayini nedeniyle Biga’ya geldim. Oğlumun anaokuluna başlaması ile birlikte Fatih İlköğretim Okulunda Okul Aile Birliği faaliyetlerini sürdürdüm.

Serten Hanım Bu Mesleğe Nasıl Başladınız?

Ekip çalışmalarımız sürerken 1995 yılında dönemin günlük gazetesi Biga Haber Gazetesi sahibi Adnan   Şahin ile tanıştım. Rahmetli Şahin, okul aile birliğinin okula gelir sağlamak amacıyla düzenlediği eğlenceye gelmiş o sırada çok sıkılmıştı. Bana dönüp ‘’Biga’da bayan bir muhabire ihtiyaç duyuyoruz. Kadınların toplantıları bitmiyor. Bu haberleri siz yapsanız’’ dedi. Benim için basitti. Çünkü ortaokul yıllarından bu yana hep günlük tuttuğum için yazı yazmak bana kolay gelirdi. 2005 yılında haftalık yerel gazete Çarşamba Postası’nda Biga ile ilgili köşe yazıları yazmaya başladım. Burası Biga gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptım. 2007 yılından bu yana da Anadolu Ajansın Biga Yurt Muhabiri olarak görev yapmaktayım. Biga aşkı, Biga sevdası hala sürüyor. Bigalılardan daha çok Bigalı olduğumu hissediyorum. Bu nedenle de’’ Biga’ya Sihirli Değnek mi Değdi?’’ isimli bir kitabım var. Biga’da gezmediğim görmediğim yer yok haber yaptıkça yeni insanlar tanıdıkça yeni yerler gördükçe mesleğin en keyifli yanı bu diyorum.

Serten Hanım Şuan Yapmakta Olduğunuz Mesleğinizi Nasıl Buluyorsunuz, Size Ne Gibi Kazanımları Oldu?

Biga’da bayan muhabir olmak çok zor.  Biga’da bazı insanların kadınlara bakış açısı nedeniyle zaman zaman  sıkıntılar yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum. Ulusal anlamda yaptığım haberler benim için daha önemli. Anadolu Ajansının benden istediği tarzda haber hazırlıyorum. Ajansımın ilkeli kimliği nedeniyle yazdığım haberlerin belge niteliği taşımasından dolayı gurur duyuyorum. Benim için en büyük kazanç önce saygınlık, para zaten geliyor. Gazeteci olmak araştırma gerektiriyor. Toplumun her zaman bir adım önünde olmak zorundasınız. Muhabir olarak Biga’dan sorumluyum. Alt yapım olduğu için yeni haberleri yazmak benim için çok kolay. Geçmişini bildiğiniz bir olayın üzerine yenilikleri katarak geniş ve özel bir haber yazabiliyorum. Bu çalışmalarımı da Biga günlüğü internet gazetemde bir araya getirdim. Okurlarıma şimdi sitemden sesleniyorum.

Serten Hanım Bir Bayan Olarak Muhabirliğin Zorluklarını Anlatır Mısınız?

Muhabirliğimi muhbirlik yaparak değerlendirenler oluyor. Ben haberim için gerekli bilgilerimi alırım onun dışında yazmam gerekenin dışındakiler ise benimle birlikte bende kalır. Muhabirlik muhbirlikten öte sır küpü olmayı gerektiriyor. Yerinde ve gerektiğinde gerektiği kadar kullanılacak bilgi verilmeli okura.

Aile Yaşamınızdan Bahseder Misiniz?

Aile yaşantımın içinde muhabirlik. Eşimin desteği ile zamanı ve mekanı belli olmayan mesleği yapmaya çalışıyorum. Evden internet üzerinden çalışıyor olmam bana artı zaman kazandırıyor. Böylece aileme daha fazla zaman ayırmış oluyorum. Orman Yüksek Mühendisi olan eşim Dr. Muhammet Akkaya, benim en büyük destekçim. Ona minnettarım. Eşimin araştırmacı olmasının bana katkıları çok fazla. Bana katkısı demek Biga’ya katkısı demek. Bu iş bir ekip işi ise ailemde ekibin içinde.

Biga’daki Yerel Basını Nasıl Buluyorsunuz?

Herkes ipin bir ucundan tutuyor. Biga büyük bir ilçe, herkese yetecek kadar haber ve ekmek var diye düşünüyorum. Yeter ki iyi niyetli olsun. Mesleğimiz bilgi vermek, aydınlatmak, öncü olmaksa yerel basımın da bu konuda hassas olması gerek. Çarşamba Postası gazetemizde yer aldığımız için teşekkür ederiz. Ben mesleğe Çarşamba Postasında başladım. Benim için anlamı olan bir isim. Ben teşekkür ederim.