1-Kendinizi tanıtır mısınız?

Lise hayatımı İstanbul’da tamamladıktan sonra,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü kazandım.19 yaşında geldiğim bu şehirde 4 yıl geçirerek öğrenim hayatımı tamamladım. Şimdi Çalışma ekonomisi bölümünde yüksek lisans yapma hakkı kazanarak eğitimime devam etmekteyim.

2-İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Biga’ya geldiğimde 19 yaşındaydım. İstanbul’da kısa süreli iş deneyimleri yaşamıştım. Bunların hepsi elbette part-time idi. Biga’ya geldikten sonrada yine part-time çalışmalara devam ettim. Kısa süreli işler ,fuarlar ve standlarda görev aldım. Tüm bu işleri yaparken tanıştığım her insanın bir gün bana gerçekten yardım edeceği ümidiyle ve tüm çalışkanlığımla, çalıştığım işlere saldırdım. Elbette ki böyle olmadı. Mezuniyet bana hayal kırıklığı yaşattı. Şimdi ise iş aramaya devam ediyorum. İşe alınmama nedenimi işverene sorduğumda ise Biga’lı olmamam ve kalıcılığıma güvenilmemesi deniliyor ne yazık ki…

3-Aile hayatınızdan bahseder misiniz?    

Emekli ve yaşlı bir babam var.Annem sizlere ömür. İki kardeşiz. Bir de ablam var. Babam yaşlı olmasına rağmen annemi kaybettikten sonra elinden geleni yaptı. Eğitimime devam etmem içinde elinden geleni yapmaya devam etmekte.

4-İş Hayatınıza nasıl girdiniz?

Lise döneminde İstanbul gibi bir şehirde yazları parasız yapılabilecek hiç bir şey yoktu. Yapmam gereken şeylerden biri  güvenilir bir iş bulmak ve çalışmaktı. Bende lise ikinci sınıftan sonra iş hayatına hızlıca girmiş oldum. Üstelik muhasebeyle başlayarak. Şimdi ise tüm azmimle yeniden iş hayatına girmek istiyorum. Fakat Biga’da imkanlar çok kısıtlı. Çalışmaya istek ve yeteri düzeyde kalifiye var. Eksik olan ne ? Neden hala işsizim?Bunu da anlamakta güçlük çekiyorum.

5-Siyasetle aranız nasıl ?

Geçtiğimiz yıla kadar siyaset gayet ilgi çekici görünüyordu. Fakat bir süre çalıştıktan sonra çokta kadınlara göre bir şey olmadığının farkına vardım. Kendi adıma konuşmam gerekirse uzak durmam gerektiği kanısına vardım. Baybars Altuntaş isimli bir girişimcinin bir sözü vardı;‘‘Siyasetten uzak,Siyasetçiye yakın dur.’’ Bu sözü benimsemekte geç kalmış sayılmam. Çok net bir şekilde taraf tutmak bana yanlış geliyor. Önemli olan herkesle bir şeyler paylaşıp konuşabilmek. Büyüklerinde dediği gibi bu devirde kimseye güven olmuyor. Beş kere düşünüp bir kere konuşmak gerekiyor.

6-kadınların Siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz?

Kadınların siyasete girme konusu tartışmaya son derece açık bir konu. Ömründen ömür götürmek isteyen ve hayatını adamak isteyen tüm kadınlar yapabilir. Çünkü siyaset kıvraklık işi bana göre.  Çok hızlı karar alıp, çözüm üretmek ve insanları o çözümün doğruluğuna inandırmak gerekiyor. O inandırıcılığında kalıcı olması gerekiyor elbette.

Anne olmak isteyen kadınlara göre olmadığının kanısındayım. Bence dünyayı kadınlar yönetmemeli. Erkekler bu işte gayet başarılılar. Almanya tarihinin ilk kadın başbakanı olan  Merkel’in babası bile yönetiminden şikayetçi… Kadınların bazı konular da bir adım geride durması kanısındayım. Herkes en iyi bildiği işi yapmalı bence.

8-Televizyon izler misiniz? Devamlı izlediğiniz bir dizi var mı?

Televizyon izliyorum fakat diziler benim psikolojimde çok etkili rol oynuyor. Örneğin Adını Feriha Koydum adlı diziyi ilk izlediğimde dalga geçmek için izlemiştim. Sonraları aynı etkiyi yaratmadı maalesef. Şimdi bunu gülerek söylüyorum. O kadar acıtasyon yeterince  etrafımızdaki hayatlar dahil olmak üzere var. Bir de öyle dizilere gerek yok. Komedi en güzeli.

9-Hobileriniz var mı?

Hobilerim elbette ki var. En büyük keyfim araba kullanmak ve bisiklete binmek.Bisiklete binmek beni çok rahatlatıyor. Gerçi bu durumda Biga’ya ilk geldiğim sene 2008’de yeterince sorun çıkardı. Şimdilerde Biga’da insanlar rahat rahat bisiklete binebiliyor. Bu durumun değişmesi bir hayli zaman aldı. Umarım bu konuda daha çok çalışmalar yapılır. Bisiklet yolları gibi. Karabiga bu konu yönünden gayet uygun aslında. Girişteki sahil boyunda güzel çalışmalar yapılabilir. Küçük şehirler hobiler için daha uygun. Çünkü yaşam stresi daha az. Aslında yapılabilecek çok şey var.

10-Örnek aldığınız bir lider- sanatçı- toplumunun önde gelen isimlerinden biri var mı, varsa hayatınıza ne gibi katkısı oluyor?

Her İİBF’li gibi Ahmet Davutoğlu benim de örnek aldığım bir lider. Baybars Altuntaş çok sevdiğim bir girişimci. Çok iyi örnek oluyor. Özellikle yaptığı işin zorluklarıyla bir şeyler başarmış olması beni çok etkiliyor. Gerçek bir tiyatro sanatçısı olarak da Metin Akpınar çok iyi bir örnek. Her konuda bilgili ve ilgili olması beni çok etkiliyor. Metin Uca çok iyi bir sunucu. Konuşma şekli ve almış olduğu eğitimle büyük bir örnek.

12-Kadınların kendi haklarını savunmaları konusunda neler söylersiniz?

Bunun sırrı sanırım erkekleri yumuşatmakla başlıyor. Bu konuda maalesef ülkemizde çok büyük ilerlemeler yaşanmadı. Bizim ileri gitmemizle olacak iş değil sadece. Biraz da erkeklerin geri çekilmesiyle mümkün olacak gibi…

14-Son olarak halkımıza ve kadınlarımıza mesajınız nedir?

Değişen nesil ve kültürel değerlerle yaşam hem kolaylaştı hem zorlaştı. Artık kadınların çalışma hayatına girmesiyle yönetim şekilleri değişti. Biga bu konuda kadınlara yeterince imkan sunuyor. Dikkatimi çeken bir nokta var. Buralı olanların şansı daha yüksek. 3 aydır iş bulamamamın tek nedeni ;güvensizlik.İnsanları sarmış durumda. Biga’nın kadınları daha cesur. Yılmayıp ellerinden geleni yaptıklarını fark ediyorum.

Fakat önemli bir ayrıntı daha var. Buraya yerleşmeye karar vermiş biri olarak  geçinmekte sıkıntı çekiyorum. Sebebi tamamen iş. Eğer bu şehirde harcarsanız iyisiniz. Kazanmak isterseniz orada biraz sıkıntı var.

TEŞEKKÜRLER...