Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Nurten Dursun 05.01.1981 doğumluyum. 12 yıllık evliyim. 10 yaşında bir oğlum, 6 yaşında bir kızım var. Nurten Kuaför İşletmecisiyim.

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Ben iş hayatıma ilk olarak 1995 tarihinde başladım. 10 yıllık bir çalışma sonrasında kendi iş yerimi açtım. 7 yıldır kendi mekanımı işletmekteyim.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?

12 yıllık bir evliliğim var. Bu evlilikten 10 yaşında bir oğlum 6 yaşında da birde kızım var. Saygı sevgi barındıran mutlu bir ailem. Onları çok seviyorum iyi ki varlar.

Hobileriniz var mı?

En büyük hobim ailemle ve dostlarımda zaman geçirmek. Kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve  müzik dinlemeyi de severim.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Toplumda kadınlarımızın büyük bir kısmı çalışıp kendi ayakları üzerinde durması buna bende dahil olmak üzere büyük bir başarıdır.

Kadının iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir. Bunların üstesinden nasıl gelinebilir?

Maalesef kadınlarımızın iş hayatında önümüze bir çok olumsuzluklar çıkabiliyor. Ama kendine güvenen bir kadının üstesinden gelemeyeceği bir olumsuzluk yoktur. Kadınlarımız her ne olursa olsun iş hayatına katılmalı ve aktif olmalıdır.

Hem iş hayatı hem ev hayatı zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Hem iş hem de ev hayatı ikisi bir arada zor oluyor tabi ki. Ama bana bu konu ile desteği eşim ve çocuklarım veriyor. Ve bu zorluğun üstesinden onların sayesinde geliyorum. Onlara destekleri için teşekkür ediyorum.

Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkilerini nasıl açıklarsınız?

Yaşadığımız toplumda her bayan ekonomik özgürlüğüne sahip olmalıdır. Kendi ayakları üzerinde durması için ekonomik özgürlüğü gerekiyor.

Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalan var mı?

Tabi ki kadının şiddete maruz kalmasını şiddetle kınıyorum. Ama maalesef ki yaşadığımız toplumda kadın her alanda şiddete maruz kaldığını görüyoruz. Çevremde bu duruma maruz kalmış bayan yok. Keşke hiçbir bayan şiddete maruz kalmasa.

Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Bence eğitimli yada eğitimsiz fark etmez. Haberlerde duyuyoruz ne eğitimliler de var şiddet uyguluyor ne eğitimsizlerde yani eğitim çare değil.

Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Kadınlarımız toplumda her alanda öncelik sahibi olmalıdır. Çünkü kadın öncelikte anne, sonra eş ve arkadaştır. Fakat toplumumuzda kadınların arka planda bırakma çabasında olsa da her ne kadar kadınlarımız engellenmeye çalışılsa da her zaman kadın hayattaki birinci faktördür. Günümüzde kadın en iyi temsilcidir.

Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Aslında her şey kadında bitmiyor. Huzurlu bir aile yaşamı için karşı tarafa da çok şey düşüyor. Ama bir ailenin hemen hemen çoğu sorumluluğu kadına düşüyor. Önce sabır, saygı ve sevgi kısacası.

Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her kadın güzeldir. Ama bence her kadın bakımlı olmalıdır. Bakımlı olmak kadına mutluluk ve güven verir. İşim gereği de bayanlar bakım yaptırmaya geldiklerinde iş yerimden çıkarken mutlu oluyorlar.

Son olarak kadınlarımıza ne söylemek istersiniz?

Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam geçirmeleri dileğimle. Çarşamba Postası Gazetesine de çok teşekkür ediyorum biz kadınlara böyle bir sayfa ayırdığı için.
u���er, savaş ve kan davaları, ırkçılık, faiz, sahtekarlık yer yüzünde kol geziyor.Biz bu kadar iletişim araçlarıyla rahmet peygamberin rahmet mesajlarını dünyaya anlatamadığımız müddetçe cahiliye asrı devam edecek. Bu saydığımız cahiliye adetleri en yakınlarımızda yok mu? Müslüman olduğunu söyleyen bazı ailelerde cahiliye adetlerinin pervasızca işlenmesi hayra alamet değildir. İyiliği emretmek kötülüklerden sakındırmakla görevli olan Müslümanlar bu görevlerini ne kadar yerine getiriyorlar?

  Model şahsiyet peygamberimizin ahlakıyla ne kadar ahlaklanabildik? Kaç erkek ev işlerinde hanımına yardım ediyor? Kaçımız çocuklarla gereği gibi ilgileniyoruz?

  O kavmine hizmet ediyordu. Bir gün ashabıyla mescit de sohbet ederken, sahabeden biri kendinden su ister, O da eline su kabını alır su isteyen kimseye verir, ancak diğer sahabelerde peygamber elinden su içmek şerefini kaçırmamak için kuyruk olarak sıraya girerler. O sırada Müslüman olmayan biri içeri girer ve ‘ bu kavmin efendisi kim?’ diye sorar. Peygamberimiz çok alçak gönüllü olduğu için benim diyemez, ancak “Bu kavmin efendisi kavmine hizmet edendir” der.

 Şimdi soralım kendimize, bir peygamber, devlet başkanı makamında olmasına rağmen bu kadar alçak gönüllü olabilirse, ya bugün kendisine küçük bir makam verilen bazılarının yanına bile sokulunamadığını düşündüğümüzde cahiliye alışkanlıklarından hala kurtulmadığımız sonucuna varırız. Rabbim tüm insanlığı bu cahiliye adetlerinden kurtarsın .(amin).